Skip to main content

Przeważająca część z nas nie trzyma w domu większej ilości narzędzi. Często wychodzimy w założenia, że potrzebny sprzęt możemy w razie czego szybko kupić. Sklepów jest przecież mnóstwo. Do tego tematu inaczej podchodzą majsterkowicze, ale to już trochę inna historia. 

Dobrą formą przygotowania jest skompletowanie domowego EDC, czyli zestawu rzeczy i narzędzi, które będą przydatne podczas pobytu w domu np. w celu szybkiej naprawy prostych usterek takich jak wyrwane gniazdko czy pęknięty wąż ogrodowy. Co dokładnie powinno się znaleźć w domowym EDC? 

Multitool

Multitool to bardzo przydatne narzędzie wielofunkcyjne, które zdecydowanie powinno się znaleźć w domowym EDC. Ilość i typ funkcji, w które wyposażony jest dany multitool, zależy od modelu. W Militaria.pl oferujemy zarówno proste, jak i bardzo rozbudowane narzędzia. Przykładowo model Leatherman Surge ma aż 21 funkcji. Są to m.in. kombinerki, które przydadzą w licznych pracach domowych, choćby po to, aby przytrzymać wbijanego gwoździa bez ryzyka uszkodzenia palców.  

Inne przydatne w domu funkcje, w które wyposażono model Surge to np. przecinak do drutu, przyrząd do zdejmowania izolacji, zaciskacz do instalacji elektrycznej, ostrze nożowe gładkie i ząbkowane, sprężynujące nożyczki, otwieracze do puszek i kapsli, pilnik do metalu i drewna oraz różne śrubokręty. Surge to tylko przykład. Wiele z multitooli Leathermana ma wyżej wymienione narzędzia. Decydując się na kupno toola, warto określić jakie funkcje będą Ci potrzebne i wybrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 

Multitool Leatherman Wave Plus

Sprawdź

Multitool Leatherman Surge NEW

Sprawdź

Multitool Leatherman Super Tool 300

Sprawdź

Młotek 

W domowym EDC z pewnością powinien się pojawić pełnowymiarowy, tradycyjny młotek. Choć jest to bardzo proste narzędzie, to warto wiedzieć, że istnieje kilka jego rodzajów. W prostych pracach najczęściej wykorzystywany jest zwykły młotek ślusarski. Jeśli jednak planujesz wykonywać prace związane ze stolarką, to lepiej wybrać młotek ciesielski, którego główka ma nie tylko tradycyjny obuch, ale także rąb składający się z dwóch zębów. Dzięki temu młotek może zostać wykorzystany zarówno do wbijania, jak i do wyciągania gwoździ. 

Śrubokręt 

Choć w Militaria.pl jesteśmy ogromnymi fanami multitooli, to zdajemy sobie sprawę, że używanie pełnowymiarowych narzędzi jest czasami wygodniejsze, niż tych, które znajdują się w multitoolu. Tak jest ze śrubokrętem, który uznawany jest za jedno z najczęściej używanych domowych narzędzi. Warto więc posiadać go w domowym EDC. W skrzynce z narzędziami powinniśmy mieć co najmniej dwa śrubokręty – jeden płaski i jeden krzyżakowy. 

Kiedy w domu przyda się śrubokręt? Sytuacji jest mnóstwo – konieczność dokręcenia poluzowanych śrub lub wkrętów, wkręcenie kołka rozporowego, naprawienie wypadającego gniazdka. To tylko kilka przykładów. Bardzo popularne staje się obecnie samodzielne składanie mebli. W zasadzie większość kupowanych obecnie mebli przyjeżdża w mniejszej czy większej ilości elementów. Aby taki mebel złożyć, śrubokręt z pewnością będzie potrzebny. 

Latarka 

Kolejne urządzenie, które warto mieć w domu to dobra latarka. Przyda się m.in. w przypadku chwilowego braku prądu, czy w razie konieczności naprawy sprzętu zlokalizowanego w zaciemnionym miejscu. W domowym EDC świetnie sprawdzi się latarka kątowo-czołowa, którą można założyć na głowę i doświetlić dokładnie to miejsce, w które kierujemy wzrok, mając jednocześnie cały czas wolne ręce. Taką latarkę można także wyciągnąć z uchwytu i użyć jak klasycznej latarki ręcznej. Niektóre modele mają magnetyczny spód, który pozwala na zamocowanie latarki na metalowych powierzchniach, co będzie bardzo przydatne np. w pracach w warsztacie. Szeroki wybór latarek ręcznych i czołowo-kątowych oferuje marka Olight. 

