Skip to main content

Jakie skojarzenia przychodzą Ci na myśl, gdy słyszysz słowo off-road? Samochód terenowy? Kurz, błoto, bezdroża? Nam off-road kojarzy się przede wszystkim z ludźmi. Z ludźmi z pasją, którzy na rajdach i wielodniowych wyprawach korzystają nie tylko z aut 4×4, ale także z niezawodnego sprzętu outdoorowego. W tym artykule chcielibyśmy pokazać Ci kilka ciekawych rzeczy, które warto mieć ze sobą podczas pokonywania kolejnych kilometrów bezdroży. 

Sprzęt outdoorowy na rajdach i wyprawach off-road

Dzięki sprzętowi Militaria.pl jesteśmy w stanie uratować się na bezdrożach Iranu, Pakistanu czy Indii. Spodziewamy się niespodzianek na drodze. Wydaje nam się, że stricte outdoorowy sprzęt jest nam w stanie bardzo pomóc”. 

Tymi słowami Maciej Pietrowicz, inicjator akcji „Jelczem w Himalaje”, skomentował współpracę z Militaria.pl. W naszej ofercie faktycznie można znaleźć różnego typu sprzęt, który pomoże uporać się z niespodziankami po drodze. Oprócz tego oferujemy także sprzęt ochronny oraz rzeczy pozwalające zwiększyć komfort podczas podróży 

Gogle i okulary ochronne

W samochodzie najczęściej korzystamy z okularów, aby zmniejszyć zmęczenie oczu i zabezpieczyć je przed słońcem. W przypadku rajdów i wycieczek off-road, okulary będą miały także typowo ochronne zastosowanie. Przydadzą się np. podczas wyciągania utopionego samochodu, aby zabezpieczyć oczy przed kamieniami, błotem, patykami czy ziarnami piasku wystrzeliwanymi spod kół.  

Klasyczne okulary pozwolą w podstawowym stopniu zabezpieczyć oczy. Najskuteczniejszą ochronę zapewnią natomiast gogle, które przylegają do twarzy i zabezpieczają oczy z każdej strony. Warto wspomnieć, że w goglach czy okularach stosowane są różnego rodzaju szkła. Różnice występują przede wszystkim w stopniu przepuszczalności światła. Do zabezpieczenia oczu przed mechanicznym urazem, najlepiej wybrać szkła kat. 0 lub ewentualnie 1. Z kolei do ochrony przed słońcem warto zdecydować się na mocniej przyciemnione soczewki kat. 2 lub kat. 3. Jednocześnie należy pamiętać, że samochodu nie można prowadzić w okularach z soczewkami kat. 4. 

Multitool

Multitool to narzędzie, które można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Podczas wypraw i rajdów off-road, multitool przyda się np. podczas wykonywania prostych napraw. Narzędzie wielofunkcyjne będzie użyteczne także na wieczornym biwaku choćby po to, aby wygodnie wbić szpilki od namiotu w twardą ziemię. Najlepsze multitoole oferują nawet po kilkanaście solidnych narzędzi. Przykładowo model Multitool Leatherman Wave Plus wyposażono m.in. w kombinerki, przecinak do drutu twardego, przyrząd do zdejmowania izolacji, ostrze nożowe, pilnik do metalu, śrubokręt, wkrętaki z różnymi bitami itd. 

Rękawice ochronne

Rękawice to kolejny element wyposażenia outdoorowego, który w przypadku off-roadu pełni rolę ochronną. Mocne rękawice przydadzą się np. podczas prowadzenia napraw samochodu w terenie. Warto je założyć w trakcie używania łopat, trapów, hi-liftów, tirforów czy podczas rozciągania lin. Polecamy modele, w których można obsługiwać urządzenia dotykowe (np. nawigację, telefon albo tablet). 

Gogle taktyczne

Gogle taktyczne Bolle X800

Sprawdź
Multitool Leatherman Wave Plus

Multitool Leatherman Wave Plus

Sprawdź
Mechanix Rękawice

Rękawice Mechanix Wear Original Covert

Sprawdź

Piła lub toporek

Napęd i zawieszenie samochodu terenowego pozwolą przejechać miejsca, które niekiedy trudno by było pokonać pieszo. Są jednak przeszkody, których nawet auta z napędem 4×4 nie są w stanie pokonać. Wówczas może być potrzebna interwencja ludzkich mięśni wspomaganych odpowiednimi narzędziami. Z tego powodu na wyposażeniu wyprawy off-road powinna się znaleźć dobra piła albo toporek. W ten sposób będziemy mogli uprzątnąć z drogi nadłamane drzewa czy odciąć zwisające gałęzie, które utrudniają lub uniemożliwiają przejazd.  

