Skip to main content

Kastet to wykonana z metalu broń służąca do walki wręcz, dzięki której siła ciosu naszej pięści jest znacznie większa. Profesjonalnie określa się go jako broń obuchowo-miażdżącą, ponieważ uderzenie nim powoduje miażdżenie tkanek i zachodzi duże prawdopodobieństwo uszkodzenia kości.

Kastet - legalny czy nie?

Tak wygląda kastet

Kastety zapewne niejednokrotnie widzieliście na filmach czy w grach komputerowych. Czasem można je zobaczyć na bazarach, w internetowych serwisach aukcyjnych oraz w zagranicznych sklepach internetowych.

Niektórzy sadzą, że kastet warto posiadać jako narzędzie do samoobrony. Są oni w dużym błędzie! Nie da się zaprzeczyć, że w bezpośrednim starciu kastet jest narzędziem skutecznym, ale właśnie dlatego w polskim prawie został uznany za narzędzie niebezpieczne.

W ustawie o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku w artykule 4 kastet jest wymieniony jako broń. Ponadto zwracamy uwagę na zapis w Kodeksie karnym, rozdział XIX Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, art. 159: Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Równie skuteczną i dostępną od ręki alternatywą są kubotany, na które nie musimy posiadać zezwolenia. Działają bardzo podobnie do kastetów, jednak nie są aż tak niebezpieczne. Zapewne z tego względu prawodawca nie uznał za konieczne sklasyfikowanie ich jako broni i nie jest wymagana rejestracja tych narzędzi. Więcej o kubotanach możesz przeczytać tutaj:

Małe i skuteczne: kubotany
Kubotan, legalny czy nie

Kubotan GS David Silver

SPRAWDŹ
Legalny czy nie, kubotan

Kubotan GS David Black

SPRAWDŹ
Samoobrona, kubotan

Kubotan Cold Steel Mini Koga SD2

SPRAWDŹ

Stosując kastet do samoobrony, możesz wyrządzić przeciwnikowi nieodwracalną krzywdę. W większości przypadków podczas obrony z jego pomocą zadamy napastnikowi obrażenia, przez które możemy mieć prawne konsekwencje. Również z tego względu lepiej zapoznać się z ofertą narzędzi przeznaczonych do samoobrony, które są bezpieczniejsze w użyciu, a także dostępne bez zezwolenia.

Przeczytaj inne artykuły o samoobronie:

2 komentarze

  • SD pisze:

    Dodałbym jeszcze, że skuteczne posługiwanie się kubotanem czy pałką wymaga naprawdę sporego treningu… Zdecydowanie nie jest to ,,sprzęt dla wszystkich/każdego”

  • Rumcajs pisze:

    Chory kraj. Że podczas samoobrony bardziej powinniśmy się bać o bezpieczeństwo napastnika niż swoje. No bo wiadomo „możemy zrobić mu krzywdę”

Napisz coś...

%d bloggers like this: