Skip to main content

Ferie najczęściej kojarzą nam się z górami, śniegiem i jazdą na nartach. Owszem, narciarstwo jest w tym czasie bardzo popularnym sportem. Dla wielu stacji narciarskich ferie zimowe to zdecydowanie najbardziej pracowity czas w roku. Nie jest to jednak jedyny sposób na spędzenie wolnego czasu. W tym artykule przedstawiamy trochę inne, być może bardziej oryginalne pomysły.

Ferie 2018

Ferie zimowe trwają dwa tygodnie. W tym czasie uczniowie mogą odpocząć od nauki i nabrać sił na drugą połowę roku. Często urlop biorą wówczas także osoby pracujące np. rodzicie, którzy chcą spędzić trochę czasu ze swoimi pociechami. Wyjazdy w trakcie ferii organizują również studenci, którzy potrzebują rozrywki po męczącej sesji. Wszystkich łączy jedno. Chcą ten czas spędzić ciekawie. Co zatem można robić w trakcie ferii zimowych?

Skituring

Skituring to odmiana narciarstwa, która stanowi swego rodzaju powrót do korzeni. Wiele lat temu nie było przecież wyciągów narciarskich. Aby zjechać z góry, należało wcześniej na nią wejść o własnych siłach. W dużym skrócie na tym właśnie polega skituring. Zakładamy na nogi buty skiturowe, lekkie narty ze specjalnymi wiązaniami, a na ślizgi naklejamy foki. Foki to rodzaj materiału, dzięki któremu narty nie zjeżdżają w trakcie podejścia.

Odpowiednio przygotowani i uzbrojeni w cały potrzebny sprzęt, ruszamy w góry na narciarską turę, która może trwać zarówno dzień, jak i tydzień. Wszystko zależy od nas oraz naszego planu. No i oczywiście od pogody.

Skituring jest bardzo popularny w rejonach alpejskich, głównie ze względu na ich rozległość. W Polsce ta forma narciarstwa znana jest od około 100 lat, ale zaczęła zyskiwać zwolenników dopiero w ostatnim czasie. I choć na stokach narciarskich nadal bywa tłoczno, to łatwo można zaobserwować jak z roku na rok przybywa narciarzy skiturowych. Są to w szczególności osoby które cenią spokój, wolność i możliwość obcowania z naturą.

Zimowy trekking

W Polsce jest wiele pięknych szlaków, które warto przejść zimą. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z zimowym trekkingiem, najlepiej wybrać popularne trasy. Z reguły są przetarte i znajdują się przy nich liczne schroniska, w których można zjeść coś ciepłego lub zanocować. Wiele tego typu miejsc mieści się w Sudetach. Warto wejść na Śnieżnik albo Królową Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Inna przyjemna wędrówka to np. wejście na Szrenicę i przejście przez Śnieżne Kotły. Również w pozostałych pasmach górskich, nawet w Tatrach znajduje się wiele szlaków odpowiednich dla początkujących lub średniozaawansowanych turystów.

Na skitury oraz zimowy trekking raczej nie wybierzemy się z małym dzieckiem, ale z młodzieżą w wieku szkolnym i owszem. Pamiętajcie jednak, że obie formy aktywności odbywają się w górach zimą. Należy więc wybrać cel adekwatny do naszych umiejętności i oczywiście odpowiednio się przygotować. A jeśli nie jesteście pewni, czy podołacie wędrówce, warto zatrudnić przewodnika, który zadba o Wasze bezpieczeństwo. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o zimie w górach, polecamy artykuł Co zabrać w góry zimą?, który niedawno pojawił się na naszym blogu.

Ferie w mieście

Osoby, które wolą spędzić ferie w mieście, również znajdą wiele sposobów na rozrywkę. Od zwiedzania zabytków, przez wizytę w kinie, po spacery w nieznanych dotychczas zakątkach miasta. Jeśli spadnie świeży śnieg, warto poczuć się jak dziecko i ulepić bałwana albo stoczyć bitwę na śnieżki. W wielu miastach czynne są lodowiska, gdzie można pojeździć na łyżwach. A jeśli będziecie mieli dość mrozu, zawsze warto wybrać się na basen, do aqua parku albo poskakać w parku trampolin.

