Skip to main content

Na otwartej strzelnicy często panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Silny wiatr, zacinający z boku deszcz czy opady śniegu mogą negatywnie wpłynąć na komfort Twoich dłoni, co przekłada się zarówno na celność, jak i na bezpieczeństwo. Na strzelnicach krytych, mimo braku chłodu i kaprysów pogody, Twoje ręce nadal są narażone na urazyMogą je powodować resztki niespalonego prochu, gorące łuski czy metalowe elementy samej broni. Z tego wpisu dowiesz się, jakie rękawice strzeleckie kupić, by chronić dłonie przed zmienną pogodą oraz pozostałymi niewygodami. 

Funkcje rękawic taktycznych 

Ochrona 

Głównym zadaniem rękawiczek do strzelania jest ochrona Twoich dłoni. Powinny być także na tyle solidne, żeby nie ulec zbyt szybkiemu zużyciu w trudnych warunkach. Ważnym dodatkiem jest ochrona wierzchu dłoni przed uderzeniami. Często tego typu rękawice wykorzystywane są przez różnego rodzaju służby, gdzie nierzadko dochodzi do konieczności walki i pacyfikacji przeciwnika. Wojsko oraz policja wymagają od sprzętu, oprócz najwyższej jakości, odpowiedniego poziomu ochrony. Rękawice taktyczne chroniące kości dłoni wykorzystują do tego celu gumę termoplastyczną, która pod wpływem uderzenia twardnieje, zapewniając odpowiednie właściwości obronne. Przykładem rękawic, które zapewniają użytkownikowi wysoki poziom ochrony wierzchu dłoni są Mechanix M-Pact, Mechanix M-Pact 2 i Mechanix M-Pact 3. Dobre rękawice strzeleckie powinny także być niepalne, ponieważ ogień z lufy pistoletu i resztki prochu potrafią wypalić małe dziurki w materiałach, które nie spełniają tego kryterium. 

Kolejnym rodzajem ochrony jest zabezpieczenie przed przecięciem lub przekłuciem. Specjalistyczne rękawice wyposażone we wplecione w strukturę materiału włókna kevlarowe, zapobiegają przecięciu skóry dłoni, tępiąc krawędź tnącą noża i zapobiegając penetracji. Oprócz zastosowań dla wojska i policji są również doskonałe do zwiedzania opuszczonych miejsc, takich jak stare budynki mieszkalne, fabryki czy podobne miejsca. Nietrudno tam o wystający gwóźdź czy potłuczone szkło. Docenią je także pracownicy służby więziennej. Polecam modele Mechanix Wear FastFit D4-360Mechanix Wear Pursuit D5 oraz Pentagon Special OPS. 

rękawice strzeleckie. jak się przygotować do strzelania w chłodne dni?

Rękawice antyprzecięciowe Mechanix Wear FastFit D4-360

SPRAWDŹ
rękawice strzeleckie. jak się przygotować do strzelania w chłodne dni?

Rękawice antyprzecięciowe Mechanix Wear Pursuit D5 Black

SPRAWDŹ
rękawice strzeleckie. jak się przygotować do strzelania w chłodne dni?

Rękawice antyprzecięciowe Pentagon Special OPS Black

SPRAWDŹ

Stabilność – kluczowy aspekt rękawic strzeleckich

Ważnym elementem jest rzep, który zapobiega zsuwaniu się rękawic taktycznych z Twoich dłoni. Do zastosowań strzeleckich warto wybierać modele, które są w taki rzep wyposażone. Pozwala on utrzymać rękawice w odpowiednim miejscu, co zapewni bezpieczeństwo podczas dynamicznego strzelania. Tego typu produkty sprawdzają się doskonale także w wielu innych zastosowaniach jak: wspinaczka, turystyka oraz urban exploring. Rękawice strzeleckie są także najczęstszym wyborem wśród miłośników airsoftu i paintballa. W tych grach podobnie jak podczas działań militarnych, stabilność trzymania repliki broni ma wpływ na wynik pojedynków. 

Izolacja termiczna 

Zimą, gdy na zewnątrz pada śnieg, a mróz sprawia, że broń jest lodowata w dotyku, wybieraj rękawice strzeleckie ocieplane. Wiele z modeli dostępnych w sklepie internetowym Militaria.pl posiada zarówno warstwę ocieplającą, jak i ochronę dłoni w postaci wstawek z materiału ochronnego. Zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego jest istotne, gdyż pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo Twoje oraz innych użytkowników strzelnicy. Dodatkowo marznące dłonie mogą w znaczny sposób pogorszyć Twoje wyniki na tarczy. Gdy dłoń przymarza do zimnego metalu pistoletu czy karabinu, ciężej jest się skupić na sportowych zmaganiach. Ciepłe rękawice taktyczne to także doskonała propozycja dla myśliwych, którzy działają na otwartym terenie, nierzadko w bardzo zmiennych warunkach pogodowych. Dobrym wyborem mogą okazać się rękawice Mechanix M-Pact Insulated oraz Mechanix ColdWork Peak. Gorszą izolację cieplną, ale lepsze czucie broni zapewnią rękawice bez palców, takie jak Mechanix Wear M-Pact Fingerless czy Helikon Half Finger Mk2

Obsługa ekranów dotykowych 

W roku 2022 mało osób korzysta na co dzień z innego rodzaju komunikacji niż smartfon. Wyjątkiem są służby, takie jak wojsko czy policja, gdzie używa się radia. Nowoczesne rękawice taktyczne powinny mieć możliwość obsługi ekranu dotykowego bez konieczności ich zdejmowania. To funkcja przydatna nie tylko podczas treningu strzeleckiego. Funkcjonariusze na służbie oraz żołnierze także korzystają każdego dnia ze swoich komórek, a ciągłe zdejmowanie i zakładanie rękawiczek obniża efektywność podczas patrolu. 

Czym powinny się cechować dobre rękawice do strzelania? 

Odporność na przetarcie i rozdarcie 

Wysokiej klasy rękawice taktyczne powinny być bardzo odporne na przetarcia. Na myśl przychodzi od razu żmudny proces ładowania naboi do magazynka. Ostre krawędzie obudowy oraz łusek, w połączeniu z twardą sprężyną, potrafią uszkodzić delikatny materiał. Gdy ładujesz któryś z rzędu magazynek, wiesz co mam na myśli. Dodatkowo szwy powinny być wzmacniane, a zastosowane nici mocne. Rozdarcie sprzętu w trakcie misji lub na zawodach nie powinno mieć miejsca. Dobre rękawice projektuje się z myślą o długiej żywotności, a zastosowanie najnowocześniejszych technologii z zakresu materiałoznawstwa powoduje, że nawet po latach pracy zachowują swój kształt i strukturę. 

Rękawice Mechanix Wear M-Pact Fingerless Covert Black

SPRAWDŹ

Rękawice Mechanix Wear M-Pact Covert Black
 

SPRAWDŹ

Rękawice Helikon Half Finger Mk2 Black
 

SPRAWDŹ

Komfort 

Rękawice muszą być także wygodne. Nie ma nic gorszego niż wbijanie się szwu czy jakiegoś elementu naszego ubioru w ciało. Podczas strzelania, szczególnie gdy uprawiasz strzelectwo na dalekich dystansach, skupienie się na celu jest bardzo ważne. Nie powinny rozpraszać Cię detale, takie jak niewygodna para rękawic. Jest to ważne także na służbie. Żołnierze noszą swój sprzęt przez wiele godzin, dlatego rękawice nie mogą powodować otarć ani zadrapań. Produkt powinien także oddychać. Spoconą dłonią nie pracuje się tak przyjemnie, jak suchą. 

Uniwersalność 

Nie oszukujmy się. Będziesz używać tych rękawic także poza strzelnicą czy poza służbą. Militarny wygląd, wojskowy styl i modne kolory typu czerń czy kamuflaż maskujący sprawdzą się też na co dzień. Rękawice taktyczne są świetne do lasu czy w góry, a wiele modeli może zastąpić z powodzeniem rękawice rowerowe czy nawet motocyklowe. 

dostawa na następny dzień

Kilka porad odnośnie użytkowania i wyboru rękawic strzeleckich 

Gdy będziesz przymierzać rękawice, staraj się wybierać rozmiar tak, aby był lekko ciasny. W przypadku rękawic do strzelania liczy się precyzja. Nie możesz pozwolić sobie na luz. Nie przesadź jednak, gdyż rękawice nie mogą ograniczać Twoich ruchów. Jeżeli pozwalają na zachowanie pełnej ruchomości wszystkich stawów i do tego czujesz, że nie zostawiają w palcach pustych przestrzeni, to rozmiar jest doskonały. 

Pamiętaj, że nie na wszystkim warto oszczędzać. Sprzęt do strzelania niestety kosztuje, ale odpłaci Ci się wieloletnią i bezproblemową eksploatacją. Kupując najtańsze modele na rynku szybko się przekonasz, dlaczego dobre rękawice strzeleckie nie mogą być zbyt tanie. 

Nie zapomnij o pozostałych elementach ubioru, takich jak odzież termoaktywna czy softshell. Dobre buty z dobrym bieżnikiem zapobiegają poślizgnięciu się na łuskach, które z pewnością znajdziesz na podłodze w każdej strzelnicy. Wygodne, elastyczne ubranie, które nie krępuje ruchów sprawdzi się zarówno podczas strzelania, jak i w czasie uprawiania pozostałych sportów. Pamiętaj, żeby wybierać zawsze markowe produkty ze sprawdzonego źródła.

Zachęcamy także do przeczytania naszego wpisu o tym, jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę. Do zobaczenia na strzelnicy! 

Napisz coś...