Skip to main content

Zima to pora roku, podczas której kierowcy narażeni są na wiele niebezpieczeństw. Dbając o zwiększenie bezpieczeństwa, należałoby zastanowić się nad tym, co warto mieć w samochodzie zimą, aby nie dać się zaskoczyć złym warunkom. W okresie zimowym kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, ze względu na możliwość napotkania licznych utrudnień, takich jak oblodzone drogi, silny wiatr czy intensywne opady śniegu. Zdarzają się również inne niedogodności, na wypadek których dobrze jest wyposażyć się w konkretne narzędzia. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. jaki alkomat wybrać do samochodu, jaką apteczkę samochodową kupić, czy też co warto mieć w samochodzie na wypadek konieczności samoobrony. 

Wyposażenie samochodu podczas zimy — jakie narzędzia są przydatne? 

Jazda samochodem w okresie zimowym bywa niebezpieczna, co jest spowodowane śliskimi drogami, obfitymi opadami śniegu, ale też szeregiem innych czynników. Jako przykład można wskazać choćby brak oświetlenia na drodze, co jest skutkiem niskich temperatur czy śnieżycy. Faktem jest również to, że podczas podróży samochodem można zostać napadniętym – jest to szczególnie prawdopodobne, gdy w okolicy jest ciemno i sprawca czuje się przez to bardziej pewnie.  

Dla zapewnienia bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu. Większość osób posiada w aucie tylko podstawowe rzeczy takie jak odmrażacz do szyb, skrobaczka czy kable rozruchowe. Jednak warto zastanowić się również nad innymi narzędziami, które będą równie ważne i użyteczne. Saperka, apteczka, alkomat, gaz pieprzowy czy multitool sprawią, że będziesz przygotowany na każdą ewentualność.  

Saperka składana do samochodu — małe, ale skuteczne narzędzie 

Kolejnym zimowym problemem jest parkowanie na zewnątrz. Po zostawieniu samochodu na zewnątrz przez dłuższy czas można się niemiło zaskoczyć, odkrywając, że pojazd jest zasypany śniegiem. Odgarnięcie śniegu z dachu, szyb czy reflektorów to chwila pracy, ale prawdziwy kłopot stanowi samochód zakopany w śniegu do tego stopnia, że nie można nim ruszyć.  

Jest to sytuacja, gdy użytecznym narzędziem okaże się saperka składana. Dzięki niewielkim wymiarom idealnie wpasuje się do bagażnika, więc możesz mieć ją zawsze ze sobą. Z powodzeniem posłuży Ci do usuwania lodu, szronu, zalegającego na pojeździe śniegu, jak i do odkopania pojazdu, który ugrzązł w śnieżnej zaspie. Dodatkowo niektóre saperki do samochodu są wyposażone w rękojeści, do których wykonania użyto twardego stopu aluminium, dzięki czemu możesz ich użyć w ostateczności jako narzędzia do samoobrony.  

Apteczka samochodowa — niezbędna w awaryjnych sytuacjach 

Za sprawą surowych warunków pogodowych panujących zimą, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków samochodowych. Na drogach zalega lód oraz błoto, które mogą doprowadzić do poślizgu i problemów z utrzymaniem odpowiedniej przyczepności. Przez gęste opady śniegu, czy powstającą mgłę dochodzi niejednokrotnie do ograniczenia widoczności, co utrudnia obserwację drogi. Z tego względu posiadanie apteczki w aucie ma ogromne znaczenie. 

Zgodnie z polskimi przepisami kierowca nie jest zobowiązany do posiadania apteczki w samochodzie, jednak w razie wypadku z udziałem innych osób, do jego obowiązków należy udzielenie pierwszej pomocy. Stąd też wskazane jest, aby pojazd był wyposażony w apteczkę, która zawiera podstawowe przedmioty, jak np. plastry z opatrunkiem, stosowane w celu zabezpieczenia rany przed zakażeniem. Na wypadek silnego krwawienia lub krwotoku zalecane jest posiadanie w apteczce opaski uciskowej, która uchroni przed martwicą tkanek. Przydatny może okazać się również przylepiec do mocowania opatrunków oraz folia NRC, która zapobiega hipotermii. 

Pamiętaj, że wyposażenie apteczki wymaga okresowego przeglądu i bieżącego uzupełniania wykorzystanych przedmiotów. Dobrze jest zwrócić uwagę na termin przydatności, jako że nawet jałowe opatrunki z czasem tracą właściwości ochronne.  

Przeczytaj więcej o tym, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy, jak sobie radzić w nagłych wypadkach oraz o obowiązku udzielenia pierwszej pomocy.
samochodowe EDC

Jaki alkomat wybrać do samochodu? 

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu niesie za sobą poważne zagrożenia, ze względu na to, że alkohol oddziałuje na zdolności psychoruchowe prowadzącego. Po wypiciu alkoholu reakcje są spowolnione, zaburzone jest widzenie, a kierowca podejmuje się nieprzemyślanych decyzji jak np. szybka jazda. Z tej właśnie przyczyny wskazane jest posiadanie w samochodzie alkomatu, przy pomocy którego sprawdzisz, czy jesteś zdolny do prowadzenia pojazdu, by nie doprowadzić do sytuacji zagrożenia na drodze. Jednak jaki alkomat wybrać? 

Do najpopularniejszych rodzajów alkomatów należą te wyposażone w sensory elektrochemiczne lub półprzewodnikowe. Alkomaty elektrochemiczne dostarczają dokładnych wyników z błędem na poziomie 0,002 mg/L. Z założenia nie wymagają częstej kalibracji i są z reguły bardziej wytrzymałe od półprzewodnikowych. Z kolei alkomaty półprzewodnikowe nie odznaczają się tak wysoką czułością, jako że wskazują wynik pomiaru z dokładnością do setnych części procenta. Warto przy tym wiedzieć, że sensory półprzewodnikowe są wrażliwe na obecność związków zawartych w tytoniu i lekach dla diabetyków. Jeżeli pijesz alkohol okazjonalnie i nie potrzebujesz przyrządu, którym można badać się wielokrotnie, wówczas warto zastanowić się nad kupnem jednorazowego alkotestu.  

Dobierz odpowiedni alkomat do swoich potrzeb, jednak pamiętaj, że alkomaty czasami zaniżają lub zawyżają wynik przeprowadzonego badania. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie kalibrować alkomat. Zachęcamy do przeczytania artykułu jak prawidłowo wykonać badanie alkomatem. 

Latarka do samochodu — dlaczego warto ją mieć? 

Wraz z przestawieniem zegara na czas zimowy, wcześniej robi się ciemno, co za tym idzie może to mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy autem. Z tego względu warto posiadać w samochodzie latarkę, która przyda się podczas wielu czynności. Poniższe zestawienie wskazuje cztery rodzaje latarek, które warto posiadać w aucie: 

  • Latarka czołowa umożliwi Ci skierowanie mocnego źródła światła dokładnie tam, gdzie aktualnie patrzysz. Sprawdzi się podczas naprawy samochodu, ponieważ jest umieszczona na wygodnej i elastycznej opasce, co nie ogranicza ruchów przy dokonywaniu naprawy pojazdu. 
  • Latarka na magnes sprawdzi się podczas awarii samochodu, ponieważ można ją przytwierdzić do karoserii, co umożliwi swobodne posługiwanie się rękoma przy dokonywaniu naprawy.  
  • Latarka z paralizatorem jeżeli potrzebujesz dwóch urządzeń w jednym to doskonałym rozwiązaniem, jest latarka z paralizatorem. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest oświetlanie, wyposażono ją w paralizator, co z pewnością sprawdzi się podczas obrony koniecznej.  
  • Latarka brelok to mała latarka, która jest wyposażona w odpinane metalowe kółko. Może być noszona jako brelok przy kluczykach samochodowych. 