Sprzęt biwakowy

Samochody terenowe mają z reguły sporą przestrzeń bagażową, jednak nie na tyle dużą, aby w środku można było wygodnie spać. Dlatego na dłuższe wyprawy off-road warto spakować kompletny zestaw noclegowy. W tym wypadku nie musimy liczyć każdego grama sprzętu, bo nie będziemy go nosić na własnych plecach. To pozwala zabrać rzeczy oferujące większą ilość funkcji, czy też po prostu tańsze. Dobrym przykładem jest śpiwór – model wypełniony ociepliną syntetyczną jest cięższy od puchowego, ale tańszy w zakupie. Możemy także zabrać ze sobą wygodniejszy materac, czy bardziej przestronny namiot. Na dłuższych wyprawach przydadzą się meble turystyczne, dzięki którym będziemy mogli wygodnie zjeść i odpocząć po całym dniu jazdy. 

Jedzenie, sprzęt do gotowania i higieny osobistej

Kuchenka turystyczna to przydatne urządzenie, które pozwoli przyrządzić posiłek w trasie. W sprzedaży znajdują się zarówno małe palniki, jak i większe kuchenki turystyczne, na których możemy przygotować jedzenie dla kilku osób. Oprócz kuchenki warto mieć ze sobą także podstawowy zestaw naczyń turystycznych i oczywiście jedzenie, np. konserwy albo liofilizaty. W drodze przydatny będzie ponadto termos, z którego możemy się napić ciepłej kawy albo herbaty bez konieczności robienia przystanków.  

W przypadku dłuższych wypraw z noclegiem na łonie natury, przydatny może okazać się prysznic turystyczny, dzięki któremu będziemy mogli się odświeżyć po dniu w drodze. Na wyprawach off-road dobrze sprawdzi się prysznic solarny, który można napełnić wodą z rana i zostawić na bagażniku albo za szybą na cały dzień. Przy słonecznej pogodzie, po kilku godzinach będziemy mieli do dyspozycji cały zbiornik ciepłej wody. 

Siekiera Joker

Toporek turystyczny Joker

Sprawdź
Kuchenka turystyczna

Kuchenka turystyczna gazowa w walizce Mil-Tec

Sprawdź
prysznic solarny

Prysznic solarny Rockland Bath 20 l

Sprawdź

Dobra latarka

Zbieranie pieczątek podczas nocnych rajdów, usuwaniu usterek w terenie czy przygotowanie obozowiska w trakcie wyprawy. W tych i wielu innych sytuacjach możemy potrzebować dobrego źródła światła. Największą swobodę zapewnia latarka czołowa, której używanie nie absorbuje rąk. Niektóre modele pozwalają wyciągnąć korpus z opaski na głowę i używać go jak klasycznej latarki ręcznej. 

Radiotelefon

Jeśli wyprawa składa się z kilku samochodów, musimy zadbać o dobrą komunikację pomiędzy pojazdami. Każdy z uczestników wyprawy zapewne będzie miał ze sobą telefon komórkowy. Warto jednak pamiętać, że nawet w Polsce nie wszędzie dociera sygnał sieci komórkowej. Komunikację z użyciem komórki utrudnia także wymóg każdorazowego wybierania numeru oraz konieczność oczekiwania na uzyskanie połączenia. Najlepszym sposobem na zapewnienie ciągłej komunikacji pomiędzy pojazdami jest użycie radiotelefonu. 

Alkomat

Wieczorne biwaki wieńczące całodniową jazdę to świetny czas na odprężenie i rozmowę ze znajomymi. Jeśli jednak rozmowa się przeciągnie, przed wyruszeniem w drogę kolejnego dnia koniecznie trzeba sprawdzić, czy już jesteśmy w odpowiednim stanie. Nie warto robić tego „na czuja”. Najlepszym wyjściem jest użycie alkomat, który pokaże pewny wynik i odpowie na pytanie, czy możemy już ruszyć w dalszą podróż. 

Latarka czołowa

Latarka czołowa i kątowa Olight H2R Cool White – 2300 lumenów

Sprawdź
Radiotefon

Radiotelefon Baofeng UV-5R HT 5W

Sprawdź
Alkomat Evo Silver

Alkomat AlcoForce Evo Silver

Sprawdź

Przydatne na rajdzie off-roadowym

Wielofunkcyjne multitoole, mocne latarki, solidne akcesoria ochronne czy sprzęt biwakowy. W tym artykule przedstawiliśmy różnego typu produkty, który sprawdzą zarówno na krótszych, jak i dłuższych wyprawach off-road. Zanim opalisz silnik i ruszysz w teren, koniecznie sprawdź naszą ofertę sprzętu outdoorowego. 

Napisz coś...