Wiosna coraz mocniej puka do naszych okien, a więc czas by wyciągnąć wiatrówkę z pokrowca, odkurzyć, nasmarować i rozpocząć sezon strzelecki z hukiem! Przygotowaliśmy dla was kilka porad i wskazówek jak zakonserwować wiatrówkę i przygotować do nadchodzącego sezonu, by służyła wam jak najdłużej.

Czystość to podstawa!

Zaczynamy od najprostszej, a zarazem najważniejszej czynności, czyli czyszczenia wiatrówki. W zależności od typu wiatrówki, jakiej używacie, czyszczenie będzie składało się z jednej, dwóch lub kilku czynności.

Czyszczenie wiatrówki na CO2

W przypadku wiatrówek na CO2 12 g polecamy nabój ASG konserwująco-czyszczący. Zawiera on olejek, który oczyści i odpowiednio zabezpieczy układ gazowy wiatrówki. Co więcej, jeżeli wasza wiatrówka wyposażona jest w system blow back, zalecamy zdjąć zamek i oczyścić wszystkie elementy pracujące względem siebie z kurzu, ciał stałych czy piasku.

Czyszczenie wiatrówki karabinku

Jeżeli jesteście szczęśliwymi właścicielami wiatrówek karabinków, na porządki zalecamy poświęcić trochę więcej czasu niż ma to miejsce w wiatrówkach na CO2. Zacznijmy od najważniejszego – oczyszczenie przewodu lufy. Po dłuższym czasie nieużywania mogą w niej zalegać resztki smaru lub inne produkty uboczne strzelania. Do wykonania tej czynności niezbędny będzie wycior w odpowiednim rozmiarze, dobrany do kalibru waszej wiatrówki.

Na bardziej uporczywe zabrudzenia w lufie oraz w okolicach komory śruciny polecamy Smar Weapon Cleaner, przeznaczony do usuwania zapieczonych smarów i innych zabrudzeń. Dla uzyskania najlepszego efektu możecie również zastosować przecieraki filcowe, które można wystrzelić jak śrut, a w czasie strzału dokładnie oczyszczą komorę i przewód lufy! Oczyścicie w ten sposób również ze starego smaru miejsca krytyczne, jak zawias lufy w wiatrówce łamanej, głowicę cylindra (w miejscu styku z lufą) itp.

Nabój CO2 ASG konserwująco-czyszczący

Sprawdź

Smar ProTechGuns Weapon Cleaner 400 ml 

Sprawdź

Wycior kal. 4,5 mm

Sprawdź
sprawdź nasze wskazówki, jak czyścić i konserwować wiatrówkę

Smary, smary i jeszcze raz smary!

Po czyszczeniu czas na smarowanie i podstawową konserwację. Pamiętajcie, że dobrze nasmarowana wiatrówka to szczęśliwa wiatrówka. Zawsze stosujcie smary przeznaczone do waszego typu sprzętu – niektóre smary do broni palnej mogą mieć zbyt agresywną formułę i zniszczyć na przykład elementy plastikowe lub gumowe w wiatrówce-pistolecie.

Konserwacja wiatrówki na CO2

Ponownie zaczynając od wiatrówek na CO2 najważniejsze jest, abyście zakonserwowali układ gazowy, czyli zawory i uszczelki. Do tego celu zalecamy używać smaru silikonowego, który chroni uszczelki przed sparceniem. Smarujcie zarówno elementy samej wiatrówki, jak i w magazynku (o ile w jego konstrukcji zawarte są elementy układu gazowego). W miejscu przebicia kapsuły CO2 możecie umieścić kilka kropel smaru Pellgunoil, w celu ochrony uszczelki przed sparceniem.

W przypadku wiatrówek z blow backiem smarujcie również elementy ruchome (trące o siebie). Delikatna warstwa silikonu będzie chronić elementy pracujące względem siebie przed nadmiernym zużyciem, w szczególności zamek przesuwający się po prowadnicach.

Konserwacja karabinka wiatrówkowego

Konserwując wiatrówki-karabinki nie zapominajcie o jednym ważnym elemencie – łożu. Jeżeli wasza wiatrówka jest wyposażona w łoże kompozytowe, to nie macie się czym przejmować, jednakże jeżeli wasz model jest osadzony w łożu drewnianym, bardzo ważne jest, by je zakonserwować – tak samo przed, jak i po strzelaniu. Stosując oliwę do drewna, nie tylko czyścicie, ale również konserwujecie i zabezpieczacie łoże przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Elementy metalowe i mechaniczne smarujcie, skupiając się na miejscach, które są szczególnie narażone na zużycie lub są kluczowym elementem mechanizmu. Jeżeli w poprzednim sezonie strzelaliście bardzo, dużo sugerujemy również smarowanie komory sprężania. W wiatrówkach sprężynowych wykonujcie tę czynność ostrożnie — pamiętajcie o zabezpieczeniu wiatrówki. Gdy już zaaplikujecie smar, używając dźwigni naciągu, ruszajcie tłokiem w celu jego równomiernego rozłożenia w cylindrze i na tłoku.

Olejek silikonowy ProTechGuns spray 400 ml

Sprawdź

Smar ProTechGuns Gun Oil 400 ml

Sprawdź

Oliwa do broni Stil Crin 125 ml

Sprawdź

Wskazówki dotyczące konserwacji wiatrówki

Podczas czyszczenia pamiętajcie, by robić to zawsze z wiatrówką zabezpieczoną – bez załadowanego śrutu, bez naboju CO2 czy też bez napiętej sprężyny. Gdy nakładacie smar, nie róbcie tego nadgorliwie. Smar w nadmiarze może szkodzić lub negatywnie wpływać na pracę wiatrówki, zawsze nadmiar smaru usuwajcie suchą i czystą ściereczką. Stosujcie smary dedykowane do waszego rodzaju wiatrówki i dbajcie by wiatrówka była dobrze zakonserwowana podczas przechowywania jej przez dłuższy czas. Zarówno wymienione akcesoria do konserwacji, jak i wiele więcej znajdziecie w naszej ofercie!