Skip to main content

Kastet to broń wykonana z metalu służąca do walki wręcz, dzięki której siła ciosu pięści jest znacznie większa. Jest zbudowany z połączonych pierścieni i profesjonalnie określa się go jako broń obuchowo-miażdżącą, ponieważ uderzenie nim powoduje miażdżenie tkanek i kości. Na początku swojej historii był używany w walkach rzymskich gladiatorów, gdzie był znany pod nazwą caestus.

W tym artykule dowiesz się, czy posiadanie kastetu jest legalne w Polsce i czy musisz mieć na niego pozwolenie. Odpowiemy również na pytanie, czy możesz użyć kastetu do obrony własnej. 

Czy posiadanie kastetu jest legalne w Polsce?

Posiadanie kastetu jest nielegalne jeśli nie masz stosownego zezwolenia wydanego przez komendanta powiatowego Policji, o czym mówi art. 9 ust. 3 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a Ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999.

Kastet jest zaliczany do broni białej, więc na jego posiadanie i wywóz poza granice Polski trzeba posiadać odpowiednie pozwolenie. Za nielegalne posiadanie kastetu grozi kara grzywny, ograniczenia bądź pozbawienia wolności. Po uzyskaniu stosownego zezwolenia na jego posiadanie możesz go posiadać w celach kolekcjonerskich. 

Czy można bronić się kastetem w Polsce?

Używanie kastetu do obrony własnej jest niedozwolone. Poprzez użycie go do samoobrony, możesz wyrządzić nieodwracalną krzywdę swojemu przeciwnikowi. Uderzenie kastetem jest o wiele silniejsze niż cios zadany gołą pięścią. W większości przypadków broniąc się przy jego użyciu, zadasz napastnikowi obrażenia, przez które możesz ponieść konsekwencje prawne. 

W ustawie o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku w artykule 4 kastet jest wymieniony jako broń. Ponadto zwracamy uwagę na zapis w Kodeksie karnym, rozdział XIX Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, art. 159:

Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Uwaga! Obecnie niektórzy sprzedawcy próbują ominąć prawo, oferując kastety jako elementy codziennych przedmiotów, na przykład klamry do pasków. Zakup paska z kastetem lub innego przedmiotu, z którego można wyjąć to niebezpieczne narzędzie o realnych rozmiarach, jest nielegalny.

Jakie są alternatywy dla kastetu? – czyli bezpieczna samoobrona

Jeśli szukasz alternatywy dla kastetu, która jest równie skuteczna i łatwo dostępna, to warto rozważyć na przykład kubotan. To miniaturowe narzędzie do obrony koniecznej, które pochodzi z Japonii. Jest łatwe w użyciu i nie wymaga pozwolenia, co sprawia, że jest bardziej dostępne. Kubotany działają podobnie do kastetów, ale nie są tak niebezpieczne. Właśnie dlatego ustawodawca nie sklasyfikował ich jako broni i nie jest wymagane ich rejestrowanie. 

Do wyboru masz także inne legalne i skuteczne narzędzia obronne, takie jak: pałka teleskopowa, gaz pieprzowy, długopis taktyczny czy paralizator. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju odstraszacze i alarmy czy pistolety gazowe oraz hukowe, których możesz używać zgodnie z prawem. 

jakich krajach kastet jest legalny?

Regulacje prawne dotyczące kastetów różnią się w zależności od kraju. Kastet jest nielegalny w większości krajów lub jego posiadanie wymaga odpowiednich zezwoleń. Jednak na przykład w Brazylii kastety są legalne, a w Kanadzie są legalne w zależności od materiału, z którego są wykonane. Natomiast w Stanach Zjednoczonych legalność kastetu zależy od prawa w wybranym stanie — prawo federalne nie określa, czy kastet jest legalny.

2 komentarze

  • SD pisze:

    Dodałbym jeszcze, że skuteczne posługiwanie się kubotanem czy pałką wymaga naprawdę sporego treningu… Zdecydowanie nie jest to ,,sprzęt dla wszystkich/każdego”

  • Rumcajs pisze:

    Chory kraj. Że podczas samoobrony bardziej powinniśmy się bać o bezpieczeństwo napastnika niż swoje. No bo wiadomo „możemy zrobić mu krzywdę”

Napisz coś...