Skip to main content

Czy znacie wszystkie funkcje scyzoryków? Część zastosowań jest oczywista, ale wielu narzędzi można używać na dodatkowe sposoby. W tym artykule dzielimy się kilkoma ciekawostkami!

Naucz się używać podstawowych narzędzi

Może wydaje się to oczywiste, ale zaczynając korzystać ze scyzoryka na początek najlepiej przyjrzeć się jego podstawowym funkcjom. Rozłożyć i złożyć wszystko kilka razy, zapamiętać, w którym miejscu otwiera się dane narzędzie. Dobrze też sprawdzić, co do czego służy i jak z tego korzystać.

Standardowe, najpopularniejsze modele Victorinox są wyposażone w około 10 narzędzi. Prawdopodobnie większość użytkowników nie wykorzystuje ich wszystkich – czasem z niewiedzy lub po prostu jakaś z funkcji nie jest im przydatna. Nad tym warto zastanowić się już na etapie wybierania modelu dla siebie. Sam powinieneś wiedzieć najlepiej, które narzędzia będą odpowiadać twoim potrzebom.

Scyzoryk_Victorinox_Huntsman_1

Scyzoryk Victorinox Huntsman

SPRAWDŹ
Scyzoryk-Victorinox-Handyman

Scyzoryk Victorinox Handyman

SPRAWDŹ

Scyzoryk Victorinox Outrider Red

SPRAWDŹ

Nietypowe zastosowania narzędzi

Wielu narzędzi można też używać w inny sposób niż podstawowy. Warto znać wszystkie funkcje scyzoryków, nawet te, które przydają się raz na rok. Korzystając regularnie ze scyzoryka pewnie sam wpadniesz na dodatkowe zastosowania.

Małe ostrze

Po co używać małego ostrza, jeśli ma się do wyboru duże? Mniejsze ostrze przydaje się do cięcia miękkich materiałów, a także do zdań wymagających precyzji. Tylko uważaj – mniejsze ostrze nie zostało wyposażone w blokadę.

Wykałaczka

Chyba każdy wie, że wykałaczka może go uratować w sytuacji, gdy między zębami utknie kawałek jedzenia. Ale nie tylko! Wykałaczka ze scyzoryka przyda się także do innych czynności, przy których potrzebne jest drobne narzędzie do dłubania na małej, trudno dostępnej przestrzeni. Wykałaczkę wykorzystasz do czyszczenia swojego Victorinoxa, a także zakamarków w innych rzeczach. Wiele urządzeń elektronicznych posiada mały otwór do robienia twardego resetu – teraz wiesz, czym tam trafić. Wykałaczka przyda się też jako miarka, do odmierzenia takiego samego odcinka.

Hak

Hak może się wydawać nieprzydatny, ale wbrew pozorom ma całkiem sporo zastosowań. Jeśli jesteś wędkarzem, to szybko je docenisz – można go wykorzystać na przykład do zakładania przynęty. Klasycznym zastosowaniem jest też przenoszenie pakunków spiętych sznurkiem.

Funkcje scyzoryków Victorinox

Funkcje scyzoryków Victorinox

Nietypowym wykorzystaniem haka w Victorinoxie jest stworzenie z niego… podstawki do telefonu. Z tyłu należy wysunąć hak, z przodu otwieracz i zaprzeć o niego telefon w pozycji poziomej. Teraz możesz oglądać wygodnie filmy!

Szydło

Za pomocą szydła wywiercisz dziurki w różnych materiałach. Zatem dorobisz otwór w pasku, stworzysz prowizoryczny guzik, nawiercisz drewno. Przyda się też do szycia, podoła także naprawom w grubych materiałach. To małe narzędzie pozwoli na przewleczenie nitki, sznurka czy paracordu. Fajnym zastosowaniem jest też zaginanie cieńszego drutu – wystarczy przełożyć go przez oczko i przekręcić.

Zaostrzoną krawędzią szydła można też skrobać. Wybór szydła zamiast ostrza będzie w tym wypadku lepszy, ponieważ nie narazimy noża na stępienie.

Kółko

Kółko służy do przypięcia scyzoryka do kluczy. Najprostszym rozwiązaniem jest wpięcie kółka w większe kółko i już. Można jednak wykazać się większą kreatywnością i zapleść brelok z paracordu lub doczepić scyzoryk do retraktora, aby go nie zgubić.

Korkociąg

Otworzysz nim szybko i wygodnie butelkę z winem. Znamy takich, którzy korzystają z niego nie tylko w terenie, ale również podczas przyjęć w domu. Korkociąg sprawdza się również do rozwiązywania supłów. Jest do tego lepszy niż szydło, które posiada zaostrzoną krawędź (a chcemy przecież rozwiązać, nie przecinać).

Scyzoryk_Victorinox_Camper

Scyzoryk Victorinox Camper

SPRAWDŹ
1-584-Scyzoryk-Victorinox-Mountaineer-1-3743

Scyzoryk Victorinox Mountaineer

SPRAWDŹ
Smar-syntetyczny-do-nozy

Smar syntetyczny do noży Knife Oil 30 ml

SPRAWDŹ

Jak dbać o scyzoryk?

Każde narzędzie należy konserwować. W zaniedbanym scyzoryku poszczególne narzędzia nie będą wysuwać się płynnie, może też pojawić się rdza. Dlatego co jakiś czas należy przyłożyć się do czyszczenia. Najpierw rozkładamy wszystkie narzędzia i opłukujemy pod ciepłą wodą. Uwaga – scyzoryka nie można myć w zmywarce! Gdy narzędzie wyschnie, na każdą ruchomą cześć nakładamy kroplę smaru do noży. Po tym warto poruszać narzędziami, aby smar dostał się w różne zakamarki.

Po myciu i smarowaniu można naostrzyć noże. Ostrza w scyzoryku ostrzymy pod kątem 15-20 stopni.

Uważaj na podróbki!

Kupując scyzoryk możesz naciąć się na nieuczciwego sprzedawcę. Dlatego warto kupić Victorinoxa w sprawdzonym sklepie, szczególnie jeśli ma być to prezent. Duży wybór oryginalnych scyzoryków Victorinox znajdziesz na Militaria.pl.

Szwajcarska precyzja – scyzoryki Victorinox

Napisz coś...