Skip to main content

Większość z Was zapewne doskonale wie czym jest airsoft. Nie będziemy więc specjalnie rozwodzić się na tym pojęciem. Napiszemy tylko kilka zdań tytułem wstępu. W artykule skupimy się natomiast na rodzajach rozgrywek, wyjaśniając co kryje się pod takimi określeniami jak strzelanka, LARP, MilSim, CQB czy speedsoft.

Rodzaje rozgrywek ASG

Airsoft to rodzaj gry zespołowej. W trakcie rozgrywek zawodnicy wykorzystują repliki broni palnej, strzelające plastikowymi kulkami 6 mm. Podstawowym celem gry jest wyeliminowanie przeciwnika poprzez trafienie go kulką. W rozgrywkach airsoftowych bierze udział kilka, lub nawet kilkaset osób. Wszystko zależy od przyjętego scenariusza, wielkości terenu oraz planu organizatora na rozgrywkę. Z pewnymi wyjątkami o czym później, rozgrywki odbywają się w miejscach odludnych i o znacznej powierzchni.

Aby uatrakcyjnić rozgrywki i dopasować je do oczekiwań uczestników, powstało kilka rodzajów gier airsoftowych. Różnią się one m.in. dynamiką, lokalizacją czy scenariuszem. Duża część rozgrywek łączy w sobie kilka rodzajów gier. Za przykład można podać sponsorowaną przez Militaria.pl rozgrywkę „Misja Afganistan”, której scenariusz łączył w sobie elementy MilSima i LARPa. Więcej informacji o tym kategoriach, znajdziecie kawałek niżej.

Strzelanka

Na pierwszy ogień chcielibyśmy natomiast wziąć „strzelankę”, jako najbardziej klasyczny typ gry ASG. Zasady tego rodzaju gier są z reguły dość proste. Drużyny biorące udział w rozgrywce dążą do wykonania określonego wcześniej zadania. Może to być np. odbicie zakładnika, przejęcie flagi lub po prostu pokonanie wszystkich przeciwników. Strzelankę cechuje wysoka dynamika rozgrywki i czas trwania – zazwyczaj kilka godzin. Szczegółowe zasady gry ustalają między sobą gracze lub organizator.

LARP

LARP, czyli Life Action Role Playing. Rozgrywki tego typu cechuje mocno rozbudowana fabuła i często wymóg stylizacji, czyli odpowiedniego ubioru pasującego do scenariusza. Strzelanie jest tak naprawdę tylko dodatkiem do gry. W rozgrywce często używane są różnego rodzaju rekwizyty, a w scenariuszu pojawiają się akcenty humorystyczne. Przykładem gry typu LARP może być rozgrywka, w której gracze próbują przejąć kontrolę nad wymyślonym państwem, używając do tego nie tylko broni, ale także środków dyplomatycznych i ekonomicznych. Inny przykład rozgrywek LARP to gra, w której jedna z głównym ról przypada… zombie, a zadaniem graczy jest odnalezienie źródła zarazy i powstrzymanie apokalipsy.

Hełm ASG

Hełm ASG Strike Systems FAST – black

SPRAWDŹ

Maska ochronna typu Stalker ASG Lower Half Metal

SPRAWDŹ

Latarka akumulatorowa Olight S2R II Baton

SPRAWDŹ

MilSim

Kolejna kategoria rozgrywek to MilSim. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia Military Simulation, które samo w sobie już wiele wyjaśnia. MilSimy to z reguły najbardziej wymagające rozgrywki, a ich scenariusz powinien pozwolić na możliwie najwierniejsze odzwierciedlenie warunków panujących na prawdziwym polu walki. W praktyce MilSim to często nie tylko strzelanie, ale także przygotowanie taktyki, prowadzenie wywiadu czy organizowanie logistyki. Czas trwania gry nierzadko przekracza 24 godziny ciągłej rozgrywki. W tym czasie zawodnik będzie potrzebować zarówno umiejętności strzeleckich, jak i dobrej kondycji. Scenariusze trudniejszych gier dla zaawansowanych uczestników, mogą ponadto wymagać znajomości survivalu, a nawet wiedzy z zakresu procedur NATO.

Biorąc udział w rozgrywkach typu MilSim należy pamiętać, że ze względu na znaczną długość gry, warto posiadać ze sobą latarkę, odpowiedni zapas jedzenia oraz przede wszystkim wody. Jeśli na terenie, gdzie organizowana jest rozgrywka znajduje się naturalne źródła wody (można to sprawdzić na mapie), warto wyposażyć się w sprzęt umożliwiający jej uzdatnienie, czyli filtr do wody lub ewentualnie tabletki.

Tabletki do dezynfekcji wody pitnej

Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody – 20 szt.

SPRAWDŹ
Suszona wołowina

Suszona wołowina Jack Links Sweet&Hot New 70g

SPRAWDŹ

Filtr do wody Sawyer Mini Blue

SPRAWDŹ

CQB

CQB to skrótowe określenie walki z bliska lub na małych odległościach. Skrót pochodzi o angielskiego Close Quarters Battle. Gry CQB najczęściej organizowane są w budynkach z ciasnymi pomieszczeniami, korytarzami, itp. Niekiedy rozgrywki odbywają się na wcześniej przygotowanych halach lub polach z zabudową imitującą niewielkie miasteczko. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, w rozgrywkach zazwyczaj bierze udział mniejsza liczba graczy niż ma to miejsce w rozgrywkach w terenie otwartym. W trakcie trwania rozgrywek typu CQB, gracze mogą symulować np. szturm na budynek, odbicie zakładników, walkę z terrorystami lub… każde z wymienionych naraz. Podczas gier rozgrywanych w zamkniętych pomieszczeniach warto posiadać ze sobą ochronę twarzy, hełm oraz latarkę.

ASG

Speedsoft

Speedsoft to typ gry, który ostatnimi czasy bardzo zyskuje na popularności. Jej główne cechy to szybkość i agresywna taktyka. Drużyny rywalizują najczęściej na niewielkich polach gry, co wymusza na graczach wysoką dynamikę. Zawodnicy często ślizgają się, rzucają i bardzo dużo biegają. Aby sprostać tym wymaganiom, częstym zabiegiem wśród grających jest maksymalne ograniczenie wagi ekwipunku i korzystanie z lekkiego, sportowego ubioru oraz obuwia. Z tego względu, obserwując rozgrywki typu speedsoft możemy często zauważyć, że niektórzy gracze biegają po polu gry w tenisówkach i odzieży sportowej. Niewielki realizm tych rozgrywek, połączony z wykorzystywaniem szybkostrzelnej broni wyposażonej w pojemne magazynki sprawia, że speedsoft ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników.

A Wy który rodzaj rozgrywek lubicie najbardziej?

Napisz coś...