Pakując się przed wyjazdem na camping trzeba pamiętać o zabraniu wielu rzeczy. Często stajemy przed dylematem, co dołączyć do bagażu, a z czego zrezygnować, aby obniżyć wagę ekwipunku. Nawet starym wyjadaczom zdarza się zapomnieć zapakować coś istotnego. Dlatego przygotowaliśmy dla was poradnik, co zabrać pod namiot, przydatny dla nowicjuszy i doświadczonych obozowiczów.
Dom pod gołym niebem
Zacznijmy od kwestii podstawowych – na pewno powinieneś postawić na budowę solidnego schronienia. Jest do tego potrzebny namiot, który warto dobrać do warunków panujących na danym obszarze. Czym się kierować podczas zakupu namiotu doradzaliśmy już w artykule jak wybrać odpowiedni namiot, teraz po prostu nie zapomnij go spakować. Najistotniejszą rzeczą po namiocie jest śpiwór. Pamiętacie historię, że kolega płakał, bo nie miał śpiworka? No właśnie. Jeśli jedziecie w Polskę, a nie w tropiki, to śpiwór musi was chronić przed chłodem w nocy. Szukajcie modeli zapewniających komfort przy temperaturze około 13-17 stopni.
Dobry sen pod namiotem zapewnia także izolacja od podłoża. Może być to karimata, dmuchana mata lub materac. Ten ostatni jest najwygodniejszy, ale zajmuje więcej miejsca w bagażu, a do napełniania przydaje się pompka – znów dodatkowy balast.
Podczas wyjazdu można się spodziewać różnych warunków pogodowych, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Wszystkie naciągi przy namiocie powinny być napięte i mocno umocowane. Warto zabrać ze sobą dodatkowe śledzie, aby uzupełnić zguby i sprawić, by namiot wiatrom się nie kłaniał. Jako osłonę przed słońcem i zimnem polecamy płachtę termoizolacyjną – nałożona odpowiednią stroną będzie odbijać zapobiegać nagrzewaniu namiotu lub utrzymywać ciepło.
Kuchnia polowa
Planując biwak, nie zapomnij o przemyśleniu sposobów przygotowywania jedzenia. Nawet jeśli zamierzasz jeść posiłki w schroniskach, barach i restauracjach, to warto zabrać podstawowy ekwipunek do przyrządzenia czegoś na ciepło. Dostępnych jest wiele modeli kuchenek campingowych – od najprostszych, po rozbudowane, na których przygotujesz jedzenie prawie jak w domu. Składane kuchenki turystyczne będą najlepsze dla osób, którym zależy na obniżeniu wagi bagażu i będą okazjonalnie korzystać z niej do zagotowania wody. Do gotowania posiłków lepsze są butle z palnikami i stabilne kuchenki campingowe.
Co zabrać pod namiot – kuchnia polowa.
Kuchnia turysty to także menażka, kubek i inne naczynia, które nadają się do gotowania w terenie. Zamiast zabierać zwykłe, ciężkie sztućce, pomyśl o niezbędniku lub sporku. Są lżejsze i zajmują mało miejsca, co jest ważne, jeśli zamierzasz się przemieszczać. Zapakuj także dobry nóż. Przyda się również płyn do mycia naczyń przelany do mniejszej butelki.
Higiena w terenie
Wyposażenie kosmetyczki zależy od standardu campingu, na który się wybierasz. A jeśli nie wiesz, co czeka Cię na miejscu – przygotuj się na najgorsze. Możesz zabrać prysznic solarny, zapewniający możliwość ciepłej kąpieli prawie w każdych warunkach. W ciemnym zbiorniku woda nagrzewa się od słońca, a potem możesz go zwiesić nawet na drzewie i skorzystać z prysznica. Na wyjazd zapakuj też ręcznik szybkoschnący, który zwija się w mały pakunek i wysycha schowany w namiocie w deszczową pogodę. Kosmetyki przelej do mniejszych pojemników, żeby nie wozić zbędnego balastu. Pomocne w zachowaniu higieny w warunkach polowych są również mokre chusteczki, na przykład dla niemowląt.
Zastanawiając się, co zabrać pod namiot, dopisz do listy środki na komary i kleszcze oraz krem z filtrem, który zabezpieczy Cię przed oparzeniami i szkodliwym promieniowaniem UV.
Niezbędne Drobiazgi przydatne na campingu
W Twoim bagażu nie może zabraknąć przenośnego źródła światła. Możesz się ograniczyć do jednej latarki – dla minimalisty najlepsza będzie Olight H1 Nova Blue XM-L2, której można używać jako czołówki i latarki kątowej. Przyda się również lampa campingowa, przy świetle której będzie można spędzać wieczory w obozowisku. Zapakuj dodatkowe baterie do latarki i innych sprzętów elektrycznych oraz powerbank, żeby zasilić telefon.
Do niezbędnych dodatków należy także apteczka. Wrzuć do niej jałowe opatrunki, tabletki do odkażania wody, coś do dezynfekcji, leki przeciwbólowe i inne. Zapakuj także leki, które regularnie przyjmujesz. Dobrym pomysłem jest zapakowanie zestawu survivalowego, jeśli umiesz się nim posługiwać.
SZKODA ZE JAK BYLEM MLODSZY TAKI DOSTEP DO CIEKAWYCH RZECZY BYL NIEMOZLIWY TERAZ TO AZ PRZYJEMNOSC COS GOTOWAC ALE JEST JEDEN PLUS TAMTYCH CZASOW ATMOSFERA CALKIEM INNA LUDZIE KTORZY CENILI INNE WARTOSCI NIZ GADZETY ALE COZ NIE MAMY NA TO WPLYWU CZAS NAUCZYC COS MOICH WNUKOW.POZDRAWIAM.