Skip to main content

Wiele osób obawia się swojej pierwszej wizyty na strzelnicy. Często pojawiają się pytania, co zabrać ze sobą, jak się ubrać i gdzie skierować najpierw kroki. Niniejszy wpis pozwoli Ci bez strachu wejść we wspaniały świat strzelectwa, ukaże zalety tego sportu i odpowie na najważniejsze pytania, które zapewne chodzą Ci już po głowie. Jeżeli masz pozwolenie i swoją broń, podpowiem co warto mieć ze sobą i jakich akcesoriów używać. Dlatego nie przedłużając – zapraszam do lektury. 

Dla kogo właściwie jest strzelectwo? 

Dla kogo jest strzelectwo? Według nas dla każdej zainteresowanej osoby pełnoletniej. Jeżeli natomiast jesteś osobą niepełnoletnią, musisz zabrać ze sobą prawnego opiekuna, który wyrazi zgodę na Twoje nowe hobby. Jeżeli jesteś dorosły, w ze sobą na strzelnicę dowód osobisty. Dokument potwierdzający tożsamość jest niezbędny dla bezpieczeństwa, zarówno Twojego, jak i instruktorów i innych uczestników, którzy akurat znajdują się w obiekcie. Strzelnice, wbrew pozorom, są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc, głównie dzięki surowym przepisom, procedurom oraz odpowiedniemu wyszkoleniu personelu. Wypadki w tego typu miejscach zdarzają się wyjątkowo rzadko, a każdorazowe wystąpienie jakiejś niebezpiecznej sytuacji jest momentalnie opanowywane przez wyszkolonych pracowników, którzy znają się także na pierwszej pomocy. Wiesz już, że strzelectwo jest bezpieczne, a strzelać może każdy. W dalszej części dowiesz się, co warto zabrać na strzelnicę i jak się odpowiednio ubrać. 

ochronniki słuchu na strzelnicę

Ochronniki słuchu Peltor Combat Arms Earplugs 4.1

SPRAWDŹ
jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę

Okulary taktyczne Bolle Rush+ Twilight

SPRAWDŹ

Ochronniki słuchu Peltor Bull’s Eye I – zielone

SPRAWDŹ

Co warto ze sobą zabrać na strzelnicę?

Oprócz wspomnianego wcześniej dowodu osobistego, warto wyposażyć się w akcesoria ochronne, np. ochronniki słuchu oraz atestowaną ochronę oczu. Jeżeli to Twoja pierwsza wizyta na strzelnicy, to większość obiektów oferuje wyposażenie na miejscu, ale wiele osób decyduje się zabrać swój sprzęt. Chodzi przede wszystkim o higienę, ale także o to, że własne słuchawki dopasujesz lepiej do swojej głowy i obejrzysz jeszcze przed zakupem. Możesz również zaopatrzyć się w produkty z wyższej półki niż te oferowane przez strzelnicę. Ochronniki słuchu, które znajdziesz na miejscu, są zazwyczaj urządzeniami pasywnymi, co oznacza, iż tłumią wszystkie dźwięki tak samo. Polecamy zakup słuchawek aktywnych, które nie dość, że lepiej chronią Twoje uszy, to wzmacniają pozostałe dźwięki, co pozytywnie wpływa na komfort podczas rozmów. Będziesz także lepiej słysz polecenia instruktora. Dobrym wyborem będą ochronniki słuchu aktywne Peltor SportTac. 

