Skip to main content

Lubisz górskie wędrówki i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz je urozmaicić? A może szukasz dodatkowych wrażeń? Dobrze się składa, bo ten wpis poświęcimy Koronie Gór Polski, której zdobycie może być dodatkowym wyzwaniem, czymś, czym będziesz móc się pochwalić innym lub ciekawym postanowieniem noworocznym. Opowiemy czym jest KGP (Korona Gór Polski), jak ją zdobyć oraz dlaczego warto. 

Czym jest korona gór Polski? 

Koronę Gór Polski tworzy 28 najwyższych szczytów wyznaczonych pasm górskich naszego kraju. Na liście znajdują się między innymi Rysy, Śnieżka czy Wysoka – położona w przepięknych Pieninach. Pełną listę szczytów do zdobycia znajdziesz na oficfjalnej stronie kgp.

Dlaczego warto i komu polecamy zdobycie KGP? 

Zdobycie wszystkich szczytów Korony Gór Polski to osiągnięcie, które zostanie z Tobą do końca życia. To pewnego rodzaju namacalny dowód na to, że kochasz góry i wyzwania z nimi związane. Zapisujesz się dzięki temu na karcie historii zdobywców najwyższych szczytów większości pasm górskich w Polsce. 

Widok na zakręcający Dunajec ze szczytu Sokolicy. Warto wejść przy okazji zdobywania Wysokiej.

Sam proces zdobywania KGP może być motywacją do tego, by wyruszyć w weekend w góry i z jednej strony spędzić miło czas, a z drugiej – skreślić kolejną pozycję z listy i być bliżej celu. Planując wolny czas i wyjazdy nie będziesz się już zastanawiać, gdzie warto pojechać. Wystarczy, że zerkniesz na listę 28 szczytów i wybierzesz jeden lub kilka, na których jeszcze Twoja stopa nie stanęła. 

Jeśli masz dzieci, warto je dołączyć do zabawy i organizować wspólne wycieczki. Będzie to dla nich z pewnością niezapomniana przygoda, będą miały o czym rozmawiać z rówieśnikami, a po wszystkim pozostanie pamiątka w postaci zdjęć. Jest to dobry sposób na zajęcie czasu i przekazanie miłości do gór dla najmłodszych.

Wejście na wszystkie szczyty Korony Gór Polski polecamy wszystkim miłośnikom górskich wędrówek. Może to być Twoje postanowienie noworoczne, by zdobyć 28 gór w 2022 roku. Będzie to z pewnością wymagało sporo wolnego czasu, dobrej organizacji i odpowiedniego przygotowania. Wrażenia jednak pozostaną z Tobą na zawsze. Każde pasmo górskie ma swoje uroki i warto zobaczyć je wszystkie na własne oczy.  

Najbardziej polecamy jednak postawienie sobie tego za cel długoterminowy, by przy okazji wchodzenia na wszystkie szczyty z listy, zahaczyć też o inne, położone w tym samym paśmie górskim. Dobrym przykładem jest szczyt Wysoka w Pieninach. Zdobycie tej góry polecamy połączyć ze spływem Dunajcem, wyprawą rowerową wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru i rozkoszowaniem się panoramą Tatr ze szczytu Trzech Koron czy widokiem na dolinę Dunajca z Sokolicy.

Te wszystkie aktywności dadzą Ci tylko jeden wpis do książeczki (szczegóły w dalszej części), ale taki wypad to miło spędzony czas wśród natury i wspomnienia na całe życie. Nie ma co się spieszyć, bo góry nam nie uciekną! 

Jak zdobyć Koronę Gór Polski? 

Zdobycie jednego czy dwóch szczytów wydaje się proste i łatwe do zaplanowania, ale 28 może już brzmieć jak niezłe wyzwanie. Z jednej strony to prawda – nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę, że są one rozmieszczone po całej południowej granicy z Czechami i Słowacją. Z drugiej strony – pamiętaj, że nie obowiązuje tu deadline.  

Zdecyduj, w jaki sposób chcesz zdobyć KGP 

Koronę Gór Polski możesz zdobywać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to po prostu spisanie sobie wszystkich szczytów, kupno lub wydrukowanie specjalnego plakatu i świadome planowanie wycieczek tak, by zahaczały one jednocześnie o któryś ze szczytów KGP. Drugi sposób to dołączenie do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, który jest według nas ciekawszy. Jak to wówczas działa?

Po zarejestrowaniu się do klubu i wniesieniu opłaty otrzymujesz specjalną książeczkę, w której będziesz zbierać pieczątki potwierdzające zdobycie szczytu. Stemple znajdziesz w specjalnej skrytce (np. Sowa) lub w schronisku (np. Szczeliniec Wielki). Po zdobyciu szczytu pamiętaj również o tym, żeby zrobić sobie zdjęcie przy tablicy informacyjnej i później wydrukować je w formacie 9×13. Po zdobyciu 28 szczytów i wypełnieniu książeczki pieczątkami i zdjęciami, zostaniesz wpisany na oficjalną listę zdobywców KGP i nagrodzony Odznaką Zdobywcy. Książeczka zostaje z Tobą, więc jest to świetna pamiątka na całe życie.  

Korona Gór Polski. Jak ją zdobyć i dlaczego warto?

Plecak Wisport Sparrow II 30 l Black

SPRAWDŹ
Korona Gór Polski. Jak ją zdobyć i dlaczego warto?

Apteczka Vera turystyczna – czerwona

SPRAWDŹ
Korona Gór Polski. Jak ją zdobyć i dlaczego warto?

Buty Pentagon Achilles Trekking XTR 6″ 

SPRAWDŹ

Przygotuj się fizycznie! 

Jak każda wyprawa w góry i ta wymaga odpowiedniego przygotowania – fizycznego i sprzętowego. Długie wędrówki i zdobywanie najwyższych szczytów bez wątpienia wymagają sprawności fizycznej. Nie musisz oczywiście teraz zaczynać wyczerpujących, wieloletnich treningów czy skomplikowanych diet. Warto jednak przed rozpoczęciem intensywnego marszu z obciążeniem poświęcić miesiąc na trening nóg, brzucha i rozciąganie. Przełom grudnia i stycznia to idealna pora, a przy okazji spali się kalorie ze świątecznego stołu.  

Trening nóg pozwoli uniknąć lub zminimalizować zakwasy na dzień po wędrówce. Podstawowe rozciąganie to mniejsza szansa na kontuzje. Mięśnie brzucha natomiast odpowiadają za naszą ogólną postawę, więc warto i tej części ciała poświęcić trochę czasu. Takie przygotowanie zalecamy w szczególności osobom, które na co dzień pracują przy biurku i trochę się zasiedziały. Jeśli natomiast regularnie odwiedzasz szlaki, to sam wiesz najlepiej, czy jesteś gotowy na podbój Korony Gór Polski. 

Szlak rowerowy wzdłuż Dunajca prowadzący do Czerwonego Klasztoru w Słowacji

Ciekawostka: wiesz, że co jakiś czas są organizowane wyścigi rowerowe na Śnieżkę? Jeśli zdobyłeś już ją w klasyczny sposób, a lubisz jeździć na rowerze, to może pora na niestandardowe podbicie jednego z najpopularniejszych szczytów KGP?

Zaopatrz się w niezbędny sprzęt 

Przygotowanie fizyczne to podstawa, ale warto jeszcze zadbać o odpowiednie akcesoria i odzież, które ułatwią Ci pokonywanie kilometrów na szlakach. Najbardziej wymagająca jest zima i jesień. W cieplejsze dni potrzebujesz mniej rzeczy, a na szklakach jest z reguły więcej osób, które pomogą w razie jakiegoś wypadku.  

Obowiązkowe na każdą porę roku będzie wygodne obuwie, dobry plecak i apteczka. Buty trekkingowe ochronią stopę przed urazami i pozwolą na komfortową wędrówkę bez względu na odległość. Pojemność plecaka warto dostosować do swoich potrzeb. Im więcej rzeczy ze sobą zabierasz, tym większą pojemność musi mieć plecak. Dodatkowo w plecaku warto mieć pokrowiec przeciwdeszczowy i miejsce na bukłak z wodą (chyba że wolisz nosić butelkę). Apteczkę również polecamy uzupełnić o najpotrzebniejsze rzeczy i zawsze miej ją w łatwo dostępnym miejscu – np. przytroczoną z boku plecaka lub w osobnej kieszonce. 

Na każdej wyprawie górskiej warto mieć również ze sobą latarkę, multitoola i butelkę z filtrem lub filtr do wody. Dla bezpieczeństwa polecamy zaopatrzyć się w gaz pieprzowy. 

