Skip to main content

Tonfa czy pałka teleskopowa? Wiele osób staje przed takim wyborem, gdy zaczyna interesować się tematem skutecznej samoobrony. Można powiedzieć, że są to pozornie podobne, lecz w gruncie rzeczy odmienne narzędzia obronne, które różnią się nie tylko konstrukcją, ale również historią. Przeczytajcie, czym różnią się pałka tonfa i pałka teleskopowa, aby wybrać najlepszy model dla siebie.

Tonfa – krótka historia

Okinawa to miejsce słynące przede wszystkim ze swojego wkładu w rozwój sztuk walki. Panujący tam zakaz noszenia broni miał istotny wpływ na pogłębianie motywacji do rozwijania sztuk walki, takich jak tegumi, karate czy kobudo. Pierwsze dwie pomijają używanie broni, natomiast kobudo skupia się na wykorzystywaniu broni białej adaptowanej z łatwo dostępnych narzędzi rolniczych. Zalicza się do tego ponad 20 różnych typów wspomnianej broni, w tym także tonfę. Jeżeli kogoś zastanawia z jakim narzędziem rolniczym można ją utożsamić, to odpowiedzią jest drewniany uchwyt od kamienia młyńskiego – to co w jednej chwili umożliwiało mielenie ziarna, w drugiej mogło być skutecznym narzędziem do samoobrony.

Współczesna tonfa

W swej popularnej i współczesnej odsłonie tonfa z pewnością różni się od tego, co niegdyś było zwykłym uchwytem wkładanym do kamienia młyńskiego. Mówiąc o tonfie, większość ludzi nie ma również na myśli tego, co w znacznie bardziej tradycyjnej formie jest stosowane w okinawskim kobudo – dwóch tonfach wykonanych z drewna, gdzie jedna może służyć do obrony, a druga do ataku.
Aktualne pałki typu tonfa są najczęściej wykonane z polipropylenu i zgodnie z polskim prawem, jeżeli są w całości wykonane z tworzyw sztucznych (bez dodatkowego zbrojenia), wtedy nie są traktowane jako broń i są dostępne bez zezwolenia. W takim wariancie są bezpieczniejsze oraz lżejsze.

Różnice pomiędzy pałką teleskopową a pałką tonfa

Pałka tonfa GS

SPRAWDź
Tonfa

Pałka tonfa ESP TR-24/59 (klasyczna)

SPRAWDŹ
Pałka Tonfa z sercem

Pałka tonfa ESP TF-24/59 (z tzw. sercem)

SPRAWDŹ

Tonfa – uniwersalne narzędzie obronne

Tonfa jest ceniona ze względu na uniwersalność oraz możliwości oferowane w zakresie obrony przed mocnymi ciosami, a nawet atakami wykorzystującymi potencjalnie niebezpieczne narzędzia. Jest tak, ponieważ dzięki swojej konstrukcji (poprzeczny uchwyt z boku) tonfa pozwala na skuteczną ochronę przedramienia i tym samym umożliwia skuteczne blokowanie ciosów. Ponadto pałka typu tonfa pozwala na stosowanie dźwigni, duszeń, trzymań, pchnięć i uderzeń. Najlepszym potwierdzeniem jej skuteczności oraz uniwersalności może być fakt, że została zaadaptowana przez służby mundurowe z całego świata.

Oczywiście istnieją różne szkoły posługiwania się tonfą. Jako jedną z nich można podać np. opracowaną przez Roberta Paturel ,,Bezpieczną Tonfę”, gdzie m.in. występuje garda ukierunkowana na radzenie sobie z przeciwnikiem nieuzbrojonym lub uzbrojonym w pałkę. Całość przypomina gardę bokserską (jedna noga wysunięta, dłonie są uniesione i gotowe do ataku oraz obrony), a sama tonfa trzymana jest za uchwyt w silniejszej ręce w taki sposób, aby jej dłuższy koniec pozwalał na skuteczną ochronę przedramienia – innymi słowy krótszą stroną skierowana do przodu.
Bez odnoszenia się do konkretnych szkół obchodzenia się z tonfą, można pozwolić sobie na ogólne stwierdzenie, że garda najczęściej jest po prostu dość swobodna i oparta na naturalnie występujących odruchach.

