Skip to main content

Działania taktyczne, wspinaczka czy kolarstwo dostarczają dużej dawki adrenaliny. Podczas tych czynności nie należy jednak zapominać o ważnym aspekcie bezpieczeństwie. W takich sytuacjach istotną rolę odgrywa kask ochronny. Przymocowanie go plecaka to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia jego wygodny transport i łatwy dostęp do kasku w sytuacjach, w których wymagana jest ochrona głowy. W tym artykule dowiesz się: jak przymocować kask do plecaka, jak zmienia się sposób mocowania kasku w zależności od aktywności oraz dlaczego warto mocować kask do plecaka. 

Mocowanie kasku do plecaka – sposoby 

W czasie, gdy nie używasz kasku, ważne jest, aby znaleźć skuteczny sposób na jego przenoszenie. Popularnym rozwiązaniem jest zamocowanie kasku do plecaka, co pozwoli Ci na swobodne poruszanie się i zapewni jego bezpieczne przechowywanie. Ważne jest jednak, aby unikać luźnego przypinania kasku do pojedynczych troków lub pasków plecaka. Chociaż może to wydawać się najprostszym rozwiązaniem, przymocowanie klamerek do bocznej taśmy może narazić kask na ryzyko uszkodzenia. Jakie są poprawne sposoby przypięcia kasku do plecaka? Poniżej przedstawiamy wybrane metody:  

Siatka (noszak) to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które umożliwia przymocowanie kasku do zewnętrznej części plecaka. Siatka jest najczęściej wykonana z wytrzymałych i elastycznych sznurków, które są pokrywane materiałem takim jak np. nylon. Siatki te są często kompatybilne z określonymi modelami plecaków, ale istnieją również uniwersalne siatki, które można stosować w połączeniu z plecakami różnych producentów.  

Poszerzona przednia kieszeń kieszeń znajdująca się zazwyczaj z przodu plecaka wykonana jest z elastycznego materiału, który jest w stanie pomieścić kaski o różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki funkcji rozszerzania kieszeń może się rozciągnąć, aby pomieścić większe kaski. Kieszenie są często wykonane z trwałych materiałów (np. pianka EVA), które są odporne na uderzenia. 

Pokrowiec do mocowania kasku na plecaku — na rynku są dostępne praktyczne pokrowce, które umożliwiają łatwe i szybkie mocowanie kasku na zewnątrz plecaka. Pokrowce pasują zazwyczaj do różnych rodzajów kasków.  

Paski lub elastyczne uchwyty na plecaku wykorzystaj paski lub elastyczne uchwyty, aby przeprowadzić przymocowanie kasku. Możesz przewlec paski przez otwory wentylacyjne lub inne odpowiednie miejsca na kasku. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie w przypadku wykonywania dynamicznych aktywności.  

uchwyt-na-helm-wisport-black (1)

Przypinanie kasku do plecaka a rodzaj aktywności 

Nie ma uniwersalnego sposobu przypinania kasku do plecaka, ponieważ zależy to od wykonywanej aktywności oraz rodzaju plecaka, który posiadasz. Mocując kask do plecaka, należy uwzględnić rozmiar, kształt kasku oraz samą konstrukcję plecaka. Ważne jest, aby kask nie przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się i dostępie do sprzętu znajdującego się w plecaku. Powinien być umiejscowiony w taki sposób, aby nie ograniczał ruchu ramion ani nie wpływał na równowagę. Dodatkowo należy uważać, żeby kask nie uszkodził innych przedmiotów wewnątrz plecaka, takich jak elektronika. W dalszej części artykułu opiszemy sposoby mocowania kasku w zależności od wykonywanych czynności.  

Hełm taktyczny 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju uchwyty i noszaki, które umożliwiają przymocowanie hełmu do plecaka. Noszaki dedykowane do hełmów są często wykonane z usztywnionej siatki, która jest wzmocniona gumą. Dzięki temu zapewniają one stabilne i bezpieczne przenoszenie hełmu. Niektóre plecaki, zwłaszcza te zaprojektowane specjalnie do działań taktycznych, posiadają wbudowane komory lub uchwyty dedykowane do przechowywania i transportu hełmu. Uchwyty mają zazwyczaj mocne zatrzaski, więc hełm jest pewnie przymocowany do plecaka. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ eliminuje konieczność dokupowania dodatkowych akcesoriów. 

