Skip to main content

Jeżeli ktoś zastanawia się nad zakupem swojej pierwszej broni czarnoprochowej, może mieć trochę wątpliwości i trudnych pytań. Jedną z nurtujących kwestii będą aspekty prawne, ponieważ jest to kwestia kluczowa i nie można jej pominąć. Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj, jak zacząć swoją przygodę z bronią czarnoprochową!

Broń czarnoprochowa bez pozwolenia

W Polsce pozwolenia na broń nie wymaga się m.in. w przypadku posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni. Reguluje to ustawa o broni i amunicji, w przypadku broni czarnoprochowej Art. 11 ust. 10. Dlatego w celu dokonania zakupu takiej broni wystarczy mieć skończone 18 lat.

Na posiadanie prochu przez właścicieli broni czarnoprochowej również nie jest wymagane pozwolenie, jednak w przypadku chęci zakupienia go np. w sklepie z bronią, niezbędne będzie wyrobienie Europejskiej Karty Broni. Dodatkową zaletą posiadania takiej karty jest możliwość przewożenia broni poza granice Polski.

Jak działa broń czarnoprochowa? Infografika

Jak to jest z przenoszeniem broni czarnoprochowej?

W związku z tym, że ustawa o broni i amunicji nie zabrania noszenia załadowanej broni czarnoprochowej przy sobie, można ją legalnie przenosić w miejscach publicznych. Niezbędne jest przy tym uwzględnienie i stosowanie się do szczególnych przepisów, które regulują kwestie noszenia broni w określonych sytuacjach. Jest to regulowane przez artykuł 32 oraz 35 UBiA.
Zgodnie z Art. 32 UBiA broń i amunicję należy przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych.

Ustawa nie zabrania noszenia broni czarnoprochowej nawet w stanie załadowanym i nie ma znaczenia czy np. chcemy się z nią udać na strzelnicę, czy po prostu chcieliśmy ją mieć przy sobie. Jednak należy się przy tym stosować do przepisów szczególnych, regulujących kwestię noszenia broni w wybranych sytuacjach (transport publiczny, imprezy masowe, zgromadzenia, porty i statki morskie), z czym można się zapoznać w Rozporządzeniu Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż zabronione jest noszenie broni przez osoby będące w stanie po spożyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowych, o czym szczegółowo informuje treść Art. 51 UBiA.

Czarny proch – co warto wiedzieć?

Należy kupować tylko fabryczny czarny proch i nigdy nie wolno stosować innego prochu oraz miar niezgodnych z zaleceniami producenta danej broni czarnoprochowej.

Samodzielne wytwarzanie czarnego prochu jest nielegalne i nikt nie powinien się tego podejmować na własną rękę, w domowych warunkach. Należy podkreślić, że będzie to nie tylko niezgodne z prawem, ale również bardzo niebezpieczne.

Gdzie strzelamy?

Z broni wolno strzelać tylko na strzelnicy, reguluje to Art. 45. Ustawy o broni i amunicji. Wyjątkiem w tym przypadku jest obrona konieczna, której przepis ten nie dotyczy.

jakie akcesoria do broni czarnoprochowej

Jakie akcesoria warto kupić do broni czarnoprochowej?

W drugiej części artykułu poruszymy kwestię niezbędnych akcesoriów do broni czarnoprochowej, w które powinna wyposażyć się każda osoba zainteresowana zakupem tego typu broni. Wszystko znajduje się w naszej ofercie i jest wygodnie pogrupowane w jednym miejscu: Broń czarnoprochowa i akcesoria. Natomiast poniżej przygotowaliśmy dla was listę akcesoriów, które uznaliśmy za niezbędne do rozpoczęcia swojej przygody z bronią czarnoprochową.

Klucz do kominków

Niezbędne i najważniejsze akcesorium przeznaczone do broni czarnoprochowej. Prawidłowa eksploatacja broni czarnoprochowej wymaga jej dokładnego czyszczenia i konserwacji, w czym bardzo przydatny będzie klucz do kominków. Jak sugeruje sama nazwa, ten element wyposażenia służy do odkręcania kominków, co jest niezbędną czynnością nie tylko podczas czyszczenia, ale również wtedy, gdy w trakcie strzelania w jednej z komór dojdzie do niewypału. W takiej sytuacji można poradzić sobie właśnie odkręcając kominek kluczem, wysypać proch i wypchnąć kulę z komory. Jest to jedyne narzędzie, które pozwoli nam na bezpieczne rozładowanie broni.

