Skip to main content

Electronic Diesel Control? Eau de Cologne? Error Detection Code? Co tak naprawdę oznacza ten skrót i co to jest EDC?

Nazwa EDC przewija się często na niniejszym blogu, a także w opisach produktów na stronie Militaria.pl, czy w kontekście survivalu. Wszystkie powyższe rozwinięcia są prawidłowe, jednak w naszym przypadku chodzi o everyday carry, czyli zbiór praktycznych przedmiotów noszonych przez właściciela na co dzień. Przyjęło się, że w skład zestawu wchodzą niewielkie rzeczy, aby ich waga nie była uciążliwa.

Ekwipunek dźwigany codziennie jest dobierany przez jego właściciela najczęściej metodą prób i błędów. Określenie EDC jest szerokie i pozwala na dużą dowolność. Niektórzy uważają, że zestaw ma zawierać przedmioty, które mogą uratować życie w ekstremalnej sytuacji.

Co powinno się znaleźć w EDC? Elementem najczęściej wymienianym na pierwszym miejscu jest nóż. Ostrze przydaje się w codziennym życiu do otwierania pudeł, kopert, podważania i robienia kanapek w pracy. Czubkiem można także czasem dokręcić lub odkręcić jakąś śrubę. Szukając noża do EDC warto wybierać modele składane, które łatwo mieszczą się w kieszeni.

Sprawdź jak wybrać nóż do EDC

Żeby nie niszczyć noża odkręcaniem śrub i innymi czynnościami, do których ostrze nie jest przeznaczone, warto zaopatrzyć się w wielofunkcyjny scyzoryk lub multitoola. Dzięki temu będziemy mieć ze sobą mały zestaw narzędzi, przydatnych w rozmaitych sytuacjach. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz dobrać miniaturowy model z kilkoma funkcjami lub rozbudowane narzędzie, wyposażone na przykład we wkrętak i zestaw nasadek.

Kolejnym przydatnym elementem zestawu EDC jest latarka. Nikogo nie trzeba przekonywać, że przenośne źródło światła to praktyczna rzecz. Przydaje się po zmroku, a także, gdy trzeba znaleźć pod biurkiem niewielki przedmiot. Na co dzień może nam towarzyszyć mały model Olight lub Ledlenser, zasilany akumulatorem lub jednorazowymi bateriami.

Niektórzy uważają ponadto za elementy należące do EDC zegarek, portfel, telefon, długopis (funkcjonujący także jako kubotan). Modnym przedmiotem jest również bransoletka z paracordu, którą można rozpleść i wykorzystać linkę do innego zastosowania.

Na Militaria.pl znajdziesz szeroką ofertę akcesoriów i wyposażenia EDC. Warto także zwrócić uwagę na niewielkich rozmiarów plecaki EDC, w których pomieścisz bez problemu swój codziennie noszony ekwipunek.

Jeśli wiesz już, co to jest EDC, czas skompletować swój własny zestaw. Możesz się nim pochwalić, przesyłając zdjęcie na nasz profil na Facebooku.

dostawa na następny dzień

Poznaj autorkę artykułu

Natalia Bednarz Natalia z Militaria.pl związana jest od 2015 roku. Początkowo tworzyła treści na stronę internetową, następnie przejęła opiekę nad firmowymi social mediami oraz zapoczątkowała powstanie niniejszego bloga. Obecnie jest content managrem i czuwa nad artykułami pojawiającymi się ba blogu, w poradach na Militaria.pl, postami w social mediach i w pozostałych kanałach komunikacji.   Na pytanie morze czy góry odpowiada “Why not both?”. Lubi ścieżki, których nie ma na mapie. Jak jej znajomi słyszą “chodźcie tędy, będzie fajnie”, to zaczynają sprawdzać polisy na życie. Od zdobywania szczytów woli jak najdłuższe wędrówki lub wytuptywanie kilometrów na festiwalach muzycznych. Gdy nie włóczy się po górach, to trenuje akrobatykę powietrzną na kole cyrkowym. Po mieście i za miastem śmiga rowerem.   Przeczytaj inne artykuły autorki. Sprawdź profil na LinkedIn!

Napisz coś...