Skip to main content

Chcesz zacząć strzelać rekreacyjnie i postanowiłeś kupić wiatrówkę. Jednak jak wybrać pierwszą wiatrówkę? Czym się kierować przy wyborze modelu? Tekst ten dedykujemy początkującym fanom wiatrówek – postaramy się wam pomóc w wyborze pierwszej wiatrówki, rozwiejemy wszelkie wątpliwości z nadzieją, że zaszczepimy w was pasję na długie lata!

Wkraczając na nowe terytorium jakiegokolwiek hobby, każdy z nas musiał stanąć przed najtrudniejszą decyzją – co wybrać na początku. Tańszy model dla początkujących czy droższy na lata? Niezależnie czy jest to wiatrówka, replika ASG, łuk czy broń czarnoprochowa trudno jest podjąć decyzję o pierwszym zakupie nie mając doświadczenia. Przeglądając fora internetowe i recenzje konkretnych produktów często znajdziemy sprzeczne opinie.

Gdy przychodzi do wyboru pierwszej wiatrówki, sytuacja jest analogiczna. Jesteśmy już pewni, wybraliśmy konkretny model, prawie klikamy KUP, a na ostatniej prostej wyczytujemy mało pochlebną opinię na temat wybranej przez nas wiatrówki. Pojawiają się wątpliwości, rozterki, pytania. Dlatego dzielimy się z wami sprawdzonymi metodami ułatwiającymi dokonanie wyboru i podjęcie decyzji!

Wiatrówka naszych marzeń w zasięgu portfela

Wiele osób może z nami się nie zgodzić, ale bardzo istotnym kryterium przy wyborze wiatrówki jest jej cena. Mając określony budżet, chcielibyśmy wybrać najlepszą opcję w danym segmencie cenowym. Nie będziemy omawiać pełnego przedziału cen, ponieważ już to zrobił nasz kolega Bartek w filmie, z którym polecamy wam się zapoznać. W filmie są dokładnie omówione przedziały cenowe i czego w ich zakresie można się spodziewać.

Podstawowe pytania – czym, gdzie i do czego

Gdy już zdecydujecie, ile pieniędzy chcecie przeznaczyć na wiatrówkę, czas na ustalenie kilku informacji, które znaczenie wam ułatwią dobór odpowiedniego modelu.

Jakiego typu ma być to wiatrówka, jak zasilana i do czego macie zamiar strzelać?

Wydaje się, że to proste pytania, ale nie zawsze początkujący się zastanawiają nad tymi kwestiami. Unikajcie podejmowania decyzji pod wpływem emocji, żeby uniknąć potem rozczarowania sprzętem, który nie spełnia oczekiwań. Dlatego powstrzymajcie swój zapał na chwilę i odpowiedzcie sobie na te trzy proste pytania.

Wiatrówka krótka czy długa?

Przy wyborze typu wiatrówki należy rozważyć wiatrówki długie i krótkie, ta część jest w pewnym stopniu skorelowana z trzecim pytaniem – do czego macie zamiar strzelać. Jeżeli szukacie wiatrówki do zabawy rekreacyjnej, na własnym podwórku lub ogródku, to w takim przypadku idealne będą wiatrówki krótkie. Małe, poręczne o niedużej mocy, w sam raz do strzelania na małych, „podwórkowych” dystansach do improwizowanych celów.

Strzelanie na krótki czy długi dystans?

Jeżeli jednak interesuje was strzelanie na większych dystansach, a w szczególności do tarcz, to zdecydowanie nastawcie się na wybór wiatrówki długiej. Oferują one znacznie większą moc i zasięg, w stosunku do krótkich modeli, ale również w większości przypadków lepszą celność i skupienie, dlatego długa wiatrówka będzie idealnym wyborem dla osób z zacięciem strzelca tarczowego. Każdy z nas kiedyś chciał być snajperem ;).