Akcesoria ochronne

Podstawowe, najważniejsze dwa akcesoria ochronne w strzelectwie mają związek ze słuchem i wzrokiem. Istotnym jest aby przy ich zakupie decydować się na atestowany sprzęt. Zwykłe zatyczki do uszu można kupić już za niecałe 10 zł, natomiast warto mieć na uwadze, że istnieją znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje, jak aktywne ochronniki słuchu. Ich istotną zaletą jest umożliwienie użytkownikowi świadomości sytuacyjnej oraz swobodnej komunikacji z innymi ludźmi, przy jednoczesnym tłumieniu szkodliwych impulsowych hałasów, jak wystrzał z broni.

W drugiej kolejności należy wybrać atestowane okulary ochronne, spełniające normy balistyczne. Umożliwiają skuteczną ochronę oczu przed urazami, które mogą zostać spowodowane przez obiekty poruszające się z dużą prędkością.
Dodatkowo można zaopatrzyć się jeszcze w rękawice ochronne, które zapewnią komfort i ochronę dłoni.

Ochronniki słuchu aktywne Peltor SportTac

Ochronniki słuchu aktywne Peltor SportTac 

SPRAWDŹ

Okulary taktyczne Bolle Tracker Yellow

SPRAWDŹ
Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - jak zacząć?

Klucz do kominków Black Powder Gear

SPRAWDŹ

Kule

Zazwyczaj dla danego kalibru broni dostępne są różne rozmiary kul. Przykładowo dla rewolweru w kalibrze .44, można dobrać kule w kalibrze .451 lub .454. Na początek zalecamy kupić po paczce kul w różnych rozmiarach i zwyczajnie sprawdzić, co nam bardziej odpowiada, z którego rozmiaru lepiej nam się strzela. Dostępne są również pociski, ale korzystanie z nich wymaga doświadczenia i wiedzy, więc na początek zalecamy zawsze wybierać kule.

Wycior

To niezbędne akcesorium potrzebne do wyczyszczenia lufy z osadów i pozostałości po strzelaniu. Zazwyczaj zestawy wyciorów składają się z różnych typów szczotek przeznaczonych do konkretnego etapu czyszczenia przewodu lufy.

Smary

Smary do bębna występują w typach 1, 2, 3 i stosuje się je bezpośrednio do bębna przed kulą. Taki smar pełni dwie ważne role – chroni przed przeskoczeniem iskry do sąsiednich komór oraz smaruje przewód lufy podczas wystrzału, dzięki czemu łatwiej jest ją wyczyścić po strzelaniu.

Typy wymienione powyżej mają następujące znaczenie:
Typ 1 – najtwardszy, dobry do stosowania latem.
Typ 2 – smar pośredni, w teorii dobry na każdą porę roku, lecz zalecany na wiosnę i jesień.
Typ 3 – najbardziej miękki, zalecany na zimę.

Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - jak zacząć?

Prochownica Pedersoli DP509 – kaliber .44

SPRAWDŹ
Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - jak zacząć?

Pociski ołowiane ACP-Sport Conical kaliber .45 – 50 szt.

SPRAWDŹ
Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - jak zacząć?

Smar rewolwerowy Black Powder Gear No. 2 – pudełko

SPRAWDŹ

Preparaty konserwujące

Smary i oliwy do broni, służące do konserwacji elementów zarówno drewnianych, jak i metalowych. Należy rozróżnić smary, które są przeznaczone do czyszczenia broni i usuwania nagaru po strzelaniu (np. MoS2) od smarów przeznaczony do konserwacji i bezpiecznego przechowywania broni czarnoprochowej.

Prasa do ładowania bębna

Dodatkowe akcesorium, które nie należy do listy must have. Prasa przeznaczona jest do ładowania bębnów w rewolwerach czarnoprochowych, które nie są wyposażone w tzw. pobojczyk. Oczywiście można ją również stosować w rewolwerach wyposażonych w pobojczyk.

Przybitki

Przeznaczone do oddzielenia ładunku prochowego od pocisku, przybitki filcowe albo korkowe (niektórzy stosują np. kaszkę), dzięki którym nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu płomienia z pociskiem, co wiąże się z jego nadtopieniem i jest negatywnym zjawiskiem (ołów osadzi się na ściankach lufy).

Olejek do czyszczenia broni czarnoprochowej

Olejek do czyszczenia – penetrator ProTechGuns z MoS2 400 ml

SPRAWDŹ
Prasa do ładowania bębnów rewolwerowych kal. .36/.44

Prasa do ładowania bębnów rewolwerowych kal. .36/.44

SPRAWDŹ

Walizka na broń długą Negrini

SPRAWDŹ

Przenoszenie i dozowanie prochu

Dzięki prochownicy można łatwo transportować oraz dozować czarny proch. Niektórzy preferują wykorzystywanie do tego np. probówek Eppendorfa. Zaletą probówek jest możliwość przygotowania prochu w odpowiedniej naważce – nawet na kilkaset strzałów bez potrzeby odważania na strzelnicy.

Napisz coś...