Jeżeli masz już słuchawki, pomyśl o odpowiedniej ochronie oczu. Wybieraj zawsze atestowane produkty sprawdzonych marek, takich jak ESSBolleOpenness Passion Community (OPC) czy UVEX. Zastosowany do ich produkcji poliwęglan wysokiej klasy pozwoli uniknąć powstawania ostrych fragmentów po trafieniu łuską czy rykoszetem. Materiał ten jest również niezwykle odporny na penetrację, dzięki czemu Twoje oczy będą bezpieczne. Noszenie okularów jest niezwykle istotne, gdy strzelasz ze strzelby do metalowych celów, tak zwanych popperów. Warto je mieć również podczas strzelania z czarnego prochu, gdyż powstałe iskry i resztki niespalonego prochu powstające podczas wystrzału lubią czasem dostać się do oka. Wiele otwartych strzelnic pozwala na strzelanie ze swoich rewolwerów czarnoprochowych, a są to produkty dostępne bez zezwolenia. Na naszej stronie Militaria.pl przygotowaliśmy szczegółowy poradnik o broni czarnoprochowej.

Co do kwestii ochrony wzroku i słuchu, jak wspomniałem wcześniej, strzelanie samo w sobie jest niezwykle bezpieczne, a rykoszety i gorące łuski nie stanowią zagrożenia przy odpowiedniej ochronie. 

jak sie przygotować do wyjscia na strzelnicę

Buty Protektor Grom Black
 

SPRAWDŹ
spodnie taktyczne Pentagon

Spodnie wojskowe Pentagon BDU 2.0 Black

SPRAWDŹ
rękawice taktyczne na strzelnicę

Rękawice Mechanix Wear FastFit Covert BLK

SPRAWDŹ

Na większości znanych mi strzelnic tarcze są dostępne na miejscu. Są to jednak podstawowe wzory, znane z zawodów. Jeżeli chcesz urozmaicić nieco swój trening strzelecki, sprawdź koniecznie ofertę tarcz w naszym sklepie Militaria.pl. Znajdziesz tam tarcze anatomiczne, popularne odmiany wojskowe typu „żołnierz” czy z wizerunkiem zombie lub terrorysty. 

Jak się ubrać? 

Strój na strzelnicę powinien być przede wszystkim wygodny. Warto zabrać ze sobą rozchodzone obuwie, w którym czujesz się pewnie, mogą to być buty wojskowe. Taktyczne militarne modele są dobry wyborem, szczególnie jeżeli strzelnica jest otwarta, a pogoda niepewna. Możesz wybrać model do zadań specjalnych, taki jak Lowa Zephyr z membraną Gore-Tex lub postawić na skórzaną klasykę w postaci GROMów. Ja często wybieram jednak lekkie buty sportowe, takie jak Pentagon Kion, które zapewniają swobodę ruchów. Najważniejsza jest przyczepność i dobry bieżnik, żeby nie wywinąć orła na rozsypanych po całej strzelnicy pustych łuskach.  

Co do reszty stroju, to najlepiej postąpić podobnie jak w przypadku obuwia. Mimo iż zdarzyło mi się strzelać w garniturze na wieczorze kawalerskim, to strzelając na co dzień stawiam jednak na sportowy styl. Elastyczna koszulka termoaktywna czy dresowe spodnie 4F nie będą ograniczać Twoich ruchów, podobnie jak dobrej jakości bojówki czy wygodna bluza mundurowa. Niektóre strzelnice są otwarte, co oznacza, że panują na nich podobne warunki jak na zewnątrz. Bądź na to gotowy zawczasu, bo trzęsące się z zimna ręce nie są zalecane podczas strzelania. 

olejek do broni

Oliwa do broni Stil Crin 125 ml

SPRAWDŹ
wycior do broni palnej 9 mm

Wycior składany 9 mm
 

SPRAWDŹ
penetrator

Olejek do czyszczenia ProTechGuns 400 ml

SPRAWDŹ

Bezpieczeństwo na strzelnicy 

Na strzelnicy obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać bezwzględnie. O większości z nich dowiesz się na pierwszej wizycie od prowadzącego strzelanie. Warto jednak kilka z nich przytoczyć w tym miejscu.  

