Skip to main content

Ferie zimowe to czas wyczekiwany nie tylko przez uczniów, ale także przez miłośników przygód na świeżym powietrzu. Zamiast siedzieć w domu, warto wykorzystać ten okres na aktywny wypoczynek, odkryć uroki zimy i cieszyć się pięknem polskich krajobrazów. W artykule tym przedstawiamy pięć ciekawych szlaków turystycznych w polskich górach, stanowiących doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy pragną spędzić ferie zimowe w sposób aktywny i jednocześnie blisko natury.  

Aktywny wypoczynek na feriach 

Ferie zimowe to doskonała okazja na porzucenie codziennej rutyny i odstresowanie się w otoczeniu przyrody. Aktywny wypoczynek nie tylko poprawi Twoją ogólną kondycję fizyczną, ale także będzie miał pozytywny wpływ na samopoczucie. Dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i pozwoli na odetchnięcie świeżym, zimowym powietrzem.  

Oto kilka sposobów na aktywny wypoczynek podczas ferii zimowych: 

1. Narty biegowe i szlaki narciarskie 
Narty biegowe to efektywny sposób na aktywne spędzanie czasu zimą. Ośrodki narciarskie, z profesjonalnie przygotowanymi trasami, pozwalają na swobodne przemieszczanie się po zimowych szlakach. Ta forma aktywności nie tylko dostarcza intensywnego ruchu, lecz również umożliwia czerpanie radości z zimowego otoczenia.  

Przeczytaj wpis o tym, jak ubrać się na biegówki!

2. Zimowe wędrówki szlakami górskimi 
Dla entuzjastów górskich wędrówek zimą dostępne są fascynujące szlaki i ścieżki o różnym stopniu trudności. Szlaki górskie są dostępne dla każdego, kto pragnie doświadczyć zimowej przygody wśród imponujących krajobrazów górskich. Tego typu wędrówki oferują nie tylko wyjątkowe doznania, ale także pozwalają odkryć piękno zimowej przyrody na wyższych terenach.  

3. Spacer i nordic walking 
Spacery po zimowym lesie to niezwykły sposób na relaks i bliskość z naturą. Nordic walking z kijkami to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także wspaniała okazja do wzmocnienia mięśni i poprawy kondycji. Spacerując w zimowej scenerii, doświadczysz ciszy lasu pokrytego śniegiem, co pozwoli Ci się odstresować i przeżyć ten czas w harmonii oraz spokoju. 

Przeczytaj artykuł o tym jak chodzić z kijkami!

4. Łyżwy na lodowisku 
Korzystanie z lodowiska to doskonała zabawa oraz świetny sposób na aktywne spędzanie czasu zimą. Lodowiska, które rozlokowane są w wielu miastach, stanowią idealne miejsce do rozwijania zmysłu równowagi, wzmacniania mięśni, a jednocześnie czerpania radości z kręcenia się po lodzie. Zimowa sztuka jazdy na łyżwach to niezapomniane doświadczenie dla osób w każdym wieku. 

5. Sanki i zimowe kuligi 
Zimowe kuligi i jazda na sankach to tradycyjne formy zimowej rozrywki, które mogą przenieść Cię w magiczny świat zimowych krajobrazów. Zorganizowane kuligi oferują nie tylko okazję do odkrywania uroków zimy, ale także do delektowania się spokojem i malowniczością otoczenia. Zjazdy na sankach to duża dawka radości i poprawy nastroju, a także doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi.  

Aktywny wypoczynek na feriach zimowych to nie tylko dobra zabawa, ale także szansa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Bez względu na wybraną formę aktywności, ważne jest, aby cieszyć się każdym momentem spędzonym na świeżym powietrzu i zimowych atrakcjach.  

5 ciekawych szlaków górskich na ferie zimowe

Przedstawiamy wybór pięciu fascynujących szlaków turystycznych, które wiodą przez malownicze górskie zakątki Polski, oferując niezapomniane widoki i wspaniałe chwile w zimowym krajobrazie. Każdy z nich jest wyjątkowy i stanowi doskonałą propozycję dla miłośników aktywnego wypoczynku w trakcie ferii zimowych. Przed wybraniem konkretnego szlaku zapoznaj się z jego poziomem trudności. 

