Skip to main content

Powerbanki to dobrze znane przenośne źródło zasilania. Podładujesz dzięki nim telefon, ale prędzej czy później musisz znaleźć dostęp do gniazdka, by naładować również sam bank energii. Alternatywnym rozwiązaniem jest powerbank solarny, który naładujesz dzięki promieniom słonecznym, niezależnie od dostępu do prądu. W tym artykule omawiamy, jak działa przenośny panel słoneczny oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.

Jak działa ładowarka solarna? 

Czy wiesz, co to jest ładowarka solarna i jak działa panel solarny? Urządzenia tego typu pobierają energię z promieni słonecznych, zamieniając je w energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Zrobione są one z przylegających do siebie płytek krzemowych, na styku których, pod wpływem energii ze słońca, powstaje napięcie elektryczne. Jest ono potem magazynowane w powerbanku lub przekazywane do akumulatorów czy wykorzystywane bezpośrednio do naładowania Twojego telefonu. 

Warto wspomnieć, że ładowarki solarne są najbardziej skuteczne latem, gdy dni są długie i występuje wysokie nasłonecznienie. Zimą ich skuteczność spada, ale w słoneczny, mroźny dzień również ich przydatność w sytuacji survivalowej jest nie do przecenienia.  

Jak długo ładuje się powerbank solarny? 

To pytanie zadaje sobie prawie każdy, planujący zakup tego typu urządzenia. Czasy zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest pojemność samego powerbanku – czym jest ona większa, tym zazwyczaj dłużej będzie się on ładował. Odwdzięczy się natomiast możliwością naładowania Twojego smartfona wiele razy. Kluczową funkcję spełnia także wielkość samych paneli słonecznych. Duże, składane panele przenośne naładują urządzenia dużo szybciej niż niewielki panel umieszczony na jednej ze ścianek powerbanku. Ważna jest również technologia użyta do produkcji urządzenia oraz jego jakość. Dobry powerbank potrzebuje od kilku do kilkunastu godzin na słońcu, aby w pełni się naładować, ale już kilkadziesiąt minut może pozwolić podładować smartfona na tyle, żeby wykonać awaryjne połączenie. Wybieraj markowy sprzęt, szczególnie, jeżeli od poprawności jego działania może zależeć Twoje życie. W sklepie internetowym Militaria.pl znajdziesz wiele urządzeń wysokiej jakości, które nie zawiodą Cię w trudnym terenie daleko od domu. 

Dlaczego warto mieć powerbank solarny 

Zapasowe źródło prądu na blackout 

Powerbank solarny przyda się w razie przerwy w przesyłaniu prądu z elektrowni, czyli tak zwanego blackoutu. Prądu może nie być 30 minut, ale czasami przerwy w dostawie energii elektrycznej sięgają godzin albo nawet dni. Warto mieć wtedy możliwość naładowania podstawowych urządzeń elektrycznych. Gdy wykorzystasz już prąd zgromadzony w innych powerbankach i akumulatorach, będziesz mógł sięgnąć po powerbank zasilany energią słoneczną.  

Oprócz urządzeń takich jak mały panel słoneczny czy turystyczna ładowarka solarna, można zaopatrzyć się w stację zasilającą, pozwalającą na podłączenie urządzeń wymagających większego poboru mocy. Oferowane przez Militaria.pl stacje EcoFlow pozwolą na uruchomienie lodówki czy czajnika, czego nie jest w stanie dokonać najlepszy nawet powerbank. W połączeniu z przenośnym panelem słonecznym stanowią cichą, bezpieczną i ekologiczną alternatywę dla głośnych agregatów prądotwórczych. Mają jeszcze tę zaletę, że rozstawione w domu czy na balkonie mieszkania nie wydzielają trujących spalin. Są doskonałym źródłem awaryjnym dla osób żyjących w mieszkaniach. Sprawdzają się także doskonale jako sprzęt do kampera. Zobacz najlepsze dostępne na rynku stacje zasilające.

