Skip to main content

Nagle gasną wszystkie światła. Robi się ciemno i cicho. Zapalamy świece i zaczynamy ze sobą rozmawiać. Kwintesencja romantyzmu? Tylko jeśli awaria prądu trwa krótko. Przestaje być przyjemnie, kiedy zaczynasz być głodny, nie masz wody, a komunikacja miejska i stacje benzynowe nie działają. A gdyby właśnie teraz nastąpiła dłuższa przerwa w dostawie prądu? Czy jesteś na to przygotowany? Co robić, gdy nastąpi blackout?
Oto podstawowy zestaw przetrwania, który w sytuacji kryzysowej pozwoli Ci zaspokoić podstawowe potrzeby. Warto skompletować go z wyprzedzeniem.

Zaopatrz swoją spiżarnię

W zakamarkach kuchennych szafek, w piwnicy czy garażu warto pochować zapasy żywności. W tej sytuacji najlepsze będą konserwy, przetwory domowej roboty w słoikach oraz produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. Należą do nich np.: pasztety, płatki owsiane i kukurydziane, sucharki, suszone owoce, warzywa i grzyby, orzechy, słodycze (batony, czekolada, ciastka), dżemy i konfitury oraz miód. Są one gotowe do skonsumowania – nie będziemy potrzebować wrzątku czy kuchenki.

Jeśli w wyposażeniu kuchni masz płytę indukcyjną czy piekarnik elektryczny, to w przypadku braku elektryczności nic nie ugotujesz. Aby móc przyrządzić sobie ciepły posiłek, warto zaopatrzyć się chociaż w turystyczną kuchenkę gazową bądź na paliwo stałe i podgrzać na niej pełnowartościową żywność konserwowaną.

Życie bez prądu - kuchenka turytyczna

Kuchenka turystyczna Esbit z garnkiem Cookset 985 ml

SPRAWDŹ
Żywność liofilizowana

Żywność liofilizowana LYO Food Penne bolognese 370 g

SPRAWDŹ
Suszona wołowina

Suszona wołowina Jack Links Original New 70 g

SPRAWDŹ
Jesienna wyprawa w góry
Chcesz być gotowy na wszystkie okoliczności? Oprócz przygotowania domu na brak prądu, przyszykuj plecak ewakuacyjny! Bug Out Bag to plecak, w którym przechowujesz przedmioty niezbędne podczas sytuacji wymagającej opuszczenie miejsca zamieszkania i przemieszczenie się do innego schronienia. Co powinno się w nim znajdować? Przeczytaj nasz artykuł i skompletuj wyposażenie! BOB czyli plecak ucieczkowy. Jak go przygotować?

Przygotuj zapas wody pitnej

Bez jedzenia, ale z dostępem do wody zdatnej do picia można wytrzymać nawet miesiąc. Twój organizm wykorzysta wówczas zasoby z tkanki tłuszczowej, a sole mineralne dostarczane będą wraz z wodą. Jednak bez wody człowiek nie przeżyje dłużej niż kilka dni. Gdy awaria prądu będzie trwać długo, a sklepy będą pozamykane, może okazać się, że będzie ona trudna do zdobycia lub niedostępna. Przygotuj się na takie ryzyko. Kup kilka zgrzewek butelkowanej wody mineralnej i przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu.

poradnik jak przygotować się do życia bez prądu

Znajdź źródło światła i energii

Ustal miejsce w swoim mieszkaniu, w którym zgromadzisz latarki oraz pokaźny zapas baterii do nich. Przygotuj świece, zapałki, zapalniczki. Życie bez prądu z pewnością ułatwi Ci również odpowiedni powerbank, którym podładujesz telefon komórkowy i większość swoich urządzeń zasilanych przez USB. Wybieraj akumulatory zewnętrzne o większej pojemności, z wymiennymi akumulatorami AA/AAA, ładowane za pomocą energii słonecznej. Możesz dokupić osobno specjalne panele do ładowania energią słoneczną. Do całkowitego naładowania potrzeba od 2,5 do 5 godzin na słońcu, dokładny czas ładowania zależy od pojemności powerbanka oraz intensywności nasłonecznienia. Możesz również rozważyć zakup bardzo mocnej latarki z pojemnym akumulatorem, który może również służyć jako powerbank. Przykładem jest latarka Olight Marauder II, której maksymalny strumień światła to 14000 lumenów, a najdłuższy czas pracy wynosi aż 59 godzin w trybie 200 lumenów. W nagłej sytuacji możesz jej użyć jako powerbanka do naładowania smarftonu lub innego urządzenia elektronicznego.

