Skip to main content

Najsłynniejsze miecze w historii służyły nie tylko jako miecze do walki. W średniowiecznej Europie, miecz był przede wszystkim symbolem stanu rycerskiego. Z narzędzia do pojedynków stał się pewnego rodzaju świętością.

Miecz symbolizował władzę i sprawiedliwość. Otrzymywał nawet swoje imię i był nieodłącznym elementem podczas koronacji czy pasowania na rycerza. Warto dodać, że te słynne miecze często wywodzą się z mitów i legend z całego świata. Przykładem jest miecz z legend o królu Arturze z zamku Camelot czy też miecz Rolanda, o których również przeczytacie w tym artykule.

Najpopularniejsze miecze w historii

Szczerbiec to miecz koronacyjny Królów Polski, który powstał na przełomie XII i XIII wieku. Jest to najcenniejszy zabytek i świadectwo naszej historii. Jego nazwa wywodzi się z legendy, według której Bolesław Chrobry wyszczerbił miecz uderzając nim w Złotą Bramę w Kijowie. Pierwszy raz użyty jako miecz koronacyjny w 1320 roku przy koronacji Władysława Łokietka.

Miecze grunwaldzkie – słynne dwa nagie miecze, które otrzymał Władysław II Jagiełło od wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego – Ulricha von Jungingena. Wręczenie ich było prowokacją do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem – 15 lipca 1410 roku. Miecze z bitwy pod Grunwaldem to proste miecze bojowe z płaskimi głowniami – typowe dla okresu średniowiecza.

Słynne miecze Władysława II Jagiełły znajdowały się w Polsce do 1853 roku. Miecze te przechowywał proboszcz parafii we Włostowicach. Niestety, gdy przypadkowo znalazł je patrol żandarmerii carskiej – wywieziono je do Zamościa, gdzie zaginęły.

Żuraw, czyli miecz Bolesława Krzywoustego to najstarszy znany z imienia polski miecz. Żuraw – miecz o potężnym ostrzu to biała broń, której bali się wszyscy przeciwnicy Krzywoustego. Według zapisków w kronice Wincentego Kadłubka to miecz, który wzbudzał powszechną trwogę i który „niósł wszystkim śmierć”.

Pewnie nie każdy wie, że miecz Świętego Piotra to tak naprawdę tasak – rodzaj broni siecznej, z rozszerzającą się ku końcowi głownią. Tuż przed ukrzyżowaniem Jezusa, Święty Piotr miał nim odciąć ucho jednemu ze sług kapłanów. Miecz znajduje się w archikatedrze w Poznaniu, choć według ekspertów nie jest on oryginałem.

Miecze z mitów i legend

Słynny miecz światła należący do króla Artura – Excalibur (Ekskalibur) to chyba najbardziej znany legendarny miecz. Według legendy arturiańskiej, Król Artur otrzymał Excalibur od Pani Jeziora po tym, jak złamał miecz z kamienia. Ekskalibur miał być mieczem wiecznym, a jego pochwa miała tę właściwość, że ktokolwiek miał ją przy sobie temu nie zagrażały rany.

Ekskalibur w kamieniu

Miecz Rolanda Durendal – to najostrzejszy miecz w historii, szeroko opisany we francuskim eposie “Pieśń o Rolandzie”. W rękojeści miecza podobno znajdowały się relikwie: krew świętego Bazylego, ząb świętego Piotra, włosy świętego Dionizego oraz strzęp szaty Najświętszej Marii Panny.

Przez setki lat miecz znajdował się w klifie nad Kaplicą Notre Dame. Roland w obliczu zbliżającej się śmierci próbował go zniszczyć, uderzając nim o skałę. Tak by nie wpadł w ręce niewiernych. Miecz okazał się jednak niezniszczalny. Od 2011 roku, domniemany miecz Rolanda znajduje się w paryskim muzeum.

Na zdjęciu poniżej – Posąg Rolanda w Bremie.

Durendal - Roland

Legendarne miecze japońskie

Do najpopularniejszych mieczy wschodnich z pewnością należy miecz Muramasa i Masumone. Miecz Masumune to słynny, japoński miecz, który stworzył Masamune Okazaki. Jego miecze uważane były w Japonii za najlepsze.

Masamune stworzył miecz Tachi (wczesna nazwa miecza japońskiego). To żelazny miecz jednosieczny, dłuższy i nieco bardziej zakrzywiony od katany. Ma około 120 cm. Miecze Tachi były tradycyjnie noszone przez samurajów, którzy atakowali konno.

miecz samuraja - master cutlery ten

Miecz Master Cutlery Ten Ryu Samurai Sword Black

 

Sprawdź
Miecz Katana Cold Steel Warrior

Katana Cold Steel Warrior Series Chisa

Sprawdź
Miecz Cold Steel Emperor Double Katana

Miecz Cold Steel Emperor Double Edge Katana

Sprawdź

Czy katany Muramasy były przeklęte? Warto przypomnieć, że Muramasa był znanym szermierzem i zbrojmistrzem, który wykonywał miecze w Japonii. Według licznych przekazów był wielkim geniuszem żyjącym na krawędzi obłędu. Legendy mówią, że Bogowie widząc ogromny talent Muramasy, wpuścili w jego miecze demony. To właśnie dlatego katany Muramasy są przeklęte i potrafią doprowadzić ich właścicieli do szaleństwa lub nawet do samobójstwa.

Otoczony wielką legendą jest również miecz Kusanagi, który w Japonii traktowany jest jako jeden z najważniejszych regaliów cesarskich. Jest niezbędnym elementem wielu ceremonii odbywających się w Japonii. Miecz ten podobno został wydobyty z ośmiogłowego węża, który wcześniej zginął z rąk boga mórz i burz. Ma symbolizować fakt, że rodzina cesarska i jej władza pochodzi od bogów.

Do najbardziej nietypowych mieczy, należy – miecz o siedmiu ostrzach. Znaleziony stosunkowo niedawno, bo w 1945 roku w sanktuarium Isonokami z Japonii. Miecz ten cechuje się wyjątkową formą i kształtem. Według jednej z legend, miecz ten należał do Jingu – królowej szamanów.

Słynne miecze

Miecz jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną bronią w historii ludzkości, używali go wojownicy z całego świata. Temat broni białej jest niezwykle obszerny, a słynnych mieczy jest zdecydowanie więcej. W tym artykule przedstawiliśmy 10 najbardziej znanych mieczy, o których według nas warto było wspomnieć raz jeszcze.

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić miecz, sprawdź już teraz ofertę na Militaria.pl

One Comment

Napisz coś...

%d bloggers like this: