Skip to main content

Chcesz zdobyć pozwolenie na broń do celów hobbystycznych lub ochrony własnego mienia? W tym artykule omawiamy różne rodzaje pozwoleń oraz podpowiadamy, w jaki sposób najłatwiej nabyć prawo do posiadania kilku sztuk broni palnej. 

Jak zdobyć pozwolenie na broń – wymagania prawne

Pierwszym krokiem do zdobycia pozwolenia na broń powinno być zapoznanie się z przepisami prawnymi w tym zakresie. Kwestie związane z dostępem do broni w Polsce regulowane są poprzez Ustawę z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. W ustawie znajdziesz zapisy odnośnie tego, kto może się ubiegać o pozwolenie na broń oraz jakie są wymagania i procedury z tym związane.

Kto może ubiegać się o pozwolenie na broń?

W Polsce pozwolenie na broń mogą uzyskać osoby, które spełniają poniższe wymagania:

  • ukończenie 21 roku życia (18 roku życia starając się o pozwolenie na broń do celów sportowych w przypadku niektórych rodzajów broni sportowej),
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski,
  • brak przeciwskazań zdrowotnych (fizycznych i psychicznych),
  • niekaralność za umyślne popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  • brak uzależnienia od alkoholu i innych środków odurzających.
pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń – rodzaje pozwoleń 

Aby posiadać broń palną w Polsce, potrzebny jest cel. Determinuje on rodzaj i typ pozwolenia. Możesz ubiegać się o pozwolenie: 

  • na broń do celów ochrony osobistej – w przypadku stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia zdrowia, życia lub mienia,
  • na broń do celów ochrony osób i mienia – jest to między innymi pozwolenie na broń służbową dla kwalifikowanych pracowników ochrony osób i mienia, 
  • na broń do celów łowieckich – na podstawie uprawnień do wykonywania polowań,
  • na broń do celów sportowych – na podstawie udokumentowanego członkostwa w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim i licencji właściwego polskiego związku sportowego,
  • broń do rekonstrukcji historycznych – na podstawie udokumentowanego członkostwa w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenia potwierdzającego działalność w stowarzyszeniu,
  • na broń do celów kolekcjonerskich – na podstawie udokumentowanego członkostwa w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim,
  • na broń do celów pamiątkowych – na podstawie udokumentowanego nabycia broni poprzez spadek, darowiznę lub wyróżnienie,
  • na broń do celów szkoleniowych – na podstawie uprawnień do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowanej, zarejestrowanej działalności gospodarczej (określonych w odrębnych przepisach).

Zdecydowana większość użytkowników broni w naszym kraju to myśliwi, sportowcy oraz kolekcjonerzy. Dla niekaranego obywatela, który ukończył już wymagane 21 lat, najczęstszym wyborem są wspomniane wcześniej pozwolenia do celów sportowych i kolekcjonerskich. Najtrudniej nadal zdobyć pozwolenie do ochrony osobistej, gdyż tu wchodzi w grę duża uznaniowość policji (w kwestii ważnej przyczyny posiadania broni). Jeżeli zastanawiasz się, jak dostać pozwolenie na broń do ochrony osobistej ostrzegamy, jest to trudna droga. Pomoże w tym wykonywanie zawodu szczególnie narażonego na ryzyko, bycie właścicielem kantoru lub bycie często narażonym na niebezpieczeństwo. Jeśli byłeś wcześniej ofiarą napadu – udokumentuj to! Może to pomóc w uzyskaniu pozwolenia do ochrony osobistej. Policja rzadko jednak wydaje na nie zgodę. 

Jak uzyskać pozwolenie na broń z klubem sportowym? 

ednym ze sposobów na uzyskanie pozwolenia na broń jest dołączenie do klubu sportowego, który pomaga przejść przez cały proces i takie pozwolenie zdobyć. Chcesz wiedzieć, jak znaleźć odpowiedni klub sportowy? Wiele zależy od Twojej lokalizacji, ale w Internecie znajdziesz informacje, które kluby osiągają najlepsze wyniki na zawodach oraz gdzie najłatwiej wyrobisz pozwolenie. Nie zawsze jest to najbliższy klub w Twojej okolicy. Wiele spraw można załatwić korespondencyjnie, więc jeżeli w Twojej okolicy nie ma odpowiedniego klubu, nie powinno to być przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia. Pamiętaj, że Klub sportowy musi należeć do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, w skrócie PZSS i jest to zapisane w ustawie. Fora internetowe i grupy na Facebooku są pełne opinii o klubach, warto też popytać na pobliskiej strzelnicy. Klub można także zmienić, jeżeli z jakichś powodów przestał Ci odpowiadać. 

Pozwolenie na broń palną sportową czy kolekcjonerską? 

Wiele osób sądzi, że broń sportowa to małokalibrowe karabiny biatlonowe. Nic bardziej mylnego. Bronią sportową są karabiny, strzelby oraz pistolety – nowoczesne i w pełni funkcjonalne. Podobnie sprawa przedstawia się z bronią kolekcjonerską. To nie muszą być zardzewiałe samopały sprzed dziesiątek lat. Można kolekcjonować współczesne konstrukcje, takie jak karabinek AK lub M4. Oczywiście możesz zdecydować się również na dowolny pistolet. Ograniczenia dotyczą głównie kalibru oraz rodzaju prowadzenia ognia.

Nie możesz otrzymać pozwolenia na broń strzelającą ogniem samoczynnym, czyli takiej, która strzela seriami, full auto. Do tego trzeba być koncesjonowanym podmiotem z licencją na posiadanie broni do celów szkoleniowych. Maksymalny kaliber to 12 mm, co niestety uniemożliwia zakup takich jednostek broni jak Desert Eagle .50AE. Jednak możesz kupić go w kalibrze .44 magnum. Zapewnia równie przyjemne doświadczenia. 

Broń bez pozwolenia 

Przypominamy, że nie każda broń wymaga posiadania pozwolenia. Do kategorii broni bez pozwolenia należą zyskujące coraz większą popularność pistolety, rewolwery, karabiny oraz strzelby czarnoprochowe. Jest to broń sprzed roku 1885 lub jej współczesne, wykonane z wysokiej klasy materiałów repliki. Są to konstrukcje rozdzielnego ładowania. Oznacza to, że osobny wsypujesz proch, przebitkę i kule. Dla broni czarnoprochowej także organizowane są zawody, a sam sprzęt jest zaskakująco celny i skuteczny. Możesz bez pozwolenia nabyć je w salonach oraz sklepie internetowym Militaria.pl. 

Sprawdź artykuł poświęcony broni czarnoprochowej. 

Powyższe zdjęcie przedstawia rewolwer czarnoprochowy Uberti Cattleman 1873 .44. 

Czy egzaminy na prawo do posiadania broni są trudne? 

Zastanawiasz się, czy egzaminy są trudne? Jeżeli zdajesz patent w klubie sportowym to wystarczy przyłożyć się do nauki i raczej zdasz go bez problemów. Schody zaczynają się, gdy chcesz zdać egzamin na policji do pełnego pozwolenia kolekcjonerskiego. Tamten egzamin bywa ciężki. Policja niechętnie wydaje pozwolenia, przez co pytania są trudne i podchwytliwe. Kosztuje on stosunkowo dużo, bo aż 1150 zł a jedyna możliwa poprawka to połowa tej kwoty. Szczegółowe pytania sprawiają, że wiele osób musi poprawiać egzamin teoretyczny. Jednak nie jest on niemożliwy i wielu osobom udaje się zdać. Polecamy dokładne zapoznanie się z Ustawą o Broni i Amunicji, co pomoże w zdaniu testu. Praktyka czyni mistrza, dlatego wolny czas polecamy spędzać na strzelnicy, ucząc się trafiać celnie do tarczy. Warto przypomnieć, że aby postrzelać z broni palnej w Polsce nie musimy być jej posiadaczem. Wystarczy udać się na strzelnicę i postrzelać z broni obiektowej, jeżeli oczywiście wybrana strzelnica taką broń posiada. Są także miejsca, gdzie musisz mieć swój sprzęt. 

