Skip to main content

Od roku 1950 w Polsce oznaczaniem i dbaniem o szlaki górskie zajmuje się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Początki szlaków zazwyczaj są usytuowane w pobliżu węzłów komunikacyjnych, gdzie znajduje się wielu turystów, i ułatwia to im zwiedzanie. Wędrując po górach nierzadko spotkasz się z różnymi oznaczeniami, które mają za zadanie informować o rodzaju szlaku. Narosło wiele mitów wokół kolorów i symboli, które to często wprowadzają w błąd mniej doświadczonych turystów. Postaramy się wyjaśnić, co oznaczają kolory szlaków górskich i jak je odczytywać. Wyjaśnimy, które drogi są najważniejsze i jak rozpoznawać zagrożenia na trasie wędrówki. Dowiesz się również, jak sprawdzić, który szlak jest trudny, a który łatwy dla początkującego miłośnika wspinaczki i spacerów.

Kolor szlaku a trudność trasy 

Według krążącej wśród niektórych opinii, kolor szlaków górskich ma odpowiadać za jego trudność. Spotkałeś się zapewne nie raz ze stwierdzeniem, że czerwony kolor oznacza trasę trudną, a czarny to już w ogóle strome podejście, wyłącznie dla profesjonalistów i nie ma co próbować tam swoich sił. Dla odmiany barwa niebieska, żółta czy zielona będą doskonałe dla dzieci, osób starszych bądź mniej doświadczonych podróżników. Na opinie takie możesz natknąć się także w internecie, między innymi na Facebooku czy różnych grupach dyskusyjnych. Nie ma to jednak związku z rzeczywistością – kolor szlaku nie jest oznaczeniem poziomu trudności. Jest to najbardziej rozpowszechniony mit na temat górskich wędrówek. 

co oznaczają kolory szlaków górskich

Kompas Badger Outdoor Military Lensatic

SPRAWDŹ
Mapnik Wisport Lynx Olive Green

Mapnik Wisport Lynx Olive Green

SPRAWDŹ
co oznaczają kolory szlaków górskich

Kompas mapowy Silva Ranger

SPRAWDŹ

Co naprawdę oznaczają kolory szlaków górskich? 

Czerwony szlak 

Czerwonym kolorem oznacza się główną trasę wędrówki, na której zobaczysz najwięcej ciekawych miejsc. To szlak pierwszy, najważniejszy na danym obszarze. Oznaczało się nim historycznie oś wschód-zachód. Zrobisz tu także najpiękniejsze zdjęcia wspaniałych i rozległych krajobrazów. Są to często trasy dalekie, ale niekoniecznie trudne. 

Niebieski szlak 

To trasa numer dwa danego obszaru. Jest często także długa, podobnie jak szlak czerwony. Pierwsze trasy północ-południe oznaczano tą barwą. Przykładem niebieskiego szlaku może być liczący 450 km Niebieski Szlak Karpacki. 

Zielony szlak 

To często droga, która ma za zadanie doprowadzić Cię do ciekawego miejsca w okolicy. Są to tak zwane szlaki łącznikowe. Są najczęściej dość krótkie. Prowadzą często do głównej atrakcji turystycznej w rejonie. 

co oznaczają kolory szlaków górskich

Mapnik Sea To Summit Map Cases

SPRAWDŹ
kompas pryzmatyczny

Kompas pryzmatyczny Mil-Tec Army

SPRAWDŹ
mapnik wisport

Mapnik Wisport Lynx RAL-7013

SPRAWDŹ

Żółty i czarny szlak 

To także szlaki łącznikowe oraz dojściowe i podobnie jak szlak zielony są najczęściej krótkie. Czarny jest stosowany dość rzadko i niekiedy bywa oznaczeniem odcinka kończącego trasę.  

Może się oczywiście zdarzyć, że na Twojej trasie czarny czy czerwony szlak okażą się najtrudniejsze, ale nie ma na to reguły i kolor nie powinien tego sugerować. Warto zwracać także uwagę na zakręty oraz ich kąty, żeby uniknąć zboczenia z obranego szlaku. Kropka koloru szlaku w białym okręgu to początek lub koniec danej drogi. Przed wyruszeniem w podróż należy oczywiście zrobić porządny research. 

Jak sprawdzić trudność szlaków górskich? 

Co jednak ma prawdziwy wpływ na trudność szlaku? Jak to sprawdzić, skoro kolory nic nam w tej kwestii nie powiedzą? Najlepszą metodą jest dokładne sprawdzenie różnic w wysokości terenu. Dostęp do tych danych w dobie internetu jest niezwykle prosty. Zwróć uwagę na gęstość poziomic na mapie – im bliżej siebie są umieszczone, tym bardziej jest w danym miejscu stromo.  

Sprawdzając szlak zwróć również uwagę na oznaczenia drabinek, mostków oraz podobnych utrudnień. Jeżeli trasa je zawiera, zazwyczaj może okazać się trudna. Na szlakach są także oznaczenia czasu przejścia. Czym jest on dłuższy, tym ciężej będzie pokonać trasę. Możesz także zakupić odpowiednią mapę oraz sprawdzony kompas, zarówno elektroniczny, jak i klasyczny. Zobacz artykuł o tym, jak się posługiwać mapą i kompasem. Polecamy szwedzką markę Silva, oferującą świetną jakość i pewność, że sprzęt nie zawiedzie Cię w trudnych warunkach. Bogatą ofertę kompasów znajdziesz w sklepie internetowym Militaria.pl. Dobrym pomysłem jest również posiadanie przenośnego urządzenia GPS. 

co oznaczają kolory szlaków górskich

Latarka taktyczna czołowa i kątowa Olight Perun 2 Cool White Kit z opaską

SPRAWDŹ
mugga

Repelent na owady Mugga Extra Strong spray 50% DEET 75 ml

SPRAWDŹ
multitool leatherman wingman

Multitool Leatherman Wingman z kaburą
 

SPRAWDŹ

Co zabrać na szlak? 

Oprócz mapy, GPS i kompasu, warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, powerbank, latarkę oraz odzież, która zapewni Ci komfort w razie załamania pogody. W górach warunki atmosferyczne potrafią zmienić się dosyć nagle i gwałtownie. Ochrona przed ulewnym deszczem i silnym wiatrem to podstawa. Czasami nie wystarczy sprawdzenie pogody w internecie. Polecamy mieć ze sobą także podstawowe narzędzia, takie jak scyzoryk, nóż bądź multitool. Często może przydać się także latarka. Uzbrojony w sprzęt, wiedzę oraz mapę z pewnością nie zabłądzisz i Twoja wędrówka pozwoli cieszyć się pięknem natury. Do zobaczenia na szlaku.

Napisz coś...