Skip to main content

Wiele osób z pewnością słyszało o marce Alpha Industries. Tworzy ona najwyższej jakości odzież, słynącą z niepowtarzalnego stylu i modnych wzorów. Nie każdy jednak zna historię tej amerykańskiej marki i jej wkład w świat militariów i popkultury. Zachęcam zatem do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się, jaki wpływ na odzież wojskową miała marka Alpha Industries oraz które z ich legendarnych wzorów warto mieć w swojej szafie. 

Początki firmy i jej historia 

Alpha Industries to amerykańskie przedsiębiorstwo założone w roku 1959 w Knoxville w stanie Tennessee. Firma specjalizowała się od początku w militarnym stylu, dyktując nowe trendy w wojskowej modzie. Przed powstaniem firmy jej założyciele zajmowali się produkcją odzieży dla amerykańskiej armii. W styczniu 1948 roku Robert Lane i jego żona Helen we współpracy z Superior Togs Corporation rozpoczęli produkcję kurtek lotniczych na podstawie kontraktu z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. W 1952 roku firma Superior Togs Corporation została zamknięta, gdy rząd zawiesił kontrakt. Robert Lane założył nową firmę o nazwie Rolen Sportswear, która była odpowiednikiem Superior Togs, ale już pod nową nazwą. Przejęła ona kontrakty Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i korzystała z tej samej fabryki w New Jersey. 

Kurtka Alpha Industries Explorer Black

SPRAWDŹ

Kurtka Alpha Industries M-65 Olive Green

SPRAWDŹ

Kurtka Alpha Industries Polar Jacket Black

SPRAWDŹ

W 1957 roku Robert Lane założył Dobbs Industries w Knoxville w stanie Tennessee, gdzie koszty pracy okazały się znacznie niższe. Alpha Industries rozpoczęła produkcję odzieży wojskowej w piwnicy fabryki w Knoxville, przy użyciu wynajętych maszyn do szycia i jedynie kilku pracowników. W 1980 roku firma przeniosła się do większej fabryki i dzięki temu była w stanie wyprodukować 550 tys. kurtek rocznie. W ostatnich dziesięcioleciach dwudziestego wieku Alpha Industries produkowała odzież dla organizacji wojskowych na całym świecie, w tym w Argentynie, Australii, Belgii, Chile, Ekwadorze, Holandii, Jordanii, Nowej Gwinei, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Tajwanie oraz w Urugwaju. Firma jest znana od lat w Europie, a jej popularność nieprzerwanie rośnie ze względu na swoją historię i najwyższą jakość produktów. 

MA-1, czyli kurtka dla pilotów 

Wybuch wojny otworzył nowe możliwości dla marki. Zamówienia dla armii USA stanowiły dodatkowy zastrzyk gotówki i przyczyniły się znacznie do rozwoju firmy. W 1963 roku Alpha Industries rozpoczęła produkcję kultowej kurtki bomberki MA-1, której historia zaczyna się już w latach pięćdziesiątych. Powstała ona na potrzeby zmieniających się warunków w przestworzach. Piloci potrzebowali lekkiej i ciepłej kurtki, której noszenie nie utrudniałoby pilotowania myśliwców. Stare, skórzane i ciężkie kurtki pilotów bombowców nie nadążały za przyspieszającymi zmianami w technologii produkcji maszyn bojowych. 

Kurtka Alpha Industries MA-1 Flyers VF NASA Rep. Blue

Całoroczna kurtka pilotów amerykańskich odrzutowców przez lata zdobyła uznanie także wśród cywili, głównie za sprawą pojawienia się jej w wielu produkcjach kinowych. Spotkać ją można na srebrnym ekranie u takich gwiazd jak Steve McQueen w filmie The Hunter, nosił ją również Richard Dean Anderson, czyli słynny MacGyver w sezonie 4. MA-1 zobaczysz także u Sean’a Penn’a w Colors. Pozostali znani aktorzy, którzy nosili pilotki to: Kevin Costner, Michael Douglas, Kiefer Sutherland i Cayce Pollard. W wersji brązowej zobaczysz ją na plecach Bruce’a Willisa w Pulp Fiction. 