Możliwość odwiedzenia nietypowych miejsc daje np. geocaching, czyli zabawa polegająca na poszukiwaniu skarbów za pomocą odbiornika GPS. Wiele miejscowości szykuje ponadto specjalne wydarzenia, w ramach których organizowane są zajęcia dla dzieci. Jedną z tego typu akcji jest ,,Zima w mieście”, w ramach której odbywają się warsztaty wokalne i plastyczne, zabawy integracyjne, lekcje tańca czy różnego rodzaje zajęcia sportowe. Rodzicie mogą w tym czasie po prostu odpocząć, ciesząc się lekturą dobrej książki… w ciszy ;).

Podczas ferii w mieście można także wybrać się na strzelnicę lub ćwiczyć celność strzałów z ASG na samodzielnie zaimprowizowanej strzelnicy. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs samoobrony lub sztuk walki. Będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Pamiętajcie natomiast, że polskie miasta często mają problem ze smogiem. Planując zatem dłuższy pobyt na zewnątrz, warto zaopatrzyć siebie i innych członków rodziny w dobrej jakości maski przeciwsmogowe. Polecany przez nas model to Respro Sportsta W15 Black, z którego można korzystać także uprawiając sport na powietrzu.

Regeneracja w SPA

To najlepsza propozycja spędzenia ferii dla osób, które po prostu muszą już odpocząć. Hoteli oferujących zabiegi SPA jest bardzo dużo. Jeśli natomiast wyjeżdżacie z dziećmi, koniecznie sprawdźcie, jakie wybrany przez Was obiekt oferuje dla nich atrakcje. Wszyscy wiemy, że najmłodsi dość szybko się nudzą. Jeśli więc chcecie mieć trochę czasu tylko dla siebie, oferta przygotowana specjalnie dla Waszych pociech musi być ciekawa. Wybierając hotel z profesjonalnymi animatorami, będziecie mogli bez strachu o dziecko, udać się na masaż, saunę czy romantyczny obiad.

Wiele hoteli oferuje także możliwość połączenia wizyt w SPA z bardziej aktywnymi formami odpoczynku. Za przykład mogą służyć obiekty położone w sąsiedztwie stacji narciarskich, na przykład w Białce Tatrzańskiej czy Krynicy-Zdroju. Po dniu spędzonym na stoku, można udać się na saunę, potem jacuzzi, a na koniec po prostu poleżeć na wygodnym łóżku. Brzmi nieźle?

Jeśli natomiast nie jeździcie na nartach, warto rozważyć przeciwny kierunek i ruszyć nad nasze polskie morze. To dość nietypowe miejsce na ferie zimowe, ale bardzo polecane kobietom w ciąży i rodzinom z małymi dziećmi. Wszystko przez jod, czyli pierwiastek bardzo ważny dla naszego układu nerwowego.

Ciepłe kraje na ferie zimowe

Ostatnia propozycja to coś dla osób, które zimy powoli mają już dosyć. W polskich biurach podróży coraz popularniejsze stają się zimowe wyjazdy w cieplejsze regiony świata. Wchodząc na stronę internetową dowolnego większego operatora wycieczek prawdopodobnie zobaczymy baner z napisem w stylu „Egzotyka Last Minute”. Oferta obejmuje przykładowo takie miejsca jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Tajlandię, Kubę czy Dominikanę.

W przypadku tej ostatniej, średnia temperatura powietrza w styczniu i w lutym wynosi 29° C. Dla porównania, średnia temperatura panująca w styczniu w Hiszpanii to 11° C, a w lutym to 12° C. Różnica klimatu jest więc znacząca. Wyobraźcie sobie, że gdy w Polsce chodzimy ubrani w grube kurtki zimowe, a temperatura to około -2° C, na Dominikanie w tym samym czasie można mieć na sobie tylko strój kąpielowy i piec się na słońcu. Ehh… 😉

I tak oto dotarliśmy do końca. Mamy nadzieję, że komuś z Was artykuł pomoże podjąć decyzję, jak spędzić ferie zimowe. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!

Napisz coś...