Multitool — wielofunkcyjne narzędzie 

Podczas wypadku drogowego ważna jest szybka reakcja osób, które są uczestnikami zdarzenia. Na miejsce wypadku należy bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe, aby ratownicy medyczni profesjonalnie zajęli się poszkodowanymi. Jednak należy pamiętać, że uczestnicy wypadku są zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy, z tego względu, że jeżeli tego nie zrobią, mogą podlegać karze nawet do 3 lat pozbawienia wolności.  

W takich sytuacjach warto mieć na wyposażeniu samochodu nożyce ratownicze, czyli multitool wykonany ze stali nierdzewnej. Można za jego pomocą rozciąć ubrania poszkodowanego, co umożliwi dostęp do obrażeń na poszczególnych częściach ciała. Oprócz tego multitool wyposażony jest w przecinak do pierścionków, dzięki któremu można uchronić palce od martwicy, która może być spowodowana obrzękiem. Nożyce ratownicze dysponują również zbijakiem do szyb, który posłuży do wybicia szyby, gdy nie ma dostępu do drzwi samochodu. Istotnym elementem jest również przecinak do pasów, który pozwoli na uwolnienie poszkodowanego i wydostanie go z wnętrza samochodu w celu udzielenia pierwszej pomocy.  

Samoobrona — co warto mieć w samochodzie w razie niebezpieczeństwa? 

Podczas jazdy samochodem dochodzi do rozmaitych sytuacji, zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Można do nich zaliczyć wypadki drogowe, ale także ataki ze strony innych uczestników ruchu drogowego. Nie można wykluczyć, że w takich okolicznościach będziesz musiał zastosować środki samoobrony w celu ochrony własnego życia i zdrowia. Narzędzia takie jak gaz pieprzowy, pałka teleskopowa, czy paralizator mogą być używane jako środki obrony w sytuacjach zagrożenia. Przy czym pamiętaj, że obrona konieczna jest dozwolona w sytuacjach, w których jest zagrożone życie i zdrowie człowieka. 

  • Gaz pieprzowy do samoobrony stanowi popularny łzawiący bojowy środek trujący (lakrymator) stosowany do obrony osobistej. Rozpylenie gazu do oczu napastnika skutkuje intensywnym uczuciem pieczenia, przez co zazwyczaj skłania atakującego do ucieczki, czy też unieruchamia go, ponieważ substancja upośledza widzenie. 
  • Składana pałka teleskopowa drugim popularnym narzędziem jest pałka teleskopowa, która jest wykorzystywana do działań obronnych, czy też do wybijania szyb samochodowych. Jest to narzędzie najczęściej wykonane ze stali, więc wyróżnia się wysoką trwałością i wytrzymałością. Bez problemu można przechowywać ją w bagażniku, a najlepiej pod siedziskiem auta, dzięki czemu w sytuacji zagrożenia będzie zawsze pod ręką. 
  • Pistolety RAM strzelają gumowymi, czy też pieprzowymi pociskami i służą przede wszystkim temu, aby chwilowo oszołomić napastnika i go wystraszyć, ponieważ nie powodują poważnych uszkodzeń ciała. 
  • Paralizator do samoobrony   możesz go użyć do sparaliżowania mięśni napastnika, co umożliwi ofierze ucieczkę.  
  • Kubotan to niewielkich rozmiarów narzędzie do samoobrony, które możesz mieć przymocowane do kluczyków samochodowych. Dzięki odpowiedniemu chwytowi przekształca się w skuteczny przyrząd, którym unieszkodliwisz przeciwnika poprzez uderzenia we wrażliwe punkty na ciele.  

Na co dzień w samochodzie spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego warto dbać o to, aby był odpowiednio wyposażony na każdą sytuację. Wskazane jest, aby w aucie posiadać więcej narzędzi niż tylko te standardowe. Nie sposób przewidzieć okoliczności, w której potrzebne będą przyrządy obronne, apteczka czy latarka, która przyda się podczas naprawy pojazdu. Wszystkie z wymienionych narzędzi mogą być pomocne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i pomoc w sytuacjach awaryjnych podczas jazdy samochodem zimą.  

dostawa na następny dzień

Napisz coś...