Skip to main content

Prawdziwy preppers przygotowuje się na najgorsze ciągle – same przygotowania są niekończącym się procesem. Nadrobienie tego w kilka chwil jest niemożliwe, ale nawet w ostatnim momencie można zrobić kilka rzeczy, żeby przygotować się na katastrofę. Oto lista dla preppersa last minute!

Jeśli chcesz być zawsze przygotowany na najgorsze, nie możesz zostawiać tego na ostatnią chwilę. Rekomendujemy regularne przygotowania, polegające na gromadzeniu zapasów wody, jedzenia, odzieży, środków codziennego użytku, a także na szykowaniu pomieszczenia czy schronu, w którym przeczekasz kataklizm.

Co robić przed katastrofą?

Kataklizmy takie jak wypadki przemysłowe, trzęsienia ziemi i ataki terrorystyczne są trudne do przewidzenia, ale zwykle klęski żywiołowe są przewidywane przez specjalistów i wydaje się wcześniej ostrzeżenia przed nimi. Takie zjawiska jak huragany, burze śnieżne, a nawet wojny lub niepokoje społeczne, zwykle nie pojawiają się znikąd.

Jeśli już wiesz, że masz stawić czoła sytuacji nadzwyczajnej, musisz działać szybko. Większość kraju jest źle przygotowana na klęski żywiołowe nawet na małą skalę i wiele osób wpadnie w panikę po wybuchu kryzysu. To sprawia, że przygotowania last minute są ryzykowne i mogą się okazać bardziej niebezpieczne od samej katastrofy.

Oto, co musisz zrobić:

 • Zacznij od delegowania obowiązków. Musisz podzielić zadania na wszystkich domowników czy osoby należące do grupy. To nie jest jednoosobowe wyzwanie – im więcej rąk będziesz mieć na pokładzie, tym łatwiej będzie wyprzedzić niebezpieczeństwo.
 • Zrób zapas wody. Natychmiast zacznij wypełniać wodą wszelkie pojemniki, które możesz znaleźć. W zależności od rodzaju katastrofy miejskie zaopatrzenie w wodę może szybko ulec pogorszeniu. Dostawy wody zostaną ograniczone lub ciśnienie może się bardzo obniżyć. Woda z wodociągów lub dostarczana cysternami niekoniecznie będzie nadawać się do spożycia. Nalewając wodę do otwartych pojemników (na przykład wiader), zakrywaj je folią spożywczą. Warto także wyposażyć się w środki do uzdatniania wody
 • Wyjmij gotówkę z banku lub bankomatu. Płatności elektroniczne nie są bezpieczne w momencie kryzysu, a wszystko od cyberataków na banki do awarii w sieci energetycznej może oznaczać utknięcie bez środków płatniczych.
 • Przygotuj jedzenie i wodę. Jeśli nadchodzące problemy mają charakter krótkotrwały, zaopatrz się w żywność, którą możesz jeść bez gotowania. Jeśli katastrofa zapowiada się na długofalowy kryzys, kup jedzenie, które można długo przechowywać. Kup też zapas wody.
 • Zrób zapas paliwa. Nie dopuszczaj do opróżnienia zbiorników paliwa poniżej połowy, a gdy nadchodzi katastrofa napełnij zbiorniki we wszystkich pojazdach do pełna. Jeśli masz możliwość, nabierz zapas paliwa do kanistrów.
 • Kup jak najwięcej baterii. A najlepiej zaopatrz się w akumulator, którym będziesz mógł naładować urządzenia elektryczne i akumulatory je zasilające. Jeśli pozostajesz w domu rozważ kupno stacji zasilania.
 • Zrób zapas leków. Jeśli ty lub ktoś z domowników choruje i musi przyjmować leki regularnie, to zdobądź recepty na większy zapas i od razu go wykup. Do tego zaopatrz się w podstawowe lekarstwa, które zawsze powinny być w apteczce.
 • Naładuj wszystkie urządzenia elektroniczne. Od akumulatorów po telefony komórkowe i tablety – teraz wszystko naładuj. To może być twoja ostatnia szansa!
 • Przygotuj się na zimno. Sprawdź, czy masz możliwość ogrzania schronu, gdy miejskie ogrzewanie przestanie działać i gdy nie będzie prądu. Wyciągnij zimowe ubrania (czapki, skarpety, rękawiczki itp.). Zbierz koce i inne ciepłe okrycia. Szybko oszacuj, jakie przedmioty musisz dokupić, aby przetrwać bez zasilania.
 • Przygotuj plecak ucieczkowy. Mamy nadzieję, że masz już przygotowany plecak ewakuacyjny, ale z drugiej strony jest to artykuł o gotowości w ostatniej chwili. Zbierz rzeczy, których potrzebujesz, aby przetrwać dłuższy czas z dala od domu. W najgorszym wypadku będziesz mieć wszystko gotowe, aby sprawnie się ewakuować.
Tutaj znajdziesz cenne wskazówki jak przygotować plecak ucieczkowy:
BOB czyli plecak ucieczkowy

Kilka innych rzeczy, których powinieneś szukać:

 • 🕯 Świece: kup ich jak najwięcej.
 • 🚮 Materiały sanitarne: papier toaletowy, mydło, pasta do zębów, worki na śmieci, wybielacze, alkohol i środki czyszczące.
 • 🔥 Mały grill lub butla gazowa do gotowania.

Preparing last minute

Wiesz już jakie wyposażenie powinieneś zebrać w sytuacji zagrożenia.

Choć nasz artykuł mówi o tym co i jak w krótkim czasie spakować podczas katastrof i innych zagrożeń, nie zwlekaj do ostatniej chwili. Gromadzenie niezbędnych zasobów w sytuacji kryzysowej nie jest łatwe, a może być wręcz niemożliwe. Wszechobecna panika może prowadzić nie tylko do eskalacji niebezpieczeństwa, ale również w skrajnych sytuacjach do walk o środki materialne. Radzimy kierować się przysłowiem „przezorny zawsze ubezpieczony” i zadbać o podstawowe wyposażenie już dziś.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi produktami znajdującymi się na naszej stronie. One również mogą okazać się przydatne podczas katastrofy.

dostawa na następny dzień

Napisz coś...