Skip to main content

Urbex, rozgrywki ASG, prawdziwe walki – powodów chęci pozostania niewidocznym w terenie miejskim może być wiele. Kamuflaż miejski stanowi największe wyzwanie dla projektantów i taktyków. Przy wyborze stroju maskującego do miasta należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które nie występują w środowisku naturalnym. Przeczytaj o tym, jakie kolory i wzory sprawdzają się jako kamuflaż miejski! 

Urban camo – dlaczego zaprojektowanie kamuflażu do miasta jest trudne? 

Kamuflaż jest zwykle odwzorowaniem wyglądu środowiska naturalnego. Niezależnie od tego, czy jest to las, dżungla, pustynia czy góry, zdecydowana większość dostępnych na rynku sprzętu i materiałów, które mają pomóc osobie i jej dobytkowi pozostać w ukryciu, jest przeznaczona do tego typu miejsc. 

Jednak są też inne uwarunkowania, dla których żaden gotowy kamuflaż nie jest tak naprawdę odpowiedni. Obszary te reprezentują jedne z najbardziej rozpowszechnionych i najgęstszych skupisk ludzi na całym świecie – miasta. Obszary miejskie stawiają wiele wyzwań, jeśli chodzi o kamuflaż. 

W porównaniu z większością terenów naturalnych otoczenia miejskie stwarzają następujące przeszkody w skutecznym ukrywaniu: 

  • Obszary miejskie są pełne w większości prostopadłych pionowych i poziomych powierzchni z niewielkimi przerwami lub makroteksturami; zarysy ludzi są łatwe do dostrzeżenia na tych powierzchniach. 
  • W miastach jednolite bloki kolorów często stykają się z wielokorowymi powierzchniami.  
  • Występują poważne kontrasty między wnętrzami budynków i terenem na zewnątrz. 
  • Regularne, geometryczne kształty znacznie ułatwiają dostrzeganie organicznych kształtów. 
  • Różnice między konkretnymi miastami są znaczne, co oznacza, że techniki i dobór kolorów, które działają w jednym, nie będą działać w innym. 

Wszystko to oznacza, że większość typowych wzorów kamuflażowych, które zaprojektowano z myślą o możliwie najlepszym dopasowaniu do wytworów dzikiej przyrody, będzie mało skuteczna w zróżnicowanej, miejskiej dżungli z przewagą budynków i innych sztucznie wytworzonych obiektów.

Jaki wzór i kolor kamuflażu jest najlepszy do środowisk miejskich? 

Jak już wspomnieliśmy – miasta różnią się między sobą i są zróżnicowane wewnętrznie, dlatego nie ma jednego uniwersalnego kamuflażu miejskiego. Najlepszym sposobem doboru kolorystki stroju będzie zatem obserwacja terenu i dopasowywanie się do panujących warunków.  

Należy również pamiętać, że miasto, które jest nawiedzane przez klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka, wraz z pożarami i zniszczonymi, rozpadającymi się budynkami, będzie miało nieco ciemniejszą kolorystykę. Jeśli szukasz stroju do rozgrywek ASG lub urbexu, to pomysł, że powinieneś ustawić swój kamuflaż zgodnie z tym, jak wyglądałby naprawdę zrujnowany lub zdewastowany pejzaż miejski, jest prawdopodobnie trochę zbyt przesadzony. Tylko najbardziej katastrofalne wydarzenia lub przedłużające się konflikty naprawdę zamieniają miasto w gruzy.  

Typowy urban camo proponowany przez dostawców sprzętu i odzieży taktycznej to typ składający się z dowolnego popularnego wzoru kamuflażu (najczęściej generowanego cyfrowo), tylko z paletą kolorów zamienioną na jakąś odmianę bieli, szarości i czarny. Obecnie uważa się, że odcienie szarości, zgaszone zielenie i niejednorodne plamy najlepiej kamuflują sylwetkę w środowisku miejskim.

Wielobarwne maskowanie typu Multicam lub jego odmiany, jak Pentacamo czy Camogrom, sprawdzą się w zróżnicowanym terenie, w którym ostały się resztki roślinności. Podobnie jak A-Tacs, Pencott oraz Marpat, są to niezwykle uniwersalne rodzaje kamuflażu. Zapewniają odpowiednie rozmycie sylwetki na terenach wiejskich oraz w parkach. Zimą możesz pomyśleć o kamuflażu Urban lub Metro Camo. Sprawi on, że na tle ruin i śniegu będziesz bardzo trudny do zauważenia przez przeciwnika. Minusem tego kamuflażu jest widoczność nocą oraz gdy śniegu jest mało lub wcale. 

