Skip to main content

BOB to skrót od Bug Out Bag i oznacza z języka angielskiego plecak ucieczkowy. To zawczasu przygotowany sprzęt i zapasy, które mają pozwolić na przeżycie kolejnych 3 dni, do czasu znalezienia schronienia czy dotarcia do naszego punktu ewakuacyjnego. Jeśli mieszka z nami pies, to powinniśmy również przygotować plecak ewakuacyjny dla niego. Jego zawartość będzie trochę mniejsza i inna niż torba ucieczkowa przeznaczona dla człowieka. Jak skompletować przedmioty potrzebne przy ewakuacji z psem i co powinien zawierać psi BOB?

Czym jest plecak ucieczkowy dla psa? 

W jego skład wchodzą przede wszystkim zestaw najpotrzebniejszych akcesoriów, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe dotarcie z Twoim czworonogiem do punktu ewakuacyjnego. Jesteśmy odpowiedzialni za zwierzę znajdujące się pod naszą opieką i powinniśmy, w miarę możliwości, zapewnić mu jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki. Dlatego do psiego plecaka ewakuacyjnego pakujemy rzeczy, które pozwolą nam o to zadbać.  

Plecak ucieczkowy dla psa musi zawierać jedzenie, lekarstwa, dokumenty i kilka innych rzeczy – opisujemy je dokładnie w dalszej części tekstu.  

Plecak dla psa może być osobną torbą lub plecakiem, który będziesz nosił sam lub na zmianę z członkami rodziny. W sprzedaży dostępne są specjalne plecaki i zasobniki, które pies może przenosić samodzielnie, ale możesz także znaleźć nieco miejsca na jego ekwipunek w swoim plecaku. Wszystko oczywiście zależy od budowy i wielkości, a także sprawności Twojego psa i warto uprzednio sprawdzić, jak na taki plecak zwierzę reaguje i czy jest w stanie komfortowo się z nim poruszać.  

Jeśli pies będzie nosić swój plecak ucieczkowy samodzielnie, to zwróć uwagę na wytrzymałość tego zasobnika. Zwierzak nie będzie zwracał uwagi, że na przykład ociera torbą o ściany w wąskim przejściu. Plecak powinien być wodoodporny, ponieważ pies porusza się często w wysokiej, mokrej od rosy trawie i nie unika kałuży jak człowiek.  

dostawa na następny dzień

Polecamy także zapoznać się z artykułami na temat plecaka ucieczkowego dla dorosłych oraz dla dziecka. 

Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny dla psa? 

Zrób listę przedmiotów, których używasz na co dzień podczas opieki nad psem i zastanów się, które z nich są niezbędne. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki, co powinieneś zapakować do psiego plecaka ewakuacyjnego.  

Jedzenie dla psa podczas ewakuacji 

Plecaki ucieczkowe tworzy się z myślą o ewakuacji, która potrwa ok. trzech dni. To czas, który zarówno większości ludzi, jak i zwierzęciu nie pozwoli umrzeć z głodu. Jednak marsz bez pożywienia na dłuższą metę jest bardzo wykańczający, zarówno dla człowieka, jak i dla czworonoga. Warto zabrać pokarm sprawdzony, po którym naszemu psiakowi nie zaczną doskwierać problemy żołądkowe. Polecamy przygotować karmę, którą zna i lubi. Dobierz ilość jedzenia do masy, wieku i rasy swojego psa, aby z jednej strony nie dźwigać zbyt dużo, a z drugiej – aby nie zabrakło mu jedzenia. Znaczenie ma tu także płeć psa, ciąża i to, czy jest wysterylizowany. W internecie znajdziesz praktyczne przeliczniki. Nie zapomnij kontrolować daty przydatności do spożycia i regularnie podmieniać karmę na świeżą.

Pierwsza pomoc oraz lekarstwa w psim BOBie 

Jeżeli Twój psiak aktualnie choruje, koniecznie zapas odpowiednich leków dorzuć do jego zestawu ucieczkowego. Podobnie sytuacja wygląda, gdy wymaga on stałego leczenia. Przydatne będą także leki uspakajające – skonsultuj to wcześniej z weterynarzem.  

Oprócz substancji medycznych w plecaku ewakuacyjnym dla psa nie może zabraknąć apteczki pierwszej pomocy, a w niej plastrów opatrunkowych, bandaży oraz sterylnych gazików. Podobnie jak ludzie, psy podczas ucieczki mogą się pokaleczyć i wymagać opatrzenia ran. Zapakuj te rzeczy do swojej apteczki lub do worka strunowego, aby zabezpieczyć je przed wilgocią.  

Dokumenty, adresówka i zdjęcia 

Zapakuj oryginał i kserokopię psiego paszportu i książeczki zdrowia. Znajdują się tam istotne informacje na temat aktualnych szczepień i zdrowia psa. Warto zabezpieczyć naszego czworonoga na wypadek zgubienia. BOB dla psa powinien zawierać adres z numerem kontaktowym do właściciela. Pies powinien mieć także adresówkę przymocowaną solidnie do obroży. Trzeba mieć przy sobie aktualne zdjęcia naszego psa, aby móc pokazać je napotkanym ludziom, gdy nasz czworonożny przyjaciel się zgubi. Telefon może się rozładować, podobnie jak powerbank z naszego plecaka ucieczkowego, dlatego warto mieć wydrukowane zdjęcie.  

