Skip to main content

Pewnie zastanawiasz się, do czego może Ci się przydać luneta do nocnego strzelania. Przecież nocą i tak nie chodzisz na strzelnicę. Oprócz zastosowań bojowych w jednostkach policji i wojsku oraz w myślistwie luneta celownicza do strzelania w ciemności jest świetnym wyborem dla strzelca amatora oraz zawodnika sportów strzeleckich. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto rozważyć zakup lunety celowniczej do strzelania w ciemności.  

Lunety celownicze do strzelania w ciemności – najważniejsze cechy

Parametry lunet celowniczych

Zacznijmy od podstaw. Kupując lunetę najpierw zwracamy uwagę na dwa główne parametry: powiększenie oraz średnicę obiektywu wejściowego, przez który do wnętrza wpada światło. Wyraża się je najczęściej w taki sposób 4×32, 3-9×40 czy 3-18×56. Pierwsza wartość to powiększenie. Jeżeli są dwie liczby oddzielone kreską, to znaczy, że luneta posiada zmienny zoom. Druga wartość to średnica wyrażona w milimetrach. Wielkość szkła ma ogromny wpływ na komfort strzelania w warunkach deficytu oświetlenia. To od średnicy okularu właśnie zależy, czy luneta sprawdzi się w nocnym strzelaniu. Odpadają konstrukcje typu x32 oraz x40, a w szczególności wąskie lunety x20. Najlepszym wyborem do strzelania w nocy będzie co najmniej x50, a najlepiej duża luneta x56.

Powłoki stosowane w lunetach

Kolejnym ważnym parametrem lunet celowniczych do strzelania w ciemności jest jakość i przejrzystość szkieł i zastosowanych powłok. W droższych lunetach producenci stosują zaawansowane technologie do poprawienia ostrości obrazu oraz rozjaśnienia go. Podczas strzelania komfort poprawiają również powłoki antyrefleksyjne jak Fully Multi Coated (FMC) i UWB (Ultra Wide Band Coating). Ta druga to dodatkowa powłoka antyrefleksyjna zastosowana na wszystkich soczewkach lunety. Zastosowano je między innymi w Lunecie celowniczej Bushnell Nitro 3-18X56 4A IR. Tu warto nadmienić kolejną cechę, jaka występuje we wspomnianej lunecie, a jest nią podświetlany krzyż. Warto sprawdzić także lunetę celowniczą Hawke Sidewinder 30 6-24X56 SF FFP MIL DOT oraz nieco tańszą lunetę celowniczą Bushnell Banner 2 6-18×50 DOA QBR, również z podświetleniem.

Podświetlane siatki celownicze

Podświetlenie siatki celowniczej zapewnia zwiększenie kontrastu i ułatwia celowanie, gdy wokół jest ciemno. Wysokiej jakości produkty mają nierzadko więcej niż jeden kolor podświetlenia, na przykład zielony i czerwony. Regulacja natężenia pozwoli dostosować moc światła do panujących obecnie warunków. Wpływ na wygodę celowania i wyniki na tarczy ma także rodzaj krzyża, który warto dostosować do indywidualnych preferencji i do uprawianej przez Ciebie dyscypliny. Zobacz lunety do strzelania w ciemności z podświetlanym krzyżem!

Luneta celownicza Bushnell Nitro 3-18X56 4A IR
 

SPRAWDŹ

Luneta celownicza Hawke Sidewinder 30 6-24X56 SF FFP MIL DOT 

SPRAWDŹ
luneta do nocnego strzelania

Luneta celownicza Bushnell Banner 2 6-18×50 DOA QBR

SPRAWDŹ

Po co mi luneta do nocnego strzelania?

Na strzelnicę

Tu przechodzimy do sedna, czyli do właściwego zastosowania tego rodzaju sprzętu w sporcie. Bez względu na to, czy startujesz jako zawodnik, czy strzelasz raczej amatorsko, wysokiej jakości obraz poprawi Twoje wyniki. Luneta do strzelania w nocy sprawdzi się także wieczorem, gdy słońce powoli zachodzi i na zewnątrz panuje półmrok. Tego typu sprzęt pozwoli na wydłużenie zabawy, gdy mniejsze lunety uniemożliwiają strzelanie. W miesiącach zimowych ciemno robi się już przed godziną szesnastą, a dzięki nocnej lunecie będziesz mógł strzelać do późnych godzin wieczornych. Tego typu sprzęt polecam nie tylko do zastosowania na broni palnej. Nocną lunetę możesz zainstalować na swojej wiatrówce, przez co nie musisz czekać na idealne warunki pogodowe. Jeżeli nie chcesz strzelać wyłącznie latem, gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki, warto rozważyć lunetę celowniczą do strzelania w ciemności z dużym obiektywem i podświetlanym krzyżem. Duża luneta nocna to także szerokie pole widzenia. Wpływa to pozytywnie na szybkość i skuteczność Twoich strzałów, szczególnie gdy zmieniasz pozycję. Duża średnica lunety pozwoli szybciej nakierować siatkę celowniczą na Twój cel.

