Skip to main content

Ant Middleton jest brytyjskim żołnierzem, który służył w jednostkach specjalnych. Zaliczył ,,świętą trójcę” brytyjskich sił specjalnych, czyli P Company, Commando Course i UK Special Forces Selection. Po odejściu ze służby zajmował się survivalem, podróżował i ochraniał VIP-ów. Możecie zobaczyć go w roli głównego instruktora w programie SAS: Odważni wygrywają, w telewizji Polsat Viasat Explore, premiera już we wtorek 12 września o 22:00, w którym cywile przechodzą trening na komandosów.

Brytyjska elitarna jednostka specjalna Special Air Service jest formacją przeszkoloną do wykonywania szerokiego spektrum działań bojowych. Jej mottem jest Who dares wins, czyli kto się odważy, zwycięży lub odważni zwyciężają. Żołnierze SAS biorą udział w akcjach na całym świecie, korzystając przy tym z informacji zdobytych przez wewnętrzny wywiad. Są wszechstronnie przeszkoleni, sprawdzając się w działaniach powietrznych i lądowych. W każdej jednostce SAS znajdują się wyspecjalizowani eksperci z różnych dziedzin. Ocenia się, że pełne szkolenie operatora zajmuje aż 7 lat!

SAS: odważni wygrywają II

Ex-SAS and competitor outside of Coca, Ecuador during the production of SAS 2: JUNGLE. © Vance Jacobs 2016

Żołnierze SAS ćwiczą prowadzenie działań na bliskim dystansie, trenując szybkość i dokładność. Szkolenia CQB odbywają się w warunkach symulujących prawdziwe działania – aby dodać realizmu stosuje się podczas nich prawdziwą amunicję i materiały wybuchowe. Przeprowadzane są również treningi w różnych strefach klimatycznych, dzięki czemu żołnierze są przystosowani do działań w różnych uwarunkowaniach. Szkolenia prowadzą również do doskonalenia sprzętu, umożliwiając sprawdzenie go i wyeliminowanie słabych punktów.

Special Air Service zajmują się głównie akcjami antyterrorystycznymi i odbijaniem zakładników. Do słynnych akcji tej jednostki należy operacja uwolnienia 19 zakładników przetrzymywanych w irańskiej ambasadzie w Londynie w 1980 roku. Oddziały SAS brały także udział w odbiciu zakładników w 2000 roku w Sierra Leone. Była to największa akcja brytyjskich sił zbrojnych od drugiej wojny światowej pod względem zaangażowanych środków! Operatorzy rozbili grupę rebeliantów terroryzujących okolicę i przetrzymujących brytyjskich żołnierzy, którzy zostali wysłani tam wcześniej.

Żołnierze SAS nie ujawniają swoich tożsamości i nie pokazują twarzy na zdjęciach. Również ich trening objęty jest tajemnicą. Z tego względu program SAS: Odważni wygrywają jest wyjątkowy – pierwszy raz przed kamerą pokazany jest proces szkolenia komandosów tej jednostki. W programie biorą udział cywile, którzy są poddawani morderczym treningom, wymagającym pod względem wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Pierwszy odcinek II serii tego programu możecie obejrzeć już 12 września o 22:00 na kanale Polsat Viasat Explore.

Wszyscy dorośli, którzy obejrzą odcinki tego programu mogą wziąć udział w konkursie prowadzonym na profilu Polsat Viasat Explore na Facebooku. Dla najbardziej kreatywnych ufundowaliśmy 3 zestawy narzędzi godnych prawdziwego mistrza przetrwania. Oglądajcie i powodzenia!

 

Napisz coś...