Zestaw Leatherman Bit Kit

Sprawdź
Latarka taktyczna czołowa i kątowa Olight Perun 2 Cool White Kit z opaską - 2500 lumenów

Latarka taktyczna czołowa i kątowa Olight Perun 2 Kit 

Sprawdź
Sprawdź

Klucz nastawny 

Klucz nastawny zwany francuskim kojarzony jest przede wszystkim z wykonywaniem prac hydraulicznych, ale przyda się również w wielu innych naprawach. Można go użyć np. w celu dokręcania śrub czy nasadek, łatwo dopasowując rozstaw do ich wielkości. Jest to narzędzie bardzo uniwersalne, które zdecydowanie przyda się w domowym EDC. 

Taśma klejąca 

Użycie taśmy klejącej to raczej prowizoryczny sposób usuwania usterek. Trzeba jednak przyznać, że w wielu sytuacjach naklejenie taśmy pozwala na szybkie i łatwe wyeliminowanie problemu. Mocna taśma przyda się np. do uszczelnienia pękniętego węża ogrodowego czy do naprawienia dziury w ogrodowym parasolu. Oprócz klasycznej szarej taśmy, w domu warto mieć także taśmę izolacyjną, którą można zabezpieczyć uszkodzone przewody elektryczne. 

Nóż 

Dobre multitoole z reguły mają solidne ostrza. Mimo to warto, aby w domowym EDC znalazł się także klasyczny nóż z głownią stałą. Najlepiej sprawdzi się tańszy model, którego można bez obaw użyć w pracach, gdzie istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia noża. 

Miarka 

Planujesz zamocować nowe listwy przypodłogowe albo zmienić tapetę? Zanim udasz się na zakupy musisz wiedzieć, ile materiałów będziesz potrzebował. Podobnie sytuacja będzie wyglądać, w razie zamawiania nowych mebli. Przed zakupem konieczne jest poznanie dokładnych wymiarów miejsca, gdzie planujesz je postawić. W tych i w wielu innych domowych zadaniach będziesz potrzebował miarki. 

Gwoździe, kołki rozporowe, śruby 

Młotek czy śrubokręt na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziesz miał czego nimi wbić albo wkręcić. W domu warto więc mieć trochę gwoździ, śrubek, kątownik i kilka kołków rozporowych z wkrętami. Dzięki temu będziesz mógł szybko wymienić uszkodzony wkręt czy zabezpieczyć większą szafkę mocując ją do ściany. 

Narzędzia do samoobrony 

Domowe EDC to nie tylko sprzęt dla majsterkowicza. Pod ręką warto mieć także sprzęt do samoobrony. Gaz pieprzowy to jeden z najpopularniejszych z tego typu produktów. Na skuteczną obronę przed nieproszonym gościem pozwalają także pałki teleskopowe, paralizatory czy broń na kule gumowe i pieprzowe. 

Gaz pieprzowy Policyjny 90 ml – strumień

Sprawdź
Pałka teleskopowa ESP hartowana 21" Black - z obrotową kaburą

Pałka teleskopowa ESP hartowana 21″ Black – z obrotową kaburą

Sprawdź
Paralizator Taser Pulse Laser Pointer SET

Paralizator Taser Pulse Laser Pointer SET

Sprawdź

Saperka 

Masz swój ogród? Nawet jeśli jest on niewielki, to zapewne będziesz chciał, aby ładnie wyglądał. Najprostszy sposób to posadzenie roślin. Narzędziem, które Ci się przyda zarówno w tych, jak i w wielu innych pracach ogrodowych jest saperka. Niektóre modele mają zaostrzone boki, co będzie przydatne, jeśli na Twojej działce znajduje się dużo korzeni. 

Apteczka i gaśnica 

Apteczka z kompletnym wyposażeniem powinna się znaleźć w każdym domu. Najprościej zdecydować się na zakup gotowego kompletu, a następnie rozbudować go o dodatkowe produkty takie jak np. odpowiedni zapas leków czy przyrząd do wyciągania kleszczy. W domowym EDC warto mieć również gaśnicę. Mając ją pod ręką będziesz mieć znacznie większą szansę na ugaszenie ognia, zanim rozprzestrzeni się on na większą powierzchnię domu. 

Apteczka osobista Vera – czerwona 

Sprawdź
Saperka składana Badger Outdoor US Army

Saperka składana Badger Outdoor US Army

Sprawdź

Maczeta Joker Tropicano Black

Sprawdź

Domowe EDC 

Wymienione narzędzia to oczywiście nie wszystko, co warto mieć w domowym EDC. Wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz w domu i jakie prace planujesz w najbliższej przyszłości wykonać. Przykładowo, jeśli czeka Cię większy remont i wiele mebli do skręcenia, to możesz zainwestować w wiertarko-wkrętarkę, która znacznie ułatwi Ci pracę. Warto dopasować swoje domowe EDC do indywidualnych potrzeb. W ofercie Militaria.pl znajdziesz wiele z wymienionych wyżej narzędzi, w tym multitoole, latarki, noże, saperki, apteczki czy akcesoria do samoobrony. 

Kupuj bezpiecznie. Sprawdź aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa!

Napisz coś...