Skip to main content

Survival kit, zestaw survivalowy, zestaw przetrwania, puszka przetrwania – możemy stosować wiele różnych określeń, lecz ostatecznie nigdy nie ma wątpliwości odnośnie tego, co mamy na myśli. Mowa o zestawie, którego zawartość pozwala być przygotowanym na sytuację awaryjną.

Survival kit i przetrwanie w kryzysowych sytuacjach

Powyższa definicja wydaje się być dość ogólna, natomiast trzeba przyznać, że nie da się bardzo konkretnie określić wspomnianych „sytuacji awaryjnych”. Taki zestaw może się przydać zarówno na wycieczkach rowerowych i biwakach, podczas których napotkamy na drobne problemy, jak i podczas górskich wypraw, w trakcie których niezbędne będzie np. udzielenie pierwszej pomocy i zasygnalizowanie innym ludziom naszej lokalizacji.

Survival kit może być przygotowany również z myślą o kataklizmach naturalnych, które sieją zniszczenia na wielką skalę i wiążą się z utrudnieniami w dostępie do wody pitnej, energii elektrycznej, czy koniecznością natychmiastowej ewakuacji.

Właśnie dlatego zestawy przetrwania mogą różnić się wielkością oraz szczegółami związanymi z ich zawartością i sposobem przechowywania. Jednak mając to na uwadze, można pokusić się o stworzenie listy podstawowych akcesoriów, które powinny znaleźć się w większości dobrych zestawów survivalowych.

przykładowy survival kit

Przykładowy zestaw przetrwania

Nóż jako wielozadaniowe narzędzie naszego zestawu przetrwania

Jeżeli rozmiary zestawu na to pozwalają, najlepsze będzie posiadanie noża z głownią stałą (choćby ze względu na jego wyższą wytrzymałość), ale składany również się sprawdzi. Jest to narzędzie, dzięki któremu pozyskamy suche drewno i przygotujemy z niego naturalną rozpałkę. Dodatkowo pomoże nam w stworzeniu schronienia oraz prostych narzędzi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pozwoli również na kopanie w ziemi w poszukiwaniu korzonków i przynęty w postaci robaków (gdybyśmy zdecydowali się na łowienie ryb).

Survival kit i ogień

Możliwość rozpalenia ogniska niesie ze sobą wiele korzyści, które w sytuacjach kryzysowych zyskują na znaczeniu. Właśnie dlatego w zestawie przetrwania powinna znajdować się zapalniczka, zapałki, albo dobrej jakości krzesiwo z blaszką, dzięki któremu bez problemu uzyskamy iskrę o wysokiej temperaturze. W połączeniu z rozpałką (również będącą częścią zestawu, ew. pozyskaną w terenie), rozpalimy ogień nawet w trudnych warunkach. Dzięki temu będziemy mogli się ogrzać, uzdatnić wodę do picia, przygotować ciepły posiłek.

Zestaw survivalowy Mil-Tec – BOX

SPRAWDŹ

Zestaw przetrwania BCB Personal Safety Kit

SPRAWDŹ
Combat survival kit

Zestaw przetrwania BCB Ultimate Survival Kit UK

SPRAWDŹ

Pakiet przetrwania i dostęp do czystej wody

Dostęp do ognia pozwoli na zagotowanie wody (warto mieć w zestawie odpowiednie naczynie), jednak w przypadku kiedy nie mamy takiej możliwości, równie dobrym oraz przystępnym rozwiązaniem mogą być tabletki do jej uzdatniania. Pozwolą usunąć szkodliwe bakterie i wirusy, które w przeciwnym razie mogłyby sprawić, że zachorujemy. Alternatywą może być filtr do uzdatniania wody.

W ewentualnym pozyskiwaniu H2O pomoże nam worek foliowy, znajdujący się w wielu survival kitach. Gdybyśmy natomiast musieli ją transportować, wtedy można do tego wykorzystać np. kondoma (często dołącza się je do zestawów). Dodatkowo, jeżeli w naszej puszce przetrwania znajdzie się odrobina soli i zabraknie nam innych opcji, będziemy mogli wykorzystać jej wodny roztwór do odkażania ran.

przykładowy zestaw przetrwania

Przykładowy zestaw przetrwania

Survival kit i pożywienie

Racje żywnościowe o długim okresie przydatności do spożycia poprawią nasze morale oraz uzupełnią stracone kalorie. W sytuacjach stresowych jest to niezwykle ważne, dlatego warto posiadać w naszej puszce przetrwania choćby niewielką ilość pożywienia. Mogą to być zarówno herbatniki, orzeszki, czekolada, jak i konserwy lub żywność liofilizowana. Najważniejsze, żebyśmy nie nosili od dawna zepsutego jedzenia, które zaskoczy nas tym faktem w możliwie najgorszym momencie.

Niezbędnik COVID19 – zestaw przetrwania BCB Travel Pack

SPRAWDŹ
Zestaw przetrwania

Zestaw przetrwania Texar Survival Kit

SPRAWDŹ

Zestaw przetrwania BCB Trekkers Survival Kit

SPRAWDŹ

Pierwsza pomoc i sygnalizacja

Jeżeli będziemy mieć do czynienia z otarciami i ranami, wtedy warto mieć pod ręką choćby plastry wodoodporne i sterylne opatrunki. Alkohol, woda utleniona, rozpuszczona sól, pomogą nam w odkażaniu. Folia NRC uchroni nas przed wyziębieniem lub przegrzaniem organizmu np. w trakcie oczekiwania na pomoc.

Większość gotowych zestawów przetrwania jest wyposażonych w gwizdek i lusterko heliograficzne, ponieważ umożliwia to zasygnalizowanie naszej lokalizacji w nagłych wypadkach – dźwięk lub odpowiednio odbite światło doskonale się do tego nadają. Oczywiście telefon i radio również można do tego zaliczyć. Z kolei dobra latarka może dodatkowo oświetlić drogę nocą. W przypadku kiedy się zgubiliśmy, pomocny może być nawet marker i taśma, bo pozwolą zostawiać ślady naszej obecności i dodatkowo uchronią przed błądzeniem.

Jak przetrwać

Przykładowy zestaw przetrwania

Każdy survival kit powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb

Kompas, żyłka i haczyk do łowienia ryb, piła, ogrzewacze do rąk… zarówno te, jak i wiele innych akcesoriów można z powodzeniem wykorzystać w określonej sytuacji i środowisku. To do nas należy ocena przydatności i ostateczny wybór niezbędnych elementów do puszki przetrwania.

Więcej zestawów przetrwania znajdziesz na stronie Militaria.pl.

Napisz coś...