Skip to main content

Ubiór na strzelnicę może sprawić niemało trudności. Szczególnie osoby, które wybierają się pierwszy raz w to miejsce, mogą mieć problemy z doborem odpowiedniego stroju. 

W tym artykule podpowiemy, dlaczego wybór stroju na strzelnicę jest istotny, a także omówimy, jaką odzież wybierać, aby pobyt na strzelnicy był bezpieczny i komfortowy. Zastanawiasz się jak się ubrać na strzelnicę? Sprawdź nasz artykuł! 

Ubranie na strzelnicę – czy wybór jest istotny?

Dobranie odpowiedniego ubrania na strzelnicę jest kwestią bezpieczeństwa, ponieważ odzież pełni przede wszystkim funkcję ochronną.  

Ważne, aby wybierać wygodną odzież, która nie ogranicza zakresu ruchów. Z drugiej strony ubranie nie powinno być zbyt luźne, aby jego elementy nie stanowiły przeszkody przy oddawaniu strzału – odstające lub wiszące dodatki mogą generować zagrożenie (na przykład odzież z ozdobnymi łańcuchami lepiej pozostawić w szafie). 

Warto także dopasować strój do typu strzelnicy. Na strzelnicy otwartej, w zależności od pogody, przyda się na przykład kurtka czy czapka. Z kolei na strzelnicę zamkniętą nie musisz wybierać dodatkowych warstw, ponieważ większość strzelnic zapewnia w środku optymalną temperaturę.  

Ubranie na strzelnicę powinno zakrywać ciało. Na pewno w swojej garderobie posiadasz wiele rodzajów ubrań, które spełniają tę funkcję, ale które z nich wybrać? 

Co na górę na strzelnicę?  

Jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, ubranie na strzelnicę powinno być wygodne i zakrywać skórę. Zrezygnuj z koszulek, koszul i bluzek z dekoltem czy falbanami. 

Dobrym wyborem na górną część stroju będzie lekką, przepuszczająca powietrze bluzka techniczna. Warto wybierać odzież termoaktywną, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza – ani się w niej nie przegrzejesz, ani nie zmarzniesz.  

Jeżeli wybierasz się na otwartą strzelnicę, ubranie dostosuj do warunków atmosferycznych. W chłodne dni zaopatrz się w dodatkową warstwę wierzchnią, jednak nie polecamy ciężkich, puchowych kurtek czy hardshelli. Celuj raczej w softshelle lub polary. 

Górna warstwa odzieży - kurtka - jak się ubrać na strzelnicę

Spodnie na strzelnicę – luźne czy dopasowane? 

W kwestii wyboru spodni można się spotkać z różnymi opiniami. Czasem usłyszysz, że najlepszym wyborem są luźne spodnie na przykład dresowe. Innym razem spotkasz się z opinią rekomendującą obcisłe, dopasowane spodnie (na przykład legginsy) jako te właściwe na strzelnicę. 

My jednak polecamy wybierać spodnie strzeleckie, które: 

  • produkowane są z dobrej jakości odpornych materiałów, 
  • wyposażone są w przydatne kieszenie, 
  • mają wzmocnienia w newralgicznych częściach (kolana, krocze, pośladki). 

Na strzelnicy (w zależności od jej typu, instruktorów, poziomu zaawansowania) strzały oddawane są z różnych pozycji. Dobra para spodni ze wzmocnionymi kolanami bardzo dobrze sprawdzi się przy strzelaniu z pozycji klęczącej lub leżącej. Takie spodnie będą przydatne jednakowo na krytej i otwartej strzelnicy. 

Jak się ubrać na strzelnicę - spodnie

Buty na strzelnicę  

Przy wyborze butów na strzelnicę nie ma szerokiego pola manewru. Obuwie na strzelnicę powinno być zakryte i na płaskiej podeszwie.  

Możesz wybrać obuwie sportowe, które całkiem nieźle się sprawdzi podczas strzelania. Natomiast w sytuacji, w której zależy Ci na w pełni profesjonalnym obuwiu na strzelnicę, dobrym wyborem będzie obuwie wykorzystywane przez służby mundurowe. 

Buty - ubranie na strzelnicę

Akcesoria dla strzelca 

Dodatki i akcesoria są częścią ubioru na strzelnicę. Jakie dodatkowe elementy warto mieć przy sobie? 

  • Okulary lub gogle strzeleckie – ochrona oczu jest jedną z najważniejszych kwestii podczas strzelania. Z okularów strzeleckich skorzystać zarówno na krytej, jak i otwartej strzelnicy: możesz wybrać przezroczyste okulary do strzelania w pomieszczeniach i przeciwsłoneczne modele do oddawania strzałów na dworze*. 
  • Ochronniki słuchu – równie ważny element ochrony co okulary. Huk wystrzału z broni palnej może nawet trwale uszkodzić Twój słuch*. 
  • Rękawice strzeleckie – nie są wyposażeniem koniecznym, ale przydatnym. Stosowanie rękawic chroni dłonie, ale również gwarantuje pewniejszy i bardziej stabilny chwyt. 
  • Czapka z daszkiem – przyda się na strzelnicy otwartej, szczególnie podczas słonecznych dni. Z jednej strony osłoni Twoje oczy przed rażącymi promieniami słońca, a z drugiej ochroni Twoją głowę i zmniejszy ryzyko groźnych powikłań po długiej ekspozycji na światło słoneczne.  

*Strzelnice zazwyczaj wyposażają uczestników w środki ochrony, jednak dobrą praktyką jest posiadanie swoich zestawów ochronnych. 

Jak się ubrać na strzelnicę - akcesoria dla strzelca

Jak się ubrać na strzelnicę latem i zimą? 

Zarówno upalne letnie dni i mroźne zimowe mogą kusić strzelców do wyboru niekoniecznie najlepszego zestawu ubrań na strzelnicę. W obu porach roku warto pamiętać o dwóch zasadach doboru stroju na strzelnicę: wygodny strój, zakryte ciało. 

Latem, pomimo wysokich temperatur, zrezygnuj z szortów, sukienek, spódnic czy topów. Wybierz bluzkę z długim rękawem wyprodukowaną z lekkich, oddychających i szybkoschnących materiałów. Dobierz do tego zestawu długie, cienkie spodnie i lekkie, sportowe obuwie. 

Zimą natomiast nie ulegaj pokusie ubrania kilku warstw grubej odzieży, w której będzie Ci niewygodnie. Załóż 2-3 warstwy odzieży: bielizna termoaktywna – polar/bluza – kurtka. Do tego, standardowo, długie spodnie. W przypadku obuwia warto pamiętać, że wysokie buty mogą ograniczać ruchy, dlatego lepiej wybrać krótsze, ocieplane modele. 

Jeżeli latem lub zimą uczęszczasz na krytą strzelnicę, wybierz standardowy zestaw odzieży, czyli: bluzka techniczna z długim rękawem, długie spodnie ze wzmacnianymi wstawkami oraz płaskie obuwie. 

Sprawdź jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę!

Oferta odzieży i akcesoriów na strzelnicę w Militaria.pl 

W sklepie Militaria.pl znajdziesz szeroki wybór zarówno odzieży strzeleckiej, jak i akcesoriów przydatnych każdemu strzelcowi. W ofercie sklepu dostępne są między innymi: zestawy odzieży termoaktywnej (pojedynczo lub w kompletach), bluzy, polary, softshelle, spodnie taktyczne i wojskowe, bojówki, obuwie, rękawice taktyczne, okulary ochronne, ochronniki słuchu czy nakrycia głowy.  

dostawa na następny dzień

Napisz coś...