1. Beskidy: Beskid Wyspowy – Mogielica 

Trasa: Przełęcz Rydza-Śmigłego (Chyszówki) Pod Mogielicą Mogielica Polana Stumorgowa  
Czas: ok. 2:59 h (wędrówka zimą może się wydłużyć) 
Dystans: 7.9 km 

Opis: Początek szlaku mieści się na malowniczej Przełęczy Rydza-Śmigłego. To miejsce stanowi idealny punkt widokowy, gdzie można podziwiać panoramę okolicznych gór i dolin. Pierwszy etap szlaku wiedzie ścieżkami Pod Mogielicą. Trasa prowadząca przez gęste lasy dostarcza pierwszych wrażeń związanych z przyrodą. Centralnym punktem szlaku jest sama Mogielica (1170 m n.p.m.) najwyższy, jak i jeden z najładniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Podczas podejścia na szczyt, z każdym krokiem otwierają się coraz bardziej imponujące widoki na okoliczne pasma górskie. Schodząc z Mogielicy, pod jej zalesionym wierzchołkiem zwieńczonym 22 metrową wieżą widokową, znajduje się największa polana w całym Beskidzie – Polana Stumorgowa. To miejsce, otoczone górzystym krajobrazem, stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks wśród natury. W pogodny dzień zachwycisz się tutaj pięknymi widokami nie tylko na okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego, ale także na Pieniny, Gorce, a nawet pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry.   

2. Bieszczady: Szlak Wetliński z Brzegów Górnych 


Trasa: Brzegi Górne – Chatka Puchatka – Osadzki Wierch Przełęcz Orłowicza Smerek Wetlina 
Czas: ok. 4:41 h 
Dystans: 14,4 km 

Opis: Połonina Wetlińska wraz ze słynną Chatką Puchatka to jeden z najpiękniejszych fragmentów Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Początek szlaku znajduje się w Brzegach Górnych, urokliwej wiosce w Bieszczadach. Malownicze krajobrazy już na samym starcie sprawiają, że ta trasa jest wyjątkowa. Pierwszym punktem docelowym jest Chatka Puchatka, popularne schronisko górskie. To świetne miejsce na krótką przerwę, gdzie można ogrzać się przy kominku i napić gorącej herbaty. Kolejny etap prowadzi przez Osadzki Wierch, punkt widokowy oferujący imponujące panoramy Bieszczad. Widoki na otaczające go góry są niezapomniane, szczególnie w zimowej scenerii. Szlak kieruje się następnie w stronę Przełęczy Orłowicza, która stanowi kolejny charakterystyczny punkt trasy. Przełęcz ta jest strategicznym punktem dla miłośników górskich wędrówek. Kolejnym wyjątkowym miejscem na trasie jest Smerek (1222 m n.p.m) jeden z najwyższych szczytów Bieszczad. Zimą otoczony białym puchem sprawia wrażenie baśniowego krajobrazu. Końcowym punktem szlaku jest Wetlina – miejscowość będąca doskonałym miejscem na relaks po intensywnej wędrówce. Tu można znaleźć przytulne pensjonaty i lokale serwujące regionalne potrawy. 

3. Góry Świętokrzyskie: Szlak Łysogórski 


Trasa: Święta Katarzyna Puszcza Jodłowa Źródło Św. Franciszka Łysica Skała Agaty Święta Katarzyna 
Czas: ok. 2:04 h 
Dystans w dwie strony: 5,4 km 

Opis: Łysica, nazywana również Górą Świętej Katarzyny, jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. Znajduje się nieopodal Kielc, u podnóża miejscowości Święta Katarzyna, w zachodniej części Łysogór, czyli najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich. Trasa rozpoczyna się w malowniczej miejscowości Święta Katarzyna. Pierwszy etap wiedzie przez Puszczę Jodłową, obszar o bogatej roślinności, gdzie drzewa tworzą piękną scenerię na szlaku. Szum lasu i świeże powietrze towarzyszą turystom na tym odcinku. Kolejny punkt to Źródło Św. Franciszka, miejsce związane z historią i tradycją. To idealna okazja na krótki odpoczynek i uzupełnienie zasobów wody z naturalnego źródła. W centrum szlaku wznosi się Łysica (612 m n.p.m) wspinaczka na szczyt nagradzana jest zapierającym dech w piersiach widokiem na rozległe tereny regionu. Kolejnym punktem docelowym jest Skała Agaty, naturalny punkt widokowy, z którego rozciąga się malowniczy krajobraz Gór Świętokrzyskich. To miejsce zachęca do zatrzymania się i cieszenia się pięknem przyrody. Szlak kończy się w Świętej Katarzynie, tworząc zamkniętą pętlę. Miejscowość ta zapewnia przyjemne zakończenie wędrówki, gdzie można odetchnąć i podziwiać lokalny folklor i architekturę. 

4. Tatry: Dolina Białego i Sarnia Skała


Trasa: Dolina Strążyska – Droga pod Reglami – Dolina Białego – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska  
Czas: ok. 3 h 40 min
Dystans w dwie strony: 8,8 km

Opis: Wyprawa na Sarnią Skałę jest ciekawa i niezbyt wymagająca o każdej porze roku. Zimą przejście przez Dolinę Białego oraz widok wodospadu Siklawica jest bardzo atrakcyjny ze względu na śnieżne i lodowe rzeźby. Trasa rozpoczyna się w pięknej Dolinie Strążyska, otoczonej górami i lasami. Dalej należy podążać czarnym szlakiem – Drogą pod Reglami, która prowadzi na wschód w kierunku wejścia do Doliny Białego. Wygodna droga prowadzi przez cały czas skrajem lasu, skąd jest świetny widok na Zakopane i Gubałówkę. Kolejnym etapem, jest szlak żółty prowadzący wąską doliną wzdłuż potoku. Zimowa sceneria tego miejsca jest niepowtarzalna śnieg i lód tworzą na ścianach wąwozu oryginalne czapy i lodospady. Po dotarciu na Czerwoną Przełęcz – odnoga czarnego szlaku prowadzi bezpośrednio na szczyt Sarniej Skały (1377 m n.p.m.). Sarnia Skała jest świetnym punktem widokowym na całe Podhale, a przede wszystkim na Giewont. Ze szczytu szlak prowadzi do Polany Strążyskiej, gdzie można zrobić krótką przerwę i delektować się ciszą otaczającej przyrody. W górnej części doliny czeka dodatkowa atrakcja jaką jest wodospad Siklawica, do którego prowadzi żółto oznakowana ścieżka. Powrót do Doliny Strążyskiej zamyka pętlę tego niesamowitego szlaku.

5. Beskidy Zachodnie: Gorce – Turbacz 


Trasa: Nowy Targ, Kowaniec – Schronisko PTTK Turbacz – Turbacz – Bukowina Miejska 
Czas: ok. 5:10 h  
Dystans w dwie strony: 16.1 km 

Opis: Gorce słyną z widokowych polan i leśnych ścieżek, są karpackim pasmem górskim, które leży w Beskidach Zachodnich, 70 km na południe od Krakowa. Trasa rozpoczyna się za kościołem w Nowym Targu Kowańcu. To miejsce otoczone przyrodą, gdzie turyści mogą cieszyć się spokojem przed wyruszeniem na szlak. Pierwszym istotnym punktem na trasie jest Schronisko PTTK Turbacz. To popularne schronisko górskie oferuje nie tylko schronienie, ale także smaczne posiłki i piękne widoki na otaczające góry. Kolejny etap szlaku to wspinaczka na szczyt Turbacza (1310 m n.p.m.), będącego najwyższym wzniesieniem w Gorcach. Widoki z tego punktu są niezwykłe i obejmują pobliskie pasma górskie oraz kotlinę Orawsko-Nowotarską. Trasa kończy się w miejscowości Bukowina Miejska, znanej z tradycyjnej zabudowy góralskiej i cichej atmosfery. 

Co zabrać na ferie zimowe 

Aby zimowe przygody były komfortowe i bezpieczne, musisz zadbać o odpowiednie ubrania i wyposażenie. Oto lista podstawowych rzeczy, które trzeba zabrać na ferie zimowe:  

Odzież termoaktywna  
Podczas zimowych aktywności na świeżym powietrzu kluczowe jest odpowiednie ubranie. Ciepła bielizna i skarpety stanowią podstawę, zapewniającą optymalną izolację termiczną. Wybierając odzież termoaktywną, warto zainwestować w materiały oddychające i szybkoschnące, które utrzymają ciepło ciała i jednocześnie pozwolą na odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Skarpety oraz bielizna termoaktywna z nowoczesnych tkanin syntetycznych lub naturalnych włókien np. wełny Merino będą tutaj doskonałym wyborem. Jako podstawowa warstwa ocieplająca świetnie sprawdzi się koszulka temoaktywna Thermal Base Layer firmy Highlander wykonana z szybkoschnącego materiału (mieszanka poliestru i wiskozy), którego struktura pozwala na wysoką oddychalność i bardzo dobrze reguluje temperaturę ciała podczas aktywności fizycznych. 