Miejski nocny kamuflaż  

Najczęstszym wyborem wśród urbeksowców jest czarny strój. Wbrew pozorom nie jest to dobry pomysł – noszenie jednolitego koloru w nocy sprawia, że jesteś paradoksalnie bardziej widoczny, ponieważ definiuje to sylwetkę na tle niejednolitego otoczenia. Przeciętne nocne otoczenie nie jest w rzeczywistości jednolitą czernią, ale raczej kombinacją różnych ciemnych odcieni. Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, jak jednolita czerń pojawia się w kamerze na podczerwień, która jest często wykorzystywana podczas operacji wojskowych, rozgrywek ASG, a także przez myśliwych. Jednolita czerń wygląda jak jasna biel w tego typu urządzeniach. 

Dobrym rozwiązaniem do nocnego kamuflażu miejskiego będą wzory zapewniające rozmycie sylwetki w różnych ciemnych odcieniach – mieszankach czerni, szarości, zieleni. Kamuflaż miejski na noc powinieneś także dopasować pod względem terenu i koloru elewacji budynków. Na przykład, jeśli obszar, w którym odbywają się działania, jest nieco bardziej zielony, spróbuj włączyć zieleń również do swojego uniformu. Na ogół kamuflaż sprawdzający się w danym terenie w dzień sprawdzi się też w nocy.  

Jak się kamuflować w środowisku miejskim 

Jeśli chcesz mieć kompletną strategię przygotowań do sytuacji miejskich, potrzebujesz ubrań i akcesoriów zapewniających odpowiednie rozmycie sylwetki kształtami plam. Abyś mógł zrozumieć znaczenie skutecznego kamuflażu, pomyśl o kameleonach. Przetrwają i rozwijają się dzięki swojej zdolności do kamuflażu w każdej sytuacji. 

Świetnym pomysłem jest, aby mieć więcej niż jeden wzór kamuflażu. Jeśli jesteś w lesie, będziesz potrzebować czegoś innego niż to, co założysz w mieście. Sytuacje miejskie są trudne, ponieważ otacza Cię większa różnorodność kolorów i kształtów. Dlatego mieszanie ze sobą różnych wzorów kamuflażowych będzie lepsze niż komplet w jednym rodzaju. Zachęcamy również do przeczytania artykułu o sztuce kamuflażu, w którym omawiamy także różne wzory maskowania.

Możesz skorzystać też z matowej farby w sprayu. Przyda się do zakamuflowania sprzętu, a nawet tkaniny. Pamiętaj, żeby mieć kilka odcieni i mieszać je ze sobą.   

Low profile – nie rzucaj się w oczy 

Czasem lepiej pozostać w zgodzie z filozofią low profile, czyli nie wychylać się i wyglądać jak cywil, turysta czy przypadkowy przechodzień. Podczas mniejszych i większych konfliktów zbrojnych często każda osoba nosząca odzież w barwach militarnych brana jest za potencjalny cel. Taktyczne plecaki z taśmami molle czy miejski kamuflaż moro może sprawić, że spotkasz się z wrogością sił nieprzyjaciela. Nie rzucające się w oczy stroje turystyczne pozwolą Ci zachować życie w niektórych sytuacjach i tylko od Ciebie zależy, jak wykorzystasz tą wiedzę. Dobrym wyborem będą softshelle i oddychające ubrania oraz outdoorowe bojówki. Kamuflaż miejski nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Do tego odzież trekkingowa ma mnóstwo przydatnych rozwiązań i technologii, do których należą praktyczne kieszenie, odporność na wiatr czy zwijany kaptur. Jednocześnie można wybierać takie kolory jednolite, które mają pewne właściwości kamuflażowe. Na przykład spodnie w kolorze szarym, do tego bluzę lub kurtkę w kolorze zgaszonej zieleni, brązowe buty, plecak w kolorze coyote – razem te elementy utworzą coś na kształt kamuflażu, a przy tym nie będziesz wyglądać jak strona konfliktu.  

Napisz coś...