Jak zrobić pozwolenie na broń w najkrótszym terminie 

Jeżeli zależy Ci na czasie, najszybszą drogą jest zapisanie się do klubu, wypełnienie wszystkich potrzebnych dokumentów, które pozwolą przystąpić do egzaminu i poddanie się badaniu lekarskiemu. Do tego musisz mieć również orzeczenie z pozytywną oceną od psychologa, z którego będzie jasno wynikać, że możesz dysponować bronią palną. Orzeczenie lekarskie i psychologiczne ważne jest jedynie przez 3 miesiące i musisz je dołączyć do wniosku o pozwolenie na broń (warto umawiać wizyty do lekarzy i psychologów z tej samej placówki, aby zaoszczędzić czas). 

W międzyczasie polecamy praktykę, aby ćwiczyć sztukę posługiwania się bronią palną i oddawania celnych strzałów. Następnie musisz zdać egzaminy i czekać na pozwolenie od policji. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się również na pozwolenie kolekcjonerskie. Maksymalna dozwolona ilość posiadanej broni często zależy od województwa, w którym pozwolenie zostało wydane. Najczęściej na pozwoleniu kolekcjonerskim możesz posiadać minimum 10 sztuk broni, a na sportowym – 4.  

Mam pozwolenie! Czego jeszcze potrzebuję? 

Zgodnie z Ustawą, broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni”, lub w sejfach na broń spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. To jak duży wybierzesz sejf zależy jedynie od tego, ile sztuk broni chcesz w przyszłości kolekcjonować.  

Jeżeli zostałeś sportowcem i wybierasz się na zawody IPSC, czyli kręci Cię strzelectwo dynamiczne, warto kupić odpowiednią kaburę. Jeżeli nie chcesz broni nosić, czy to na strzelnicy, czy też poza nią, warto i tak kupić walizkę czy pokrowiec do jej przenoszenia z domu na strzelnicę. Przydadzą się również środki do konserwacji i czyszczenia Twojego sprzętu. 

Teraz już wiesz, jak uzyskać pozwolenie na broń palną. Uzbrojony w wiedzę udaj się zatem w poszukiwaniu odpowiedniego klubu. Pamiętaj, to niej jest ani droższe, ani trudniejsze od uzyskania prawa jazdy. Jest na pewno w Polsce bardziej niszowe, ponieważ samochód posiada dużo więcej osób niż broń. Może czas zrównać te statystyki? Do zobaczenia na osi i samych dziesiątek na tarczy! 

DHL23:59

2 komentarze

  • Tatiana Botyanovskaya (Bocianowska) pisze:

    W jaki sposób może dostać pozwolenie na broń sportowu obcokrajowiec, członek IPSC?

  • Kluzo pisze:

    Troszeczkę mijacie się z prawdą w paru kwestiach, w przypadku pozwolenia kolekcjonerskiego nie ma ograniczenia kalibru, można mieć zarówno wspomniany przez was desert eagle .50 jak i Barrett m82a1 cal.50 bmg. Ograniczenie to jest tylko w przypadku pozwolenia do celów sportowych (do 12mm). To samo dotyczy szybkości zrobienia pozwolenia, członkostwo w klubie sportowym wcale nie jest najszybszą drogą, już chociaż by przez konieczność odbycia trzy miesięcznego stażu. Pozwolenie kolekcjonerskie nie wymaga żadnego stażu, wystarczy zapisać się do odpowiedniego stowarzyszenia, w dniu zapisu do tego stowarzyszenia można składać dokumenty do WPA o wydanie pozwolenia. Teoretycznie można je uzyskać w około 2 miesiące – od złożenia dokumentów dla otrzymania decyzji.

Napisz coś...