Skip to main content

Multitoole i scyzoryki to przydatne narzędzia używane na co dzień i podczas aktywności outdoorowych. Jednak aby cieszyć się ich pełną użytecznością przez długi czas, niezbędne jest ich czyszczenie. Jeśli nie są systematycznie pielęgnowane, nadchodzi niestety moment, w którym zaczynają tracić swoją funkcjonalność lub co gorsza, przestają działać tak, jak powinny. Jeśli podczas otwierania narzędzi czujemy opór, to znak, że warto je wyczyścić. O tym, jakie są najlepsze metody czyszczenia multitooli i scyzoryków przeczytasz w poniższym artykule. 

Czyszczenie multitooli i scyzoryków – dlaczego jest ważne? 

Czyszczenie scyzoryków i multitooli jest ważne, ponieważ po pewnym czasie użytkowania mogą one zostać zanieczyszczone brudem, kurzem czy resztkami jedzenia. Te zanieczyszczenia gromadzą się w mechanizmach, elementach łączących i narzędziach, co powoduje opór podczas otwierania i zamykania oraz utrudnia ich płynne działanie. 

Ich regularne czyszczenie usuwa nagromadzone zanieczyszczenia, co przyczynia się do zachowania ich funkcjonalności i wydajności. Dzięki czyszczeniu można również sprawdzić stan narzędzi, co pozwala wykryć wszelkie uszkodzenia czy poluzowania, które mogą wymagać naprawy. 

W przypadku niewłaściwej konserwacji narzędzi może też dojść do korozji. W skrajnych przypadkach może ona nawet uniemożliwić prawidłowe działanie narzędzi. 

Porady dotyczące czyszczenia multitoola 

Czyszczenie multitoola nie zawsze jest konieczne, czasem wystarczy zwykły olej lub smar do konserwacji. A więc kiedy właściwie należy go czyścić? Bez wątpienia jest to wymagane po intensywnym użytkowaniu narzędzia wielofunkcyjnego, na którym widać zabrudzenia i efekty naszej pracy. Skrajne przypadki to te, gdy samo korzystanie z narzędzia staje się problematyczne. Zwykle wystarczy użycie wody i przetarcie szmatką – nie należy się tego obawiać. Problem pojawia się, gdy zanieczyszczeń jest więcej i nie możemy się ich tak łatwo pozbyć. Wtedy warto zanurzyć narzędzie na chwilę w wodzie, aby niechciany brud wsiąkł w wodę, a następnie delikatnie i powoli go zmyć.  

W przypadku trudno dostępnych miejsc zalecamy przedmuchanie zabrudzeń sprężonym powietrzem. Zadbaj o przeguby, ruchome części, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narzędzia wielofunkcyjnego. Ostrożnie i dokładnie wyczyść każdy rozpadający się element, aż każdy z nich będzie się swobodnie poruszał. 

Aby pozbyć się starego oleju, zalecamy użycie specjalistycznego środka czyszczącego przeznaczonego do mycia i odtłuszczania. Pozwoli to pozbyć się starego, brudnego oleju, który może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Spryskaj narzędzie produktem i pozostaw na około 5 minut, co pozwoli na samoistne wydostanie się brudu. Po upływie określonego czasu wytrzyj i owiń narzędzie wielofunkcyjne szmatką na kilka minut, aby produkt mógł wsiąknąć w materiał. 

Oczywiście zawsze warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi czyszczenia, które producent zwykle dołącza do swoich produktów. W dalszej części tego artykułu opiszemy, w jaki sposób Leatherman zaleca czyścić oferowane przez siebie narzędzia. 

Zasady konserwacji i ostrzenia noża w multitoolu 

Po dokładnym wyczyszczeniu musisz zadbać o ponowne zabezpieczenie multitoola. W tym celu, jak sama nazwa wskazuje, będziesz potrzebować olejku konserwującego. Skutecznie zabezpiecza przed korozją i przy tym odświeża oraz konserwuje stal, a co najważniejsze po naoliwieniu ruchome miejsca chodzą gładko i bez zacinania. Tą czynność należy wykonywać regularnie, nawet jeśli nie używasz swojego multitoola często, po to by sprzęt się nie zastał i nie było problemu z jego użytkowaniem. 

Większość egzemplarzy posiada noże, mniejsze ostrza czy nożyczki. Chcąc utrzymać ostrza w dobrej kondycji, powinieneś je regularnie ostrzyć. Jest to czynność niezbyt trudna, jednak trzeba się tego nauczyć, aby wykonywać ostrzenie odpowiednio. Dlatego też odsyłamy Cię do artykułu tłumaczącego, jak prawidłowo ostrzyć noże:

Czym i jak naostrzyć nóż?