Swoje pierwsze kroki skieruj do recepcji. Po wykupieniu pakietu zostaniesz pokierowany do osoby odpowiadającej za prowadzenie strzelania. Na miejscu powiedz instruktorowi, że to Twoja pierwsza wizyta, a z pewnością wszystko Ci wytłumaczy. Jeżeli byłeś już na strzelnicy i wiesz którą stroną trzyma się chwyt pistoletu, warto również o tym wspomnieć. Jeżeli natomiast ostatni raz strzelałeś 5 lat temu i nie bardzo pamiętasz co i jak, bez cienia wstydu powiedz, żeby instruktor traktował Cię jak świeżaka i zaczął od początku. Dobry instruktor pokaże Ci też, jak działa dana broń, jak się ją ładuje i jak z niej celować, by osiągnąć przyzwoite wyniki. 

Na strzelnicę przychodź zawsze trzeźwy i wypoczęty. Po zarwanej nocce często czujemy się jak po kilku piwach, a na obiekcie musisz być w pełni skupiony. Jeżeli dzień wcześniej była impreza, przełóż wizytę na strzelnicy. Zawsze, ale to zawsze słuchaj poleceń instruktora. Jeżeli prowadzący strzelanie powie STOP, masz natychmiast przerwać wszelkie działania.  

Jako nowicjusz na pewno nie będziesz strzelać tak celnie jak komandos, ale warto pamiętać, żeby przynajmniej starać się trafić w tarcze, a nie w jej mocowanie. Jeżeli instruktor zauważy, że celowo niszczysz sprzęt, może Cię wyprosić. Każdą broń palną traktuj tak, jakby była naładowana i gotowa do strzału. Nie wymachuj nią i nie wykonuj niepotrzebnych ruchów.  

Dzięki powyższym i wielu innym zasadom, o których dowiesz się na miejscu, strzelnica będzie stanowić bezpieczne miejsce dla Ciebie i całej rodziny. 

torba na strzelnicę

Torba Mil-Tec Combat Duffle Bag Olive

SPRAWDŹ

Torba Mil-Tec US Combat Parachute Cargo Medium – Olive 

SPRAWDŹ
Torba Condor Centurion Duffle Bag 46 l - Black

Torba Condor Centurion Duffle Bag 46 l – Black

SPRAWDŹ

Niezbędnik dla posiadaczy własnej broni

Masz już pozwolenie i własną broń? Pamiętaj o jej dokładnym czyszczeniu po każdorazowej wizycie na strzelnicy. Do tego celu posłużą Ci dostępne w sklepie Militaria.pl specjalne akcesoria do konserwacji: smary do usuwania nagarów powstałych w trakcie spalania prochu, olejki do konserwacji oraz wyciory i zestawy czyszczące. Wybierając wycior, nie zapomnij sprawdzić, jaką ma średnicę, żeby pasował do lufy Twojej broni. Pistolet, karabin lub strzelbę musisz na strzelnicę jakoś przetransportować. W zależności od typu posiadanego pozwolenia do pistoletu warto dokupić kaburę do noszenia lub taką, którą wykorzystasz dopiero na strzelnicy. Warto nabyć do Twojej broni długiej walizkę lub pokrowiec, który ochroni ją przed wstrząsami czy kurzem. Dla służb i zawodowców polecam również dodatkowe gadżety do broni w postaci latarek, laserów oraz lunet i kolimatorów, które również kupisz w naszym sklepie Militaria.pl. 

Wiesz już zatem, co ze sobą wziąć i jak się ubrać. Zdajesz sobie sprawę, że strzelectwo to bezpieczne hobby, które jest dla każdego. Jeżeli wahasz się, czy to dla Ciebie, to jest tylko jedna możliwość, żeby się dowiedzieć – zarezerwuj czas na strzelnicy i przekonaj się! Możesz też zbudować przydomową strzelnicę i zacząć trening wiatrówkami. Dowiedz się, jak zbudować przydomową strzelnicę. Do zobaczenia na osi! 

Napisz coś...