Skip to main content

Nagle gasną wszystkie światła. Robi się ciemno i cicho. Zapalamy świece i zaczynamy ze sobą rozmawiać. Kwintesencja romantyzmu? Tylko jeśli awaria prądu trwa krótko. Przestaje być przyjemnie, kiedy zaczynasz być głodny, nie masz wody, a komunikacja miejska i stacje benzynowe nie działają. A gdyby właśnie teraz nastąpiła dłuższa przerwa w dostawie prądu? Czy jesteś na to przygotowany? Co robić, gdy nastąpi blackout?
Oto podstawowy zestaw przetrwania, który w sytuacji kryzysowej pozwoli Ci zaspokoić podstawowe potrzeby. Warto skompletować go z wyprzedzeniem.

Zaopatrz swoją spiżarnię

W zakamarkach kuchennych szafek, w piwnicy czy garażu warto pochować zapasy żywności. W tej sytuacji najlepsze będą konserwy, przetwory domowej roboty w słoikach oraz produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. Należą do nich np.: pasztety, płatki owsiane i kukurydziane, sucharki, suszone owoce, warzywa i grzyby, orzechy, słodycze (batony, czekolada, ciastka), dżemy i konfitury oraz miód. Są one gotowe do skonsumowania – nie będziemy potrzebować wrzątku czy kuchenki.

Jeśli w wyposażeniu kuchni masz płytę indukcyjną czy piekarnik elektryczny, to w przypadku braku elektryczności nic nie ugotujesz. Aby móc przyrządzić sobie ciepły posiłek, warto zaopatrzyć się chociaż w turystyczną kuchenkę gazową bądź na paliwo stałe i podgrzać na niej pełnowartościową żywność konserwowaną.

Życie bez prądu - kuchenka turytyczna

Kuchenka turystyczna Esbit z garnkiem Cookset 985 ml

SPRAWDŹ
Żywność liofilizowana

Żywność liofilizowana LYO Food Penne bolognese 370 g

SPRAWDŹ
Suszona wołowina

Suszona wołowina Jack Links Original New 70 g

SPRAWDŹ
Jesienna wyprawa w góry
Chcesz być gotowy na wszystkie okoliczności? Oprócz przygotowania domu na brak prądu, przyszykuj plecak ewakuacyjny! Bug Out Bag to plecak, w którym przechowujesz przedmioty niezbędne podczas sytuacji wymagającej opuszczenie miejsca zamieszkania i przemieszczenie się do innego schronienia. Co powinno się w nim znajdować? Przeczytaj nasz artykuł i skompletuj wyposażenie! BOB czyli plecak ucieczkowy. Jak go przygotować?

Przygotuj zapas wody pitnej

Bez jedzenia, ale z dostępem do wody zdatnej do picia można wytrzymać nawet miesiąc. Twój organizm wykorzysta wówczas zasoby z tkanki tłuszczowej, a sole mineralne dostarczane będą wraz z wodą. Jednak bez wody człowiek nie przeżyje dłużej niż kilka dni. Gdy awaria prądu będzie trwać długo, a sklepy będą pozamykane, może okazać się, że będzie ona trudna do zdobycia lub niedostępna. Przygotuj się na takie ryzyko. Kup kilka zgrzewek butelkowanej wody mineralnej i przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu.

poradnik jak przygotować się do życia bez prądu

Znajdź źródło światła i energii

Ustal miejsce w swoim mieszkaniu, w którym zgromadzisz latarki oraz pokaźny zapas baterii do nich. Przygotuj świece, zapałki, zapalniczki. Życie bez prądu z pewnością ułatwi Ci również odpowiedni powerbank, którym podładujesz telefon komórkowy i większość swoich urządzeń zasilanych przez USB. Wybieraj akumulatory zewnętrzne o większej pojemności, z wymiennymi akumulatorami AA/AAA, ładowane za pomocą energii słonecznej. Możesz dokupić osobno specjalne panele do ładowania energią słoneczną. Do całkowitego naładowania potrzeba od 2,5 do 5 godzin na słońcu, dokładny czas ładowania zależy od pojemności powerbanka oraz intensywności nasłonecznienia. Możesz również rozważyć zakup bardzo mocnej latarki z pojemnym akumulatorem, który może również służyć jako powerbank. Przykładem jest latarka Olight Marauder II, której maksymalny strumień światła to 14000 lumenów, a najdłuższy czas pracy wynosi aż 59 godzin w trybie 200 lumenów. W nagłej sytuacji możesz jej użyć jako powerbanka do naładowania smarftonu lub innego urządzenia elektronicznego.

Ciekawym rozwiązaniem są również przenośne stacje zasilania. Są droższe i większe, ale mają znacznie szersze zastosowanie niż powerbanki czy zapasowe akumulatory. Możesz do takiej stacji podłączyć np. ekspres do kawy, telewizor, a nawet lodówkę.

Olight Marauder 2 Black Cool White – 14000 lumenów

SPRAWDŹ

Stacja zasilająca EcoFlow River Max 600

SPRAWDŹ
Życie bez prądu. Sprawdź jak się przygotować?

Latarka Olight Seeker 2 Pro Black – 3200 lumenów

SPRAWDŹ

Zadbaj o ciepło, kup leki i nie zapomnij o gotówce

Jeżeli twoje mieszkanie jest ocieplane centralnie przez kotłownię w bloku, zapewne nie będziesz miał również ogrzewania. Przygotuj śpiwór, koce, ciepłe ubrania i upewnij się, że twoi bliscy wiedzą, gdzie je znaleźć. Jeśli temperatura spadnie do 10 stopni, utrzymanie ciepła może stanowić poważny problem. Jeśli masz szczęście mieć kominek, miej w zapasie drewno.

Nie bagatelizuj własnego zdrowia. Bądź w posiadaniu zapasu choćby najważniejszych lekarstw. Gdy chorujesz na nadciśnienie, serce, cukrzycę lub masz inne poważne schorzenie – zaopatrz się w rezerwę medykamentów, które mogą uratować Ci życie w sytuacji kryzysowej.

Pamiętaj też, że w przypadku awarii sieci większość usług będzie niedostępna, nie będzie możliwości wypłacenia gotówki z banku czy bankomatu. Musisz posiadać pieniądze w gotówce.

Jak będzie wyglądał świat bez prądu?

Zainteresowanych tym tematem z pewnością zaciekawi książka „Blackout” Marca Elsberga, która przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń w momencie, gdy niespodziewanie w całej Europie dochodzi do awarii sieci energetycznej. Ich prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnia się od elektroniki.

Najlepsza rada płynąca z tej lektury? Przy długotrwałym braku prądu, w skrajnej sytuacji kryzysowej pakuj się i jedź na resztkach benzyny tam, gdzie ludzie są samowystarczalni i zdają się na naturę. Obierz za cel góry, gdzie śniegu, a tym samym wody, jest pod dostatkiem. Tam będzie najłatwiej przetrwać bez prądu.

W kategorii „Blackout” na naszej stronie znajdziesz niezbędne produkty, które pozwolą kilkukrotnie zwiększyć szanse na przeżycie w górach czy lesie. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność.