Skip to main content

Biegasz w pojedynkę wieczorami lub przed świtem? A może zdarza Ci się uprawiać jogging w nowych, nieznanych miejscach? Bezpieczeństwo biegacza jest równie ważne, co odpowiednia odzież czy wygodne buty, dlatego w artykule podpowiadamy, jak być bezpiecznym biegając. Dowiesz się między innymi, na co zwracać uwagę oraz co warto mieć ze sobą, by maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

Daj znać znajomym o swojej trasie 

Wychodzisz pobiegać w nocy lub z samego rana? Napisz do przyjaciela/przyjaciółki, dokąd się wybierasz i jak mniej więcej przebiega Twoja trasa oraz ile czasu mniej więcej może to zająć. Tobie zapewni to spokój, bo ktoś będzie wiedział, gdzie Cię szukać na wypadek braku kontaktu przez dłuższy czas. Twoi znajomi natomiast będą wiedzieli, że jesteś na treningu, a po jego skończeniu możesz dać znać, że już po. 

Nie chwal się swoją trasą w social media przed wyruszeniem, zwłaszcza jeśli na zaplanowanej drodze nie będzie ludzi. Podstawowa porada, którą łatwo wdrożyć w rutynowe bieganie, a która może znacząco poprawić bezpieczeństwo i spokój Twój oraz znajomych. Zalecamy stosowanie tej porady zwłaszcza na długie trasy. 

Mieszaj trasy biegowe 

Jeśli aktualnie masz jedną lub dwie ulubione trasy biegowe, zachęcamy do wprowadzenia kolejnych dwóch czy nawet trzech. Bieganie po zmroku po tej samej trasie i w te same dni oraz godziny sprawia, że Twoja lokalizacja jest stosunkowo łatwa do przewidzenia, co może skłonić osoby o złych zamiarach do zaplanowania napadnięcia na Ciebie lub kradzieży.  

Aby stać się trudniejszym celem, zalecamy wdrożenie w trening różnych tras w różne dni, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe. 

Biegaj tam, gdzie są inni ludzie 

Bieganie po zmroku, zwłaszcza w pojedynkę, jest zdecydowanie bezpieczniejsze w publicznych miejscach, w których zawsze są inni ludzi. Dobre lokalizacje, to np. parki miejskie oraz przyjazne okolice, w których zawsze są jacyś spacerowicze i ludzie, którzy nie mają złych zamiarów w stosunku do innych. 

W miarę możliwości, planując trasy w mieście, zachęcamy do wdrożenia tras przebiegających po bezpiecznych okolicach i omijanie takich, w których czujesz się mało komfortowo lub znane są w takim miejscu napady na biegaczy, lub przechodniów. 

Zapoznaj się dokładnie z trasą 

Wybierasz się na wycieczkę, w trakcie której nie chcesz odpuścić treningu? Świetnie, ale przed wyruszeniem w dłuższą trasę w nowym miejscu, zapoznaj się wcześniej z okolicami, przez które będziesz się przemieszczać, zwłaszcza po zmroku. Nie biegaj w pojedynkę w nowym miejscu “w ciemno”. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na zaplanowanie trasy i zwiększenie tym samym swojego bezpieczeństwa. 

Bezpieczeństwo biegacza – akcesoria do samoobrony 

Możesz zaplanować swoje trasy najlepiej jak się da, unikać niebezpiecznych okolic, biegać w miejscach, gdzie są inni ludzie, a i tak zostać napadniętym. Dlatego w artykule o bezpieczeństwie biegacza nie mogło zabraknąć akapitu o narzędziach do samoobrony. Wyruszając nawet na krótki jogging, zabierz ze sobą gaz pieprzowy, alarm osobisty, a nawet mały paralizator. 

Gazy pieprzowe dla biegaczy 

Gaz pieprzowy to podstawowe, uniwersalne i bardzo skuteczne narzędzie do samoobrony, które sprawdzi się zarówno na dziką zwierzynę, jak i człowieka. W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz dedykowane dla biegaczy gazy pieprzowe 

Cechą charakterystyczną takich gazów jest przede wszystkim ich niewielka waga i rozmiar. Wielu producentów oferuje w zestawie dla biegaczy również specjalną opaskę na ramię lub nadgarstek, do której możesz przyczepić butelkę z gazem. Takie rozwiązanie sprawia, że gaz jest dostępny na wyciągnięcie ręki i w bardzo krótkim czasie możesz zastosować go w celach samoobrony. Jeśli nie jesteś fanem takiego rozwiązania lub po prostu jest Ci niekomfortowo biegać w taki sposób, możesz gaz schować do kieszonki w kurtce lub spodenkach. Pamiętaj jednak o tym, by zawsze taki gaz był dostępny w kilka sekund. Nigdy nie chowaj go w plecaku! 

Poręczne paralizatory, alarmy osobiste i pozostałe   

Wymieniony wcześniej gaz pieprzowy to podstawowy i bardzo skuteczny przyrząd do samoobrony. Chcąc jednak mieć coś dodatkowego ze sobą, warto rozważyć zakup małego paralizatora kontaktowego, alarmu osobistego lub kubotanu. Paralizator pozwoli na skuteczne odparcie ataku napastnika, gdy dojdzie do kontaktu fizycznego. Głośny alarm osobisty zwróci uwagę innych osób, które mogą się znajdować w pobliżu. Dobrze sprawdzi się np. w parku. Ktoś może dzięki temu zadzwonić na pomoc, a napastnik może się przestraszyć i uciec.  

Kurs samoobrony 

Aby zwiększyć swoje szanse na odparcie ataku, zwłaszcza gdy dojdzie do walki, dobrym pomysłem może być wzięcie udziału w kursie samoobrony. Sprawdź, czy w Twoim mieście są miejsca, w których odbywają się takie zajęcia i jakie taka szkoła ma opinie. Umiejętność walki wręcz i odpierania ataku przeciwnika może znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na treningu. 

Oświetlenie dla biegacza 

Bieganie po zmroku to nie tylko większa szansa na próby kradzieży, napadu czy spotkanie dzikiej zwierzyny w lasach. Na biegaczy czyha jeszcze inne zagrożenie po ciemku – kierowcy i rowerzyści. By zmniejszyć szansę na potrącenie, pamiętaj o tym, by być widocznym dla innych! 

Elementy odblaskowe na odzieży 

Odblaski na odzieży to obowiązkowy dodatek, który może mieć ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Jadąc samochodem dobrze wiesz, z jakiej odległości widać pieszego na nieoświetlonej drodze. Brak elementów odblaskowych, biegając po zmroku, to igranie z własnym zdrowiem i życiem. Dlatego upewnij się, że na odzieży biegowej, której używasz, są wstawki odblaskowe. Jeśli nie, to zalecamy używanie np. opasek na ramię i nogę, które zwiększą Twoją widoczność i pozwolą nadjeżdżającym kierowcom dostrzec Cię z dużej odległości. 

W ofercie naszego sklepu możesz kupić opaski LED, które poprawią widoczność. Nawet niektóre gazy dla biegaczy są wyposażone w specjalne, odblaskowe opaski na ramię. Dedykowana dioda ostrzegawcza ma zazwyczaj kolor czerwony i dwa tryby świecenia – ciągły i pulsujący. Tryb pulsujący zwiększa uwagę kierowców i jednocześnie wydłuża czas pracy na baterii. Stosując opaski LED, biegacz czy rowerzysta jest widoczny nawet z 300 metrów! 

Latarka czołowa dla biegacza

Biegając po zmroku warto mieć ze sobą latarkę czołową. Z jednej strony oświetlisz sobie teren przed sobą, dzięki czemu unikniesz dziur, kamieni czy przewalonej kłody, a z drugiej – będziesz jeszcze bardziej widoczny/na dla nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców i rowerzystów. 

Zachowaj czujność 

Za każdym razem, gdy biegasz po zmroku czy w dzień, ale w nieznanej, nowej lokalizacji, zachowaj czujność. Nie biegaj w słuchawkach lub zmniejsz głośność muzyki. Dzięki temu usłyszysz nadjeżdżający samochód czy biegnącego w Twoim kierunku napastnika. Obserwuj również otoczenie i to, co dzieje się dookoła Ciebie. Muzyka, która Cię motywuje i skupienie są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Dlatego biegając w mniej sprzyjających okolicznościach zachęcamy do zrezygnowania z niektórych przyjemności czy wygód i skupienia się na obserwacji i nasłuchiwania otoczenia. 

Czy wiesz już, jak być bezpiecznym, biegając? 

Mamy nadzieję, że powyższe porady odnośnie tego, jak się zachować i co warto ze sobą mieć, przydały Ci się i wiesz, co zrobić, by poprawić swoje bezpieczeństwo na trasach biegowych. Zachęcamy do dyskusji pod artykułem i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi biegania po zmroku i w niebezpiecznych, nowych lokalizacjach. 

Napisz coś...