Lansky Blade Medic to niewielki oraz lekki przedmiot zawierający w sobie cztery narzędzia do ostrzenia noży. Ostrzałkę można wygodnie przenosić w kieszeni, plecaku czy torbie. Mocna, metalowa obudowa połączona jest za pomocą śrub. Całość można rozłożyć, by swobodnie wyczyścić całe urządzenie po intensywniejszym użytkowaniu.

Do bardzo stępionych noży

Dwie warstwy ścierne wykonane z węglika wolframu ułożono w kształt litery V. Tę część osełki polecamy używać tylko do bardzo stępionych noży. Stal na krawędzi tnącej zostaje zrywana, wszelkie nierówności i zadry zostają wstępnie wygładzone. Wystarczy jedynie 5-6 ruchów. Ostrze nie jest jeszcze bardzo ostre, jednak wystarczy do niewymagających precyzji prac, takich jak przycinanie gałęzi.

 Lansky Blade Medic wygładzanie ostrza

Wygładzanie ostrza ostrzałką Lansky Blade Medic

Do wygładzania ostrza

Ostrzałka posiada jeszcze jedną szczelinę, tym razem z ceramicznymi płytkami. Ustawione są na taki sam kąt ostrzenia jak płytki Carbide. Szczelina służy końcowemu wygładzeniu ostrza noża, który zaczął kurację na węglikach wolframu lub podostrzeniu noża lekko stępionego. W tym przypadku wykonujemy co najmniej 10 ruchów, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Po tej czynności nóż będzie można określić jako naostrzony i gotowy do precyzyjnych prac.

Lansky Blade Medic powierzchnia z ceramiki do ostrzenia noży ząbkowanych

Ceramiczna warstwa świetnie sprawdza się przy ostrzach ząbkowanych

Ostrzenie ząbkowanego ostrza

Druga ceramiczna warstwa umieszczona na osełce posiada w górnej części przekrój trójkąta z lekko zaokrąglonych czubkiem. Jej długość jest wystarczająca, by przeciągnąć ostrze podobnie jak na klasycznym kamieniu do ostrzenia. Jednak jej kształt pozwala na nie tylko na to. Na tej części jesteśmy w stanie naostrzyć większość ząbkowanych ostrzy, zwłaszcza tych z drobnymi ząbkami. Gdyby jednak zdarzyło się, że nie uda nam się dopasować wielkości ząbków, pozostaje jeszcze diamentowy pręt.

Pręt ma kształt stożka zwężającego się ku końcowi. Dzięki diamentowej warstwie nadaje się do ostrzenia nawet bardzo twardych stali. Pręt po złożeniu trzymany jest przez magnes zatopiony w obudowie. Dzięki temu nie otworzy się przypadkowo podczas transportu. Mimo mocnego magnesu bardzo łatwo go otworzymy nawet jedną ręką. W pozycji otwartej trzymany jest przez kolejny magnes. Długość pręta to 6 centymetrów, pozwoli to nam na naostrzenie noża także z profilem recurve a zwężający się kształt umożliwi dopasowanie szerokości do wielkości ząbków w ostrzach >serrated.

Lansky blade Medic diamentowy pręt

Diamentowy pręt możemy wykorzystać do ostrzy ząbkowanych

Jak widać prezentowana osełka jest wszechstronnym urządzeniem, idealnie nadającym się na dłuższą wyprawę. Zwłaszcza taką, gdzie staramy się zmniejszyć wagę ekwipunku do niezbędnego minimum, a wiemy, że nóż zostanie poddany sporym wyzwaniom i będzie potrzebne jego szybkie naostrzenie. Sprawdzi się także jako osełka domowa, nie będzie zajmować wiele miejsca w kuchennej szufladzie, a prostota jej konstrukcji umożliwi proste i szybkie podostrzenie noży kuchennych.

Ostrzałkę Lansky Blade Medic znajdziesz w sklepie Militaria.pl