Skip to main content

Nagle gasną wszystkie światła. Robi się ciemno i cicho. Zapalamy świece i zaczynamy ze sobą rozmawiać. Kwintesencja romantyzmu? Tylko jeśli awaria prądu trwa krótko. Przestaje być przyjemnie, kiedy zaczynasz być głodny, nie masz wody, a komunikacja miejska i stacje benzynowe nie działają. A gdyby właśnie teraz nastąpiła dłuższa przerwa w dostawie prądu? Czy wiesz, jak przygotować się na blackout? Oto podstawowy zestaw przetrwania, który w sytuacji kryzysowej pozwoli Ci zaspokoić podstawowe potrzeby. Warto skompletować go z wyprzedzeniem. 

Blackout – co to jest i jakie są jego przyczyny?  

Co to jest blackout? To nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej w określonym miejscu lub nawet na większym obszarze. Powoduje to, że wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną przestają działać. Może to nastąpić z różnych względów, na przykład z powodu problemów w elektrowniach, uszkodzeń linii energetycznych, burz, przeciążeń lub planowanych przerw w dostawie prądu.  

Jak przygotować się na blackout – 9 wskazówek 

Podpowiadamy 9 rzeczy, o których warto pamiętać, przygotowując się na blackout i robiąc listę zakupów. Część z nich omawiamy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu. 

 1. Zrób zapasy żywności i wody pitnej.  
 2. Kup przenośną, gazową kuchenkę turystyczną i zapas butli z gazem. Podgrzejesz dzięki temu wodę i przygotujesz ciepły posiłek. 
 3. Zadbaj o alternatywne źródła energii takie jak przenośne stacje zasilające, powerbanki, zapasowe baterie i akumulatory. 
 4. Wyposaż się w źródło światła, które nie wymaga podłączenia do prądu. Świetnie sprawdzą się latarki akumulatorowe oraz lampy. 
 5. Pamiętaj o domowej apteczce, w szczególności o opatrunkach, lekach przeciwbólowych i do zbijania wysokiej temperatury.  
 6. Długoterminowy brak prądu to także problemy z ogrzewaniem. Na takie nieprzewidziane sytuacje sprawdzą się ogrzewacze chemiczne, grzałki katalityczne oraz ciepła odzież. 
 7. Staraj się mieć pełny bak w samochodzie i trzymaj w garażu kilka kanistrów z benzyną na zapas. 
 8. Naucz się survivalu i postępowania w razie konieczności ewakuacji. Wiedzę możesz pozyskiwać np. z poradników survivalowych. 
 9. Przygotuj większą ilość gotówki na wypadek niedziałających bankomatów i braku możliwości płacenia kartą w sklepach. 

Domowa spiżarnia – co zgromadzić na blackout? 

W zakamarkach kuchennych szafek, w piwnicy czy garażu warto gromadzić zapasy żywności. W tej sytuacji najlepsze będą konserwy, przetwory domowej roboty w słoikach oraz produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. Należą do nich np.: pasztety, płatki owsiane i kukurydziane, sucharki, suszone owoce, warzywa i grzyby, orzechy, słodycze (batony, czekolada, ciastka), dżemy i konfitury oraz miód. Są one gotowe do skonsumowania – nie będziemy potrzebować wrzątku czy kuchenki. 

Do uzupełnienia domowej spiżarni sprawdzi się doskonale żywność długoterminowa z oferty naszego sklepu Militaria.pl. Znajdziesz u nas wojskowe racje żywnościowe, konserwy wojskowe czy przekąski wysokoenergetyczne. Polecamy również żywność liofilizowaną, która zajmuje niewiele miejsca, do przygotowania wymagana jest tylko gorąca woda i jest to świetna forma pożywienia do plecaka ucieczkowego. 

Jeśli w wyposażeniu kuchni masz płytę indukcyjną czy piekarnik elektryczny, to w przypadku braku elektryczności nic nie ugotujesz. Aby móc przyrządzić sobie ciepły posiłek, warto zaopatrzyć się przynajmniej w turystyczną kuchenkę gazową bądź na paliwo stałe i podgrzać na niej pełnowartościową żywność konserwowaną. 

Jesienna wyprawa w góry
Chcesz być gotowy na wszystkie okoliczności? Oprócz przygotowania domu na brak prądu, przyszykuj plecak ewakuacyjny! Bug Out Bag to plecak, w którym przechowujesz przedmioty niezbędne podczas sytuacji wymagającej opuszczenie miejsca zamieszkania i przemieszczenie się do innego schronienia. Co powinno się w nim znajdować? Przeczytaj nasz artykuł i skompletuj wyposażenie! BOB czyli plecak ucieczkowy. Jak go przygotować?

Przygotuj zapas wody pitnej

Bez jedzenia, ale z dostępem do wody zdatnej do picia można wytrzymać nawet miesiąc. Twój organizm wykorzysta wówczas zasoby z tkanki tłuszczowej, a sole mineralne dostarczane będą wraz z wodą. Jednak bez wody człowiek nie przeżyje dłużej niż kilka dni. Gdy awaria prądu będzie trwać długo, a sklepy będą pozamykane, może okazać się, że będzie ona trudna do zdobycia lub niedostępna.  

Aby właściwie przygotować się na takie ryzyko, kup tyle zgrzewek butelkowanej wody mineralnej, ile zdołasz pomieścić. Przechowuj ją w chłodnym, zacienionym miejscu. Dodatkowo w momencie wyłączenia prądu napełnij wannę oraz zlewy i umywalki zimną wodą. W trakcie blackoutu woda może przestać być dostarczana do mieszkań, dlatego napełnij zbiorniki tak szybko, jak to możliwe. Zapewni Ci to wodę do picia, do kąpieli i do toalety. 

Na bardzo długi czas bez prądu polecamy również zaopatrzyć się w butelki z filtrem i tabletki do uzdatniania wody. Mogą przydać się w ekstremalnych warunkach, np. pozyskując wodę z deszczówki lub rzeki. Sprawdzą się również w razie ewakuacji z miejsca zamieszkania. 

Pamiętaj, że oczyszczoną wodę zawsze warto przepuścić przez filtr, który zatrzyma fizyczne zanieczyszczenia. 

Sprawdź też nasz inny wpis dotyczący zapasów na czarną godzinę.  

Alternatywne źródła światła i energii

Za awaryjne oświetlenie w sytuacji braku prądu mogą posłużyć Ci latarki akumulatorowe lub na baterie, a także lampy. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór oświetlenia awaryjnego o różnej mocy i kilku trybach pracy. Takie oświetlenie sprawdzi się zarówno w domu, jak i poza nim. Warto również zaopatrzyć się w klasyczne, awaryjne źródło światła, które nie wymaga prądu, czyli świeczki.  

Na życie bez prądu musisz pamiętać także o źródłach energii elektrycznej. W tym celu warto zgromadzić kilka pojemnych powerbanków, którymi podładujesz większość akcesoriów elektronicznych.  

Polecamy również zaopatrzyć się w przenośne stacje zasilania. Są one droższe, większe, ale mają znacznie szersze zastosowanie niż powerbanki czy zapasowe akumulatory. Możesz do takiej stacji podłączyć np. czajnik, lampkę elektryczną, ekspres do kawy, a nawet lodówkę.

lampa naftowa

Dobrym źródłem światła na wypadek braku prądu są lampy naftowe

Do zasilania latarek oraz lamp będziesz potrzebować akumulatorów lub baterii. Oprócz powerbanków warto zgromadzić kilka zapasowych akumulatorów i pamiętać, żeby zawsze były w pełni naładowane. 

Wybieraj akumulatory zewnętrzne o większej pojemności, z wymiennymi akumulatorami AA/AAA, ładowane za pomocą energii słonecznej. Możesz dokupić osobno specjalne panele do ładowania energią słoneczną. Do całkowitego naładowania potrzeba od 2,5 do 5 godzin na słońcu, a dokładny czas ładowania zależy od pojemności takiego powerbanka oraz intensywności nasłonecznienia, które jest mocno zależne od pory roku. 

Ciekawym rozwiązaniem może się także okazać zakup bardzo mocnej latarki z pojemnym akumulatorem, który może również służyć jako powerbank. Przykładem jest latarka Olight Marauder 2, której maksymalny strumień światła to 14000 lumenów, a najdłuższy czas pracy wynosi aż 59 godzin w trybie 200 lumenów. W nagłej sytuacji możesz jej użyć jako powerbanka do naładowania smarftonu lub innego urządzenia elektronicznego. 

Polecamy ustalić w domu jedno miejsce, w którym zgromadzisz wszystkie niezbędne akcesoria do awaryjnego oświetlenia i zasilania, tak, żebyś miał wszystko łatwo dostępne. Może to być np. garaż, warsztat lub schowek w mieszkaniu. 

Radiokomunikacja 

Gdy nagle nastąpi awaria prądu i stracisz dostęp do Internetu, sieci komórkowej i telewizji, może to być trudna sytuacja. Dlatego warto pomyśleć o posiadaniu krótkofalówek, które działają niezależnie od zasilania i sieci telekomunikacyjnej. Dzięki nim możesz się komunikować na odległość nawet kilkunastu kilometrów. To świetny sposób na utrzymanie kontaktu z innymi w czasie blackoutu. Sprawdź nasz wpis dotyczący komunikacji awaryjnej

Zadbaj o ciepło, kup leki i nie zapomnij o gotówce

Jeżeli twoje mieszkanie jest ocieplane centralnie przez kotłownię w bloku, zapewne nie będziesz miał również ogrzewania w trakcie braku prądu. Przygotuj ciepły śpiwór, koce, ciepłe ubrania i upewnij się, że twoi bliscy wiedzą, gdzie je znaleźć. Utrzymanie ciepła w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni, może stanowić poważny problem. Jeśli posiadasz kominek, pamiętaj o zgromadzeniu drewna na zapas. 

Dodatkowo do ogrzania możesz użyć ogrzewaczy chemicznych oraz grzałek katalitycznych. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu. Ogrzewacze chemiczne zajmują mało miejsca, w związku z czym możesz zgromadzić ich większą ilość. Sprawdzają się również w terenie, więc możesz uzupełnić o niej swój plecak ucieczkowy. 

Na skrajnie niskie temperatury i dłuższe problemy z ogrzewaniem możesz się również zaopatrzyć w śpiwór. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i na kempingach czy wyprawach survivalowych. Zobacz ofertę śpiworów w naszym sklepie. 

Nie bagatelizuj własnego zdrowia. Miej w posiadaniu zapasu choćby najważniejszych lekarstw. Gdy chorujesz na nadciśnienie, serce, cukrzycę lub masz inne poważne schorzenie – zaopatrz się w rezerwę medykamentów, które mogą uratować Ci życie w sytuacji kryzysowej. Upewnij się również, że masz leki przeciwbólowe, chusteczki dezynfekujące do ran, a także bandaże, gazę i plastry. Sprawdź na naszej stronie gotowe apteczki z wyposażeniem. 

Pamiętaj też, że w przypadku awarii sieci większość usług będzie niedostępna, nie będzie możliwości wypłacenia gotówki z banku czy bankomatu. Musisz posiadać pieniądze w gotówce, dlatego wypłać pieniądze z bankomatu i przechowuj je w bezpiecznym miejscu. 

śpiwór

Gdy nadejdzie blackout dobry śpiwór zapewni Ci komfort termiczny

Akcesoria do samoobrony 

Blackout w skrajnych przypadkach może prowadzić do prób kradzieży, włamań i napadów. Może być to spowodowane np. Tym, że ktoś się odpowiednio nie przygotował i wie lub spodziewa się, że Ty masz zgromadzoną żywność, wodę, źródło prądu czy światła i będzie chciał Ci to zwyczajnie odebrać. Pamiętaj w związku z tym, by nigdy nie chwalić się swoimi przygotowaniami i miejscem gromadzenia zapasów z osobami obcymi. Zachowaj te informacje dla siebie i swoich najbliższych. 

Pamiętaj również o tym, by kupić narzędzia do samoobrony, które posłużą do obrony miru domowego i pomogą Ci się obronić na ulicy. W naszej ofercie znajdziesz gazy pieprzowe, paralizatory, pałki teleskopowe, a także broń hukową. Zapoznaj się z ofertą samoobrony w Militaria.pl. 

Na życie bez prądu warto mieć taktyczną latarkę dużej mocy

11 porad w trakcie długoterminowego braku prądu 

Jesteś już przygotowany na blackout, masz wszystkie niezbędne akcesoria, ale czy wiesz, w jaki sposób postępować, by przetrwać długi czas bez prądu? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci przetrwać jak najdłużej, wykorzystując to, co zdążyłeś/aś zgromadzić. 