Korona Gór Polski. Jak ją zdobyć i dlaczego warto?

Multitool Leatherman Wingman z kaburą

SPRAWDŹ
Korona Gór Polski. Jak ją zdobyć i dlaczego warto?

Kompas Badger Outdoor Military Lensatic

SPRAWDŹ
Latarka czołowa Olight

Latarka czołowa i kątowa Olight Perun 2

SPRAWDŹ

W dobraniu odpowiedniego sprzętu pomogą Ci również przygotowane przez nas wpisy: 

Co zabrać w góry zimą? – Z tego wpisu dowiesz się, jakie rzeczy powinny się znaleźć w plecaku oraz czego warto się dowiedzieć przed wyprawą. 

Jak się przygotować na wycieczkę w góry jesienią? – Tutaj opowiadamy, jak się ubrać i co zabrać na wycieczkę jesienią, by w spokoju podziwiać naturę o tej porze roku. Dla wielu osób, to właśnie jesień jest najlepszym czasem na wędrówki górskie, głównie ze względu na mniejszy ruch i piękne kolory. 

EDC podróżnika – znajdziesz tu opis 10 rzeczy, które zawsze powinny znaleźć się w plecaku. 

Zaplanuj tę przygodę 

Jeśli chcesz zdobyć Koronę Gór Polski, polecamy przysiąść w wolnej chwili i zastanowić się, w jaki sposób chcesz to osiągnąć. Będzie Ci później łatwiej podejmować decyzje, w który rejon chcesz się wybrać w danym czasie. Mało kto może sobie pozwolić na dokładne zaplanowanie każdego dnia wolnego w roku, dlatego najlepiej stworzyć ogólny zarys, który będziesz później modyfikować. 

Polecamy zaplanować sobie najpierw wyprawy na jeden rok. Zastanów się, ile dni chcesz i możesz na to poświęcić, jak daleko masz do poszczególnych pasm górskich, czy jesteś w stanie zdobyć 2 szczyty jednego dnia? Pierwszym krokiem, który możesz podjąć w celu lepszej organizacji, będzie przejrzenie listy 28 szczytów i podzieleniu je na grupy, a każda z nich może być zaliczana jako osobna wycieczka. Przy planowaniu weź pod uwagę odległość, poziom trudności i ilość dni, które musisz poświęcić na całą wyprawę. 

Szczeliniec Wielki – 919 m.n.p.m.
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie – 1015 m.n.p.m

Mówiąc o miejscu stałego zamieszkania, uprzywilejowani są na pewno mieszkańcy Wrocławia i Krakowa. Sporo szczytów znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki i możesz je zdobywać spontanicznie w weekendy, gdy dopisze pogoda i humor. Dobrym przykładem może być tutaj Wielka SowaSzczeliniec Wielki – wyjeżdżając z samego rana z Wrocławia, możesz wejść na obie góry i nadal zdążyć do domu na obiad. 

Poza miejscem zamieszkania innym ważnym czynnikiem może być poziom trudności wejścia na daną górę. Możesz w pierwszej kolejności podbijać te łatwiejsze, a bardziej wymagające szczyty (np. Rysy) zostawić sobie na sam koniec. A może wolisz mieć z górki? Wówczas zaczynaj od tych najtrudniejszych!  

Bez względu jednak na to, jaki obierzesz plan, pamiętaj o tym, że nie ma pośpiechu! Ważniejsza jest radość ze zdobywania każdego szczytu z listy i tego, na który wejdziesz przy okazji.  

Kurtka Pentagon Artaxes

Kurtka Pentagon Artaxes Black

SPRAWDŹ

Suszona wołowina Jack Links Original New 70 g

SPRAWDŹ

Rękawice Mechanix Wear ColdWork Peak

SPRAWDŹ

Korona Gór Polski czeka – do dzieła! 

Opowiedzieliśmy czym jest KGP, dlaczego warto ją zdobyć, komu polecamy i jak się za to zabrać. Mamy nadzieje, że wpis Ci się spodobał i będziesz niebawem kolejną osobą na oficjalnej liście zdobywców. Zaproś do tej przygody swoich przyjaciół, którzy również kochają góry i szukają dodatkowych wrażeń.  

Życzymy bezpiecznych wędrówek i zapraszamy do naszego sklepu po niezbędne wyposażenie. 

Napisz coś...