Do airsoftu

Lunety celownicze do strzelania w ciemności nadają się także do zamontowania na replikę ASG. Nie raz brałem udział w nocnej strzelance airsoftowej, gdzie używało się laserów, mocnych lunet oraz latarek taktycznych. Problemem przy użyciu lampki jest zdradzenie swojej pozycji, dlatego luneta celownicza z dużym podświetleniem i odpowiedni kamuflaż są tu kluczem do sukcesu. Niektórzy bardziej zaawansowani gracze stosują nawet noktowizory, ale celowniki tego typu są zazwyczaj dużo droższe. Podświetlany krzyż i duża średnia załatwiają sprawę. Pamiętaj oczywiście o odpowiedniej ochronie oczu i uważaj szczególnie na otaczający Cię teren, gdyż w nocy łatwiej o wypadek.

Ile kosztują lunety celownicze do strzelania w ciemności?

Zazwyczaj nocne lunety są nieco droższe niż wersje typowo dzienne, ale nie ma tu sztywnej reguły. Nierzadko uda się znaleźć dobry i mocny sprzęt, który znajdziesz w rozsądnej cenie. Sklep internetowy Militaria.pl oferuje szeroki wybór lunet celowniczych, z których na pewno wybierzesz coś dla siebie. Przykładem tańszych lunet do strzelania wieczorem mogą być doskonałe modele jak luneta celownicza Hawke Vantage 6-24×50 AO IR Mil-Dot z podświetlanym krzyżem i regulacją paralaksy oraz jeszcze tańsza luneta celownicza Hawke Vantage 3-9×50 AO Mil Dot. Jeżeli jesteś skłonny dołożyć nieco więcej do swojego hobby, to warto sprawdzić lunety klasy średniej, jak wspomniana wcześniej Bushnell Nitro 3-18X56 oraz Hawke Sidewinder. Dla najbardziej wymagających użytkowników polecam konstrukcje z wysokiej półki, czyli na przykład luneta celownicza Steiner M5Xi 5-25×56 mm G2B Mil-Dot.

luneta do nocnego strzelania

Luneta celownicza Hawke Vantage 6-24×50 AO IR Mil-Dot

SPRAWDŹ
luneta celownicza do strzelania w ciemności

Luneta celownicza Hawke Vantage 3-9×50 AO Mil Dot
 

SPRAWDŹ

Luneta celownicza Steiner M5Xi 5-25×56 mm G2B Mil-Dot 8704000101

SPRAWDŹ

Rękawice strzeleckie. Jak się przygotować do strzelania w chłodne dni?

Luneta na broń palną czy na wiatrówkę?

Decydując się na zakup lunety na broń palną pamiętaj, aby nie wybierać najtańszych konstrukcji, przeznaczonych do karabinków pneumatycznych i replik ASG. Te sprzęty nie wytrzymają odrzutu i wibracji i będą się rozkalibrowywać już po oddaniu kilku strzałów. W najgorszym przypadku dojdzie do zerwania krzyża celowniczego. Podobnie sprawa ma się z mocnymi wiatrówkami sprężynowymi. Paradoksalnie delikatne lunety pasują jednie do sprzętu bezodrzutowego jak wiatrówki PCP. Te są zazwyczaj dużo droższe i bardzo celne, dlatego nie zakłada się na nie tanich lunet.

Montaż lunety

Do lunety musisz dobrać także odpowiedni montaż, jeżeli nie jest oferowany w komplecie. Gdy konstrukcja broni, repliki bądź wiatrówki na to pozwala, polecam abyś wybrał montaż jednoczęściowy. Solidna szyna będzie trzymać lunetę bezpiecznie, zapobiegając zmienianiu jej pozycji. Dobrej jakości kości montażowe dwuczęściowe również powinny być pozbawione tego efektu. Nie polecam jednak najtańszych montaży, chyba że lunetę montować będziesz na bezodrzutowym PCP lub ASG. Mam nadzieję, że udało mi się trochę rozjaśnić temat wyboru optyki.

Widzimy się na strzelnicy!

Napisz coś...