Skip to main content

O przygotowaniu na wypadek zagrożenia bardzo często myślimy, dopiero kiedy takie faktycznie się wydarzy. By jednak pozostać spokojnym i bezpiecznym w najtrudniejszych czasach, trzeba o tym myśleć kilka lat wcześniej i odpowiednio się do tego przygotować. W tym artykule opowiadamy, czym jest prepping i dajemy kilka wskazówek początkującym preppersom. 

Czym jest prepping i kim jest preppers? 

Prepping to wszelkie działania mające na celu ułatwienie przetrwania w trudnych czasach – blackout, klęska żywiołowa czy konflikt zbrojny – brane są pod uwagę wszystkie najgorsze scenariusze. Składa się na to zaopatrzenie w pożywienie, wodę i niezbędne akcesoria oraz nauka umiejętności survivalowych. Prepping jest od dawna bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych i robi się tam to na znacznie większą skalę, jednak i w Polsce ten trend zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników, zwłaszcza po wydarzeniach z ostatnich 2 lat. Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie sprawiły, że więcej osób zainteresowało się przygotowaniami na najgorsze. 

Preppers to osoba, która podejmuje wyżej wymienione działania na różną skalę. Jedna osoba może się przygotowywać do przetrwania w razie utraty prądu na kilka dni, a ktoś inny gromadzi potężne zapasy, by móc się zabunkrować na kilka miesięcy, pozostając niezależnym od dostawcy energii elektrycznej czy wodociągów. Preppersi poszukują rozwiązań, jak przetrwać w terenie oraz jak skutecznie ewakuować się z miejsca, w którym występuje zagrożenie zdrowia lub życia. Zdobywają wiedzę na temat rozbijania obozów oraz przygotowywania posiłków w terenie. 

Chcąc być przygotowanym na najgorsze, trzeba dobrze rozplanować plan działania, ewakuacji i mieć odpowiedni budżet.  

Co składa się na prepping? 

Na prepping składa się kilka podstawowych elementów, które bardziej szczegółowo opiszemy w dalszej części artykułu: 

 • Gromadzenie żywności i wody pitnej – nie będziesz musieć wychodzić z domu w razie zagrożenia i stać w kolejkach 
 • Kupno niezbędnych akcesoriów umożliwiających przetrwanie bez prądu – zapasowe baterie, akumulatory, powerbanki, stacje zasilające czy świeczki 
 • Przygotowanie plecaków ucieczkowych dla każdego członka rodziny 
 • Poduszka finansowa (częściowo w gotówce) 
 • Nauka survivalu 
 • Śledzenie wiadomości ze świata i kraju 
Czym jest prepping i kim jest preppers?

Powerbank solarny Xtorm 10000 mAh 20 W
 

SPRAWDŹ
Czym jest prepping i kim jest preppers?

Radiotelefon Midland G7 Pro PMR – czarny – 2 szt.
 

SPRAWDŹ
Czym jest prepping i kim jest preppers?

Stacja zasilająca EcoFlow River Mini 210 Wh z funkcją ładowania indukcyjnego

SPRAWDŹ

Różne poziomy preppingu 

Prepping podstawowy 

Podstawowy prepping to taki, który przygotuje Cię na najbardziej prawdopodobne i najczęstsze problemy życia codziennego. Preppersi to nie tylko osoby, które tworzą bunkry z zaopatrzeniem, ale to również odpowiedzialni ludzie, którzy świadomi są problemów dnia codziennego i lubią się na to przygotować. 

Poduszka finansowa – na wypadek utraty pracy lub zwiększonych wydatków w krótkim czasie. Warto zgromadzić oszczędności, które pokryją kilka miesięcy kosztów życia. Dokładna suma i czas niezbędny na przygotowanie oszczędności to kwestia bardzo indywidualna. Zależy to bowiem od liczby osób na utrzymaniu, zarobków czy miesięcznych wydatków. Pamiętaj, by część oszczędności zgromadzić w gotówce. 

Zabezpieczenie rodziny – ubezpieczenie na życie lub konto oszczędnościowe, do którego upoważnisz męża, żonę lub dzieci to dobry pomysł. W razie nagłej śmierci bądź poważnego upadku stanu zdrowia rodzina będzie miała zabezpieczenie finansowe. Warto pomyśleć o tym szczególnie w momencie, kiedy rodzi Ci się pierwsze dziecko.

Domowa spiżarnia na wypadek braku możliwości opuszczania mieszkania, bądź problemów z dostępnością żywności w sklepach. Przygotowanie domowej spiżarni rozpocznij od zrobienia listy produktów, które lubisz i które mają długim termin przydatności. Możesz uzupełnić zapasy o specjalne racje wojskowe z długim terminem przydatności lub jedzenie, które spożywasz na co dzień – produkty sypkie, konserwy, suszona wołowina i słodkie przekąski. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule o spiżarni preppersa. 

Podstawowe akcesoria wszystkie rzeczy, które ułatwią przetrwanie w domu w trudniejszych czasach. Warto na pewno wymienić tutaj turystyczną kuchenkę gazową, która zastąpi Twoją indukcję lub kuchenkę elektryczną w razie problemów z dostawą prądu. Niezbędne będą również naładowane powerbanki, latarki i świeczki. Możesz wyposażyć się również w niewielkie stacje zasilające, do których podłączysz małą lodówkę, mikrofalę czy ekspres do kawy. Pamiętaj koniecznie o zapasowych środkach higienicznych. O przygotowaniu w razie braku prądu przeczytasz również w artykule o tym, jak się przygotować na blackout. 

Prepping zaawansowany 

Wymienione wyżej kroki to podstawowe przygotowanie na przejściowe sytuacje kryzysowe i warto od tego zacząć. A co, jednak jeśli chcesz być preppersem gotowym na prawdziwe klęski, konflikty zbrojne i na ewentualną ewakuację? 

Plecak ucieczkowyw przypadku konieczności ewakuacji z miejsca zamieszkania może nie być czasu na zbieranie niezbędnych rzeczy. Warto być na to przygotowanym wcześniej. Dlatego każdy członek rodziny preppersa powinien mieć przygotowany własny plecak ucieczkowy (BOB). W takim plecaku powinny się znaleźć niezbędne przedmioty i zapasy żywności pozwalające przetrwać minimum 72 godziny w terenie. Szczegółów dowiesz się z artykułu o tym, jak przygotować plecak ucieczkowy. Mamy również osobny artykuł, w którym podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować plecak ewakuacyjny dla dziecka. 

Czym jest prepping i kim jest preppers?

Plecak Wisport Raccoon 65 l Multicam
 

SPRAWDŹ
Czym jest prepping i kim jest preppers?

Latarka akumulatorowa Olight S2R II Baton – 1150 lumenów

SPRAWDŹ

Zestaw przetrwania Texar Survival Kit
 

SPRAWDŹ

Plan ucieczkizanim dojdzie do konieczności ewakuacji, miej już przygotowany na to plan. Może to być docelowe miejsce, w którym masz przygotowane zapasy żywności, źródło prądu oraz wodę pitną. O takim miejscu możesz wiedzieć Ty i np. najbliższa rodzina. 

Akcesoria noclegowe będziesz ich potrzebować, jeśli zajdzie konieczność spędzenia nocy w terenie. Może to być lekki śpiwór, hamak, namiot czy tarp. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź w terenie, która forma spędzania nocy na dziko odpowiada Ci najbardziej. 

Przygotowanie żywności w terenie umiejętność przygotowania posiłków w terenie jest przydatna, ale nie jest konieczna. Możesz korzystać z liofilizowanej żywności, do której wystarczy zagotowana woda. Przyda się do tego butelka z wodą (bądź tabletki do oczyszczania wody w terenie), kuchenka turystyczna oraz czajnik, w którym ją przygotujesz. Zachęcamy jednak do nauki przygotowania własnych posiłków, takich jak w domu, gdyż w terenie smakują nawet lepiej! 

Umiejętności survivaloweumiejętność przetrwania w najgorszych warunkach może się okazać przydatna. Dlatego warto poświęcić czas na teorię i praktykę. W dalszej części opowiadamy, jak włączyć survival do preppingu. 

Komunikacja awaryjna na wypadek, gdy sieć komórkowa będzie niedostępna, warto mieć radiotelefony do komunikacji z innymi. Zajrzyj do artykułu o komunikacji awaryjnej, by dowiedzieć się więcej. 

Przygotowanie miejsca ewakuacji miejsce o stosunkowo niewielkim stopniu zagrożenia, do którego udasz się w razie konieczności opuszczenia mieszkania. Może to być np. niewielki domek letniskowy nad jeziorem, w którym masz zgromadzone zapasy żywności, wody pitnej i własne niezależne od dostawcy prądu źródło energii elektrycznej. Przygotowanie takiego miejsca wiąże się oczywiście z dużymi kosztami, ale coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.  

Warto rozważyć również zakup kampera, którym wyjedziesz się w bezpieczne miejsce opakowany w zapasy żywności i wody pitnej. 

Nauka survivalu dla preppersów 

Survival może czasami być mylony z preppingiem, jednak jedno od drugiego znacząco się różni. Prepping to przygotowanie, wybieganie myślami w przyszłość, układanie planu działania na wypadek trudnych czasów. Survival to umiejętność przetrwania w najgorszych warunkach bez niczego, nie będąc do tego w ogóle przygotowanym. A co, jeśli połączymy survival i prepping? 

Jeśli jesteś preppersem, to wiesz, że najlepiej jest być przygotowanym na najgorsze. Czasami zgromadzone zapasy w domu, generator prądu i zapasy wody mogą się okazać bezużyteczne, jeśli będzie trzeba ewakuować się z miejsca zamieszkania i pozostać z dala przez dłuższy czas. Wtedy trzeba wiedzieć, co robić. 

By być jeszcze lepiej przygotowanym na wszelkie okoliczności, warto włączyć do preppingu naukę survivalu. Będziesz mieć wówczas odpowiedni sprzęt i umiejętności, które zdecydowanie ułatwią przetrwanie np. w lesie o każdej porze roku. Przeczytaj książki o survivalu i oglądaj filmy o tej tematyce, a następnie wdrażaj to w praktyce.

Konserwy wojskowe
 

SPRAWDŹ
książki survivalowe

Książka „Vademecum survivalowe”

SPRAWDŹ
tabletki do uzdatniania wody

Tabletki Javel Aqua do uzdatniania wody – 300 szt.

SPRAWDŹ

Udaj się o różnej porze roku w nieznany teren tylko z podstawowymi akcesoriami, które będziesz mieć w plecaku ucieczkowym i naucz się jak poprawnie rozbić obóz, jak łatwo rozpalić ognisko, czy jak poruszać się z pomocą kompasu i mapy. Zwłaszcza umiejętność nawigacji może być początkowo problematyczna, ponieważ aktualnie robią to za nas smartfony. 

Kiedy zacząć przygotowania i jak robić to dobrze? 

Doświadczeni preppersi wiedzą, że na trudne czasy najlepiej przygotowywać się wtedy, kiedy żyje się dobrze i zagrożenie nie występuje. Sklepy nie są wówczas oblegane, produktów na półkach nie brakuje, a do stacji benzynowej nie stoi się w kilometrowej kolejce. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, kiedy rozpocząć prepping, to teraz jest na to odpowiedni moment. 

Przedstawiamy jeszcze kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować: 

 • Zacznij się przygotowywać, zanim wystąpi zagrożenie 
 • Ustal plan działania i priorytety – zmniejszysz tym samym koszty i niepotrzebny chaos. Kiedy masz wszystko poukładane, sprawa jest naprawdę łatwa. 
 • Ustal miesięczny budżet, który chcesz przeznaczyć na prepping 
 • Przeznacz czas na czytanie książek i naukę w praktyce – wiosna i lato to dobry czas na naukę survivalu 
 • Niech prepping będzie również formą zabawy i hobby, a nie tylko myśleniem o zagrożeniu. Może zarazisz dzieci ciekawym zainteresowaniem? 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje i porady nigdy nie będą musiały się sprawdzić w rzeczywistości. Niech prepping zostanie ciekawym hobby i formą nauki nowych umiejętności. Niech to będzie tylko przygoda. Warto jednak być przygotowanym na najgorsze.

Napisz coś...