Obecnie Alpha Industries oferuje model MA-1 w wielu wariantach i kolorach, w tym z brandowaniem NASA, czyli amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Jeżeli szukasz uniwersalnej i ponadczasowej kurtki, która jest także niezwykle wygodna dla kierowcy, to bomberka od Alphy jest doskonała dla Ciebie.  

Kurtka Alpha Industries MA-1 Flyers Sage Green
 

SPRAWDŹ

Kurtka Alpha Industries Injector III Black
 

SPRAWDŹ

Kurtka Alpha Industries MA-1 Flyers VF NASA Sage Green

SPRAWDŹ

M65, czyli kurtka Rambo 

Kurtka M65 to kolejna obowiązkowa pozycja dla miłośnika amerykańskiego kina i wojskowego, surowego stylu. To element kultury zachodu, który na zawsze zapisał się w historii mody. M65 początkowo zastąpiła umundurowanie używane w Stanach Zjednoczonych po II Wojnie Światowej i była używana w Wietnamie, podobnie jak MA-1. Z tą różnicą, że nosiła ją piechota, a nie lotnictwo. Wykonana była z mieszanki nylonu i bawełny, zwanej w skrócie NYCO i z podobną mieszanką mamy do czynienia po dziś. Oryginalna M65 od Alpha Industries ma 4 wygodne kieszenie, w których pomieścisz najważniejsze elementy swojego codziennego ekwipunku. 

Oprócz wspomnianego Rambo, w kurtce M65 chodzili między innymi Arnold Schwarzenegger jako Terminator w pierwszej części, Al Pacino w Serpico oraz Robert De Niro w Taxi Driver. Na co dzień noszą ją gwiazdy, np. Kanye West. Kurtka stała się z czasem symbolem buntu i wolności oraz reprezentuje sprzeciw wobec panujących norm. Wpisała się na stałe w świat kina akcji, męskiej mody i klimatu lat 80.

Kurtka Alpha Industries N3B VF 59 Fitted – Black
 

SPRAWDŹ

Kurtka Alpha Industries N3B VF 59 Fitted – Sage Green

SPRAWDŹ

Kurtka Alpha Industries ECWCS XN Black
 

SPRAWDŹ

Explorer i N3B – gdy wybierasz się na biegun 

Modele Explorer i N3B można spotkać na wielu filmach i zdjęciach z wypraw w zimne rejony globu. Są ciepłe, wygodne i niezawodne. Posiadają obszerny kaptur, który doskonale izoluje od zimna. Są ponadto wyjątkowo stylowe i pasują do nieco bardziej formalnych okazji, doskonale współgrając z koszulą. Obie mają solidne zamki błyskawiczne oraz dodatkową wstawkę z materiału zapinaną na guziki, co chroni Cię przed podmuchami zimnego wiatru. Jako że N3B i Explorer są niezwykle ciepłe, nadają się na najzimniejsze miesiące w roku i pozwalają w komfortowych warunkach przebywać na zewnątrz podczas mrozu. To pozycja konieczna na srogą zimę, o którą w naszym kraju nietrudno. Sprawdzą się one również podczas wyjazdu na narty czy podczas górskich spacerów. 

Kurtka Alpha Industries Explorer Replica Blue
Rękawice Mechanix Cold Weather Winter Fleece Grey
Spodnie Pentagon Hermes RAL7013

Powyższe propozycje od Alpha Industries to jednak nie wszystko. Firma produkuje także odzież sportową, chusty, koszulki i akcesoria odzieżowe. W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz również inne modele kurtek tej amerykańskiej marki, takie jak kultowa kurtka Injector, czyli bomberka z miękkim kołnierzem z owczej wełny czy wygodne kurtki zimowe systemu ECWCS (Extended Cold Weather Clothing System). Sprawdź koniecznie pełną ofertę amerykańskiej legendy, a na pewno wybierzesz coś dla siebie. 

Napisz coś...