Kask na rower 

Aby ułatwić transport kasku rowerowego, gdy nie jest używany, niektóre nowoczesne plecaki rowerowe zostały wyposażone w dedykowane klipsy umieszczone na froncie. Tego typu klipsy sprawiają, że kask można wygodnie i bezpiecznie przymocować do plecaka.  Klipsy mogą przybierać różne formy, takie jak haczyki lub pętle. Dzięki nim masz możliwość zawieszenia kasku w dwóch punktach, co zapewnia stabilne mocowanie. Dzięki temu kask nie przemieszcza się podczas poruszania, co pozwala zachować równowagę i wygodę. 

Kask do wspinaczki górskiej 

W przypadku plecaków przeznaczonych do wspinaczki górskiej istnieje bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na przymocowanie kasku przy użyciu specjalnych pętli. Niektóre modele plecaków są wyposażone w pętle umieszczone z przodu, które umożliwiają zamocowanie siatki, w której można umieścić kask. W niektórych przypadkach siatka jest już częścią zestawu plecaka.  

Kask na narty 

Podczas podejść na nartach przez dolinę, z dala od potencjalnych zagrożeń skalnych, możesz przypiąć kask do plecaka. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej siatki, która jest dedykowana do przenoszenia kasku. Kiedy zbliżasz się do miejsca, w którym planujesz zjechać na nartach, możesz odpiąć siatkę od kasku i założyć go na głowę. Tym sposobem nie musisz nosić kasku na głowie podczas całej wspinaczki, co może być niewygodne i męczące. 

Dlaczego warto przypiąć kask do plecaka? 

Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem w różnych dziedzinach życia, a sport i aktywność na świeżym powietrzu nie są wyjątkiem. Jazda na rowerze, wspinaczka, narciarstwo, działania taktyczne wszystkie te czynności wiążą się z pewnym poziomem ryzyka. Noszenie na głowie kasku ochronnego jest niezwykle ważne, aby zminimalizować ryzyko poważnych urazów głowy w przypadku upadków, kolizji czy innych nieprzewidywanych sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze konieczne jest noszenie kasku w danym momencie, np. podczas przerwy w jeździe na rowerze czy odpoczynku na stoku narciarskim. W takich sytuacjach, zamiast trzymać kask w ręku lub pozostawiać go gdzieś na ziemi, warto przymocować go do plecaka. Przypięcie kasku do plecaka niesie ze sobą wiele korzyści. Oto kilka z nich: 

Wygoda przymocowanie kasku do plecaka pozwoli Ci na swobodne poruszanie się, bez konieczności trzymania go w ręku.  

Organizacja przypięcie kasku do plecaka pomaga w utrzymaniu porządku i organizacji. Zamiast trzymać kask osobno lub próbować go wcisnąć do plecaka, masz dedykowane miejsce na jego przechowywanie. To ułatwia zapakowanie innych rzeczy do plecaka i utrzymanie porządku w środku plecaka. 

Ochrona mocowanie kasku do plecaka zapewnia również ochronę kasku. Kiedy nosisz kask w dłoni lub na kierownicy roweru, istnieje większe prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Przypinając go do plecaka, możesz ochronić go przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami. 

Wentylacja kaski potrzebują odpowiedniego przepływu powietrza, aby wysuszyć wilgoć lub pot, które mogą gromadzić się wewnątrz. Zamocowanie kasku na zewnątrz plecaka wystawia go na większą cyrkulację powietrza, umożliwiając szybsze wysychanie i redukując potencjalne zapachy. 

Przymocowanie kasku do plecaka sprawia, że możesz skupić się na samej aktywności, nie martwiąc się o bezpieczne przechowywanie lub przenoszenie kasku. Dzięki temu nie musisz trzymać kasku w ręku, co daje Ci większą swobodę ruchów i komfort podczas wykonywania różnych czynności. Możesz skupić się na wspinaczce, jeździe na rowerze lub jakiejkolwiek innej aktywności, w pełni korzystając z adrenaliny i przyjemności, która towarzyszy tej aktywności. 

DHL23:59

Napisz coś...