Skip to main content

Wiele osób posiadających multitoola lub zastanawiających się nad kupnem, stawia sobie pytanie odnośnie jego konserwacji. Niezmiernie ważne jest jej systematyczne prowadzenie. Multitool jest przedmiotem nazywanym przenośną skrzynką z narzędziami. Zależnie od marki i modelu możemy znaleźć tam masę potrzebnego sprzętu, a do jego prawidłowego użytkowania niezbędne jest prowadzenie konserwacji. W tym wpisie postaramy się wytłumaczyć jakie działania podjąć by wykonać tę operację prawidłowo. Przeczytaj jak wyczyścić multitoola i scyzoryk!

Na początek – czyszczenie multitoola

Nie zawsze czyszczenie jest potrzebne, czasami wystarczy zwykły olejek bądź smar do konserwacji. Więc kiedy właściwie czyścić? Nie ma wątpliwości, że jest to wymagane po poważniejszym używaniu multitoola gdzie widać zabrudzenia i efekty naszej pracy, skrajnymi przypadkami są sytuacje kiedy samo używanie narzędzia staje się problematyczne.
Zazwyczaj wystarczy samo użycie wody i przetarcie szmatką – nie bój się tego. Problem pojawia się w momencie większej ilości zanieczyszczenia, gdy nie można pozbyć się go tak łatwo. Zanurz wtedy narzędzie w wodzie na pewien czas, tak by niechciane zabrudzenia nasiąknęły wodą, po czym delikatnie i powoli je zmyj. Do miejsc trudno dostępnych zalecamy sprężone powietrze wydmuchujące zanieczyszczenia. Dbaj o łączenia, ruchome części, ponieważ są to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania multitoola. Starannie i dokładnie wyczyśćcie każdy rozkładający się element, póki każdy z nich nie będzie swobodnie się poruszał.

Aby pozbyć się starego oleju polecamy użycie specjalistycznego środka przeznaczonego do zmywania i odtłuszczania. Tym sposobem zniknie stary, zabrudzony olej, który na dobrą sprawę może dać więcej złego niż dobrego. Opryskajcie preparatem narzędzie i odstawcie na ok. 5 min, to pozwoli na samoistne wycieknięcie zanieczyszczeń. Po minięciu określonego czasu, wytrzyjcie i zawińcie multitoola ściereczką na kilkanaście minut by preparat wsiąkł w materiał.

ściereczka do czyszczenia multitoola

Ściereczka z mikrofibry Anti-Fog

Sprawdź
smar do multitoola

Smar syntetyczny do noży Knife Oil 30 ml

Sprawdź
czyszczenie multitoola

Smar ProTechGuns Weapon Cleaner 400 ml

Sprawdź

Następnie – konserwacja multitoola

Po dokładnym wyczyszczeniu musisz zadbać o ponowne zabezpieczenie moltitoola. Do tego jak sama nazwa wskazuje przyda Ci się olejek konserwujący. Skutecznie zabezpiecza przed korozją i przy tym odświeża oraz konserwuje stal, a co najważniejsze po naoliwieniu ruchome miejsca chodzą gładko i bez zacinania. Tą czynność należy wykonywać regularnie nawet jeśli nie używasz swojego multitoola czesto, bo to by sprzęt się nie zastał i nie było problemu z jego użytkowaniem.

Na koniec – ostrzenie noża w multitoolu

Większość egzemplarzy posiada noże, mniejsze ostrza czy nożyczki. Chcąc utrzymać ostrza w dobrej kondycji, powinieneś je regularnie ostrzyć. Jest to czynność niezbyt trudna, jednak trzeba się tego nauczyć, aby wykonywać ostrzenie odpowiednio. Dlatego też odsyłamy Cię do artykułu tłumaczącego właśnie jak prawidłowo ostrzyć noże:

Czym i jak naostrzyć nóż?

spray do czyszczenia ze smaru

Spray czyszczący Abbey Gun Degreasing Spray 150 ml

Sprawdź
osełka kieszonkowa

Ostrzałka Lansky Blade Medic

Sprawdź
do multitoola osełka

Ostrzałka kieszonkowa Lansky Quick Fix

Sprawdź

Jak wyczyścić multitoola – dobre rady

Samo czyszczenie multitoola nie jest tak skomplikowane jak się wydaje. Nie obawiaj się, że zniszczysz narzędzie podczas czyszczenia – to właśnie brak konserwacji może doprowadzić do uszkodzeń. Złotą zasadą jest to, by nie iść na łatwiznę i nie umieszczać narzędzia w zmywarce. Jest to najprostsza droga do bezpowrotnego uszkodzenia mechanizmu jak i ostrzy. Wystarczy umyć multitoola ręcznie, naoliwić go i naostrzyć nóż, a narzędzie będzie nam służyć przez wiele lat. Wszystkie te rady sprawdzą się również do czyszczenia i konserwacji scyzoryków. 

Napisz coś...