Skip to main content

Zestawy EDC robią ostatnio zawrotną karierę. Internet jest pełen zdjęć, na których różne osoby pokazują swoje propozycje. Można na nich podpatrzyć ciekawe rozwiązania, które jednak ostatecznie nie sprawdzą się u nas. Czy można dobrać EDC idealne? 

EDC, czyli co? 

EDC to niewielki zbiór przedmiotów noszonych ze sobą codziennie. Zwykle są to drobne narzędzia, które mają nam ułatwić wykonywanie różnych czynności. U każdego z nas będą to inne zadania, co sprawa, że dobór EDC to bardzo indywidualna sprawa. 

Najczęściej powtarzające się elementy zestawów to noże, latarki, multitoole. Poza nimi pojawiają się zegarki, smartfony, długopisy taktyczne, klucze, portfele, a niektórzy dodają nawet okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne. Preppersi przygotowani na najgorsze zalecają wymianę smartfonu na telefon starszego typu z baterią trzymająca długi czas.

idealne edc
Nóż CRKT Crawford Kasper, multitool Leatherman Skeletool, karabińczyk Nite Ize Figure 9 Large, latarka Olight I3E

Dobierając swoje EDC warto kierować się doświadczeniami innych osób, ale nie podążać ślepo za nimi. Może nasz kolega z pracy wykorzystuje przemiennie dwa multitoole, lecz nam wystarczy jeden, a drugi byłby zbędnym balastem. 

Latarki LED Olight

Sprawdź

Noże EDC

Sprawdź

Mikronarzędzia

Sprawdź

EDC – na co zwrócić uwagę 

Ważnym, możliwe że najważniejszym, parametrem EDC jest jego waga. Zestaw ma nam pomagać, a nie przeszkadzać na co dzień. Całość nie powinna być zbyt ciężka i nie może również zajmować wiele miejsca. 

Jeśli naszym ulubionym elementem ubioru są spodnie taktyczne z dużą liczbą kieszeni, to możemy zabrać ze sobą więcej ekwipunku. Ubierając się w dżinsy z wielu rzeczy będziemy musieli zrezygnować. Dużą kreatywnością trzeba się wykazać, jeśli dress code w naszej pracy wymaga noszenia garnituru. 

Zestaw minimalistyczny: brelok Swiss Tech Carabiner Knife, śrubokręt True Utility MiniDriver, latarka Olight I3E

EDC – jak złożyć idealny zestaw? 

Szukając zestawu idealnego trzeba eksperymentować. Spróbuj dokładać różne przedmioty i sprawdzaj, czy są przydatne. Jeśli nie użyjesz czegoś przez długi czas, to znaczy, że dana rzecz nie jest ci potrzebna. Rezygnując z niej obniżasz wagę ekwipunku i zyskujesz miejsce na coś innego. 

Właśnie pod tym względem nie istnieje EDC idealne – zestaw, który złożysz, będzie się dobrze sprawdzał przez jakiś czas lub w konkretnej sytuacji. Potem z części elementów zrezygnujesz i wymienisz je na inne. I jeszcze raz. Można zaryzykować stwierdzenie, że dobieranie EDC to proces, który ciągle trwa. 

I dlatego EDC idealne nie istnieje. 

Napisz coś...