Czyszczenie multitooli marki Leatherman 

Leatherman to jedna z najpopularniejszych i najbardziej renomowanych marek produkujących narzędzia wielofunkcyjne. Długoletnia historia i niezawodna jakość sprawiają, że narzędzia Leatherman cieszą się ogromnym uznaniem wśród użytkowników na całym świecie. Z tego powodu opiszemy tutaj, jak dokładnie producent zaleca czyścić narzędzia wielofunkcyjne sygnowane marką Leatherman. 

Firma udziela kilku wskazówek dotyczących metod czyszczenia w zależności od warunków, w jakich narzędzie było używane: 

  • Użyj oleju o niskiej lepkości, takiego jak WD-40, aby usunąć wilgoć ze złączek, 
  • Poleruj zanieczyszczone powierzchnie ściereczką polerską lub delikatnym materiałem ściernym, 
  • W obszarach obrotowych lub narażonych na zużycie, użyj smaru na bazie PTFE/teflonu, 
  • W przypadku zabrudzeń między ostrzami, można wyczyścić narzędzie w łagodnym roztworze detergentu i wody, 
  • Do usuwania smoły lub podobnych substancji użyj terpentyny lub spirytusu mineralnego. Ostrzeżenie: unikaj acetonu lub środków do czyszczenia hamulców, które mogą uszkodzić plastikowe elementy, 
  • Regularnie sprawdzaj narzędzie pod kątem korozji, zwłaszcza jeśli było narażone na działanie słonej wody. W przypadku korozji, spłucz je słodką wodą, osusz i posmaruj lekkim olejem. 
jak wyczyścić scyzoryk i multitool

Jak wyczyścić i konserwować scyzoryk?  

Proces czyszczenia scyzoryka jest z reguły podobny do czyszczenia narzędzia wielofunkcyjnego. Do czyszczenia najczęściej wystarczy użyć wody i przetrzeć scyzoryk szmatką. Oczywiście w przypadku większych zabrudzeń jest to bardziej wymagające. Możesz wtedy włożyć narzędzie do miski z wodą, aby brud wsiąkł w wodę, a następnie delikatnie i powoli go zmyć. Do tego celu możesz użyć nawet szczoteczki do zębów. Pamiętaj również o odpowiednim wysuszeniu narzędzia. 

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu scyzoryka warto pamiętać o jego nasmarowaniu. Do tego celu można użyć oleju konserwującego. Jest to skuteczny środek zapobiegający korozji oraz odświeżający i konserwujący stal. Do smarowania niektórzy używają także oleju mineralnego, maszynowego lub do broni. Gdy już wybierzesz odpowiedni smar, sięgnij po zapałkę, drewnianą wykałaczkę lub patyczek do uszu i nanieś niewielką ilość oleju na zawiasy. 

Czyszczenie scyzoryków marki Victorinox 

Prawdopodobnie każda osoba na świecie zna tę markę. Victorinox zyskał sławę i uznanie klientów na całym świecie dzięki swojemu kultowemu produktowi, jakim jest szwajcarski scyzoryk. Produkty Victorinox wykonane są z najwyższej jakości stali, zapewniającej doskonałą odporność na korozję. Aby utrzymać je w idealnym stanie, należy przestrzegać poniższych zaleceń dotyczących czyszczenia: 

  • Jeśli scyzoryk jest wyposażony w zintegrowaną elektronikę, pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać jest wyjęcie baterii. Jest to ważne, aby uniknąć zalania elektroniki. 
  • Następnie otwórz i zamknij kilkukrotnie narzędzia w ciepłej wodzie. To pomoże w przywróceniu prawidłowego działania elementów narzędzi. 
jak wyczyścić scyzoryk i multitool

Czego nie używać do czyszczenia mulitooli i scyzoryków? 

Zawsze najlepiej przeczytać instrukcje producenta dotyczące właściwego sposobu czyszczenia. Oczywiste jest jednak, że nigdy nie należy wkładać scyzoryków lub multitooli do zmywarki. Detergenty stosowane w zmywarkach mogą uszkodzić narzędzia.  

Unikaj również stosowania wybielacza, ponieważ jest on zbyt agresywny i może porysować ostrza i zawiasy. Nie używaj także papieru ściernego do czyszczenia, ponieważ może on uszkodzić delikatne i skomplikowane konstrukcje narzędzi.

Czyszczenie zwiększa żywotność narzędzi

Czyszczenie scyzoryka czy multitoola to dość prosta, ale ważna czynność, która utrzymuje te narzędzia w dobrym stanie i wydłuża ich żywotność. Warto pamiętać, że czyste narzędzia to narzędzia, na których zawsze można polegać. Właśnie dlatego zachęcamy do regularnej pielęgnacji scyzoryków i multitooli, która zapewni nie tylko ich długą użyteczność, ale także spokój ducha i pewność, że posiadamy narzędzia gotowe do użycia w każdej sytuacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą scyzoryków i multitooli w Militaria.pl.

Napisz coś...