Pałka teleskopowa – krótka historia

Pałki teleskopowe są dość nowoczesnym narzędziem do samoobrony, w związku z czym ich historia nie jest szczególnie długa. Wzrost ich popularności przypada na lata 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych, na co istotny wpływ miała amerykańska firma Kevina Parsonsa o nazwie ASP (Armament Systems and Procedures). W USA marka ta stała się niemal synonimem pałki teleskopowej.

Pałka teleskopowa – podstawowy podział

Przede wszystkim warto podkreślić, że pałki teleskopowe są aktualnie środkiem przymusu bezpośredniego, który swoją popularnością nie tylko dorównuje, ale nawet stopniowo wypiera pałki typu tonfa. Są one wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe, jak i zwykłych ludzi, którym zależy na legalnym i skutecznym akcesorium obronnym.
Pałki teleskopowe dzielą się na sprężynowe i sztywne. Zaletą tych pierwszych jest elastyczność oraz bezpieczniejsze gumowe zakończenie  – innymi słowy nie powodują poważnych obrażeń. Mogą być natomiast mniej skuteczne w sytuacjach, w których przeciwnik jest wyjątkowo zdeterminowany.

Pałki teleskopowe sztywne (hartowane lub niehartowane) potencjalnie mogą doprowadzić do dotkliwszych obrażeń, co przekłada się na  skuteczność w powstrzymywaniu najbardziej agresywnych napastników. Tak jak w przypadku tonfy, ten rodzaj pałek także pozwala na stosowanie dźwigni czy np. duszeń. Jeżeli użytkownikowi pałki teleskopowej zależy na trwałości, wtedy sugerowanym wyborem będzie wariant hartowany.

Pałka teleskopowa ESP hartowana 21" Black Week 2023

Pałka teleskopowa ESP hartowana 21″ Black

SPRAWDŹ
Pałka teleskopowa ESP hartowana 26" Black

Pałka teleskopowa ESP hartowana 26″ Black

SPRAWDŹ
Pałka teleskopowa ESP Easy Lock Button Triangle End hartowana 20" Black

Pałka teleskopowa ESP Easy Lock Button Triangle End hartowana 20″ Black

SPRAWDŹ

Pałka teleskopowa – dyskretne i skuteczne narzędzie obronne

Istotną przewagą pałki o konstrukcji teleskopowej jest to, że w przeciwieństwie do tonfy, może być całkowicie niewidoczna podczas codziennego przenoszenia – złożona zajmuje bardzo mało miejsca i nie rzuca się w oczy. Pozwala to na dodatkowy element zaskoczenia oraz ułatwia posiadanie pałki tego typu zawsze przy sobie. Taka zaleta będzie szczególnie ważna dla zwykłych użytkowników, którzy nie są pracownikami służb mundurowych i przede wszystkim potrzebują dyskrecji w przypadku posiadanych akcesoriów do samoobrony.

Samo dobycie pałki teleskopowej jest łatwe i przystępne, ponieważ wystarczy zdecydowany wymach ręką, aby doprowadzić do jej rozłożenia. Istnieją również systemy, dzięki którym taka czynność nie jest konieczna. Zamiast tego wystarczy dyskretnie pociągnąć wystające z rękojeści zakończenie pałki, co pozwala na jej całkowite rozłożenie oraz zablokowanie. Takie rozwiązanie nabiera na znaczeniu w sytuacjach, w których priorytetem jest zachowanie ciszy lub zwyczajnie nie ma miejsca na swobodne wykonanie wymachu.

Pałka teleskopowa i pałka tonfa – zalety dwóch rodzajów pałek do samoobrony

Ostateczny wybór prawdopodobnie sprowadzi się do indywidualnych potrzeb potencjalnego użytkownika pałki do samoobrony. Zdecyduje się na tonfę ten, kto preferuje bardzo dobrą ochronę przedramienia, połączoną z możliwością wyprowadzania skutecznych pchnięć. Pałka tonfa nadaje się dla osób, które nie będą mieć problemu z noszeniem przy sobie trochę większego (trudniejszego w ukryciu) akcesorium obronnego.

Jeżeli natomiast potencjalny użytkownik pałki do samoobrony chciałby mieć możliwość wyprowadzania znacznie szybszych uderzeń (pomaga w tym bardzo niska waga) oraz możliwość zachowania maksymalnej dyskrecji podczas przenoszenia, wtedy pałka teleskopowa może okazać się najlepszym wyborem.

Szeroki wybór pałek teleskopowych oraz pałek tonfa znajdziesz na stronie Militaria.pl.

Napisz coś...