Skip to main content

Jesień często kojarzy nam się z okresem chłodnym, deszczowym i trochę smutnym. W rzeczywistości koniec lata nie musi jednak oznaczać końca wakacji. Dla wielu osób to właśnie jesień jest najlepszym czasem na krótszy lub dłuższy odpoczynek. Niekwestionowane zalety tej pory roku to pełne kolorów krajobrazy, stabilna pogoda i niższe temperatury, co będzie szczególnie istotne dla osób, które nie przepadają za upałami. Ceny z reguły są niższe niż latem i znacznie łatwiej znaleźć atrakcyjny nocleg. Zobacz kilka propozycji miejsc, które według nas warto odwiedzić jesienią.

1. Festiwal kolorów w Bieszczadach

Bieszczady to absolutny „must see” każdego miłośnika jesiennych krajobrazów. Przede wszystkim ze względu na przepiękne festiwale kolorów, które o tej porze roku zapewnia nam przyroda. Najlepszy termin na wyjazd to z reguły pierwsza połowa października. Później ilość kolorów zaczyna stopniowo maleć, ale nawet w listopadzie bieszczadzkie krajobrazy potrafią zachwycić. Najwięcej kolorystycznych doznań dostarczają liczne lasy liściaste, którymi prowadzi wiele szlaków turystycznych. Warto także wybrać się na połoniny. Znajdują się na nich szlaki uznawane za najpiękniejsze w całych Bieszczadach. Miejsca, które warto odwiedzić to m.in. Połonina Caryńska oraz Połonina Wetlińska ze słynną Chatką Puchatka. Grzbietem obu prowadzi czerwony szlak turystyczny stanowiący część Głównego Szlaku Beskidzkiego. Cały GSB ma długość 517 km i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w Polsce. Będąc w Bieszczadach warto także wejść na Tarnicę (1405 m), która jest najwyższym szczytem całego pasma.

Gdzie warto wyjechac jesienią?

Polar Columbia Klamath Range II Black

SPRAWDŹ
Jesienne wyprawy

Buty Columbia Ruckel Ridge Waterproof Cordovan/Canyon Gold

SPRAWDŹ
Bojówki Pentagon

Spodnie wojskowe Pentagon BDU 2.0 Olive (K05001-06CG)

SPRAWDŹ

2. Trekking w Tatrach

Kolejny region, który warto zobaczyć jesienią to Tatry. Nasze najwyższe góry cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Latem na szlakach i w schroniskach bywa przez to tłoczno. Jesienią turystów jest znacznie mniej, zwłaszcza jeśli wychodzimy na szlak w tygodniu. Tatry jesienią są natomiast przede wszystkim piękne. Czerwieniące się szczyty Tatr Zachodnich na tle niebieskiego nieba i delikatnie ośnieżonych wierzchołków Tatr Wysokich to jeden z tych widoków, które pozostają w pamięci na bardzo, bardzo długo. Szlaki, które chcielibyśmy Ci polecić na jesienne wędrówki leżą zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie granicy. Są to przede wszystkim Czerwone Wierchy, będące w zasadzie symbolem jesiennych Tatr. Pokrywa je roślina o nazwie sit skucina, która jesienią przybiera czerwono-brunatne barwy. Stąd zresztą wzięła się nazwa wierchów. Sit skucina rośnie także na Ornaku. Wędrówkę tym grzbietem można połączyć np. z wejściem na Starorobociański Wierch, który jest najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich. Inne warte odwiedzin miejsca to m.in. Dolina Pięciu Stawów Polskich lub po słowackiej stronie Szczyrbskie Jezioro, Dolina Pięciu Stawów Spiskich, Dolina Żarska.

6 miejsc, ktore warto odwiedzić jesienią

Koszulka termoaktywna Columbia Miller Valley Grey

SPRAWDŹ
Latarka czołowa i kątowa Olight H1R Nova Cool White – 600 lumenów
SPRAWDŹ
Scyzoryk-Victorinox-Climber

Scyzoryk Victorinox Climber

SPRAWDŹ

3. Grzybobranie w Borach Tucholskich

Z południa Polski przenosimy się na północ, a konkretnie do Borów Tucholskich. To bez wątpienia wyjątkowe miejsce, co potwierdza utworzenie na tym terenie obszaru Natura 2000 oraz Rezerwatu Biosfery UNESCO. Jesienny wypoczynek w Borach Tucholskich docenią w szczególności grzybiarze, bo to właśnie grzyby są największą atrakcją tego regionu. Rośnie ich tutaj ponad 1000 gatunków, w tym około 100 jadalnych. Obowiązkowym punktem podczas wizyty w Borach Tucholskich jest m.in. „Wioska Grzybowa” w Krzywogońcu, gdzie cyklicznie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia dla miłośników grzybobrania. Z jesiennej wizyty w Borach Tucholskich zadowoleni będą także wędkarze oraz osoby po prostu szukające ciszy i spokoju.

