Skip to main content

W tym roku kleszcze zaatakowały wyjątkowo szybko. Stosunkowo ciepła zima oraz wiosenna pogoda sprzyja rozwojowi tych niebezpiecznych pajęczaków. Sprawdź, jak chronić siebie, dziecko oraz zwierzęta przed kleszczami i komarami.

Najskuteczniejszym środkiem chemicznym odstraszającym kleszcze i komary jest Diethyltoluamidum, czyli DEET. Jego zawartość w preparatach waha się między 10  a 25% i takie stężenie zapewnia działanie środka od 6 do 10 godzin. Większe stężenie nie wydłuża czasu ochrony.

Wybierając się na wycieczkę do lasu, a nawet na spacer do miejskiego parku, warto zabezpieczyć się przed ugryzieniami. Preparaty zawierające DEET nadają się dla dorosłych oraz starszych dzieci. Dla dzieci warto wybierać produkty w płynie lub kremie i rozprowadzać je na karku. Na przykład preparat Mugga w kulce może być stosowany przez dzieci powyżej 12 roku życia. Dorosłym polecamy Ultrathon Spray o wysokim, 25% stężeniu DEET.

Preparat Mugga w kulce

Repelent na owady Mugga kulka 20% DEET

SPRAWDŹ
Ultrathon Spray 3M

Ultrathon Spray 25% DEET repelent na komary, kleszcze, owady

SPRAWDŹ
Skarpety chroniące przed ukońszeniami insektów

Skarpety Outdoor MosquitoStop Deodorant Antracyt/Czarny

SPRAWDŹ

Jeśli planujesz wyprawę w teren, w którym spodziewasz się zwiększonej aktywności komarów, kleszczy i much, możesz dokładnie spryskać repelentem ubranie, które będziesz mieć na sobie. Na naszej stronie znajdziesz również skarpety zawierające preparat odstraszający komary i kleszcze. W trudnych warunkach dobrze sprawdzi się również moskitiera.

Chusty Buff nasączone środkiem odstraszającym insekty sprawdzają się jako szale, chronią przed wiatrem, promieniowaniem UV i są fajnym elementem stylizacji w warunkach miejskich. Można zakładać je dzieciom, a nawet pasom.

Aby chronić koty i psy przed insektami, nie powinno się stosować środków przeznaczonych dla ludzi. W sklepach zoologicznych i u weterynarzy dostępne są preparaty przygotowane specjalnie dla zwierząt.

Polecamy także środek BIO-Insektal, który jest oparty na naturalnej substancji czynnej, dzięki czemu nadaje się nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i zwierząt. Jest bezpieczny dla skóry i utrzymuje swoje działanie przez 8 godzin. Skuteczność zastosowanej substancji czynnej jest porównywalna do DETT. BIO-Insektal nie pozostawia plam i nie brudzi, co sprawia, że można nim spryskiwać różne powierzchnie. Rozprowadzony na nich działa nawet do trzech tygodni po aplikacji.

W czasie marszu i w szczególności na postoju przydadzą się elektroniczne, ultradźwiękowe odstraszacze insektów. Te małe urządzenia emitują niski dźwięk, który oszałamia kleszcze i komary. Odstraszacz możesz przypiąć do plecaka lub szlufki w spodniach. W czasie postoju, położony na przykład w namiocie, będzie chronił więcej niż jedna osobę.

Moskitiera na czapkę/kapelusz

Moskiteria Badger Outdoor Face Mesh Protector

SPRAWDŹ
BIO Insektal

Spray biobójczy na kleszcze i komary BIO-Insektal

SPRAWDŹ
Ultradźwiękowy odstraszacz insektów

Ultradźwiękowe odstraszacze insektów

SPRAWDŹ

Po powrocie do domu należy wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć ciało. Kleszcze, które nie zdążyły wpić się w skórę, mogą odpaść pod wpływem strumienia wody. Po kąpieli sprawdzamy, czy nie mamy na sobie kleszczy – najbardziej lubią ciepłe miejsca bez owłosienia, na przykład skórę pod kolanami, w zgięciu ręki, za uszami, często wpijają się również w pachwiny i okolice intymne. Do wyciągnięcia kleszcza jest przydatna specjalna pęseta, którą można kupić w aptece. Na naszej stronie również znajdziesz przyrządy, które w prosty i bezpieczny sposób pomogą usunąć kleszcza.

Jeśli obawiamy się, czy wyciągnięty kleszcz był nosicielem boreliozy, możemy skorzystać z domowego testu dostępnego w aptece. Jeśli pajęczak był zarażony, należy się udać do lekarza i podjąć leczenie. Tak samo postępujemy, jeśli w miejscu po ugryzieniu pojawi się rumień. Szybko podjęte leczenie uchroni nas przed poważnymi powikłaniami.

W związku ze zwiększoną aktywnością kleszczy nie należy panikować i odmawiać sobie aktywności na świeżym powietrzu. Wystarczy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Pełną ofertę środków odstraszających insekty znajdziesz na stronie Militaria.pl.

Napisz coś...