Skip to main content

Jaki gaz pieprzowy wybrać, żeby móc się nim skutecznie obronić? Przyjrzyjmy się dostępnym zasobnikom gazu pieprzowego i wybierzmy najlepszy dla naszych potrzeb.

Skuteczność gazu pieprzowego

Właściwe działanie gazu pieprzowego zależy od stężenia substancji drażniącej – kapsaicyny, i jej ilości w wyrzucanej mieszance. Czytając skład gazu pieprzowego powinniśmy zwracać uwagę na zawartość oleoresin capsicum, czyli oleożywicy, w której jest rozpuszczona kapsaicyna, oznaczona w składzie jako major capsaicinoids. Procentowa zawartość major capsaicinoids w wyrzucanej mieszance jest najważniejszym parametrem. Zwykle zawartość major capsaicinoids mieści się pomiędzy 0,5 a 2%. Gaz o zawartości MC 0,5% w wyrzucanej mieszance nadaje się do obrony przed agresywnymi psami. Natomiast ten o zawartości 2% MC w wyrzucanej mieszance unieszkodliwi nawet niedźwiedzia. Jest to najwyższe dopuszczalne stężenie.

Forma wyrzucanej mieszanki

Zasadniczo istnieją trzy formy, w jakich wyrzucany jest z pojemnika gaz pieprzowy. Stożek (chmura) jest najpopularniejszy. Substancja jest bardziej rozproszona, przez co ma spory zasięg, ale jest podatna na przykład na podmuchy wiatru. Strumień wymaga większej precyzji przy celowaniu, ma większy zasięg od stożka i w przeciwieństwie do niego jest mniej podatny na warunki atmosferyczne. Najmniejsze zagrożenie chmurą zwrotną występuje przy stosowaniu gazu w formie żelu lub piany. Tego rodzaju gaz można stosować nawet w zamkniętym pomieszczeniu.

Wielkość pojemnika

Kupując gaz pieprzowy staniemy przed wyborem pojemników różnej wielkości. Najlepiej wybierać te największe – gaz o pojemności 15 ml wystarczy na jedno użycie. Dlatego inwestując w większy pojemnik zapewnimy sobie bezpieczeństwo na dłuższy czas. Zyskamy również możliwość obrony na przykład przed grupą napastników.

Jak przenosić gaz pieprzowy

Żeby móc użyć gazu pieprzowego w niebezpiecznej sytuacji, musimy sięgnąć po niego jak najszybciej. Z tego względu warto nosić go zawsze w tym samym, łatwo dostępnym miejscu. Na przykład zawsze w tej samej kieszeni kurtki czy spodni, a nie na dnie plecaka lub torby. Dobrym rozwiązaniem są pojemniki gazu pieprzowego przystosowane do noszenia przy kluczach. Gazy Sabre Quick Release przypominają breloczek i mogą się przydać do obrony osobistej. Jeśli planujesz zaopatrzyć się w większy pojemnik i nie chcesz nosić go w kieszenie, rozważ zakup kabury na gaz. Jest to świetne rozwiązanie, które uwalnia miejsce w kieszeni i sprawia, że zawsze wiesz, gdzie sięgnąć po przyrząd do samoobrony.

Bezpieczne podróżowanie w pojedynkę

Gaz pieprzowy Policyjny 50 ml – strumień

SPRAWDŹ

Kabura LUX na gaz pieprzowy – średnia

SPRAWDŹ

Gaz pieprzowy Sabre brelok Quick Release 16 ml Pink – strumień

SPRAWDŹ

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Odpowiadając na zawarte w tytule pytanie – najlepiej wybrać gaz o dużej zawartości MC w wyrzucanej mieszance, w większym pojemniku, który jednocześnie jest wygodny. Posiadamy w ofercie gazy pieprzowe przeznaczone specjalnie dla biegaczy, dla kobiet oraz do obrony przed agresywnymi zwierzętami. Wszystkie gazy dostępne w naszym sklepie możesz obejrzeć pod tym linkiem.