Skip to main content

Jak dbać o broń czarnoprochową? To pytanie jest nieuniknione w przypadku, gdy zdecydujemy się na jej zakup. Związana z nim motywacja jest prosta: chcemy aby nasz czarnoprochowiec służył nam możliwie najdłużej.

Niezbędny klucz do kominków

Dbałość o broń czarnoprochową obejmuje zakup niezbędnych akcesoriów, które mają pozwolić na należyte funkcjonowanie naszej broni, a także na sprawne radzenie sobie z sytuacjami, które mogą nas potencjalnie zaskoczyć. Może to być na przykład niewypał, z którym można sobie poradzić dzięki kluczowi do kominków. Narzędzie to pozwala na odkręcenie kominka, wysypanie prochu oraz wypchanie kuli z komory – innymi słowy bezpieczne rozładowanie broni, w której wystąpił wspomniany niewypał. Piszemy o tym, ponieważ to ważne i podstawowe akcesorium pełni jeszcze jedną, równie istotną rolę, mianowicie pomaga w prawidłowym czyszczeniu oraz konserwowaniu broni czarnoprochowej.

O tym jakie akcesoria warto kupić do broni czarnoprochowej oraz o aspektach prawnych dotyczących takiej broni, można przeczytać w artykule:

Broń czarnoprochowa – jak zacząć?

Poniżej natomiast przejdziemy do kwestii czyszczenia i konserwacji.

Jak czyścić broń czarnoprochową?

Nie ma jednego, najbardziej sprawdzonego i uznanego sposobu, który dokładnie stosuje każdy posiadacz broni czarnoprochowej, i który jest przedstawiany jednakowo we wszystkich poradnikach. W zależności od preferencji, metody mogą się różnić pod wieloma względami, ponieważ każdy odkryje własne rozwiązania. Jak zatem wygląda jedna z naszych propozycji na czyszczenie i konserwację czarnoprochowca?

Załóżmy, że przyszedł czas na wyczyszczenie naszego rewolweru czarnoprochowego – czynność ta powinna mieć miejsce po każdym strzelaniu. Przede wszystkim będzie się to wiązało z koniecznością jego rozłożenia, a możliwości w tym zakresie są ściśle powiązane z modelem naszej broni. Przykładowo w jednym czarnoprochowcu będzie możliwość wybicia klina i zdjęcia lufy, z kolei w drugim, o konstrukcji zamkniętej, możliwości takiej nie uświadczymy. Na potrzeby tego artykułu skorzystaliśmy z broni, w której po napięciu kurka do bezpiecznej pozycji mogliśmy wybić klin, zdjąć lufę, bęben, a następnie zabrać się za odkręcenie kominków i zdjęcie okładzin.

Klucz do kominków Black Powder Gear

Klucz do kominków Black Powder Gear

SPRAWDŹ
Preparat Brunox Turbo Spray - 500 ml

Preparat Brunox Turbo Spray 500 ml 

SPRAWDŹ
Smar ProTechGuns Weapon Cleaner 400 ml

Smar ProTechGuns Weapon Cleaner 400 ml

SPRAWDŹ

Drewniane okładziny można przetrzeć szmatką nasączoną olejem do broni. Następnie można wyposażyć się w spryskiwacz wypełniony wodą ze środkiem do czyszczenia i konserwacji broni (polecamy produkty ProTechGuns czy np. Ballistol), żeby spryskać tym ramę i wszystkie drobniejsze części. Samą lufę i bęben natomiast można zabrać pod kran z gorącą, bieżącą wodą, a następnie wykorzystać jej strumień do wstępnego wypłukania nagromadzonych osadów w ich wnętrzu. Później przepychamy przez nie wycior.

Schemat rewolweru z otwartym szkieletem, Uberti Navy 1861 Black Standard

Schemat rewolweru z otwartym szkieletem, Uberti Navy 1861 Standard

Po takim czyszczeniu lufę oraz bęben także spryskujemy naszą mieszanką wody i środka do konserwacji broni. Można też przepchać przez nie szmatki nasączone taką samą mieszanką. Później jeszcze raz przepychamy szmatki przez wnętrze lufy i komór bębna, lecz tym razem będą to suche szmatki. Wszystkie niewielkie szczeliny czyścimy dodatkowo za pomocą patyczków kosmetycznych. W końcu nadchodzi pora przetarcia wszystkiego suchą szmatką – ramy, bębna, lufy, innych drobniejszych elementów.

Kiedy wszystko jest już wyczyszczone i suche, zwilżamy szmatkę środkiem do czyszczenia i konserwacji broni, a następnie jeszcze raz przecieramy wszystkie elementy. Na gwinty kominków warto nałożyć odrobinę smaru miedzianego, który zapobiega ich potencjalnemu zapiekaniu. Na koniec składamy broń i po raz ostatni, delikatnie przecieramy ją suchą szmatką.

Infografika. Budowa i działanie broni czarnoprochowej

Różne sposoby czyszczenia czarnoprochowców

Być może opisana wyżej metoda nie przypadnie każdemu do gustu. Zamiast posiłkować się bieżącą wodą z kranu, można po prostu włożyć rozebranego czarnoprochowca do miski wypełnionej gorącą wodą z mydłem na ok. 15 minut. Później wszystko przetrzeć szczoteczką do zębów i wyciorem. Proces suszenia wspomóc np. suchą szmatką i sprężonym powietrzem, a na koniec nanieść warstwę środka konserwującego.

Smar ProTechGuns Weapon Cleaner 400 ml

SPRAWDŹ
Wycior do rewolwerów czarnoprochowych kaliber .44/.45

Wycior do rewolwerów czarnoprochowych kaliber .44/.45 

SPRAWDŹ
Smar rewolwerowy Black Powder Gear No. 1 - pudełko

Smar rewolwerowy Black Powder Gear No. 1 – pudełko

SPRAWDŹ

Niektórzy nie stronią od stosowania wody (pamiętajmy jednak o tym, że gorąca szybciej odparowuje), inni starają się stosować ją w jak najmniejszych ilościach, a zamiast tego wykorzystują niemal wyłącznie środki konserwująco-czyszczące. Ostatecznie chodzi o zmiękczenie i pozbycie się szkodliwych osadów, które przyczyniają się do powstawania korozji (w skrajnych przypadkach mogącej doprowadzić do zagrażającej życiu awarii broni) oraz utrudniają prawidłowe funkcjonowanie czarnoprochowca, poprzez samo nagromadzenie się w nadmiernych ilościach.

Napisz coś...