Ciekawym rozwiązaniem są również przenośne stacje zasilania. Są droższe i większe, ale mają znacznie szersze zastosowanie niż powerbanki czy zapasowe akumulatory. Możesz do takiej stacji podłączyć np. ekspres do kawy, telewizor, a nawet lodówkę.

Olight Marauder 2 Black Cool White – 14000 lumenów

SPRAWDŹ

Stacja zasilająca EcoFlow River Max 600

SPRAWDŹ
Życie bez prądu. Sprawdź jak się przygotować?

Latarka Olight Seeker 2 Pro Black – 3200 lumenów

SPRAWDŹ

Zadbaj o ciepło, kup leki i nie zapomnij o gotówce

Jeżeli twoje mieszkanie jest ocieplane centralnie przez kotłownię w bloku, zapewne nie będziesz miał również ogrzewania. Przygotuj śpiwór, koce, ciepłe ubrania i upewnij się, że twoi bliscy wiedzą, gdzie je znaleźć. Jeśli temperatura spadnie do 10 stopni, utrzymanie ciepła może stanowić poważny problem. Jeśli masz szczęście mieć kominek, miej w zapasie drewno.

Nie bagatelizuj własnego zdrowia. Bądź w posiadaniu zapasu choćby najważniejszych lekarstw. Gdy chorujesz na nadciśnienie, serce, cukrzycę lub masz inne poważne schorzenie – zaopatrz się w rezerwę medykamentów, które mogą uratować Ci życie w sytuacji kryzysowej.

Pamiętaj też, że w przypadku awarii sieci większość usług będzie niedostępna, nie będzie możliwości wypłacenia gotówki z banku czy bankomatu. Musisz posiadać pieniądze w gotówce.

Jak będzie wyglądał świat bez prądu?

Zainteresowanych tym tematem z pewnością zaciekawi książka „Blackout” Marca Elsberga, która przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń w momencie, gdy niespodziewanie w całej Europie dochodzi do awarii sieci energetycznej. Ich prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnia się od elektroniki.

Najlepsza rada płynąca z tej lektury? Przy długotrwałym braku prądu, w skrajnej sytuacji kryzysowej pakuj się i jedź na resztkach benzyny tam, gdzie ludzie są samowystarczalni i zdają się na naturę. Obierz za cel góry, gdzie śniegu, a tym samym wody, jest pod dostatkiem. Tam będzie najłatwiej przetrwać bez prądu.

W kategorii „Blackout” na naszej stronie znajdziesz niezbędne produkty, które pozwolą kilkukrotnie zwiększyć szanse na przeżycie w górach czy lesie. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność.

2 komentarze

  • Gornzola pisze:

    Się uśmiałem… Komuś kto w zaludnionym terenie nie da sobie rady każecie w góry jechać xD

  • Dario_Gliwice pisze:

    Z czego tu się śmiać? W perspektywie dłuższego okresu czasu życie w mieście to niemal pewna śmierć. Przykłady klęsk żywiołowych w USA czy wojny na Bałkanach wyraźnie pokazują, że poza miastem szanse przeżycia są o wiele większe. W miastach grasują bandy i grupy przestępcze rabujące wszystko co popadnie. W stanie anarchii ludzie przerażająco szybko zamieniają się w zwierzęta. W dobrze zorganizowanej grupie, odcietej od wielkich skupisk ludzi można przetrwać latami. To temat rzeka, ja sam mieszkam w dużym mieście i zdaję sobie sprawę, co działoby się bez nadzoru policji i innych służb mundurowych, bo chyba każdy z nas rozumie, że na nich nie ma co liczyć. Moje przygotowania polegają głównie na zabezpieczeniu własnego domu na wszelkie możliwe sposoby oraz ukryciu zapasów tak, aby nie stały sie łatwym łupem tych, którzy teraz śmieją się z takich, jak my

Napisz coś...

%d bloggers like this: