Skip to main content

Często pytacie nas, jak zacząć przygodę z airsoftem. Jaka replika ASG na początek? Co trzeba kupić? Z czego można zrezygnować? Ile to kosztuje? W tym artykule postaramy się podpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania.

Kto się może bawić w ASG? Ile trzeba mieć lat, żeby zacząć?

Airsoft jest dla każdego! Nie ma dolnej ani górnej granicy wiekowej. Zwykle drużyny są otwarte na nowych członków, ale możliwe, że będą szukać rówieśników do zasilenia ekipy. Większość strzelanek ma limit wiekowy ustalony z góry przez organizatora.

Ile muszę przeznaczyć na to pieniędzy?

Replika oraz akcesoria do airsoftu trochę kosztują, dlatego na początek trzeba się nastawić na wydatek. Ile konkretnie będzie to pieniędzy zależy oczywiście od wybranego zestawu. Możesz na początek wybrać tańsza replikę, zdając sobie sprawę, że jest to inwestycja na chwilę i za jakiś czas trzeba będzie wejść na wyższy poziom. Jeżeli jesteście jednak cierpliwi i oszczędni, lepiej zgromadzić większy budżet, by kupić replikę w pełni was satysfakcjonującą.

Karabinek szturmowy AEG Specna Arms SA-E06 Edge – czarny

SPRAWDŹ
Karabin snajperski ASG M40A3 McMillan

Karabin snajperski ASG M40A3 McMillan

SPRAWDŹ
Karabinek szturmowy AEG AK47 Set (CM028)

Karabinek szturmowy AEG AK47 Set (CM028)

SPRAWDŹ

Jaką kupić replikę?

ASG odwzorowuje wszystkie typy broni. Jest broń krótka, czyli pistolety, oraz długa, czyli karabiny, karabinki, pistolety maszynowe, strzelby, karabiny snajperskie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz wiedzieć do czego chcesz go używać.  Jeśli masz zamiar brać udział w strzelankach, odpowiedz sobie na pytanie, jaki styl gry Ci odpowiada. Dla osoby początkującej najlepszym wyborem będzie klasyczne połączenie, czyli karabin i pistolet. Jednak dróg jest znacznie więcej – od wsparcia ogniowego do snajpera ASG.

AEG, CO2, sprężyna, green gas?

Rodzaj zasilania ma duży wpływ na eksploatację repliki. Do wyboru są ASG sprężynowe,  elektryczne (w skrócie AEG) oraz napędzane CO2 i green gazem. Każdy z tych rodzajów zasilania ma wady i zalety, dlatego znając wszystkie plusy i minusy należy dokonać świadomego wyboru.

Repliki sprężynowe Ich największą zaletą jest bezkosztowa obsługa. Naciągasz tłok, który naciąga sprężynę i następnie blokuje się na zapadce. W ten sposób replika jest gotowa do strzału i teraz możesz pociągnąć za spust, który zwolni tłok z napiętą sprężyną. Nie da się w ten sposób strzelać tak szybko jak z repliki elektrycznej, ale przekłada się to na niskie zużycie części eksploatacyjnych. Kolejną zaletą napędów sprężynowych jest brak wpływu warunków atmosferycznych na działanie repliki. Można strzelać w wysokich i niskich temperaturach, i nie będzie mało to odbicia w pracy napędu. Naciąganie tłoka ze sprężyną może nie jest najwygodniejsze i potrafi zmęczyć, ale nic nie kosztuje.

Repliki elektryczne, czyli AEG W tych modelach sprężynę naciąga silnik elektryczny. Jest to rozwiązanie stosowane w replikach krótkich i długich. Napęd AEG pozwala na komfortowe prowadzenie rozgrywki dopóki… nie rozładuje się akumulator. Dlatego warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa akumulatory, żeby nie zostać z bezużyteczną repliką podczas strzelanki. Repliki elektryczne należy regularnie serwisować, ponieważ wraz z liczbą oddanych strzałów elementy wewnętrzne zużywają się. Do plusów zaliczamy możliwość łatwego tuningowania, czyli wymiany elementów wewnętrznych, podrasowywania mocy repliki itd.

Repliki gazowe (CO2 i green gas) Modele gazowe są zasilane nabojem CO2 (najczęściej umieszczanym w magazynku) lub green gazem (zbiornik zazwyczaj umieszczony jest w magazynku). Kulka jest napędzana przez rozprężającą się porcję gazu uwalnianą przez zawór. Zasilenie repliki nabojem CO2 czy green gazem nie jest drogie. Ważne jest, aby na koniec rozgrywki czy treningu strzeleckiego opróżnić nabój CO2 do końca, na przykład przez wystrzelanie serii, i wyjęcie naboju, ponieważ pozostawiony w środku może uszkodzić uszczelkę. W przypadku replik zasilanych green gazem należy zostawić w zbiorniki trochę gazu, aby uszczelki nie uległy uszkodzeniu. Niestety repliki gazowe tracą sprawność podczas niskich temperatur, a także moc strzału spada wraz z ciśnieniem gazu w zbiorniku. Sporym atutem replik tego typu jest system blow back – system odrzutu zamka, który nadaje strzelaniu z ASG realizmu.

Co jeszcze jest potrzebne?

Żeby zacząć przygodę z AGS w wersji minimalistycznej potrzebujesz repliki i ochrony oczu. Do biegania po lesie przydadzą się wysokie buty i ochraniacze na kolana. Przeczytaj, dlaczego ważna jest ochrona oczu i jak wybrać okulary lub gogle:

Ochrona oczu w ASG

Jak zacząć rozgrywkę?

Możesz strzelać sam do puszek czy tarcz, ale najlepsza zabawa jest w ekipie.  Aby zacząć się bawić z innymi nie musisz należeć do żadnej drużny. Możesz zapisać się na strzelankę poprzez grupy ASG na Facebooku, na forach lokalnych oraz stronach tematycznych, takich jak WMASG.com. Jeżeli masz kolegów zainteresowanych tym hobby, możesz z nimi zbudować swój własny skład lub dołączyć już do istniejącego.

Napisz coś...