Skip to main content

Przygotowaliśmy dla was kolejne kompaktowe kompendium wiedzy o wiatrówkach. Tym razem o tym jak się z nimi bezpiecznie obchodzić, jak sobie radzić z awariami i czego nie robić, aby nie zrobić sobie krzywdy i żeby wiatrówka długo nam służyła.

Podstawowe zasady BHP strzelca

Poniższe zasady BHP strzelca odnoszą się do każdego pasjonata strzelectwa, niezależnie czy bawicie się wiatrówką długą lub krótką, sprężynową czy PCP – bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Zawsze, gdy przygotowujecie się do strzelania, korzystajcie z ochrony oczu. Bez względu czy strzelacie do puszek, tarcz papierowych lub kulochwytów. Pamiętajcie, że zawsze istnieje ryzyko rykoszetu i śrucina może wrócić w stronę nadawcy, dlatego korzystanie z ochrony oczu jest elementarną zasadą bezpieczeństwa. Przy doborze okularów ochronnych zawsze wybierajcie te z atestami, tylko takie zapewnią wam właściwą ochronę przed potencjalnym zagrożeniem.

Okulary taktyczne Bolle Rush+ Smoke

Sprawdź

Okulary taktyczne Bolle Rush+ Twilight 

Sprawdź

Okulary taktyczne Bolle Slam Clear

Sprawdź

Po założeniu ochrony oczu czas na wybranie bezpiecznego i komfortowego miejsca do strzelania. Z większości wiatrówek krótkich oraz niektórych długich swobodnie możecie strzelać w swoim przydomowym ogródku. W takim wypadku zalecamy korzystać z kulochwytu, który wyłapie wszelkie wystrzelone śruciny bez zbędnego zaśmiecania waszego ogródka. Innym dobrym miejscem do strzelania są dedykowane strzelnice otwarte lub zamknięte, na których pod okiem specjalistów będziecie mogli strzelać tak długo aż, was będą wyganiać przed zamknięciem.

Jeżeli nie macie ogródka, a w okolicy nie działa żadna strzelnica, to musicie zorganizować ją samodzielnie. Zalecamy udać się w miejsce z dala od ludzi, gdzie będziecie mogli bezpiecznie strzelać nie stwarzając zagrożenia dla osób postronnych.

Kulochwyt wiatrówkowy z tarczami

Sprawdź

Tarcze strzeleckie sportowe – 50 szt.

Sprawdź

Tarcze sylwetkowe TS-10 „Francuz” – pakiet 10 szt.

Sprawdź

Podczas strzelania pamiętajcie, aby mieć oczy dookoła głowy. Każdy strzał oddawajcie z rozwagą. Nawet najbardziej odludne miejsce może w ciągu godziny zmienić się w pełne ludzi.

Szczególne środki ostrożności

Na was jako strzelcach ciąży odpowiedzialność za zadbanie o bezpieczeństwo podczas strzelania z wiatrówki. Dlatego zawsze przygotowując stanowisko strzeleckie zachowujcie szczególne środki ostrożności i bierzcie pod uwagę najbardziej ekstremalne sytuacje jakie mogą przyjść wam do głowy, np. przypadkowa osoba wbiegająca na tor strzelecki w strzelnicy.

Gdy strzelacie w swoim ogródku lub w miejscu oddalonym od ludzi, zadbajcie o to, by w obrębie kulochwytu lub tarczy nie znajdowała się żadna osoba postronna lub zwierzę. Szczególnie zwracajcie uwagę na dzieci, które z natury wszędobylskie i ciekawskie. Mogą niespodziewanie pojawić się w linii strzału. Strzelając do celu zwróćcie również uwagę, co znajduje się za nim oraz czy istnieje ryzyko trafienie osób postronnych lub zwierząt zbłąkaną śruciną.

Oprócz zabezpieczenia swojego najbliższego otoczenia, pamiętajcie też o sobie i osobach wam towarzyszącym. Wiatrówkę przygotowujcie do strzału, gdy jesteście pewni, że chcecie go oddać. Odnosi się to w szczególności do wiatrówek sprężynowych – raz naciągnięta sprężyna może zostać zwolniona tylko poprzez wystrzał.

Niezależnie od tego, w ile bezpieczników wyposażył producent wiatrówkę, zawsze istnieje ryzyko samo wystrzału. ,,Raz do roku kij od miotły może wystrzelić” jak rzecze mądre porzekadło. Owe porzekadło stosuje się to również do wiatrówek, dlatego jeżeli wiatrówka została przygotowana do strzału, ale macie potrzebę ją odłożyć bez jego oddania, róbcie to z głową – lufę skierujcie w bezpieczną stronę i delikatnie odłóżcie wiatrówkę na stolik, a w przypadku wiatrówek wielostrzałowych dodatkowo wyjmijcie magazynek.

Zabierając ze sobą osoby towarzyszące zadbajcie o ich podstawowe przeszkolenie z ogólnych zasad bezpiecznego strzelania oraz sposobu działania waszej wiatrówki. Wyjaśnicie dokładnie jak działa wasz sprzęt, w jakie mechanizmy jest wyposażony i czego kategorycznie nie należy robić.

