Nagle gasną wszystkie światła. Robi się ciemno i cicho. Zapalamy świece i zaczynamy ze sobą rozmawiać. Kwintesencja romantyzmu? Tylko jeśli awaria prądu trwa krótko. Przestaje być przyjemnie, kiedy zaczynasz być głodny, nie masz wody, a komunikacja miejska i stacje benzynowe nie działają. A gdyby właśnie teraz nastąpiła dłuższa przerwa w dostawie prądu? Czy jesteś na to przygotowany?

Oto podstawowy zestaw przetrwania, który w sytuacji kryzysowej pozwoli ci zaspokoić podstawowe potrzeby. Warto skompletować go z wyprzedzeniem.

Zaopatrz swoją spiżarnię

W zakamarkach kuchennych szafek, w piwnicy czy garażu warto pochować zapasy żywności. W tej sytuacji najlepsze będą konserwy, przetwory domowej roboty w słoikach oraz produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. Należą do nich np.: pasztety, płatki owsiane i kukurydziane, sucharki, suszone owoce, warzywa i grzyby, orzechy, słodycze (batony, czekolada, ciastka), dżemy i konfitury oraz miód. Są one gotowe do skonsumowania – nie będziemy potrzebować wrzątku czy kuchenki.

Jeśli w wyposażeniu kuchni masz płytę indukcyjną czy piekarnik elektryczny, to w przypadku braku elektryczności nic nie ugotujesz. Aby móc przyrządzić sobie ciepły posiłek, warto zaopatrzyć się chociaż w turystyczną kuchenkę gazową i podgrzać na niej pełnowartościową żywność konserwowaną.

Kuchenka turystyczna Kovea Supalite Titanium Żywność liofilizowana MX3 Aventure – Wołowina w sosie curry z makaronem Suszona wołowina Bushmen Jalapeno 25G
Kuchenka turystyczna Kovea Supalite TitaniumZobacz Żywność liofilizowana MX3 Aventure - Wołowina w sosie curry z makaronemZobacz Suszona wołowina Bushmen Jalapeno 25GZobacz

Przygotuj zapas wody pitnej

Bez jedzenia, ale z dostępem do wody zdatnej do picia można wytrzymać nawet miesiąc. Twój organizm wykorzysta wówczas zasoby z tkanki tłuszczowej, a sole mineralne dostarczane będą wraz z wodą. Jednak bez wody człowiek nie przeżyje dłużej niż kilka dni. Gdy awaria prądu będzie trwać długo, a sklepy będą pozamykane, może okazać się, że będzie ona trudna do zdobycia lub niedostępna. Przygotuj się na takie ryzyko. Kup kilka zgrzewek butelkowanej wody mineralnej i przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu.

poradnik jak przygotować się do życia bez prądu

Znajdź źródło światła i energii

Ustal miejsce w swoim mieszkaniu, w którym zgromadzisz latarki oraz pokaźny zapas baterii do nich. Przygotuj świece, zapałki, zapalniczki. Życie bez prądu z pewnością ułatwi ci również odpowiedni powerbank, którym podładujesz telefon komórkowy i większość swoich urządzeń zasilanych przez USB. Wybieraj akumulatory zewnętrzne o większej pojemności, z wymiennymi akumulatorami AA/AAA, ładowane za pomocą energii słonecznej. Możesz dokupić osobno specjalne panele do ładowania energią słoneczną. Do całkowitego naładowania potrzeba od 2,5 do 5 godzin na słońcu, dokładny czas ładowania zależy od pojemności powerbanka oraz intensywności nasłonecznienia.

Akumulator zewnętrzny Goal Zero Flip 10 Brushfire Red Akumulator zewnętrzny Goal Zero Guide 10 Akumulator zewnętrzny Rugged SPB10000 Qi
Akumulator zewnętrzny Goal Zero Flip 10 Brushfire RedZobacz Akumulator zewnętrzny Goal Zero Guide 10Zobacz Akumulator zewnętrzny Rugged SPB10000 QiZobacz

 

Zadbaj o ciepło, kup leki i nie zapomnij o gotówce

Jeżeli twoje mieszkanie jest ocieplane centralnie przez kotłownię w bloku, zapewne nie będziesz miał również ogrzewania. Przygotuj śpiwór, koce, ciepłe ubrania i upewnij się, że twoi bliscy wiedzą, gdzie je znaleźć. Jeśli temperatura spadnie do 10 stopni, utrzymanie ciepła może stanowić poważny problem. Jeśli masz szczęście mieć kominek, miej w zapasie drewno.

Nie bagatelizuj własnego zdrowia. Bądź w posiadaniu zapasu choćby najważniejszych lekarstw. Gdy chorujesz na nadciśnienie, serce, cukrzycę lub masz inne poważne schorzenie – zaopatrz się w rezerwę medykamentów, które mogą uratować Ci życie w sytuacji kryzysowej.

Pamiętaj też, że w przypadku awarii sieci większość usług będzie niedostępna, nie będzie możliwości wypłacenia gotówki z banku czy bankomatu. Musisz posiadać pieniądze w gotówce.

Jak będzie wyglądał świat bez prądu?

Zainteresowanych tym tematem z pewnością zaciekawi książka „Blackout” Marca Elsberga, która przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń w momencie, gdy niespodziewanie w całej Europie dochodzi do awarii sieci energetycznej. Ich prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnia się od elektroniki.

Najlepsza rada płynąca z tej lektury? Przy długotrwałym braku prądu, w skrajnej sytuacji kryzysowej pakuj się i jedź na resztkach benzyny tam, gdzie ludzie są samowystarczalni i zdają się na naturę. Obierz za cel góry, gdzie śniegu, a tym samym wody, jest pod dostatkiem. Tam będzie najłatwiej przetrwać bez prądu.