Odpowiednie obuwie  
Bezpieczne i komfortowe poruszanie się po zimowym terenie zależy między innymi od dobrze dobranego obuwia. Buty trekkingowe to niezbędny element wyposażenia, który zapewnia stabilność na śliskim i nierównym terenie. Dodatkowo, rakiety śnieżne mogą okazać się przydatne w trudnych warunkach, umożliwiając pewne poruszanie się po głębokim śniegu czy lodzie.  

Dobrym wyborem na zimowe wędrówki będą buty trekkingowe Newton Rigde Plus II od firmy Columbia, które dzięki nowoczesnej membranie Omni-Tech zapewniają wysoką wodoodporność oraz oddychalność. Membrana zabezpiecza przed wilgocią, jednocześnie utrzymując stopę suchą i ciepłą. Buty cechują się solidną konstrukcją i wzmocnieniami w newralgicznych miejscach. Anatomicznie wyprofilowana podeszwa środkowa Techlita skutecznie amortyzuje i chroni stopy przed urazami, a podeszwa zewnętrzna pozwala na doskonałą przyczepność na różnego typu powierzchniach. 

Sprzęt nawigacyjny i pierwsza pomoc 
Dobra orientacja na szlaku to często warunek udanej wędrówki, jednak równie ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu pierwszej pomocy. Mapa szlaku to nieoceniony element wyposażenia, pozwalający precyzyjnie planować trasę, zidentyfikować kluczowe punkty i unikać ewentualnych zagrożeń. Wybierając tradycyjną mapę papierową, warto zwrócić uwagę na jej aktualność i czytelność, a także sprawdzić, czy uwzględnia ona ewentualne schronienia. Współczesne technologie umożliwiają także korzystanie z popularnych aplikacji turystycznych na smartfony, które nie tylko oferują funkcje nawigacyjne, ale także dostarczają informacje o warunkach pogodowych, położeniu schronień czy nawet punktach pierwszej pomocy na szlaku. 

Apteczka to kolejny ważny element wyposażenia każdego turysty. Podstawowy zestaw zawierający plastry, bandaż, opatrunki, środki dezynfekujące oraz nożyczki powinieneś mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo, warto przemyśleć konieczność zabrania leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy środków na ukąszenia owadów.  

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi  
W zimie warunki atmosferyczne mogą być surowe, dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed nimi. Wygodne spodnie, ciepły polar, a także nowoczesna kurtka są niezastąpione, chroniąc przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Na wymagające trasy wybierz elastyczne spodnie UTP (Urban Tactical Pants) od polskiej firmy Helikon, wykonane z wysokiej jakości materiału NyCo i wzmocnione splotem Rip-Stop. Spodnie wyróżniają się nowoczesnym krojem oraz mocnymi szwami, co zapewnia swobodę ruchu oraz wysoką wytrzymałość. Duża liczba kieszeni oraz szlufki z praktycznymi pętlami umożliwiają przenoszenie podręcznych przedmiotów.  

Ciekawym i uniwersalnym modelem kurtki, która sprawdzi się podczas ferii zimowych jest Hoplite Parka z membraną Storm-Tex, a na naprawdę duże mrozy wybierz kurtkę Explorer od znanego na całym świecie producenta Alpha Industries. 

Twoją zimową stylizację dopełnią uniwersalne rękawice w popularnym kroju Original od Mechanixa, które zapewniają pewny chwyt i podstawową ochronę dłoni przed zimnem. 

Podręczny ekwipunek  
Plecak turystyczny lub torba to nieodłączne elementy każdej wyprawy. Wybierz model o pojemności dostosowanej do długości wędrówki i ilości potrzebnych rzeczy. Jeśli podczas ferii zamierzasz wybrać się na dłuższą, kilkudniową wędrówkę wybierz większy plecak, np. model Kampfrucksack o pojemności 66 litrów. Plecak ten oprócz dużej pojemności i dobrze rozplanowanym kieszeniom, wyposażony został w system mocowania MOLLE umożliwiający podpięcie dodatkowego ekwipunku również na zewnątrz. Komora główna plecaka zabezpieczona jest w duży kołnierz śnieżny ze ściągaczem, dodatkowo chroniącym przenoszony ekwipunek podczas zimowej pogody. Na krótsze wypady możesz zabrać ze sobą mniejszy plecak, np. US Cooper Patch Medium o pojemności 25 litrów, wyposażony w przydatną przegrodę na wkład hydracyjny oraz pasy kompresyjne pozwalające na przytroczenie np. karimaty bądź zapasowej kurtki.

