Skip to main content

Przed nadejściem zimy warto przejrzeć sprzęt do strzelania i należycie go zakonserwować. Choć są z nami pasjonaci, którym mróz nie przeszkadza w rozwijaniu swojej pasji, to niskie temperatury nie sprzyjają strzelectwuZ poniższego wpisu dowiesz się, jak w odpowiedni sposób zabezpieczyć wiatrówkę na zimę przed szkodliwymi czynnikami, aby na wiosnę wyjąć ulubioną broń i udać się od razu na strzelanie 

Strzelanie z wiatrówki w niskich temperaturach 

Strzelanie zimą lub późną jesienią jest jak najbardziej możliwe, ale należy wtedy nieco bardziej skupić się na bieżącej konserwacji wiatrówki. Mowa tutaj przede wszystkim o wiatrówkach pistoletowych, napędzanych gazem CO2. Wszystkie modele zasilane kapsułą gazową mają zawory oraz uszczelki, które doprowadzają gaz do komory. Kiedy jednak na zewnątrz jest 0 stopni Celsjusza lub mniej, temperatura otoczenia nie kontruje temperatury rozprężającego się gazu, przez co zamarzają zawory, najczęściej w pozycji otwartej. Może to prowadzić to do całkowitego wyrzutu gazu – syfonowania. To z kolei spowoduje zamarznięcie i w ostateczności – uszkodzenie uszczelki. By temu zapobiec, należy zabezpieczyć uszczelkę smarem silikonowym. Najlepiej jednak wstrzymać się ze strzelaniem z wiatrówki napędzanej CO2 w trakcie mrozów i odłożyć to na cieplejsze dni. Z pewnością sprzęt posłuży wówczas dłużej.

jak zabezpieczyć wiatrówkę na zimę?

Nabój CO2 Umarex konserwująco-czyszczący – 5 szt.

SPRAWDŹ
jak zabezpieczyć wiatrówkę na zimę?

Oliwa do broni Stil Crin 125 ml
 

SPRAWDŹ
jak zabezpieczyć wiatrówkę na zimę?

Smar silikonowy Crosman Chamber Oil
 

SPRAWDŹ

Podobnie sprawa ma się z wiatrówkami długimi. Uszczelki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego należy uważać, aby nie sparciały i nie popękały. W tym celu także użyj smaru silikonowego na uszczelce, która znajduje się najczęściej naokoło lufy w miejscu, gdzie ładujesz śrut. Nie warto przesadzać z ilością, wystarczy mała porcja smaru – nałóż na palec jedną kroplę rozsmaruj po uszczelce.  

Konserwacja właściwa wiatrówki

Pierwszym krokiem do właściwej konserwacji wiatrówki jest zabezpieczenie jej przed korozją, której rozwojowi sprzyja pozostawienie wilgoci na stalowych elementach przez długi czas. Aby do tego nie dopuścić, przemyj najpierw wszystkie metalowe części i dokładnie wytrzyj szmatką do sucha. Następnie pozostaw wiatrówkę w ogrzewanym pomieszczeniu na kilkadziesiąt minut. 

Kiedy karabinek lub pistolet jest już czysty, nanieś na niego warstwę smaru konserwującego. Wybierz odpowiedni preparat, psiknij nim na szmatkę i równomiernie rozetrzyj po wszystkich metalowych elementach. Tak zakonserwowana broń może przeleżeć kilka miesięcy w oczekiwaniu na lepsze czasy.  

Wycior kal. 4,5 mm
 

SPRAWDŹ
jak zabezpieczyć wiatrówkę na zimę?

Przecieraki filcowe Gamo 4,5 mm 100 szt.

SPRAWDŹ
jak zabezpieczyć wiatrówkę na zimę?

Chusteczka do czyszczenia broni ProTech Clean Gun

SPRAWDŹ

Drugim krokiem przed nadejściem zimy jest konserwacja wnętrza lufy. Używa się do tego specjalnych smarów do konserwacji – zwykły środek do czyszczenia osiadłby we wnętrzu lufy, a śrut podczas strzału powodowałby jego mikrozapłon, przez co niszczyłby się gwint. Jest to tak zwany efekt dieslowania.  

