Skip to main content

Bez względu na porę roku, spędzanie czasu przy ognisku jest przyjemnym sposobem na oderwanie się od miejskiego zgiełku i codziennej rutyny. Z ogniem lepiej jednak nie igrać – z poniższego tekstu dowiesz się: jak bezpiecznie rozpalić ognisko, czym rozpalić, jakie zasady bezpieczeństwa zachować oraz jak w kontrolowany sposób ugasić ogień. 

Kwestie bezpieczeństwa 

Przed rozpaleniem ognia i opalaniem nad nim pysznej kiełbaski warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi rozpalania ognia. Gdzie można rozpalać ognisko? Dla bezpieczeństwa swojego oraz natury najlepiej wybrać płaski teren oddalony o kilka metrów od najbliższych drzew. Zwróć uwagę na wiatr – im mocniejszy, tym iskry będą latały na większe odległości. Nawet mokre drzewa poddane na długotrwałe, kilkugodzinne oddziaływanie buchających iskier mogą się podpalić. Nie rozpalaj ognia na łąkach, wrzosowiskach oraz młodnikach. Tereny te są narażone najbardziej na rozprzestrzenianie się ognia.

krzesiwo

Krzesiwo Badger Outdoor Fire Rod

SPRAWDŹ
Ognisko. Jak bezpiecznie palić ogień

Rozpałka Woodson Eko-ognisko Survival

SPRAWDŹ
Ognisko. Jak bezpiecznie palić ogień

Zapalniczka benzynowa MFH Camo

SPRAWDŹ

W miarę możliwości osłoń ognisko od wiatru, aby podmuchy nie roznosiły żaru na odległości. Nie warto też przesadzać z rozmiarem – małe, pełne żaru ognisko zdecydowanie lepiej nada się do idealnego wypieczenia kiełbaski.

Ważne jest także, aby zawsze mieć pod ręką coś, dzięki czemu ugasisz szybko ogień. Najlepiej do tego celu nada się kopczyk ziemi, który odetnie tlen i momentalnie ugasi wszelki płomień. Wody będziesz potrzebować nieco więcej, czasem jedna butelka to za mało, więc rozejrzyj się, czy w pobliżu jest źródło, z którego będziesz mógł skorzystać. Poniżej znajdziesz więcej informacji o bezpiecznym ugaszaniu ogniska.

Gdzie można rozpalać ognisko? 

Ważna jest także świadomość, gdzie możesz rozpalić ogień bez konsekwencji. Polskie prawo jest w tej kwestii konkretne – nie możesz rozpalić ogniska w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Jeżeli chodzi o Twoją posesję, to owszem, możesz rozpalić ognisko na działce, lecz trzymając się następujących przeciwpożarowych wytycznych:  

  1. Musi być to miejsce, które uniemożliwi zapalenie się materiałów palnych.
  2. W odległości nie mniejszej niż 4 metry od sąsiedniej działki. 
  3. W odległości nie mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych. 
  4. W odległości nie mniejszej niż 100 m od granicy lasu. 

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Ogień możesz swobodnie rozpalić w przeznaczonych do tego celu miejscach, takich jak wiaty z paleniskiem w lasach oraz wyznaczone miejsca nad jeziorami i rzekami. Wraz z programem „Zanocuj w lesie” pojawiła się nadzieja na klimatyczne ognisko w lesie, jednak na ten moment w wyznaczonych obszarach jest możliwe korzystanie jedynie z kuchenek gazowych. Na stronie Lasów Państwowych znajduje się interaktywna mapa z wyszczególnionymi obszarami, na których możliwe jest legalne rozpalenie ogniska lub korzystanie z kuchenki gazowej.  

Rozpalając ogień należy uważać jeszcze na dwie rzeczy – nie wolno uwalniać dużych kłębów dymu oraz smrodu, więc palenie liści oraz śmieci jest wysoce zabronione i za nieprzestrzeganie tego zakazu wyciągane są konsekwencje przez policję lub straż miejską.  

Jak zrobić ognisko?

Aby rozpalić ogień musisz zapewnić mu trzy podstawowe rzeczy – paliwo, tlen oraz ciepło. Dobra rozpałka zapewni odpowiednie ciepło, a ułożenie szczapek drewna jest ważne w kwestii cyrkulacji powietrza. Czasem zbyt grube gałęzie lub ich nadmiar może przeszkadzać, więc wzniecanie ognia powinno odbywać się z pomocą suchej podpałki – idealnie do tego celu sprawdzi się kora brzozowa lub szyszki.

Jak rozpalić ognisko? Jest kilka różnych sposobów. Pierwszą, najprostszą metodą, jest użycie zapałek lub zapalniczki. Większą satysfakcję jednak będziesz mieć, rozpalając ognisko za pomocą krzesiwa, a jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy traper, możesz spróbować metody łuku ogniowego. Uczą się jej harcerze. W sklepie Militaria.pl znajdziesz gotowy zestaw do wypróbowania tej metody, a wytrawny bushcrafter bez trudu znajdzie w lesie potrzebne składniki do wzniecenia ognia bez krzesiwa czy zapałek.  Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą akcesoriów do rozpalania ogniska na naszej stronie.

ognisko. jak bezpiecznie palić ogień

Rozpałka Light My Fire Tindersticks

SPRAWDŹ
zestaw przetrwania

Zestaw przetrwania Texar Survival Kit

SPRAWDŹ
Kubek termiczny

Kubek termiczny Mil-Tec 0,3 l zielony

SPRAWDŹ

Jak zgasić ognisko? 

Równie ważne co rozpalanie jest bezpieczne gaszenie. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj nawet tlącego się nad ranem ogniska, ponieważ wiatr może rozproszyć żar na dużym obszarze i spowodować pożar. Nawet jeśli pada deszcz, upewnij się, że w ognisku nie ma rozżarzonych węgielków – nie wiadomo przecież, jak długo będzie padać. Jak zgasić ognisko? Najlepiej za pomocą odcięcia źródła tlenu. W tym celu zakop ognisko lub zasyp je dużą ilością piachu. Jeżeli nie masz ze sobą saperki lub wiaderka, użyj dużej ilości wody, co chwilę rozgarniając delikatnie żar.  

Pamiętaj! Niedogaszone ognisko w lesie może stanowić poważne zagrożenie nawet przez kilkadziesiąt godzin, a każdy pożar lasu to niepowetowana strata dla jego mieszkańców i całej natury. Tak samo w przypadku pożaru na posesji – raczej nikt nie chce widzieć zgliszczy swojego domu lub działkowego ogródka. Wykaż się wyobraźnią i za każdym razem upewnij się, że zostawiasz miejsce bezpieczne, bez możliwości wzniecenia pożaru.  

Napisz coś...