Rodzaj zasilania

W ostatnim kroku musicie podjąć decyzję o rodzaju napędu, w jaki powinna być wyposażana wasza pierwsza wiatrówka. Dla początkujących przypominamy, wiatrówki dzielimy na napędzane sprężynowo i sprężonym gazem – powietrzem w wiatrówkach PCA i PCP oraz dwutlenkiem węgla w formie 12 i 88 gramowych kapsuł. Jeżeli chcecie zapoznać się z dokładną budową poszczególnych systemów i sposobami ich działania w wiatrówce, to zachęcamy do obejrzenia naszych poradników i infografik.

Tym samym mamy dla was skrót decyzyjny jak wybrać pierwszą wiatrówkę: jeżeli chcecie wybrać wiatrówkę długą, to zdecydujcie się na model sprężynowy, jeżeli krótką wybierzecie pistolet lub rewolwer zasilany z 12 gramowej kapsuły CO2. Modele sprężynowe wiatrówek długich mają jedną, zasadniczą przewagę nad modelami na CO2 lub PCP – najniższe koszty eksploatacji. W takich wiatrówkach, aby zacząć strzelać nie potrzebujecie żadnego gazu, pompki czy innych akcesoriów, jedyne co wam potrzeba to siła mięśni i śrut. Nie oznacza to oczywiście, że strzelanie z wiatrówek na CO2 lub PCP będzie bardzo drogie, ale koszta samych wiatrówek CO2/PCP o podobnych parametrach są znacznie wyższe niż w modelach sprężynowych.

Wiatrówka dla każdego czy model dedykowany?

Ostateczny wybór pierwszej wiatrówki to sprawa indywidualna, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie podali wam kilka propozycji.

Dla młodzieży proponujemy dwa modele, pierwszy to wiatrówka-pistolet Bersa Thunder 9 PRO na nabój CO2 12g strzelająca śrutem kulistym typu BB. Prosta wiatrówka gazowa, lekka i kompaktowa. Doskonały model, by postawić swoje pierwsze kroki w strzelectwie wiatrówkowym. Jako drugi model dedykowany młodzieży proponujemy sprężynową wiatrówkę-karabinek Crosman Inferno. Jest to klasycznie łamana wiatrówka o niższej mocy niż pełnowymiarowe karabinki. Wiatrówka jest lekka dzięki zastosowaniu łoża z polimeru, a mniejsza moc pozwala na naciągnięcie mechanizmu nawet najmłodszym adeptom strzelectwa.

Bersa Thunder 9 PRO 4,5 mm

Sprawdź
wybrać pierwszą wiatrówkę

Wiatrówka Crosman Vital Shot 4,5 mm

Sprawdź
wybrać pierwszą wiatrówkę

Wiatrówka Hatsan TG AirTact QE Gen.2 4,5 mm

Sprawdź

Dojrzałym entuzjastom strzelectwa wiatrówkowego proponujemy mocniejsze i cięższe modele. Wiatrówki Crosman Vital Shot 4,5 mm oraz Hatsan TG AirTact QE Gen.2 4,5mm to nadal repliki, które mają osadę z tworzywa sztucznego, ale są zdecydowanie solidniejsze i wyposażone w mocniejszą sprężynę. Oba modele wyposażone są w klasyczne przyrządy celownicze, ale dzięki wyposażeniu w szynę montażową, możesz do nich również zamontować lunetę, by strzelać celnie na większe odległości. 

Wybór pierwszej wiatrówki

Mamy nadzieję, że ten tekst chociaż trochę ułatwił wam podjęcie decyzji. Przy wyborze pierwszej wiatrówki zawsze kierujcie się rozwagą, niech ten zakup będzie przemyślany. Niezależnie od waszego wyboru najważniejsza jest dobra zabawa podczas strzelania, czy to z wiatrówki krótkiej, czy długiej. Nie zapomnijcie również o bezpieczeństwie – okulary ochronne i podstawowe zasady bezpieczeństwa muszą być obecne nawet podczas piknikowego strzelania do puszek. Jeśli potrzebujecie pomocy przy wyborze pierwszego modelu oraz odpowiednich akcesoriów, to możecie również skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo – nasi konsultanci chętnie doradzą.

Napisz coś...