 1. W momencie, kiedy nastąpi wyłączenie prądu, odłącz wszystkie urządzenia elektryczne z gniazdka. Pozostawienie włączonego całego sprzętu może spowodować jego uszkodzenie, gdy będą trwały prace nad przywróceniem energii elektrycznej. Pozostaw tylko 1 włączoną lampkę, by wiedzieć, kiedy “wrócił” prąd. 
 2. Nie otwieraj co chwilę lodówki i zamrażarki. Pomimo odłączenia prądu, zamknięta zamrażarka może trzymać temperaturę nawet do 48 godzin. 
 3. Latarki i lampy miej włączone w najniższym trybie, który umożliwia swobodne poruszanie się i funkcjonowanie. Pozwoli to na dłuższą pracę akumulatorów i baterii. 
 4. Powstrzymaj się od długiego korzystania z telefonu. Częste użytkowanie doprowadzi do szybkiego rozładowania i konieczności skorzystania z powerbanku. 
 5. Unikaj częstego przemieszczania się samochodem. Na drodze będą problemy z oświetleniem drogowym i pozbędziesz się niepotrzebnie benzyny. 
 6. Kiedy jest Ci zimno, w pierwszej kolejności skorzystaj z dodatkowej warstwy ubrań i okryj się kocem. Ogrzewaczy chemicznych i grzałek katalitycznych używaj w momencie, gdy jest już Ci naprawdę bardzo zimno. 
 7. Nie używaj generatorów spalinowych wewnątrz pomieszczenia. 
 8. W przypadku zamkniętych sklepów rozsądnie dysponuj wodą pitną i zgromadzonymi zapasami żywności. 
 9. Powerbanki i telefony rozładowane? Możesz je naładować w samochodzie. Pamiętaj jednak o wcześniejszym zakupie ładowarki samochodowej. 
 10. W pierwszej kolejności spożywaj jedzenie z lodówki i to z najkrótszą datą przydatności do spożycia. Czy wiesz, że określenia “najlepiej spożyć przed” oraz “najlepiej spożyć do” nie oznaczają tego samego? Data “najlepiej spożyć przed” oznacza minimalną datę trwałości, po której jedzenie może dalej być zdatne do spożycia, ale może zmienić się smak, zapach, kolor lub konsystencja. “Najlepiej spożyć do” określa datę ostateczną, po której spożycie danej potrawy może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne i nie powinieneś po takiej dacie spożywać danej żywności.  
 11. Nie panikuj! Odpowiednie przygotowanie i zgromadzone zapasy żywności pozwolą Ci przetrwać długoterminowy brak prądu. 

Ile czasu trwa blackout i jakie są jego skutki? 

To, ile czasu trwa blackout, może się różnić w zależności od różnych czynników. Krótkie blackouty trwają zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin. W przypadku poważniejszych awarii lub sytuacji kryzysowych, blackouty mogą trwać nawet przez kilka dni lub dłużej. Czas trwania blackoutu zależy od przyczyny awarii, skali problemu, czasu potrzebnego na zlokalizowanie i naprawę uszkodzeń oraz zdolności dostawcy energii do przywrócenia zasilania. 

Przerwy w dostawie prądu na dłuższy przedział czasu mogą mieć szereg długoterminowych konsekwencji. Należą do nich straty gospodarcze, uszkodzenia sprzętu elektrycznego oraz negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo publiczne.  

Życie bez prądu. Jak się przygotować na blackout?

Jak będzie wyglądał świat bez prądu?

Zainteresowanych tym tematem z pewnością zaciekawi książka „Blackout” Marca Elsberga, która przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń w momencie, gdy niespodziewanie w całej Europie dochodzi do awarii sieci energetycznej. Ich prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnia się od elektroniki.

Najlepsza rada płynąca z tej lektury? Przy długotrwałym braku prądu, w skrajnej sytuacji kryzysowej pakuj się i jedź na resztkach benzyny tam, gdzie ludzie są samowystarczalni i zdają się na naturę. Obierz za cel góry, gdzie śniegu, a tym samym wody, jest pod dostatkiem. Tam będzie najłatwiej przetrwać bez prądu.

W kategorii „Blackout” na naszej stronie znajdziesz niezbędne produkty, które pozwolą kilkukrotnie zwiększyć szanse na przeżycie w górach czy lesie. Warto być przygotowanym, ponieważ nie wiesz, kiedy nastąpi blackout.

3 komentarze

 • Gornzola pisze:

  Się uśmiałem… Komuś kto w zaludnionym terenie nie da sobie rady każecie w góry jechać xD

 • Dario_Gliwice pisze:

  Z czego tu się śmiać? W perspektywie dłuższego okresu czasu życie w mieście to niemal pewna śmierć. Przykłady klęsk żywiołowych w USA czy wojny na Bałkanach wyraźnie pokazują, że poza miastem szanse przeżycia są o wiele większe. W miastach grasują bandy i grupy przestępcze rabujące wszystko co popadnie. W stanie anarchii ludzie przerażająco szybko zamieniają się w zwierzęta. W dobrze zorganizowanej grupie, odcietej od wielkich skupisk ludzi można przetrwać latami. To temat rzeka, ja sam mieszkam w dużym mieście i zdaję sobie sprawę, co działoby się bez nadzoru policji i innych służb mundurowych, bo chyba każdy z nas rozumie, że na nich nie ma co liczyć. Moje przygotowania polegają głównie na zabezpieczeniu własnego domu na wszelkie możliwe sposoby oraz ukryciu zapasów tak, aby nie stały sie łatwym łupem tych, którzy teraz śmieją się z takich, jak my

 • Chtis pisze:

  A co jak wszyscy pójdą w góry ? Tyle miejsca tam nie ma !

Napisz coś...