Skip to main content

Electronic Diesel Control? Eau de Cologne? Error Detection Code? Co tak naprawdę oznacza ten skrót i co to jest EDC?

Nazwa EDC przewija się często na niniejszym blogu, a także w opisach produktów na stronie Militaria.pl, czy w kontekście survivalu. Wszystkie powyższe rozwinięcia są prawidłowe, jednak w naszym przypadku chodzi o everyday carry, czyli zbiór praktycznych przedmiotów noszonych przez właściciela na co dzień. Przyjęło się, że w skład zestawu wchodzą niewielkie rzeczy, aby ich waga nie była uciążliwa.

Ekwipunek dźwigany codziennie jest dobierany przez jego właściciela najczęściej metodą prób i błędów. Określenie EDC jest szerokie i pozwala na dużą dowolność. Niektórzy uważają, że zestaw ma zawierać przedmioty, które mogą uratować życie w ekstremalnej sytuacji.

Co powinno się znaleźć w EDC? Elementem najczęściej wymienianym na pierwszym miejscu jest nóż. Ostrze przydaje się w codziennym życiu do otwierania pudeł, kopert, podważania i robienia kanapek w pracy. Czubkiem można także czasem dokręcić lub odkręcić jakąś śrubę. Szukając noża do EDC warto wybierać modele składane, które łatwo mieszczą się w kieszeni.

Sprawdź jak wybrać nóż do EDC

Żeby nie niszczyć noża odkręcaniem śrub i innymi czynnościami, do których ostrze nie jest przeznaczone, warto zaopatrzyć się w wielofunkcyjny scyzoryk lub multitoola. Dzięki temu będziemy mieć ze sobą mały zestaw narzędzi, przydatnych w rozmaitych sytuacjach. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz dobrać miniaturowy model z kilkoma funkcjami lub rozbudowane narzędzie, wyposażone na przykład we wkrętak i zestaw nasadek.

Kolejnym przydatnym elementem zestawu EDC jest latarka. Nikogo nie trzeba przekonywać, że przenośne źródło światła to praktyczna rzecz. Przydaje się po zmroku, a także, gdy trzeba znaleźć pod biurkiem niewielki przedmiot. Na co dzień może nam towarzyszyć mały model Olight lub Ledlenser, zasilany akumulatorem lub jednorazowymi bateriami.

Niektórzy uważają ponadto za elementy należące do EDC zegarek, portfel, telefon, długopis (funkcjonujący także jako kubotan). Modnym przedmiotem jest również bransoletka z paracordu, którą można rozpleść i wykorzystać linkę do innego zastosowania.

Na Militaria.pl znajdziesz szeroką ofertę akcesoriów i wyposażenia EDC. Warto także zwrócić uwagę na niewielkich rozmiarów plecaki EDC, w których pomieścisz bez problemu swój codziennie noszony ekwipunek.

Jeśli wiesz już, co to jest EDC, czas skompletować swój własny zestaw. Możesz się nim pochwalić, przesyłając zdjęcie na nasz profil na Facebooku.

dostawa na następny dzień

Napisz coś...