Brak prądu w dziczy 

Wyobraź sobie sytuację, że w nieznanym dla Ciebie terenie rozładowała Ci się bateria, a zapomniałeś naładować swój powerbank, albo nie zabrałeś go wcale. Jeżeli jesteś daleko od domu, sytuacja robi się nieciekawa, szczególnie gdy nastąpi załamanie pogody. A co w sytuacji, gdy Ty lub ktoś z Twojej rodziny został ranny? Wezwanie pomocy może okazać się niemożliwe, szczególnie gdy jesteście w dziczy dłuższy czas i każdy ma rozładowany telefon. Nawet w Polsce, gdzie mało już jest terenów nietkniętych cywilizacją, takie sytuacje się zdarzają. Szczególnie w górach lub gęstym lesie. Powerbank solarny może pomóc w najtrudniejszej chwili. Wiele z tego typu urządzeń producent wyposaża w klips czy oczko, dzięki czemu możesz przytroczyć go na zewnątrz plecaka. Takie zamocowanie pozwala na ładowanie powerbanku słonecznego nawet w trakcie marszu. 

Inne zastosowania małego panelu słonecznego 

Powerbanki solarne nie muszą służyć tylko do ratowania życia w trudnym terenie. Mogą się również przydać do podładowania zabawki dla Twojego dziecka, gdy pociąg ma kilkugodzinne opóźnienie, a Twojej rodzinie zaczyna się nudzić. W ciągu dnia możesz nim ładować latarki, gdy planujesz nocną wyprawę lub obozowanie na łonie natury. Zastosowania w turystyce są ograniczone jedynie przez naszą wyobraźnię. Ładowarka solarna do telefonu przyda się także podczas podróży samochodem. W trakcie jazdy możesz ją ładować samochodową zapalniczką, a podczas wędrówki doładować od słońca, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Podróż samochodem ma dodatkowe zalety, ponieważ oprócz powerbanku, na biwak możesz zabrać także panel słoneczny turystyczny. Tego typu urządzenia mają zazwyczaj kilka wyjść USB.  

W sklepie internetowym Militaria.pl znajdziesz wydajne panele słoneczne do ładowania telefonu, laptopa i innych urządzeń elektrycznych, oferujących moc przekraczającą 100 watów. Niektóre są w stanie zasilić turystyczną lodówkę. Na rynku znajdziesz także powerbanki oferujące dużą moc do odpalania samochodów z rozładowanym akumulatorem. Sprawdź ofertę paneli solarnych w Militaria.pl.

Pamiętajmy jednak, żeby nie skreślać od razu agregatów prądotwórczych. Są dobrym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Z odpowiednim zapasem paliwa i oleju zapewniają ciągłą moc, która pozwala na zasilenie podstawowych urządzeń w domu bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nie są uzależnione od pory dnia i nicy i od zachmurzenia, a jedynie od Twojego zapasu paliwa. Są głośne i produkują spaliny, ale mogą okazać się niezastąpione w wielu sytuacjach, jak na przykład trwająca wiele dni zła pogoda czy duże zapylenie powietrza i mgły. 

Jaki powerbank solarny wybrać? 

Przede wszystkim przeanalizuj swoje potrzeby. Czy najczęściej będzie przez Ciebie używany panel słoneczny do ładowania telefonu razem z powerbankiem, czy tylko powerbank? Jeżeli szukasz kompaktowego rozwiązania i stawiasz na to drugie, zadbaj by miał on pojemność wystarczającą do kilkukrotnego naładowania Twojego telefonu komórkowego. Przenośny panel słoneczny pozwoli natomiast osiągnąć więcej mocy, ale kosztem mobilności. Zadbaj o markę i jakość, jeżeli chcesz mieć dobry i sprawdzony powerbank solarny. Warto jednak nie wybierać najtańszych opcji, szczególnie jeżeli od tego ma zależeć przetrwanie Twoje i Twojej rodziny. Sprawdzone powerbanki znajdziesz w naszym sklepie.

Często powerbanki wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak latarka. W sytuacji survivalowej źródeł światła nigdy za wiele. Gdy zgubisz swoją podstawową latarkę, a czołówkę uszkodzisz, lampka w telefonie czy światełko z powerbanku może być Twoją ostatnią deską ratunku. W szerokiej ofercie Militaria.pl znajdziesz również radia na korbkę, z możliwością zasilania bateriami bądź akumulatorkiem. Pełnią one również funkcję powerbanku. Niektóre latarki także oferują możliwość oddania energii poprzez kabel USB. Dobrym pomysłem jest mieć tego typu awaryjne źródło prądu w samochodzie, domu i plecaku ucieczkowym, jeżeli planujesz w razie zagrożenia ewakuację. Dobry powerbank solarny w trudnej sytuacji może okazać się zbawieniem. Pamiętaj, żeby na trudne czasy przygotować się wtedy, gdy trwa względny spokój. 

Napisz coś...