Skip to main content

Prawidłowe ostrzenie noża nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Dlatego stworzyliśmy poradnik, który ułatwia opanowanie tej czynności. Istnieje wiele metod ostrzenia, a stosowanym od wieków sposobem jest wykorzystanie kamienia ostrzącego, czyli osełki. W naszym poradniku pokażemy osełki płaskie, osełki wymuszające stały kąt ostrzenia (zestawy ostrzące) i ostrzałki kieszonkowe.

Jak naostrzyć nóż? Wskazówki ogólne

Gradację osełki dopasowujemy do stopnia stępienia noża – im bardziej stępiona krawędź tnąca, tym niższa gradacja jest potrzebna. Następnie możemy użyć wyższej do wygładzania ostrza. Zależy to od przeznaczenia noża i wymagań użytkownika. Kamień ostrzący lub podstawkę najlepiej położyć na płaskiej powierzchni. Większość fabrycznych podstawek posiada wstawki antypoślizgowe, które nie ślizgają się po blacie.

Przed przystąpieniem do ostrzenia dobieramy jego kąt. Jest to zależne od tego, jak oryginalnie została wyprowadzona krawędź tnąca i do czego będzie wykorzystywany nóż. Dla noży kuchennych, terenowych, bushcraftowych, folderów zwykle odpowiedni jest kąt 20-25 stopni.

Podczas ostrzenia zachowujemy ten sam kąt i staramy się utrzymać jednostajny ruch. Ostrzenie zaczynamy od krawędzi tnącej przy rękojeści, potem przesuwamy do czubka. W ten sposób zostaje naostrzone całe ostrze. Podczas pracy lekko dociskamy nóż do powierzchni ściernej. Wykonujemy taką samą liczbę pociągnięć z jednej i z drugiej strony, stopniowo zmniejszając liczbę ruchów. Ostrząc z obu stron stron ścieramy stal z krawędzi tnącej równomiernie.

Osełki płaskie

Płaskie kamienie ostrzące dostępne są w różnych gradacjach i mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są osełki kamienne, czyli naturalne, ceramiczne i diamentowe. Kamienie ostrzące i osełki ceramiczne przed użyciem należy zwilżyć lub użyć specjalnego olejku do ostrzenia. Na filmie możesz zobaczyć, jak naostrzyć nóż na osełce płaskiej.

Przyrządy do ostrzenia noży

Ostrzałka Lansky Deluxe – zestaw

SPRAWDŹ
Osełka płaska

Osełka TM SS-8

SPRAWDŹ
Zestaw do ostrzenia noży

Ostrzałka Lansky 120/280/600 – zestaw

SPRAWDŹ

Zestawy ostrzące wymuszające stały kąt ostrzenia

Zestawy ostrzące wymuszające stały kąt ostrzenia są przeznaczone głównie dla osób, które nie mają wprawy w ostrzeniu. W wielu zestawach ostrzących znajdują się także pręty przeznaczone do nadawania ostrości głowniom o nietypowym kształcie, na przykład wklęsłym lub częściowo ząbkowanym. Korzystając z prętów ostrzących naostrzysz na przykład nóż z ostrzem typu recrurve i warncliff. Jak poprawnie posługiwać się zestawem ostrzącym zobaczysz na filmie. Zobacz ofertę zestawów ostrzących.

Osełki kieszonkowe

Osełki kieszonkowe przydają się w terenie. Ze względu na niewielki rozmiar można je ze sobą zabrać wszędzie, nie obciążając zbytnio ekwipunku. Ostrzałki kieszonkowe występują w wersjach najprostszych, będących małym kamieniem ostrzącym, a także bardziej skomplikowanych, czyli w mini zestawach ostrzących. Wśród ostrzałek kieszonkowych znajdziecie takie, które wymuszają stały kąt ostrzenia i nadające się do ostrzenia głowni ząbkowanych i wklęsłych.

Czym i jak naostrzyć nóż?

Ostrzałka Lansky Blade Medic

SPRAWDŹ
Ostrzenie noży - osełka płaska

Osełka owalna TM

SPRAWDŹ
Ostrzałka do noży

Ostrzałka Lansky QuadSharp

SPRAWDŹ

Ostrzenie noża nie jest trudne, lecz wymaga odpowiedniej techniki i wprawy. Stosując się do naszych porad z pewnością dojdziesz do perfekcji. Polecamy również nasz artykuł o rodzajach ostrzałek i przyrządy do ostrzenia dostępne na naszej stronie. I życzymy powodzenia w nauce ostrzenia noży!

2 komentarze

Napisz coś...