Skip to main content

Maski ochronne lub inne materiały, którymi można zakryć nos i usta, w najbliższym czasie będą obowiązkowe. Oprócz spełnienia tego obowiązku warto zadbać, aby używanie masek czy chust było bezpieczne. Dowiedz się, jak prawidłowo zakładać je, ściągać, a także dezynfekować, aby ograniczyć ryzyko zachorowania!

Obowiązkowe maseczki na twarz

W związku z epidemią, co kilka-kilkanaście dni ogłaszane są nowe zasady, wprowadzające środki zapobiegawcze. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, od 16 kwietnia wychodząc z domu, musimy zakrywać nos i usta. Możemy do tego wykorzystać maskę, chustę ochronną czy szalik. Ważne, aby usta i nos były zakryte jednym kawałkiem materiału.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, zatem maska ochronna sprawia, że transmisja zostaje ograniczona. Dlatego używajmy ich zgodnie z zaleceniem, wychodząc do sklepu, do apteki, do pracy czy w celu załatwienia spraw urzędowych.

Przeczytaj więcej o obowiązkowym zakrywaniu nosa i ust!

Jak dezynfekować maski i chusty?

Istotną kwestią jest prawidłowe czyszczenie maski czy chusty ochronnej. Dzięki temu jej noszenie będzie bezpieczne i będziemy mogli korzystać z niej wielokrotnie. Wirus ginie w około 60 stopniach, dlatego w takiej lub wyższej temperaturze należy prać maski i chusty ochronne. Używamy do tego detergentu, wystarczy taka ilość jak zwykle. Większa dawka proszku czy płynu do prania nie zwiększy jego skuteczności.

Można również spryskiwać maski i chusty ochronne środkiem o wysokim stężeniu alkoholu. Płyn do dezynfekcji wlewamy do pojemnika z rozpylaczem i spryskujemy maskę z dwóch stron. Wysokoprocentowy roztwór alkoholu niszczy wirusy po około minucie. Zanim założysz maskę na twarz, poczekaj, aż wyschnie.

Jeśli nie masz płynu do dezynfekcji, to możesz go zrobić samodzielnie! Tutaj pokazujemy jak zrobić płyn do dezynfekcji w domu.

Ze względu na potrzebę dezynfekcji, warto mieć dwie maski. Wtedy można jedną wyprać i czekać aż wyschnie, a w razie potrzeby użyć drugiego egzemplarza. Wirusy dłużej przeżywają w wilgotnym środowisku. Dlatego, jeśli podczas noszenia poczujesz, że maska jest już nasiąknięta parą wodną, powinieneś użyć drugiej. Z tego samego względu nie używaj maski, która jeszcze nie wyschła po praniu.

Maseczka ochronna Haasta MultiCam

Sprawdź

Maseczka ochronna Haasta Wz.93 Woodland

Sprawdź

Maseczka ochronna Haasta UCP

Sprawdź

Jak bezpiecznie nosić i ściągać maski i rękawiczki

Odpowiednie nakładanie i ściąganie akcesoriów ochronnych jest również ważne, jak ich dezynfekcja. Ściąganie maski i rękawiczek w nieprawidłowy sposób może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – zamiast ochronić się przed kontaktem z wirusem, przeniesiesz go na ręce lub twarz.

Przed założeniem maski lub chusty ochronnej umyj dokładnie, lub zdezynfekuj ręce. Nosząc maskę staraj się nie dotykać jej przedniej części. Ściągając maskę rozwiąż wiązanie z tyłu lub złap za gumki przy uszach i ściągnij ją do przodu. Nie dotykaj przedniej części maski.

Ściągając chustę ochronną, szczególnie jeśli ma formę komina, postaraj się zwinąć ją tak, aby nie dotykać rękoma przedniej części i nie przetrzeć nią po twarzy.

Nie używaj ponownie jednorazowej maski. Materiałową chustę lub maskę ochronną wypierz po każdym użyciu.

Zanim nałożysz rękawice umyj lub zdezynfekuj ręce. Zakładając chwyć rękawice w miejscu, gdzie będzie znajdował się nadgarstek i płynnym ruchem wsuń ją na dłoń. Przy ściąganiu chwyć rękawicę przy nadgarstku i ściągaj ją tak, aby wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawicę trzymaj w ręce w rękawiczce. Wsuń pod drugą rękawicę dłoń i ściągaj ją zwijając tak, jak pierwszą rękawicę. Używane rękawice wyrzuć do kosza na śmieci (najlepiej zamykanego).

Maseczka ochronna Maskino Typ 2 Biały

Sprawdź

Maseczka ochronna Maskino Typ 1 Granatowy

Sprawdź

Maseczka ochronna Maskino Typ 1 Czarny

Sprawdź

Przypominamy jeszcze podstawowe zasady bezpieczeństwa

  • Myj ręce jak najczęściej, używając do tego mydła. Mycie rąk powinno trwać minimum 20-30 sekund.
  • Jeśli nie masz możliwości umycia rąk, zdezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu.
  • Wychodząc z domu zakładaj chustę lub maseczkę na twarz.
  • Gdy kaszlesz, zasłaniaj nos i usta jednorazową chusteczką lub wewnętrzną stroną łokcia.
  • Zachowuj minimum 2 metry odstępu od innych osób na ulicy.
  • Staraj się nie dotykać twarzy, w szczególności, kiedy masz brudne ręce.

#zostańwdomu!

Maski i chusty ochronne znajdziesz w sklepie Militaria.pl

Napisz coś...