Nóż składany Joker do zbierania grzybów

Nóż składany Joker do zbierania grzybów (JKR32)

SPRAWDŹ
Podręczna piersiówka na grzybobranie

Piersiówka MFH 225 ml (33273A)

SPRAWDŹ
Spray na komary

Ultrathon Spray 25% DEET repelent na komary, kleszcze, owady (177 ml)

SPRAWDŹ

4. Wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich

Zamiast gór, lasów i jezior wolisz morze i piaszczyste plaże? Jeśli tak, koniecznie rozważ jesienny wyjazd na Wyspy Kanaryjskie. Największą wyspą archipelagu jest Teneryfa. Jej znakiem szczególnym jest aktywny wulkanu Pico del Teide, który góruje nad wyspą. Co ciekawe na wulkan można wjechać kolejką. Nie dotrzesz nią na samą górę, ale będziesz już bardzo blisko. Kolejka dojeżdża na 3555 m, a wysokość wulkanu to 3718 m. Osoby, które chcą stanąć na szczycie, mogą kontynuować wejście pieszo. Wymagane jest jednak wcześniejsze uzyskanie zezwolenia. Aby je otrzymać wystarczy zgłosić chęć wejścia na wierzchołek przez stronę internetową parku. Warte odwiedzin są także pozostałe wyspy wchodzące w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Fuerteventura to raj dla windsurferów, Lanzarote słynie z księżycowych krajobrazów utworzonych przez lawę wulkaniczną, a Gran Canaria to najlepszy wybór dla osób, które nie przepadają za upałami, ale jednocześnie szukają słońca i ciepłej wody. Jesienią temperatura powietrza na Gran Canarii wynosi około 26-27 °C, a wody około 23 °C.

Okulary taktyczne na jesienną wyprawę

Okulary taktyczne Bolle Contour II Polarized (CONTPOL II)

SPRAWDŹ
Czerwona apteczka turystyczna

Apteczka Vera turystyczna – czerwona (024)

SPRAWDŹ
Jesienna wyprawa

Monokular Carson MiniMight 6x (MM-618)

SPRAWDŹ

5. Wyprawa do Nepalu

Jesień to w Nepalu szczyt sezonu trekkingowego. Z reguły trwa on od połowy lutego do połowy maja, a następnie od połowy września do połowy grudnia. Decydując się na wyjazd w październiku, listopadzie lub grudniu, mamy spore szanse, że trafimy na dobrą pogodę, co zapewni nam możliwość podziwiania niesamowitych wręcz widoków. W przypadku wypraw w Himalaje, nawet tych trekkingowych, kwestie organizacyjne najbezpieczniej powierzyć sprawdzonej agencji. Jej pracownicy posiadają wiedzę w jakich miejscach konieczne będą pozwolenia, zadbają o noclegi i całą logistykę. Co robić w Himalajach? Na początek warto odwiedzić stolicę Nepalu, czyli Katmandu, a potem ruszyć z niej na trekking. Propozycje wypraw to np. Annapurna Circuit, czyli trekking wokół Annapurny lub trekking wokół Manaslu. Bardzo popularne wśród trekkersów jest także podejście do bazy pod Mount Everestem, które osoby o zacięciu wspinaczkowym mogą połączyć z wejściem na sześciotysięczny Island Peak.

Jesienna wyprawa w góry

Plecak Wisport Raccoon 65 l olive

SPRAWDŹ
Jesienna wyprawa

Ręcznik szybkoschnący Rockland L – niebieski

SPRAWDŹ
Wodoodporny worek na deszczowe wypady

Worek wodoszczelny Rockland Ultralight Window Red

SPRAWDŹ

6. Piaski Sahary

Chciałbyś zobaczyć z bliska piaski największej pustyni świata? Sahara to ogromna pustynia o powierzchni ponad 9 mln km². Znajduje się na terytorium aż 11 państw. Pustynną wycieczkę można połączyć z wypoczynkiem w takich krajach jak np. Egipt, Tunezja czy Maroko. W ofertach organizacji turystycznych znajdują się zarówno krótkie 2-3 dniowe pustynne safari, jak i dłuższe nawet tygodniowe wyprawy. Środek transportu to najczęściej samochód terenowy, ale niektóre biura oferują także dodatkowe atrakcje w postaci jazdy na wielbłądzie. Noclegi planowane są albo w namiotach na pustyni, albo w oazie. Wycieczka po pustyni to bez wątpienia świetna przygoda, która w dzisiejszych czasach wcale nie musi się wiązać z ogromnymi kosztami.

Wyprawa na Saharę, arafatka

Arafatka Texar Desert

SPRAWDŹ
Texar czapka z daszkiem

Czapka z daszkiem Texar Olive

SPRAWDŹ
Wyprawa na Saharę, buty

Buty Texar Viper Khaki

SPRAWDŹ

Jesień nie musi być ani nudna, ani chłodna, ani deszczowa. Wszystko zależy od tego, gdzie ją spędzimy. Mamy nadzieję, że te kilka propozycji zainspiruje Cię do wyjazdu i pozwoli spędzić nadchodzący jesienny czas ciekawie i przyjemnie.

Napisz coś...