Skip to main content

Morale Patches – naszywki z różnymi wzorami noszone przez żołnierzy i operatorów sił specjalnych, a także rekonstruktorów i członków grup paintballowych czy ASG. Jaka jest ich historia?

1. Oznaczenia stopni wojskowych były stosowane w różnych krajach już przed I wojną światową. Szeregowi żołnierze niemieccy posiadali także oznaczenia wskazujące na kraj pochodzenia. W czasie I wojny światowej w Wielkiej Brytanii wprowadzono oznaczenia bitewne (Battle Patches) w formie naszywek, służące do identyfikacji jednostki, jej zadań oraz dla rozróżnienia sojuszników i wrogów. Wszystkie naszywki podlegały standaryzacji, nie funkcjonowały symbole mające podkreślać indywidualność.

Morale Patch - Major League Sniper

2. W czasie I wojny światowej piloci brytyjskiej armii nosili wewnątrz kurtek duże naszywki zwane Blood Chit. Miały one pomagać pilotom zestrzelonym na obcej ziemi. Na kawałku materiału znajdował się Union Jack oraz informacja w kilku językach, że dana osoba należy do sił zbrojnych i nie zna tutejszego języka. Zawierano również obietnicę nagrody za zwrócenie Brytyjczykom pilota. Amerykanie podczas II wojny światowej rozwinęli ten pomysł i przekształcili Blood Chit w zestawy survivalowe, wyposażone w złote monety, mapy, igły do szycia oraz amerykańską flagę i informację w 50 językach, że jest to pilot i można odebrać nagrodę za dostarczenie go sojusznikom. Firma Alpha Industries nawiązuje do tego zwyczaju, umieszczając na swoich kurtkach-pilotkach takie naszywki.

Naszywka Major League Sniper Forest Green

Naszywka Major League Sniper Forest Green

SPRAWDŹ
Alpha Industries

kurtki Alpha Industries

SPRAWDŹ
Emblemat grupa krwi

Emblemat – grupa krwi A Rh+ wz.2010

SPRAWDŹ

3. Oddziały bojowe amerykańskiej armii zorganizowane w 1917 roku przyjęły charakterystyczne pseudonimy i symbole graficzne w celu ułatwienia rozpoznania oprzyrządowania i bagażu. Amerykańska 81. Dywizja piechoty – Wildcats przyjęła symbol żbika. Dowódca dywizji, generał Bailey, kazał stworzyć odpowiedni znak i tak powstała naszywka o okrągłym kształcie z wizerunkiem kota (oryginał możesz zobaczyć tutaj).

Gdy 81. Dywizja dotarła do portu w Nowym Jorku, dowódca portu kazał usunąć naszywki i zgłosił do Departamentu Wojny naruszenie przepisów o jednolitym umundurowaniu. Zanim przyszła odpowiedź, Wildcats wypłynęli do Europy, a na morzu generał Baileys wydał rozkaz, aby przywrócić naszywki. Ostatecznie każda dywizja zyskała prawo do odróżniających oznaczeń.

Morale Patch

4. Podczas wojny w Wietnamie żołnierze w różny sposób ozdabiali rozmaite części umundurowania, a nawet samoloty – na ich kadłubach malowano na przykład pin-up girls, kontynuując zwyczaj z II wojny światowej. Na hełmach umieszczano zatknięte za pasek karty, rysowano symbole, naklejano naklejki. Własnoręcznie szyte naszywki posiadały humorystyczne, sarkastyczne i bardzo często erotyczne obrazki i hasła. Żołnierze wyrażali na nich swoje frustracje, a także podnosili na duchu siebie i kolegów. Część naszywek była wykonywana, żeby upamiętnić wspólny udział w jakiejś bitwie. Wtedy powszechnie zaczęto stosować określenie morale patch.

Morale Patch

5. Współczesne morale patches zostały rozsławione przez pilotów US Navy. W 1981 roku podczas potyczki nad zatoką Wielka Syrta Amerykanie w myśliwcach F-14 Tomcat zestrzelili dwa libijskie Su-22M3. Hasło ,,Anytime, baby!” i rysunkowy kot znajdujące się na naszywce upamiętniają to wydarzenie (oryginalną naszywkę zobacz tu).

Morale Patch

6. W Ameryce morale patches są bardzo popularne wśród weteranów. Kombatanci noszą je na wyraz dumy i identyfikacji ze społecznością byłych żołnierzy. Istnieją również naszywki rozdawane weteranom i ich rodzinom na pamiątkę, jako wyraz uznania dla ich zasług. Często kombatanci przyszywają do ubrań kopie historycznych naszywek, aby nie zniszczyć oryginału nosząc go na co dzień.

7. Dzisiaj morale patches nie są związane tylko z wojskiem. Swoje oznaczenia noszą grupy sportowe, drużyny paintballowe, ASG czy kluby motocyklowe. Służą takim samym celom, jak na początku – identyfikacji grupy, podkreślenia więzi i dumy ze wspólnych dokonań. Podczas rozgrywek ASG, paintballowych i laser tag umożliwiają rozpoznanie członka drużyny. Poza tym każdy może dobrać sobie naszywkę z takimi obrazkami, jakie się mu podobają.

Morale Patch - Grupa krwi A+

8. Popularne są naszywki z grupami krwi i oznaczeniami alergii. Są często wybierane przez graczy, jednak musimy ostrzec, że prawdziwi ratownicy medyczni nie wezmą ich pod uwagę udzielając pomocy. Jeśli chcesz przekazać im istotną informację, lepiej wybierz do tego nieśmiertelnik z wybitymi danymi osobowymi, grupą krwi i danymi medycznymi.

9. Pierwsze morale patches były wykonywane ręcznie. Następnie szyto je maszynowo, obecnie naszywki materiałowe są wykonywane za pomocą trwałego haftu cyfrowego. Rozwój nowoczesnych materiałów sprawił, że popularne stały się naszywki z PVC, które charakteryzują się bardzo dobrym oddaniem szczegółów i czytelnością. Ciekawą propozycją są morale patches o strukturze plastra miodu, z informacją widoczną w paśmie podczerwieni i fosforyzujących w ciemności.

Morale Patch - Zombie Hunter

10. Tradycyjne naszywki przyszywało się do ubrań na stałe, obecnie większość z oferowanych modeli jest podszyta rzepem i można je swobodnie przyczepiać i odczepiać wykorzystując do tego panele velcro.

Duży wybór naszywek znajdziesz na stronie Militaria.pl.

2 komentarze

Napisz coś...