Skip to main content

Jesień jest przez wiele osób uważana za najlepszy okres na górskie eskapady. Zapewnia wyjątkowe widoki, a temperatura nie jest ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Zapakuj na wycieczkę w góry jesienią najpotrzebniejsze rzeczy i ruszaj w drogę!

Zaplanuj jesienną wycieczkę w góry

Jesienią pogoda bywa różna i zmienna. Niektóre dni są ciepłe i słoneczne, wtedy właśnie cieszymy się złotą polską jesienią, ale bywają też okresy, którym bliżej do zimy. Wycieczkę zwykle trzeba zaplanować wcześniej, więc nie wiadomo, jaka ostatecznie pogoda się trafi, więc trzeba być przygotowanym na różne okoliczności.

Planując trasę uwzględnij długość dnia. Jesienią dni są krótsze, więc nie przejdziesz takiego dystansu jak latem. Najlepiej wymyśl dwie trasy – wariant na pogodę słoneczną i gorsze warunki. Postaraj się też wyjść jak najwcześniej, żeby wykorzystać dzień od wschodu do zachodu słońca. Nagrodą będzie obserwacja budzącej się rano do życia przyrody i więcej czasu na pokonanie trasy za dnia.

Ubierz się odpowiednio do warunków

Jesienią rano i wieczorami jest bardzo zimno, ale w ciągu dnia powinieneś trafić na słoneczne momenty. Dlatego najlepiej ubrać się warstwowo, żeby móc się łatwo rozebrać w razie potrzeby i dostosować do panującej temperatury. Jesienią i wiosną świetnie sprawdzają się spodnie z odpinanymi nogawkami – gdy wyjdzie słońce możesz szybko zamienić je w krótkie spodenki. Bądź też przygotowany na chłodniejszą pogodę i zapakuj spodnie termiczne. Jesienią może być też padać, więc sprawdź, co musisz mieć ze sobą na deszczowy dzień.

Chociaż jeszcze nie ma zimy, do plecaka wrzuć szalik, rękawiczki i czapkę. Przydadzą się podczas chłodnych wieczorów i poranków, a szalik ochroni w razie potrzeby ochroni szyję przed zimnym wiatrem. Możesz skorzystać z wygodnych chust Buff, które można nosić na wiele sposobów – jako komin, szal, opaskę na głowę.

Chusty Buff

Sprawdź

Środki na komary, kleszcze i inne owady

Sprawdź

Filtry, wkłady i systemy hydracyjne

Sprawdź

Zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Jesienne słońce wydaje się słabsze, ale to wrażenie bywa zdradliwe, co może skończyć się oparzeniami. Plusem wędrówki jesienią jest brak irytujących komarów i innych latających insektów, ale kleszcze nadal pozostają aktywne, więc lepiej zabezpieczyć się przed nimi, używając odpowiednich preparatów.

Zapakuj wodę i jedzenie

Chociaż przy niższych temperaturach nie odczuwamy pragnienia tak jak podczas upałów, to należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Pij wodę regularnie, małymi łykami. Musisz mieć ze sobą wystarczający zapas płynu na cały dzień lub filtr albo butelkę z filtrem, pozwalające oczyścić wodę znalezioną na szlaku. Na wycieczkę w góry jesienią trzeba też zapakować prowiant, w tym przekąski dodające energii – orzechy, czekoladę i tym podobne. Polecamy żywność liofilizowaną, która niewiele waży, a można ją przygotować nawet na szlaku, gotując wodę na kuchence turystycznej lub zabierając ze sobą wrzątek w termosie. Dobrym rozwiązaniem są również wojskowe racje żywnościowe, zawierające jedzenie przeznaczone na cały dzień. W środku znajdziesz gotowe produkty na kilka posiłków, a także wiele dodatków, w tym między innymi kawę, czekoladę i inne przekąski.

Żywność liofilizowana, suszona i konserwy

Sprawdź

Latarki

Sprawdź

Multitoole

Sprawdź

Co zapakować na wycieczkę w góry jesienią

W związku ze zmienną pogodą musisz mieć ciepłe i lżejsze ubrania. Nie zapominaj o kurtce lub ponczu przeciwdeszczowym. W krótsze dni może zaskoczyć Cię zmrok, więc na pewno potrzebna będzie latarka i zapasowe baterie. Latarka ręczna może okazać się niewygodna, dlatego polecamy wybór czołówki. Jak zawsze warto ze sobą mieć nóż lub multitool z ostrzem nożowym. Zawsze zabieraj ze sobą podstawową apteczkę, umożliwiającą udzielenie pierwszej pomocy. Zestaw pierwszej pomocy niewiele waży, a może być bardzo przydatny w miejscach, do których ratownicy medyczni nie mają szans szybko dotrzeć.

Życzymy Wam pięknych i bezpiecznych wypraw!

Napisz coś...