Wiatrówka Hatsan TG AirTact QE 4,5 mm

Sprawdź

Wiatrówka Bersa Thunder 9 PRO 4,5 mm

Sprawdź

Wiatrówka CZ 75 P-07 Duty Blow Back 4,5 mm

Sprawdź

Typowe awarie i problemy podczas użytkowania wiatrówki

Czas by omówić podstawowe problemy, jakie mogą was zaskoczyć podczas prawidłowego korzystania z wiatrówki. Nawet w najlepszych wiatrówkach może dojść do awarii, dlatego przedstawimy wam jak poradzić sobie z typowymi problemami.

Zacięcie to najczęściej zdarzająca się awaria, nie będziemy wnikać w jej genezę, ale najczęściej spowodowana jest złą jakością śrutu lub skrajnym zanieczyszczeniem przewodu lufy. W przypadku zacięcia, gdy po strzale śrut nie opuścił lufy, przede wszystkim nie zaglądajcie w przewód lufy od strony wylotu!

Najprostszą metodą na odblokowanie zatkanej lufy jest próba oddania strzału na PUSTO, bez ładowania dodatkowej śruciny. Jeżeli po oddaniu pustego strzału lufa dalej jest zatkana, spróbujcie przy pomocy wycioru usunąć zaciętą śrucinę. W przypadku, gdy sytuacja będzie powtarzać, przeczyśćcie dokładnie przewód lufy waszej wiatrówki i spróbujcie skorzystać z innego śrutu.

Inny typ awarii wiatrówki dotyczy głównie modeli krótkich (pistoletów) wielostrzałowych wyposażonych w różne systemy, między innymi Blow Back. Jeżeli wasza wiatrówka podczas strzału zachowuje się dziwnie, wystrzeliwuje dwie śruciny naraz, nie przeprowadza pełnego cyklu zamka lub zauważyliście inne zachowanie odbiegające od normy, to należy niezwłocznie przerwać strzelanie.

Dalsza praca wiatrówki niepoprawnie działającej może prowadzić do katastrofalnych uszkodzeń mechanizmów wewnętrznych. W takim wypadku upewnijcie się, że wiatrówka jest czysta, przesmarowana, nie znajdują się w jej wnętrzu ciała obce. Jeżeli pozornie wszystko wydaje się w porządku, wiatrówkę odeślijcie do renomowanego serwisu, gdyż mógł zostać uszkodzony jeden z kluczowych komponentów, przez co działa wadliwie.

Wycior kal. 4,5 mm

Sprawdź

Wycior kal. 5,6 mm

Sprawdź
Uniwersalny zestaw do czyszczenia broni - Mil-Tec

Uniwersalny zestaw do czyszczenia broni – Mil-Tec

Sprawdź

Uszkodzenia mechaniczne wiatrówki

Omówimy uszkodzenia mechaniczne, zewnętrzne i wewnętrzne, które w łatwy sposób można zdiagnozować. Jako dobrą zasadę przyjmujemy, że dopóki mówimy o uszkodzeniu mechanicznym, zewnętrznym – rysa, delikatne pękniecie kolby, starta stopka kolby, pęknięta obsada muszki itp. – można dalej strzelać z wiatrówki, o ile uszkodzenie nie ma wpływu na jej działanie i bezpieczeństwo strzelca.

W przypadku wszelkich ewidentnych uszkodzeń mechanizmów wewnętrznych należy bezzwłocznie przerwać strzelanie. Ponadto pamiętajcie, by nie podejmować się napraw wiatrówki na własną rękę, szczególnie jeżeli nigdy tego nie robiliście. Uszkodzoną wiatrówkę zawsze oddajcie na naprawę do renomowanego serwisu, który profesjonalnie przeprowadzi diagnozę i naprawę.

Jeżeli w trakcie strzelania dojdzie do uszkodzenia mechanizmu wiatrówki, nie próbujcie na siłę wystrzelić śruciny, zwolnić napiętej sprężyny czy zamka. Nie dość, że takim działaniem możecie pogłębić awarię i doprowadzić do dalszych uszkodzeń wiatrówki, to dodatkowo po prostu może stać wam się krzywda.

Porady i protipy jak bezpiecznie obchodzić się z wiatrówką

Na koniec podamy Wam kilka prostych i skutecznych porad, jak uniknąć problemów z waszą wiatrówką. Przede wszystkim dbajcie o swoje wiatrówki, szczególnie w kontekście konserwacji i jej czystości. W dużym skrócie – czyścić lufę i smarować kluczowe komponenty! Po więcej informacji na temat konserwacji wiatrówek zapraszamy na naszego tekstu omawiającego dogłębnie to zagadnienie.

Czyszczenie i konserwacja wiatrówki

Ostatnia rada podsumowująca nasz tekst – miejcie oczy dookoła głowy, myślcie przewidująco i dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób postronnych. Życzymy wam samych dziesiątek w nadchodzącym sezonie i bezpiecznej zabawy!

Napisz coś...