Zanim jednak użyjesz smaru, wyczyść dokładnie lufę. Do tego celu użyj wycioru w odpowiednim kalibrze – końcówka bawełniana służy do codziennej konserwacji, mosiężna zaś do większych zabrudzeń lub usuwania rdzy. Jeśli wiatrówki nie czyścisz na bieżąco, zalecamy w pierwszej kolejności dokładne wyczyszczenie twardą końcówką, a następnie przetarcie miękką stroną nasączoną środkiem do czyszczenia, np. Penetratorem.

Jeśli przechowujesz wiatrówkę w pokrowcu i w suchym miejscu, to możesz przejść do kroku trzeciego. Jeśli nie – nanieś jeszcze cienką warstwę smaru. Użyj do tego dedykowanych preparatów, które nie spalają się wskutek tarcia i odpowiednio zabezpieczają tę część wiatrówkiPolecamy np. chusteczki nasączone specjalnym środkiem antykorozyjnym. Możesz ją nawinąć na wycior i przetrzeć kilka razy lufę. Pamiętaj jednak by przy pierwszym strzelaniu po zimie, w pierwszej kolejności załadować przecieraki. Oczyszczą one pozostały smar i inny nagromadzony w tym czasie brud.

Trzeci, ostatni już krok, to konserwacja kolby. O ile jest ona plastikowa lub z innego tworzywa sztucznego, to konserwacja nie jest wymagana. Jeśli jednak posiadasz karabin z drewnianą kolbą, warto ją oczyścić i zabezpieczyć specjalnym preparatem do konserwacji drewna. Odświeży to jej wygląd i zabezpieczy przed chłonięciem wilgoci.

Po kilku miesiącach leżenia wiatrówkę trzeba dokładnie obejrzeć i dokonać lekkiej konserwacji przypominającej – przetrzeć metalowe elementy oraz przestrzelać lufę kilkoma przecierakami wraz ze śrutem. Najpierw umieszczamy przecierak, potem śrut, najlepiej z płaską główką.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje przybliżyły Ci, jak zabezpieczyć sprzęt na zimę. Polecamy też przyczytanie porady o konserwacji wiatrówek. 

Pokrowce – najlepszy sposób przechowywania wiatrówki 

Każda wiatrówka powinna być umieszczana na zimę w odpowiednim pokrowcu, który zabezpieczy ją przed dostępem wilgoci oraz zimnego powietrza. W naszej ofercie znajdziesz wiele atrakcyjnych modeli toreb, walizek oraz miękkich pokrowców do bezpiecznego przechowywania wiatrówki.  

Pokrowiec PREMIUM z kieszeniami na wiatrówkę z lunetą

SPRAWDŹ
Jak zabezpieczyć wiatrówkę na zimę?

Walizka na pistolet Stil Crin
 
 

SPRAWDŹ

Walizka na broń Negrini 
 
 

SPRAWDŹ

Aby dobrać odpowiedni rozmiar pokrowca, zmierz całą długość wiatrówki, a także zwróć uwagę, czy jest przestrzeń na lunetę. Możesz również zawieźć ją do jednego z naszych sklepów stacjonarnych, a nasi doradcy dobiorą odpowiedni model do Twojej wiatrówki.  

Zakonserwowaną wiatrówkę umieść w odpowiednim pokrowcu, najlepiej, aby nie była to piwnica czy garaż, ponieważ warunki tam panujące są ekstremalne dla wrażliwych elementów układu broni. O wiele lepszym miejscem jest ogrzewane pomieszczenie. Jeśli masz dzieci i martwisz się, że będą miały do niej dostęp, zwróć uwagę, czy dany pokrowiec ma dodatkowe zabezpieczenie lub przelotkę na kłódkę.  

Tak zabezpieczona wiatrówka może przeleżeć kilka miesięcy, aż do wiosny, kiedy pogoda poprawi się na tyle, by móc dalej czerpać przyjemność ze strzelania. Zachęcamy też do naszego wpisu o tym, jak bezpiecznie obsługiwać wiatrówkę.

Napisz coś...