Skip to main content

Śnieg lubi ostatnio zaskakiwać nie tylko drogowców. A minusowe temperatury i obfite opady białego puchu w najbliższym czasie jeszcze do nas wrócą. Planując zimowe wędrówki po górach czy lesie warto wiedzieć, jak skutecznie i na długo ochronić swoje ciało przed mrozem. Odpowiedni sprzęt oraz kilka sprawdzonych metod sprawi, że poradzisz sobie z zimnem i będziesz mógł zachwycać się śnieżnymi krajobrazami nie tylko na zdjęciach. Od teraz mróz będzie ci sprzyjał!

1. Załóż trójwarstwową „cebulę” i zimowe buty

Chyba każdemu znana jest babcina rada, że zimą najlepiej jest „ubierać się na cebulkę”, jednak nie każdy wie, jak ją zastosować. Otóż najlepiej postaw na spójny system 3 warstw.

Pierwszą powłoką, najbliższą ciału powinna być odzież termoaktywna. Nie zatrzyma wilgoci ludzkiego ciała i zapewni ci kluczowy podczas mrozów komfort termiczny oraz przyjemne uczucie suchości nawet podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Drugą, docieplającą warstwą odzieży może być ciepły polar lub lżejsza kurtka puchowa. Zwróć uwagę, aby żadne z nich nie miało membrany ochronnej, bo jest to misja trzeciej, ostatniej warstwy odzieży.

W zależności od Twoich upodobań i tego, jak bardzo uciążliwe warunki atmosferyczne będą ci towarzyszyć podczas survivalowej wyprawy może to być np. zimowa kurtka z membraną chroniącą nie tylko przed wiatrem, ale również przed obfitymi opadami deszczu i śniegu.

Ważne! Pamiętaj, aby Twój ubiór nie był ani zbyt luźny ani za mały. Zbyt ciasna odzież często prowadzi do odmrożeń. Powietrze, które znajduje się pomiędzy każdą z warstw, wytwarza dodatkowy izolator cieplny.

koszulka termoaktywna Texar

Koszulka termoaktywna Texar Base Layer Olive

SPRAWDŹ
Pentagon Hercules - rozpinany polar

Polar Pentagon Hercules 2.0 Olive

SPRAWDŹ
Texar Conger - czarna kurtka

Kurtka Texar Conger Black

SPRAWDŹ

Zaopatrując się w zimowe obuwie, zwróć uwagę przede wszystkim na grubość jego podeszwy. Zawsze możesz docieplić parę swoich butów wkładką, zapewniając sobie w ten sposób dodatkową izolację od zimnego podłoża. Wierzch obuwia najlepiej, aby był wodoodporny. Jeśli twoje buty zimowe są wykonane np. z naturalnej skóry pamiętaj o jej impregnacji, która z kolei zagwarantuje ci ich wodoodporność. W tym celu stosuj odpowiednie preparaty natłuszczające.

2. Nie odsłaniaj za dużo

Zwróć uwagę, aby czapka, którą zakładasz na mróz zasłaniała ci całe uszy. Nie wystawiaj na mróz swoich nadgarstków i kostek – nie dopuść, aby twoja ręka w miejscu pomiędzy końcem rękawa kurtki, a rękawiczkami była odkryta. Chyba nikt nie lubi uczucia, kiedy przedostanie się tam śnieg. Wybieraj solidne ocieplane rękawice z wydłużonym mankietem. Podobnie w przypadku kostek. Nie dopuść do sytuacji, w której do cholewki buta dostanie się śnieg lub z przemoczonych nogawek ścieknie do niego woda. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych odczuć podczas wędrówki zaopatrz się w stuptuty ze ściągaczami i z hakiem do zaczepienia o sznurówkę. Stuptuty są nieodzowną częścią ubioru zwłaszcza w momencie, gdy czeka nas spacer po głębokim śniegu. Szyję, twarz i usta zasłoń buffem, czyli rozciągliwą chustą wykonaną z szybkoschnącego materiału.

Pentagon Arctic czapka

Czapka Pentagon Arctic Watch Hat – Black

SPRAWDŹ

Chusta ochronna Buff US Afgan Graphite

SPRAWDŹ

Stuptuty wojskowe Mil-Tec – olive

SPRAWDŹ

3. Nie dopuść do odwodnienia organizmu

Gdy dochodzi do odwodnienia człowiek od razu staje się bardziej podatny na utratę temperatury ciała. Nie możesz na to pozwolić! Podczas zimowej wyprawy regularnie uzupełniaj płyny gorącymi, posłodzonymi napojami. Utrzymasz je długo w odpowiedniej temperaturze dzięki termosom i kubkom termicznym. Wybieraj modele z jak najbardziej wygodnym systemem otwierania i antypoślizgową powłoką (lub zaopatrz się w rękawice z warstwą antypoślizgową od wewnętrznej części dłoni).

4. Ogrzewaj się od środka

Dostarczaj sobie pożywnych, gorących posiłków, które doskonale wpłyną na samopoczucie i motywację do dalszej podróży. Możesz zabrać ze sobą żywność w specjalnym termosie obiadowym. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę survivalową warto mieć ze sobą również sprzęt do gotowania w terenie. Pełnowartościowe liofilizaty nie zamarzną, a dostarczą niezbędnych kalorii i wartości odżywczych.

Rękawice Mechanix Wear ColdWork FastFit Black/Grey

SPRAWDŹ

Termos Badger Outdoor Bullet Brass 0,5l

SPRAWDŹ
ogrzewacz na mroźny survival

Ogrzewacz chemiczny Only Hot Hand Warmer

SPRAWDŹ

5. Postaw na zimowe akcesoria

Ogrzewacze do ciała i ogrzewacze do rąk niejednego uchroniły już przed odmrożeniami. Te niewielkie akcesoria zapewnią Ci źródło ciepła przez wiele godzin. Możesz je umieścić w rękawiczkach lub w kieszeni. Ogrzewacze do rąk przy używaniu zgodnym z instrukcją są w stanie ogrzewać nawet przez 10 godzin ze średnią temperaturą 57 stopni Celsjusza. Maksymalną temperaturą, jaką mogą osiągnąć jest prawie 70 stopni. Zajmują niewiele miejsca i ważą niedużo, więc warto mieć je przy sobie podczas mrozów.

A jakie są wasze sposoby na radzenie sobie z niskimi temperaturami?

Napisz coś...