Odzież ochronna dla psa 

Podczas ewakuacji przyda się coś do zabezpieczenia psich łap. Mogą to być specjalne psie buty, nakładki ochronne, a także elastyczne, wodoodporne bandaże. Ochronią łapy przed zimnem, a także potłuczonym szkłem i innymi ostrymi przedmiotami.  

Potrzeba zapakowania odzieży zależy od potrzeb konkretnego psa. Zwykle duże psy o gęstej sierści nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Większość małych piesków, szczególnie o krótkiej sierści, podczas dłuższego pobytu na zimnie zaczyna odczuwać dyskomfort. Należy zabrać do plecaka ucieczkowego dla psa specjalną odzież w postaci psiej kurteczki przeciwdeszczowej lub przynajmniej ciepły koc, który ogrzeje go nocą. Szczególnie najmniejsze pieski zimą warto ubrać w coś ciepłego. 

Woda. Czy ma sens w psim BOBie? 

Niektórzy wychodzą z założenia, że pies wypije nawet brudną wodę z kałuży i będzie ok. Niestety tak nie jest, szczególnie gdy spełni się scenariusz, w którym okoliczne zbiorniki wodne zostaną poważnie zanieczyszczone. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie zaciągnie wody przez filtry typu Life Straw, dlatego warto mieć ze sobą butelkę oraz tabletki do odkażania. Uzdatniają one wodę, czyniąc ją wolną od zabrudzeń biologicznych. Do tego przydaje się składana miska lub kubek, który jest lekki i nie zajmuje wiele miejsca. Pozwoli to psu komfortowo napić się wody. Zwracaj także uwagę na porę roku. Latem pies potrzebuje pić częściej, szczególnie gdy ma długie i grube futro. Zabranie dodatkowej wody specjalnie dla psa może być dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest gorąco, dlatego tak istotne jest okresowe uzupełnianie plecaka ucieczkowego i dostosowywanie go do pory roku. 

Kaganiec i worki na odchody 

Oprócz podstaw, takich jak smycz czy obroża, warto zabrać także kaganiec, szczególnie gdy Twój scenariusz przewiduje ucieczkę wraz z grupą ludzi. Kaganiec jest potrzebny w transporcie zbiorowym, może przydać się w schronie i w innych sytuacjach.  

Worki na odchody to również podstawa. Przydadzą się, jeśli pies załatwi się (na przykład z nerwów) w nieodpowiednim miejscu, a także w schronie, gdy nie będzie możliwości wyprowadzenia psa na zewnątrz.  

Dlaczego warto przygotować BOB dla psa? 

Pies przez wielu jest traktowany jak członek rodziny. Twoim obowiązkiem jest zapewnić mu komfort i zadbać o jego zdrowie i życie. Pies to także najlepszy przyjaciel człowieka, który zaalarmuje otoczenie, gdy ktoś się do Ciebie zakradnie nocą. Duży pies może także odstraszyć intruza. Najedzony i niewyziębiony czworonóg może przenosić swój zestaw ucieczkowy w specjalnej psiej kamizelce lub psim plecaku, więc nie będziesz musiał samemu dźwigać jego BOBa, za to mały pies nie potrzebuje ciężkiego ekwipunku. Pies podnosi także morale Twoje i Twojej rodziny podczas marszu. Warto odwdzięczyć się mu za to. 

Co jeszcze zabrać do ewakuacyjnego plecaka dla psa? 

Plecak ewakuacyjny dla psa powinien zawierać jeszcze ulubioną zabawkę czworonoga. W sytuacji stresowej pozwoli to rozładować emocje.  Latem i wiosną mogą okazać się przydatne również środki przeciw komarom i kleszczom. W sklepie internetowym Militaria.pl znajdziesz wiele środków, dzięki którym uchronisz swojego kompana przed niepożądaną aktywnością owadów. Gdy psiak złapie kleszcza, warto mieć w zapasie kleszczołapki, które prawie nic nie ważą i zajmują minimum miejsca. W wyjęciu kleszcza może pomóc także latarka czołowa, ale to już element wyposażenia, który musisz mieć w swoim plecaku ucieczkowym.  

Szczotka dla psa może się wydawać zbędna, ale jeśli Twój pies ma długie i gęste futro, to lepiej ją zapakuj. Zminimalizujesz dyskomfort wywołany splątaną sierścią, ponadto na wiele psów czesanie wpływa relaksująco.

Zarówno w BOBie dla psa, jak i w Twoim zestawie ewakuacyjnym powinien znaleźć się wytrzymały sznurek, najlepiej w postaci linki spadochronowej typu Paracord. Może on z powodzeniem zastąpić lub naprawić uszkodzoną w trudnych warunkach smycz i ma setki innych zastosowań.  

Utrzymuj zdrowie swojego psa na wysokim poziomie. W razie ewakuacji każda niezaleczona choroba czy kontuzja daje o sobie znać. Kupuj produkty i narzędzia sprawdzonych marek. Zwracaj uwagę na jakość, zarówno żywności, jak i sprzętu. Nie zapomnij o pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia swojego psiego towarzysza. Zaplanuj kilka dróg i miejsc ewakuacji i regularnie je odwiedzaj. Uzupełniaj zestaw ucieczkowy o potrzebne rzeczy, a niepotrzebne z niego wyciągaj. Pamiętaj o sprawdzaniu daty przydatności do spożycia i regularnie podmieniaj jedzenie na świeższe. Pamiętaj, że nie zawsze ewakuacja to najlepsze wyjście. Czasem lepiej pozostać w domu. I pamiętaj, bądź gotowy. Zawsze.

Napisz coś...