Jaki gaz pieprzowy wybrać, żeby móc się nim skutecznie obronić? Przyjrzyjmy się dostępnym zasobnikom gazu pieprzowego i wybierzmy najlepszy dla naszych potrzeb.

Skuteczność gazu pieprzowego

Właściwe działanie gazu pieprzowego zależy od stężenia substancji drażniącej – kapsaicyny, i jej ilości w wyrzucanej mieszance. Czytając skład gazu pieprzowego powinniśmy zwracać uwagę na zawartość oleoresin capsicum, czyli oleożywicy, w której jest rozpuszczona kapsaicyna, oznaczona w składzie jako major capsaicinoids. Procentowa zawartość major capsaicinoids w wyrzucanej mieszance jest najważniejszym parametrem. Zwykle zawartość major capsaicinoids mieści się pomiędzy 0,5 a 2%. Gaz o zawartości MC 0,5% w wyrzucanej mieszance nadaje się do obrony przed agresywnymi psami. Natomiast ten o zawartości 2% MC w wyrzucanej mieszance unieszkodliwi nawet niedźwiedzia. Jest to najwyższe dopuszczalne stężenie.

jaki gaz pieprzowy wybrać

Gazu w formie piany można użyć nawet w zamkniętym pomieszczeniu. Na zdjęciu gaz Mace Pepper Foam.

Forma wyrzucanej mieszanki

Zasadniczo istnieją trzy formy, w jakich wyrzucany jest z pojemnika gaz pieprzowy. Stożek (chmura) jest najpopularniejszy. Substancja jest bardziej rozproszona, przez co ma spory zasięg, ale jest podatna na przykład na podmuchy wiatru. Strumień wymaga większej precyzji przy celowaniu, ma mniejszy zasięg od stożka, ale w przeciwieństwie do niego jest mniej podatny na warunki atmosferyczne. Najmniejsze zagrożenie chmurą zwrotną występuje przy stosowaniu gazu w formie żelu lub piany. Tego rodzaju gaz można stosować nawet w zamkniętym pomieszczeniu.

Wielkość pojemnika

Kupując gaz pieprzowy staniemy przed wyborem pojemników różnej wielkości. Najlepiej wybierać te największe – gaz o pojemności 15 ml wystarczy na jedno użycie. Dlatego inwestując w większy pojemnik zapewnimy sobie bezpieczeństwo na dłuższy czas. Zyskamy również możliwość obrony na przykład przed grupą napastników.

jaki gaz pieprzowy wybrać

Dobrym pomysłem jest noszenie gazu pieprzowego przypiętego do kluczy. Na zdjęciu gaz pieprzowy Mace KeyGuard HardCase.

Jak przenosić gaz pieprzowy

Żeby móc użyć gazu pieprzowego w niebezpiecznej sytuacji, musimy sięgnąć po niego jak najszybciej. Z tego względu warto nosić go zawsze w tym samym, łatwo dostępnym miejscu. Na przykład zawsze w tej samej kieszeni kurtki czy spodni, a nie na dnie plecaka lub torby. Dobrym rozwiązaniem są pojemniki gazu pieprzowego przystosowane do noszenia przy kluczach. Gazy Mace KeyGuard HardCase przypominają breloczek i mogą się przydać do obrony osobistej. Przydatne rozwiązanie zastosowano w pojemniku gazu Mace Take Down Extreme Omni 360 – jest on wyposażony w specjalną dyszę, która działa w każdej pozycji, dzięki czemu nie trzeba ustawiać pojemnika w pozycji pionowej przed użyciem. Dla biegaczy i na ciepłe dni, gdy nie mamy gdzie schować pojemnika, najlepsze będą gazy z serii Peppergard Sport Jogger, które posiadają opaskę do noszenia na nadgarstku.

Wybieranie gazów pieprzowych

Gaz pieprzowy Mace KeyGuard HardCase Black – 12 ml strumień

SPRAWDŹ
Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Gaz pieprzowy Mace Take Down Extreme Omni 360 – strumień 40 ml

SPRAWDŹ
Samoobrona - gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy Mace Hot Pink Jogger – strumień 19 ml

SPRAWDŹ
jaki gaz pieprzowy wybrać

Gaz pieprzowy Mace Take Down Extreme Omni 360 działa nawet wtedy, gdy pojemnik jest odwrócony do góry nogami.

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Odpowiadając na zawarte w tytule pytanie – najlepiej wybrać gaz o dużej zawartości MC w wyrzucanej mieszance, w większym pojemniku, który jednocześnie jest wygodny. Posiadamy w ofercie gazy pieprzowe przeznaczone specjalnie dla biegaczy, dla kobiet oraz do obrony przed agresywnymi zwierzętami. Wszystkie gazy dostępne w naszym sklepie możesz obejrzeć pod tym linkiem.