Skip to main content

Policja co roku w okresie Wszystkich Świętych prowadzi Akcję Znicz, polegającą na działaniach informacyjnych i wzmożonych kontrolach drogowych. Mimo tego w zeszłym roku złapanych zostało ponad 1,3 tysiąca pijanych kierowców. Aby poruszać się pod drogach bezpiecznie i dotrzeć bez problemu do domu, warto zaopatrzyć się w alkomat i sprawdzić, czy na pewno możemy wsiąść za kierownicę.

Co grozi za prowadzenie po alkoholu?

Przypomnijmy, że w przepisach jest wyróżniony stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Stan po spożyciu alkoholu stwierdza się, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila; od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg w 1 dm sześciennym. Osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodajmy jeszcze, że prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, oprócz narażania się na sankcje prawne, stwarzamy zagorzenie dla swoich pasażerów, innych kierowców i pozostałych osób w ruchu drogowym!

Doradzamy, jak prawidłowo wykonać badanie alkomatem

Alkomat Datech AlcoFind Pro X5+

SPRAWDŹ
Naucz się jak wykonać prawidłe badanie alkomatem

Alkomat AlcoForce Evo Silver

SPRAWDŹ
Badanie alkomatem

Alkomat Promiler AL 7010

SPRAWDŹ

Jak samodzielnie przeprowadzić badanie alkomatem?

Jeśli piłeś alkohol i nie jesteś pewien, czy możesz prowadzić, najlepiej przebadać się alkomatem. Możesz to zrobić na najbliższym posterunku policji lub wykorzystać do tego własny alkomat. Aby badanie było miarodajne, musisz je właściwie przeprowadzić. Używaj do tego tylko skalibrowanego alkomatu, żeby mieć pewność, że pokazane wyniki są zgodne z rzeczywistością.

Prawidłowe badanie alkomatem:

  • Nie używaj alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Odczekaj co najmniej 20 minut, inaczej urządzenie może ulec rozkalibrowaniu.
  • Nie wdmuchuj do ustnika innych substancji, na przykład dymu tytoniowego.
  • Przed wykonaniem badania przepłucz usta wodą.
  • Wykonaj pomiar zgodnie z instrukcją dołączoną do konkretnego urządzenia.
  • Jeśli pomiar skazał na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wykonaj ponowne 2 pomiary w odstępie 15 minut. Dzięki temu będziesz wiedział, czy zawartość alkoholu w organizmie ma tendencję wzrostową czy spadkową.
  • Gdy wynik mieści się w dopuszczalnej normie, ale jest zbliżony do granicy, nie powinieneś prowadzić pojazdu.
Przegląd alkomatów. Jak wybrać najlepszy alkomat?

Gdzie kupić alkomat osobisty?

Alkomaty znajdziesz na Militaria.pl oraz w naszych salonach stacjonarnych. Oferujemy urządzenia z trwałym i dokładnym sensorem elektrochemicznym. Wśród nich są dostępne niewielkie alkomaty do użytku osobistego, a także alkomaty przesiewowe, spełniające wymagania stawiane urządzeniom wykorzystywanym przez policję i inne służby mundurowe. Do większości alkomatów dodajemy przedpłacony kupon pocztowy na wysyłkę do bezpłatnej kalibracji.

Napisz coś...