Awaryjny nocleg 
Podczas dłuższych wypraw warto mieć plan na ewentualny nocleg. Schronisko lub wybranie bezpiecznego miejsca w terenie to rozsądna opcja, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych lub kiedy na trasie zastanie Cię zmrok. W sytuacji, gdy będziesz musiał przygotować sobie schronienie w terenie na pewno przyda Ci się płachta biwakowa X-Thermo Tarp od Badger Outdoor. Płachta ta jest lekka i łatwo można ją złożyć do małych rozmiarów, dlatego możesz ją przenosić przytroczoną na zewnątrz plecaka. Powleczona została specjalną warstwą termoizolacyjną, który zapewni Ci komfort termiczny podczas niskich temperatur. Rozłożenie jej jest szybkie, dlatego sprawdzi się jako alternatywa dla klasycznego namiotu. Tarp możesz rozłożyć przywiązując linkę z zestawu np. do pobliskiego drzewa, skały czy swoich kijów trekkingowych. Jeśli zamierzasz spędzać noc np. w schronisku weź ze sobą śpiwór, np. Nightpack 100R, który dobrze utrzymuje ciepło, dzięki syntetycznemu wypełnieniu typu Hollow Fiber oraz konstrukcji mumii z dużym kapturem. 

Rozbicie schronienia ułatwi mały nóż składany, który możesz mieć zawsze przy sobie, np. Lion od Bestech Knives. Nóż ten z głownią wykonaną z odpornej wysokowęglowej stali narzędziowej D2 oraz antypoślizgowymi okładzinami z laminatu G10, pomoże Ci w podstawowych pracach w terenie. 

Wyżywienie i napoje  
Energia podczas wędrówki to podstawa do utrzymania kondycji i radości z aktywności. Termos z gorącym napojem to doskonały towarzysz na przerwę na szlaku, zapewniając przyjemne rozgrzanie w zimowy dzień. Energetyczne przekąski, takie jak batony, suszona wołowina czy liofilizowane owoce, dostarczą niezbędnej energii podczas trudniejszych odcinków trasy.  
 
Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu prognozy pogody i dostosowywaniu ekwipunku do warunków panujących na szlaku. Dobre przygotowanie i właściwe wyposażenie to klucz do udanych ferii zimowych na szlaku. 

Zimowa wyprzedaż na Militaria.pl  

Zimowa wyprzedaż na Militaria.pl to idealna okazja, aby zaopatrzyć się w odzież i niezbędny sprzęt, który nie tylko zabezpieczy, ale również umili Twoje zimowe przygody.  

Na zimowej wyprzedaży znajdziesz wiele modeli ciepłej odzieży, m.in. kurtki Alpha Industries, Alpinus czy Pentagon, solidne buty producentów takich jak Columbia, Reebok i Under Armour, a także wysokiej jakości polary np. marki Brandit, z ceną obniżoną nawet do -50%. 

W obniżce do 50% pojawiły się też pojemne plecaki i torby, takich firm jak Badger Outdoor, Brandit, Highlander czy Alpinus, które świetnie sprawdzą się podczas wypraw. Przyjrzyj się również przydatnym akcesoriom outdoorowym, np. nożom ze stałą oraz składaną głownią, marek Cold Steel, Joker czy Bestech Knives. 

Dodatkowo na wyprzedaży na fanów strzelectwa czeka szeroki wybór wiatrówek, zarówno długich, jak i krótkich modeli, replik ASG oraz łuków – wszystkie z 20% zniżką. Znajdują się tu produkty takich marek jak: Action Sport Games, Crosman, Gamo, Hatsan czy Cybergun. 

Na wyprzedaży znajdziesz również akcesoria z kategorii samoobrony, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo np. pałki teleskopowe lub pałki z funkcją paralizatora od firmy Blackfire oraz produkty od Sabre, w obniżce od -20 do -50%  

Nie zwlekaj, już teraz sprawdź zimową wyprzedaż na Militaria.pl! 

Napisz coś...