Skip to main content

Od 1950 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno — Krajoznawcze (PTTK) zajmuje się znakowaniem i dbaniem o szlaki górskie w Polsce. Podczas wędrówek po górach często można natknąć się na różnorodne oznaczenia, które informują o typie szlaku turystycznego. Wokół kolorów i symboli narosło wiele mitów, które często wprowadzają w błąd mniej doświadczonych turystów.

W tym artykule wyjaśnimy, co oznaczają kolory szlaków górskich.  Dowiesz się również, jak sprawdzić, który szlak pieszy jest trudny, a który łatwy dla początkującego miłośnika wspinaczki i spacerów.

Kolor szlaków górskich, a poziom trudności

Zdaniem niektórych osób, kolor górskich szlaków ma odpowiadać za stopień ich trudności. Na pewno nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że kolor czerwony oznacza trudny szlak, a czarny wskazuje na stromą wspinaczkę, wyłącznie dla profesjonalistów. Z kolei kolor niebieski, żółty czy zielony świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, osób starszych czy mniej doświadczonych podróżników. 

Tego typu opinie można znaleźć w sieci, na Facebooku czy różnych grupach dyskusyjnych. Nie mają one jednak żadnego związku z faktami — kolor szlaku nie jest wyznacznikiem stopnia jego trudności. Jest to jeden z najbardziej powszechnych mitów na temat górskich wędrówek.

Co naprawdę oznaczają kolory szlaków w górach? 

Kolory wskazują to, czy ścieżka obejmuje charakterystyczne punkty widokowe, pełni funkcję łącznika lub wyznacza najkrótszy możliwy dostęp do danego miejsca. Błędem jest myślenie, że kolory szlaków oznaczają stopień trudności.

Uwaga! Jedynym wyjątkiem są oznaczenia tras narciarskich, gdzie kolor faktycznie wskazuje trudność trasy narciarskiej. To właśnie w tym przypadku czarny szlak jest najtrudniejszy. 

Poniżej skupimy się jednak na tym, co oznaczają kolory pieszych szlaków turystycznych w górach. W naszym kraju ich oznakowanie wyrażane jest za pomocą trzech poziomych i przylegających do siebie pasków, które umieszczane są na drzewach, skałach i murach prowadzących wzdłuż szlaku. Przy czym dwa zewnętrzne paski są koloru białego, a środkowy jest koloru innego niż biały (odpowiednio czerwony, niebieski, zielony, żółty lub czarny).

Szlak czerwony

Na czerwono oznacza się główny szlak w okolicy. Zdarzają się jednak wyjątki i kolorem tym znakowane są także inne szlaki na danym obszarze, które niekoniecznie muszą być szlakami głównymi. Zrobisz tu najpiękniejsze zdjęcia zachwycających i rozległych krajobrazów. Często są to szlaki długodystansowe, ale niekoniecznie trudne. 

Kolor czerwony - oznaczenia

Szlak niebieski

Kolor niebieski jest formalnie zarezerwowany dla szlaków długodystansowych, ale w praktyce często można spotkać krótkie szlaki oznaczone tym kolorem. Bywa też, że szlaki długodystansowe mają inne kolory. Z tego względu niebieski można obecnie traktować po prostu jako drugi najważniejszy szlak w regionie, zaraz po kolorze czerwonym. 

Kolor niebieski - oznaczenia

Szlak zielony

Jest to zazwyczaj droga wiodąca do charakterystycznego miejsca w okolicy. Są to tak zwane szlaki łącznikowe. Szlaki w kolorze zielonym są zwykle dość krótkie. Często prowadzą do głównej atrakcji turystycznej w okolicy. 

Kolor zielony - oznaczenia

Szlak żółty

Zazwyczaj oznacza krótkie odcinki łącznikowe. Ich celem jest połączenie szlaku jednego koloru z innym lub doprowadzenie do ważnych punktów widokowych i atrakcyjnych miejsc turystycznych.

Kolor żółty - oznaczenia

Szlak czarny

Kolor czarny to oznakowanie szlaków górskich i nizinnych łączących różne trasy. Jest to często najkrótsza droga do danego miejsca.

Kolor czarny - oznaczenia

 

Oczywiście może się zdarzyć, że czarny lub czerwony szlak okaże się najtrudniejszy na trasie, ale nie ma na to reguły i kolor nie powinien tego sugerować.  Pamiętaj, że kolory szlaków są umowne, przez co mogą występować odstępstwa od przypisanych im znaczeń.

Poza kolorystycznym oznaczeniem szlaków turystycznych w górach możesz również natrafić na:

  • tabliczki z opisem trasy i wymienionymi najważniejszymi punktami orientacyjnymi oraz szacowanym czasem wędrówki,
  • tabliczki z informacjami o dostępnych na szlaku atrakcjach,
  • informacje na temat przejść między szlakami.

Jak sprawdzić trudność szlaków górskich? 

Tylko co tak naprawdę wpływa na trudność trasy? Jak to sprawdzić, skoro kolory nic nam w tej kwestii nie podpowiadają? Najlepszym sposobem jest sprawdzenie dokładnych różnic wysokości. W dobie internetu dostęp do tych danych jest bardzo ułatwiony. Zwróć uwagę na zagęszczenie poziomic na mapie — im bliżej siebie są one umieszczone, tym bardziej stromo jest w danym miejscu.  

Podczas sprawdzania szlaku zwróć również uwagę na ślady drabin, mostów i podobnych przeszkód. Jeśli szlak je zawiera, to zazwyczaj może okazać się trudny. Na szlakach znajdują się również oznaczenia czasu przejścia. Im jest on dłuższy, tym trudniejszy będzie szlak. 

DHL23:59

Napisz coś...