Skip to main content

Wiosna coraz mocniej puka do naszych okien, a więc czas by wyciągnąć wiatrówkę z pokrowca, odkurzyć, nasmarować i rozpocząć sezon strzelecki z hukiem! Przygotowaliśmy dla was kilka porad i wskazówek jak zakonserwować wiatrówkę i przygotować do nadchodzącego sezonu, by służyła wam jak najdłużej.

Czystość to podstawa!

Zaczynamy od najprostszej, a zarazem najważniejszej czynności, czyli czyszczenia wiatrówki. W zależności od typu wiatrówki, jakiej używacie, czyszczenie będzie składało się z jednej, dwóch lub kilku czynności.

Czyszczenie wiatrówki na CO2

W przypadku wiatrówek na CO2 12 g polecamy nabój ASG konserwująco-czyszczący. Zawiera on olejek, który oczyści i odpowiednio zabezpieczy układ gazowy wiatrówki. Co więcej, jeżeli wasza wiatrówka wyposażona jest w system blow back, zalecamy zdjąć zamek i oczyścić wszystkie elementy pracujące względem siebie z kurzu, ciał stałych czy piasku.

Czyszczenie wiatrówki karabinku

Jeżeli jesteście szczęśliwymi właścicielami wiatrówek karabinków, na porządki zalecamy poświęcić trochę więcej czasu niż ma to miejsce w wiatrówkach na CO2. Zacznijmy od najważniejszego – oczyszczenie przewodu lufy. Po dłuższym czasie nieużywania mogą w niej zalegać resztki smaru lub inne produkty uboczne strzelania. Do wykonania tej czynności niezbędny będzie wycior w odpowiednim rozmiarze, dobrany do kalibru waszej wiatrówki.

Na bardziej uporczywe zabrudzenia w lufie oraz w okolicach komory śruciny polecamy Smar Weapon Cleaner, przeznaczony do usuwania zapieczonych smarów i innych zabrudzeń. Dla uzyskania najlepszego efektu możecie również zastosować przecieraki filcowe, które można wystrzelić jak śrut, a w czasie strzału dokładnie oczyszczą komorę i przewód lufy! Oczyścicie w ten sposób również ze starego smaru miejsca krytyczne, jak zawias lufy w wiatrówce łamanej, głowicę cylindra (w miejscu styku z lufą) itp.

Nabój CO2 ASG konserwująco-czyszczący

Sprawdź

Smar ProTechGuns Weapon Cleaner 400 ml

Sprawdź

Wycior kal. 4,5 mm

Sprawdź
sprawdź nasze wskazówki, jak czyścić i konserwować wiatrówkę

Smary, smary i jeszcze raz smary!

Po czyszczeniu czas na smarowanie i podstawową konserwację. Pamiętajcie, że dobrze nasmarowana wiatrówka to szczęśliwa wiatrówka. Zawsze stosujcie smary przeznaczone do waszego typu sprzętu – niektóre smary do broni palnej mogą mieć zbyt agresywną formułę i zniszczyć na przykład elementy plastikowe lub gumowe w wiatrówce-pistolecie.

Konserwacja wiatrówki na CO2

Ponownie zaczynając od wiatrówek na CO2 najważniejsze jest, abyście zakonserwowali układ gazowy, czyli zawory i uszczelki. Do tego celu zalecamy używać smaru silikonowego, który chroni uszczelki przed sparceniem. Smarujcie zarówno elementy samej wiatrówki, jak i w magazynku (o ile w jego konstrukcji zawarte są elementy układu gazowego). W miejscu przebicia kapsuły CO2 możecie umieścić kilka kropel smaru Pellgunoil, w celu ochrony uszczelki przed sparceniem.

W przypadku wiatrówek z blow backiem smarujcie również elementy ruchome (trące o siebie). Delikatna warstwa silikonu będzie chronić elementy pracujące względem siebie przed nadmiernym zużyciem, w szczególności zamek przesuwający się po prowadnicach.

Konserwacja karabinka wiatrówkowego

Konserwując wiatrówki-karabinki nie zapominajcie o jednym ważnym elemencie – łożu. Jeżeli wasza wiatrówka jest wyposażona w łoże kompozytowe, to nie macie się czym przejmować, jednakże jeżeli wasz model jest osadzony w łożu drewnianym, bardzo ważne jest, by je zakonserwować – tak samo przed, jak i po strzelaniu. Stosując oliwę do drewna, nie tylko czyścicie, ale również konserwujecie i zabezpieczacie łoże przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Elementy metalowe i mechaniczne smarujcie, skupiając się na miejscach, które są szczególnie narażone na zużycie lub są kluczowym elementem mechanizmu. Jeżeli w poprzednim sezonie strzelaliście bardzo, dużo sugerujemy również smarowanie komory sprężania. W wiatrówkach sprężynowych wykonujcie tę czynność ostrożnie — pamiętajcie o zabezpieczeniu wiatrówki. Gdy już zaaplikujecie smar, używając dźwigni naciągu, ruszajcie tłokiem w celu jego równomiernego rozłożenia w cylindrze i na tłoku.

Olejek silikonowy ProTechGuns spray 400 ml

Sprawdź

Smar ProTechGuns Gun Oil 400 ml

Sprawdź

Smar Formula X Napier 100 ml

Sprawdź

Wskazówki dotyczące konserwacji wiatrówki

Podczas czyszczenia pamiętajcie, by robić to zawsze z wiatrówką zabezpieczoną – bez załadowanego śrutu, bez naboju CO2 czy też bez napiętej sprężyny. Gdy nakładacie smar, nie róbcie tego nadgorliwie. Smar w nadmiarze może szkodzić lub negatywnie wpływać na pracę wiatrówki, zawsze nadmiar smaru usuwajcie suchą i czystą ściereczką. Stosujcie smary dedykowane do waszego rodzaju wiatrówki i dbajcie by wiatrówka była dobrze zakonserwowana podczas przechowywania jej przez dłuższy czas. Zarówno wymienione akcesoria do konserwacji, jak i wiele więcej znajdziecie w naszej ofercie!

Napisz coś...